Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Péče o srst a drápky je chovateli psů často opomíjená

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
péče o srst a drápky
Jak pečujete o svého chlupatého mazlíčka? (foto: 123RF)

05. 08. 2021

Pokud byste se podívali do statistik, zjistili byste, že Češi jsou národem pejskařů. Za své čtyřnohé parťáky, kteří je doprovází životem, utrácí i milion korun ročně. I když navštěvují profesionální kadeřníci pro psí parťáky nebo jim dopřávají relax v psích lázních, péče o srst a drápky je přesto hodně podceňovaná. A to by stačilo chodit k veterináři.  

Pejsek by na koupel, kartáčování, stříhání drápků či čištění uší a střih měl docházet jednou za čtyři až osm týdnů. Pokud nemáte čas nebo je zrovna zavřeno, o řadu věcí se můžete postarat sami.  

Pravidelné kartáčování jako prevence plstnatění a zadredování 

Jste majitelem dlouhosrstých plemen? Pravidelné kartáčování je podmínkou. Mluvíme o prevenci plstnatění a zadredování srsti, což bývá při zanedbání česání velmi častý problém. Veterináři často doporučují, aby k tomuto kroku přistupovali sami majitelé psů, když budou mít vhodné nástroje. Pes je na majitele zvyklý a česat se nechá, v salonech nebo u veterinářů by tomu mohlo být jinak.  

Pokud péče o srst a náslendně i drápky nepodceníte, zbavíte pejska budoucí bolesti, která by plynula z napravování jeho srsti. Vyčesávání dredů není ani příjemná, ani levná záležitost.  

Pouze kvalitní kosmetika 

Koupání je dalším krokem, jak správně pečovat o srst. Při výběru vhodné psí kosmetiky se však vyvarujte těm, které nejsou k psí kůži šetrné. Vyhněte se zejména lidským šamponům či těm, jež obsahují nebezpečné složky či pH psovi škodící.  

V současné době jsou naštěstí k dostání mnohé přírodní produkty, které jsou pro psa šetrnou volbou. A ostatně jsou šetrnou volbou i pro vaši pokožku, která také není vystavována agresivním látkám.  

Jak často koupat psa? 

V souvislosti s výběrem správné kosmetiky se nabízí také otázka, jak často psa koupat. Mnozí majitelé psích mazlíčků koupou psa velmi často, což neprospívá jeho imunitě. Někteří zase vůbec, což samozřejmě také není špatně. Kde tedy je ta pomyslná zlatá střední cesta? 

K TÉMATU  Nejčastější sny: Jaké se nám zdají nejvíce a co znamenají?

Tím nejlepším indikátorem pro koupání psa je chvíle, kdy začne být cítit. Bohužel nelze říct přesný datum či čas, kdy svého chlupáče pustit do vany, je to velice individuální záležitost. Zatímco někdo bude svého mazlíčka koupat co čtrnáct dní, jiný zase jednou za měsíc.  

Nezapomínejte na drápky 

Majitelé psích společníků zapomínají na srst a na drápky. Jak přistupovat k péči o srst jsme si již prozradili, ale drápky jsou nám stále záhadou. I u psů platí (podobně jako u lidí a nehtů), že drápky rostou velmi rychle. Nebezpečím se pro psa stávají v okamžiku, kdy začnou přerůstat, což vede k prodloužení žilky a k následné větší opatrnosti, kterou musí majitel nebo veterinář při stříhání vykázat.  

Žádný majitel by však neměl dopustit, aby k přerostení drápků přece jen došlo. Pokud totiž k přerostení dojde, začnou se stláčet zpátky do lůžka, což se pro psa stává velmi bolestivým jevem. Postupným stláčením drápků do lůžka roste také riziko zatržení drápků nebo jeho úplné vytržení.  

Jak poznat správnou délku drápku? 

Pokud jste v minulosti svému čtyřnohému parťákovi drápky nestříhali, ptáte se, jaká je ideální délka této části jeho těla. Veterináři se shodují na tom, že ideální délka je taková, když se dráp nedotýká země ve chvíli, kdy pes stojí na rovné podložce. 

Jestliže byste zaznamenali, že drápky rostou rychleji, než kdy dřív či než je zdrávo, doporučuje se časté venčení psího společníka na pevném povrchu, kterým je například beton nebo štěrk.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.

Nepřehlédněte

Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek