Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Jak vyzrát na menopauzu

Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
menopauzu
Zdroj obrázku: insta_photos / Shutterstock.com

Menopauza je nelehké životní období, kterým musí projít každá žena. Tento přechod z plodné do neplodné fáze a s ním spojený úbytek hormonů prožívá každá jinak. Jedna třetina žen příznaky víceméně nepocítí, dvě zbývající třetiny však trpí nejrůznějšími symptomy, které negativně ovlivňují jejich každodenní fyzické i mentální prožívání. Jak tyto příznaky zmírnit a cítit se při menopauze co nejlépe?

Období menopauzy provází nejrůznější příznaky: od pocení a návalů horka přes problémy se spánkem, zadržování vody a změny nálad až po ztrátu libida, nekontrolovatelné přibírání na váze a úniky moči spojené s nutností používání inkontinenčních pomůcek. Fyzické symptomy se pak samozřejmě podepisují i na psychice ženy, která cítí, že přichází o svoji ženskost a přirozený nadhled. Tyto nepříjemné změny je však možné alespoň částečně zmírnit.

Zdravý životní styl

Aktivní životní styl a vyvážená strava dokážou nejen zmírnit již probíhající příznaky, ale taktéž menopauzu zdárně oddálit. Pokud na svůj životní styl příliš nehledíte, je nejvyšší čas na změnu. Menopauze rozhodně neprospívá kouření a nadměrná konzumace alkoholu, pozitivně ji lze ovlivnit různorodou stravou, dostatkem zeleniny, vynecháním tučných pokrmů a pravidelným přísunem tekutin. Mimo to je důležitý každodenní aktivní pohyb na čerstvém vzduchu a v neposlední řadě dbejte i na omezení stresu a dostatek spánku.

Vitamíny, minerály, bylinky

Většině nepříjemných příznaků souvisejících pro menopauzu lze předcházet udržováním dostatečné hladiny několika významných vitamínů a minerálů. Mezi nejpotřebnější vitamíny patří D3, B6, B12, C a E, z minerálů pak tělu často chybí především zinek. Tyto látky lze do těla dostávat přirozenou cestou, tedy vyváženou stravou, nicméně často je potřeba sáhnout i po doplňcích stravy. Ty vybírejte pozorně a hledejte varianty s nejlepším složením. Dobrou službu odvedou i bylinky, z nichž nejúčinnější v rámci zmírnění příznaků bývá řeřicha peruánská či andělika čínská.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.

Nepřehlédněte

Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek