Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Potraviny, co se jen tváří jako dietní. Ale naroste vám po nich zadek!

Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
dietní
Nad jídlem, které jíte, přemýšlejte. (foto: 123RF)

28. 01. 2022

Takové uvědomění pak mnohdy nebývá vůbec příjemné. Avšak lepší když to zjistíte teď než později! Schválně se pojďte podívat, zda jste se něčím taky necpali v přesvědčení, že jíte zdravé a rádoby dietní potraviny. Třeba vás zachráníme před jedním velkým omylem.

Popcorn

Věříme, že nejednoho z vás napadlo, že popcorn je ta nejzdravější varianta mlsání u filmu. Je to přece jen nafouklá kukuřice. Tomu tak ale rozhodně není! Ačkoliv se v porovnání se smaženými brambůrky může popcorn zdát jako decentní prohřešek, omyl. Především popcorn s různými éčky, příchutěmi a tuky. Proto raději popcorn i brambůrky nahraďte nesolenými oříšky, které vašemu zdraví už rozhodně prospějí! Samozřejmě jich nesmíte sníst tunu. Ořechy totiž obsahují velké množství sacharidů.

Polévky z pytlíku

Někomu se to může zdát jako samozřejmá věc, že cokoliv má nálepku instantní, je přece nezdravé. Jsou však tací, co si polévky z pytlíku stále vaří ve víře, že se nají něčeho relativně zdravého. Že to je jen sáček usušené zeleniny s vodou. Jenže v těchto sypkých směsích by se toho zdravého ani za nehet nevešlo! Instantní polévky jsou jednoduše zlo, kterému byste se měli vyhnout na kilometry daleko. Zvlášť pokud se snažíte zachovat si zdravý životní styl a zhubnout. Jednodušší bude, když se naučíte pár základních zeleninových polévek nebo si zajdete do kvalitní restaurace.

Zeleninové zálivky

Chystáte se na oběd udělat zeleninový salát? Určitě tam kromě zeleniny, salátu a třeba i sýra nebo masa, přidáte zálivku. Ta sice salát zjemní a dodá mu na chuti, pokud jste ji ale koupili v obchodě, salát tím vlastně zničíte. Je velmi pravděpodobné, že jste si do zdravé zeleniny kápli pořádnou nálož nezdravých tuků a cukrů. Podobně je tomu i s majonézou. Domácí zálivku přitom během pár vteřin vesele vytvoříte doma. Stačí smíchat bílý jogurt s bylinkami, případně trochou olivového oleje a citronové šťávy a je to.

K TÉMATU  Chytrý mobil neškodí jen spánku. Jak moc ohrožuje váš zrak a kdy vám jde doslova o život?

Sušené ovoce

Ačkoliv ovoce zní samo o sobě jako že patří mezi dietní potraviny, jste na omylu. To sušené je totiž obvykle zpracované pomocí oxidu siřičitého a ke všemu je ještě často obalené ve vrstvě cukru. Co je na tomhle zdravého? Právě že nic. Sice se v ovoci možná uchovají některé zdravé složky, pokud však sušené ovoce mlsáte po hrstech, rozhodně vám přidá na váze spíš než na zdraví. A to už vůbec nemluvíme o ovoci kandovaném a obalovaném v jogurtové polevě nebo zalité hutnou vrstvou čokolády. Tohle si při dietě opravdu odpusťte!

Hroznový cukr

To takhle jedete na velký výlet, jehož vedlejším efektem má být právě hubnutí, a najednou cítíte, že už vám dochází energie. Hroznový cukr by měl přece pomoci, nebo ne? Teoreticky ano, ale v praxi si na něj dávejte pozor. Jeho dávkování člověk snadno přežene, a pak už se nejedná o nutný doping, ale o prachobyčejné mlsání! Sice ho tedy můžete koupit v lékárně, to nic ale nemění na tom, že je to hlavně sladkost. Podobný výstražný trojúhelník mějte nad hlavou i při návštěvě obchodu se zdravou výživou. Jak dobře víte, ne všechny dobrůtky jsou tam jenom zdravé. To se pak mlsá při dietě, když můžete tvrdit, že to je ze zdravé výživy.

Instantní kaše

Nechceme házet všechny kaše do jednoho pytle, některé už v dnešní době jistě spadají mezi dietní potraviny, nicméně je třeba upozornit na to, že ne vždy se jedná o zdravou (natož dietní) stravu. Instantních kaší je na trhu obrovské množství a často se svým obsahem jedna od druhé výrazně liší. Vždy si pečlivě přečtěte složení na zadní etiketě, přičemž pozornost byste měli věnovat především obsahu cukru v dané porci. Je obrovský rozdíl, když si uděláte kaši doma s vlastními ingrediencemi a bez konzervantů, a nebo když jen zalijete horkou vodou tu instantní. Množství cukru ucítíte na první dobrou.

K TÉMATU  Hrady a zámky se otvírají veřejnosti. Na které zamířit přednostně?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Geneticky modifikované potraviny: Je třeba bát se jejich konzumace?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Celulitidu má řada žen. Dokonce možná existujte víc těch, které ji mají než těch, které mají to štěstí a celulitidou obdařeny nejsou. A stejně jako trápí ženy, tak ani muži leckdy celulitidě neuniknou. A proto si nyní připomeneme největší a nejčastější mýty, které o celulitidě kolují a připojíme pár rad, jak se jí zbavit.
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.

Nepřehlédněte

Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek