Pátek , 22. 09. 2023

Darina

Čím v jídelníčku nahradit maso? Výběr je opravdu pestrý!

Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?

18. 08. 2020

Jíst, či nejíst maso? Jak často?

Toto téma zřejmě každý uvidí trochu jinak. Někdo nedá dopustit na přínos masa a prosazuje jeho pravidelnou konzumaci, jiný si ho dopřeje jen výjimečně a trochu si podle toho upraví jídelníček. Pravdou je, že maso nám zajišťuje především dostatek bílkovin, železa, zinku a vitamínu B12. Bez bílkovin by naše tělo vůbec nefungovalo, jsou totiž jeho základním stavebním kamenem.

Při nedostatku železa bychom si zase mohli přivodit chudokrevnost. Na druhé straně nám ale maso dodá i velké množství nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Jeho častá konzumace může zatěžovat trávení a někdo může reagovat zvýšenou únavou. Vyzkoušejte ale sami na sobě, jak se po kterém jídle cítíte – jestli jen hýříte energií, nebo zíváte.  

Další živočišné produkty nebo rostlinné alternativy

Pokud se nezříkáte konzumace všech živočišných produktů, mnoho látek můžete získat i z mléka nebo vajec (a výrobků z nich). Pokud však i toto z jídelníčku vyloučíte, zamyslete se nad rostlinnými alternativami, které vám dodají potřebné bílkoviny a další látky.

Místo masa můžete nejčastěji sáhnout po výrobcích ze sóji. Velmi chutným zpestřením jídelníčku jsou třeba seitan, robi, tofu nebo tempeh. Dejte si jen pozor na to, jak konkrétně byla sója zpracována a jaký je její původ. Kromě bílkovin si do těla dodáte i fytoestrogeny, které nemusí být vždy jen ku prospěchu. Výrobky ze sójových bobů nejezte v příliš velkém množství a často.

Luštěniny co nejčastěji

Významným zdrojem bílkovin jsou luštěniny. Můžete si dopřát tradiční hrách, fazole, zelenou čočku, ale klidně zvolit i méně známé varianty. Vyzkoušejte třeba červenou čočku, cizrnu nebo quinou. Je možné upravit je mnoha způsoby a jistě si najdete recept, který vám bude chutnat. Ideální je, pokud budete luštěniny kombinovat s obilninami. Snažte se, aby váš jídelníček byl i v tomto ohledu pestrý. Jedině při rozmanitém složení luštěnin docílíte toho, že tělo bude zásobeno všemi potřebnými aminokyselinami.

K TÉMATU  Pravda o zpracování zeleniny. Je nejzdravější syrová? Platí to jen o některých druzích! Která zelenina je lepší uvařit?

Listová zelenina a zelené potraviny

Ze zeleniny volte častěji brokolici, kapustu nebo špenát. Můžete si také dopřát ořechy. Mandle  vám kromě jiného dodají vápník a fosfor, vlašské ořechy vitamín B12. Můžete tělu dodat i zelené potraviny jako chlorelllu či spirulinu. Jedná se o řasy, které podporují dobré trávení a naše tělo zásobí velkým množstvím potřebných látek. Některé studie dokládají také jejich přínos v prevenci různých civilizačních onemocnění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?

Nepřehlédněte

Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek