Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Péče o srst a drápky je chovateli psů často opomíjená

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
péče o srst a drápky
Jak pečujete o svého chlupatého mazlíčka? (foto: 123RF)

05. 08. 2021

Pokud byste se podívali do statistik, zjistili byste, že Češi jsou národem pejskařů. Za své čtyřnohé parťáky, kteří je doprovází životem, utrácí i milion korun ročně. I když navštěvují profesionální kadeřníci pro psí parťáky nebo jim dopřávají relax v psích lázních, péče o srst a drápky je přesto hodně podceňovaná. A to by stačilo chodit k veterináři.  

Pejsek by na koupel, kartáčování, stříhání drápků či čištění uší a střih měl docházet jednou za čtyři až osm týdnů. Pokud nemáte čas nebo je zrovna zavřeno, o řadu věcí se můžete postarat sami.  

Pravidelné kartáčování jako prevence plstnatění a zadredování 

Jste majitelem dlouhosrstých plemen? Pravidelné kartáčování je podmínkou. Mluvíme o prevenci plstnatění a zadredování srsti, což bývá při zanedbání česání velmi častý problém. Veterináři často doporučují, aby k tomuto kroku přistupovali sami majitelé psů, když budou mít vhodné nástroje. Pes je na majitele zvyklý a česat se nechá, v salonech nebo u veterinářů by tomu mohlo být jinak.  

Pokud péče o srst a náslendně i drápky nepodceníte, zbavíte pejska budoucí bolesti, která by plynula z napravování jeho srsti. Vyčesávání dredů není ani příjemná, ani levná záležitost.  

Pouze kvalitní kosmetika 

Koupání je dalším krokem, jak správně pečovat o srst. Při výběru vhodné psí kosmetiky se však vyvarujte těm, které nejsou k psí kůži šetrné. Vyhněte se zejména lidským šamponům či těm, jež obsahují nebezpečné složky či pH psovi škodící.  

V současné době jsou naštěstí k dostání mnohé přírodní produkty, které jsou pro psa šetrnou volbou. A ostatně jsou šetrnou volbou i pro vaši pokožku, která také není vystavována agresivním látkám.  

Jak často koupat psa? 

V souvislosti s výběrem správné kosmetiky se nabízí také otázka, jak často psa koupat. Mnozí majitelé psích mazlíčků koupou psa velmi často, což neprospívá jeho imunitě. Někteří zase vůbec, což samozřejmě také není špatně. Kde tedy je ta pomyslná zlatá střední cesta? 

K TÉMATU  Pořizujeme psa: Z útulku, nebo s rodokmenem?

Tím nejlepším indikátorem pro koupání psa je chvíle, kdy začne být cítit. Bohužel nelze říct přesný datum či čas, kdy svého chlupáče pustit do vany, je to velice individuální záležitost. Zatímco někdo bude svého mazlíčka koupat co čtrnáct dní, jiný zase jednou za měsíc.  

Nezapomínejte na drápky 

Majitelé psích společníků zapomínají na srst a na drápky. Jak přistupovat k péči o srst jsme si již prozradili, ale drápky jsou nám stále záhadou. I u psů platí (podobně jako u lidí a nehtů), že drápky rostou velmi rychle. Nebezpečím se pro psa stávají v okamžiku, kdy začnou přerůstat, což vede k prodloužení žilky a k následné větší opatrnosti, kterou musí majitel nebo veterinář při stříhání vykázat.  

Žádný majitel by však neměl dopustit, aby k přerostení drápků přece jen došlo. Pokud totiž k přerostení dojde, začnou se stláčet zpátky do lůžka, což se pro psa stává velmi bolestivým jevem. Postupným stláčením drápků do lůžka roste také riziko zatržení drápků nebo jeho úplné vytržení.  

Jak poznat správnou délku drápku? 

Pokud jste v minulosti svému čtyřnohému parťákovi drápky nestříhali, ptáte se, jaká je ideální délka této části jeho těla. Veterináři se shodují na tom, že ideální délka je taková, když se dráp nedotýká země ve chvíli, kdy pes stojí na rovné podložce. 

Jestliže byste zaznamenali, že drápky rostou rychleji, než kdy dřív či než je zdrávo, doporučuje se časté venčení psího společníka na pevném povrchu, kterým je například beton nebo štěrk.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.
Někdo si o Vánocích libuje v koledách a tradičních českých svátečních písničkách, někdo se zase nemůže nabažit zahraniční tvorby. Hudba zkrátka v předvánočním období nesmí scházet, a to zejména při pečení cukroví, balení dárků, strojení stromečku či zdobení bytu. A pro příznivce vánoční hudby tu máme výběr nestárnoucích songů, u kterých se během zimních svátků vyplatí otočit volume doprava.
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Dřevěné, proutěné, skleněné, na řetězu nebo dokonce samozavlažovací, takové mohou být závěsné květináče. Záleží na vás, jestli si rostlinky pověsíte doma v interiéru nebo venku na zahradě.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Byla neskutečně krásná a neuvěřitelně talentovaná. Přesto se v jejím životě objevilo hned několik škraloupů, které jí poškodily pověst. Mona Lisa dvacátého století, jak se Gině Lollobrigidě přezdívá, je však dodnes považována ze největší herecký sex symbol.
Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.

Výběr článků

Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?

Nepřehlédněte

Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek