Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Péče o srst a drápky je chovateli psů často opomíjená

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
péče o srst a drápky
Jak pečujete o svého chlupatého mazlíčka? (foto: 123RF)

05. 08. 2021

Pokud byste se podívali do statistik, zjistili byste, že Češi jsou národem pejskařů. Za své čtyřnohé parťáky, kteří je doprovází životem, utrácí i milion korun ročně. I když navštěvují profesionální kadeřníci pro psí parťáky nebo jim dopřávají relax v psích lázních, péče o srst a drápky je přesto hodně podceňovaná. A to by stačilo chodit k veterináři.  

Pejsek by na koupel, kartáčování, stříhání drápků či čištění uší a střih měl docházet jednou za čtyři až osm týdnů. Pokud nemáte čas nebo je zrovna zavřeno, o řadu věcí se můžete postarat sami.  

Pravidelné kartáčování jako prevence plstnatění a zadredování 

Jste majitelem dlouhosrstých plemen? Pravidelné kartáčování je podmínkou. Mluvíme o prevenci plstnatění a zadredování srsti, což bývá při zanedbání česání velmi častý problém. Veterináři často doporučují, aby k tomuto kroku přistupovali sami majitelé psů, když budou mít vhodné nástroje. Pes je na majitele zvyklý a česat se nechá, v salonech nebo u veterinářů by tomu mohlo být jinak.  

Pokud péče o srst a náslendně i drápky nepodceníte, zbavíte pejska budoucí bolesti, která by plynula z napravování jeho srsti. Vyčesávání dredů není ani příjemná, ani levná záležitost.  

Pouze kvalitní kosmetika 

Koupání je dalším krokem, jak správně pečovat o srst. Při výběru vhodné psí kosmetiky se však vyvarujte těm, které nejsou k psí kůži šetrné. Vyhněte se zejména lidským šamponům či těm, jež obsahují nebezpečné složky či pH psovi škodící.  

V současné době jsou naštěstí k dostání mnohé přírodní produkty, které jsou pro psa šetrnou volbou. A ostatně jsou šetrnou volbou i pro vaši pokožku, která také není vystavována agresivním látkám.  

Jak často koupat psa? 

V souvislosti s výběrem správné kosmetiky se nabízí také otázka, jak často psa koupat. Mnozí majitelé psích mazlíčků koupou psa velmi často, což neprospívá jeho imunitě. Někteří zase vůbec, což samozřejmě také není špatně. Kde tedy je ta pomyslná zlatá střední cesta? 

K TÉMATU  Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Tím nejlepším indikátorem pro koupání psa je chvíle, kdy začne být cítit. Bohužel nelze říct přesný datum či čas, kdy svého chlupáče pustit do vany, je to velice individuální záležitost. Zatímco někdo bude svého mazlíčka koupat co čtrnáct dní, jiný zase jednou za měsíc.  

Nezapomínejte na drápky 

Majitelé psích společníků zapomínají na srst a na drápky. Jak přistupovat k péči o srst jsme si již prozradili, ale drápky jsou nám stále záhadou. I u psů platí (podobně jako u lidí a nehtů), že drápky rostou velmi rychle. Nebezpečím se pro psa stávají v okamžiku, kdy začnou přerůstat, což vede k prodloužení žilky a k následné větší opatrnosti, kterou musí majitel nebo veterinář při stříhání vykázat.  

Žádný majitel by však neměl dopustit, aby k přerostení drápků přece jen došlo. Pokud totiž k přerostení dojde, začnou se stláčet zpátky do lůžka, což se pro psa stává velmi bolestivým jevem. Postupným stláčením drápků do lůžka roste také riziko zatržení drápků nebo jeho úplné vytržení.  

Jak poznat správnou délku drápku? 

Pokud jste v minulosti svému čtyřnohému parťákovi drápky nestříhali, ptáte se, jaká je ideální délka této části jeho těla. Veterináři se shodují na tom, že ideální délka je taková, když se dráp nedotýká země ve chvíli, kdy pes stojí na rovné podložce. 

Jestliže byste zaznamenali, že drápky rostou rychleji, než kdy dřív či než je zdrávo, doporučuje se časté venčení psího společníka na pevném povrchu, kterým je například beton nebo štěrk.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Seriál She-Hulk: Neuvěřitelná právnička vznikl ve světoznámém studiu Marvel. Odtud pochází věhlasné snímky, jakou jsou Avengers, Thor, Strážci Galaxie, Captain America, Iron Man, Captain Marvel, Black Widow a mnohé další. Stejně jako tyto všechny uvedené tituly, i seriál She-Hulk nabral u fanoušků na oblíbenosti. Máte-li rádi Marvelovky, sci-fi a komedie o superhrdinech, tento seriál ve vás pravděpodobně získá dalšího fanouška.
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.

Nepřehlédněte

Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek