Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Péče o srst a drápky je chovateli psů často opomíjená

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
péče o srst a drápky
Jak pečujete o svého chlupatého mazlíčka? (foto: 123RF)

05. 08. 2021

Pokud byste se podívali do statistik, zjistili byste, že Češi jsou národem pejskařů. Za své čtyřnohé parťáky, kteří je doprovází životem, utrácí i milion korun ročně. I když navštěvují profesionální kadeřníci pro psí parťáky nebo jim dopřávají relax v psích lázních, péče o srst a drápky je přesto hodně podceňovaná. A to by stačilo chodit k veterináři.  

Pejsek by na koupel, kartáčování, stříhání drápků či čištění uší a střih měl docházet jednou za čtyři až osm týdnů. Pokud nemáte čas nebo je zrovna zavřeno, o řadu věcí se můžete postarat sami.  

Pravidelné kartáčování jako prevence plstnatění a zadredování 

Jste majitelem dlouhosrstých plemen? Pravidelné kartáčování je podmínkou. Mluvíme o prevenci plstnatění a zadredování srsti, což bývá při zanedbání česání velmi častý problém. Veterináři často doporučují, aby k tomuto kroku přistupovali sami majitelé psů, když budou mít vhodné nástroje. Pes je na majitele zvyklý a česat se nechá, v salonech nebo u veterinářů by tomu mohlo být jinak.  

Pokud péče o srst a náslendně i drápky nepodceníte, zbavíte pejska budoucí bolesti, která by plynula z napravování jeho srsti. Vyčesávání dredů není ani příjemná, ani levná záležitost.  

Pouze kvalitní kosmetika 

Koupání je dalším krokem, jak správně pečovat o srst. Při výběru vhodné psí kosmetiky se však vyvarujte těm, které nejsou k psí kůži šetrné. Vyhněte se zejména lidským šamponům či těm, jež obsahují nebezpečné složky či pH psovi škodící.  

V současné době jsou naštěstí k dostání mnohé přírodní produkty, které jsou pro psa šetrnou volbou. A ostatně jsou šetrnou volbou i pro vaši pokožku, která také není vystavována agresivním látkám.  

Jak často koupat psa? 

V souvislosti s výběrem správné kosmetiky se nabízí také otázka, jak často psa koupat. Mnozí majitelé psích mazlíčků koupou psa velmi často, což neprospívá jeho imunitě. Někteří zase vůbec, což samozřejmě také není špatně. Kde tedy je ta pomyslná zlatá střední cesta? 

K TÉMATU  Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Tím nejlepším indikátorem pro koupání psa je chvíle, kdy začne být cítit. Bohužel nelze říct přesný datum či čas, kdy svého chlupáče pustit do vany, je to velice individuální záležitost. Zatímco někdo bude svého mazlíčka koupat co čtrnáct dní, jiný zase jednou za měsíc.  

Nezapomínejte na drápky 

Majitelé psích společníků zapomínají na srst a na drápky. Jak přistupovat k péči o srst jsme si již prozradili, ale drápky jsou nám stále záhadou. I u psů platí (podobně jako u lidí a nehtů), že drápky rostou velmi rychle. Nebezpečím se pro psa stávají v okamžiku, kdy začnou přerůstat, což vede k prodloužení žilky a k následné větší opatrnosti, kterou musí majitel nebo veterinář při stříhání vykázat.  

Žádný majitel by však neměl dopustit, aby k přerostení drápků přece jen došlo. Pokud totiž k přerostení dojde, začnou se stláčet zpátky do lůžka, což se pro psa stává velmi bolestivým jevem. Postupným stláčením drápků do lůžka roste také riziko zatržení drápků nebo jeho úplné vytržení.  

Jak poznat správnou délku drápku? 

Pokud jste v minulosti svému čtyřnohému parťákovi drápky nestříhali, ptáte se, jaká je ideální délka této části jeho těla. Veterináři se shodují na tom, že ideální délka je taková, když se dráp nedotýká země ve chvíli, kdy pes stojí na rovné podložce. 

Jestliže byste zaznamenali, že drápky rostou rychleji, než kdy dřív či než je zdrávo, doporučuje se časté venčení psího společníka na pevném povrchu, kterým je například beton nebo štěrk.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek