Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Katka (54): Syn je gay. Jak se mám zachovat, když to neschvaluju?

Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
syn je gay
Co mám dělat, když je syn gay? (Foto: 123RF)

04. 11. 2021

Pozor: citlivé téma!

Otázka homosexuality je v dnešní době často skloňovaným tématem. Ačkoliv se může zdát, že dnešní mladá společnost je touto myšlenou úplně posedlá a většina z nich se k tomuto typu sexuality kloní jen proto, aby byli in, opak může být pravdou. Stále je pro mnoho teenagerů, kteří pociťují touhu ke stejnému pohlaví, těžké vyjít s tím na veřejnost. Nikdy by mě ale nenapadlo, že i můj syn je gay.

Přiznat, že jste lesba nebo gay, může být těžké i před vlastními rodiči. Je to sice téma, o kterém se hodně mluví, ale stále je hodně intimní a tím víc může odmítnutí člověka ranit.

Nechci ho ztratit!

Mnoho matek si komplikovanost homosexuality uvědomuje a bojí se jakkoliv urazit své vlastní dítě. S tím souhlasí i Katka: „Na homosexuály se člověk může dívat spatra, jakmile se ale jedná o vlastní dítě, jde najednou o něco úplně jiného. Miluju ho a rozhodně ho nechci ztratit. Jenže vše je najednou tak divné.

O homosexualitě můžete načíst stohy knih, ale když najednou váš syn přivede domů místo holky kluka, nemůžete se zbavit toho divného pocitu v těle. Najednou je vám tak nějak divně, možná nevolno, možná úzko. Co s tím?“

Co byste měli vědět

Je potřeba říci, že pocity, které byly výše popsány nemusíte zažívat jen vy. Lidem se stává, že když se setkají s něčím, co neznají a nepřipadá jim docela přirozené, tak se toho bojí. Jde o to, že člověk si v hlavě brzy zvykne. Prvních pár dnů či týdnů mohou být v přítomnosti dvou mužů velice nepříjemné, časem ale tyto pocity vymizí. Uvědomíte si, že jde o něco docela obvyklého a že se s nimi bavíte, jako by se nic nedělo. Jak postupovat v případě, že si na myšlenku, že je syn gay prostě nemůžete zvyknout?

K TÉMATU  Nela v koučinku: A co chceš ty? Co tě učiní šťastnou?

Zaprvé: Zaujměte stanovisko

Prvním a snad nejdůležitějším krokem je zaujmout vůči dané situaci stanovisko. Souhlasím s tím, nebo ne? Může se to zdát jako tvrdá otázka, pokud si však na ni odpovíte, máte půl bitvy s vlastním svědomím vyhráno. Slovo ne, ještě nemusí znamenat rezolutní odmítnuté vlastního dítěte. Ne, může znamenat třeba, že s tím nesouhlasíte, ale přesto chcete, aby se vaše dítě cítilo v rodině přijato. Zaujměte ke svému pocitu postoj, snažte se definovat co cítíte a jak to vidíte.

Zadruhé: Mluvte o tom

Nemusíte o tom hned mluvit s vlastním dítětem a už vůbec ne nějak do hloubky. Pokud se stále ztrácíte ve vlastních pocitech, můžete o tom mluvit třeba s psychologem. Nebo znáte někoho, kdo je gay či lesba? Můžete oslovit i jej a snažit se s ním o tom debatovat. Třeba vám mnohé osvětlí dřív, než se pustíte do hádky s vlastním dítětem.

Taky je dobré si se svým synem vtyčit jasné hranice. Něco ve stylu „respektuju, kdo jsi, ale nechci, abys to přede mnou dával výrazně najevo, intimní věci si ponechte do soukromí. S takovým pravidlem vám v jejich společnosti bude jistě o něco lehčeji.

Zatřetí: Tolerujte ho

Tolerance je v tomto případě klíčová a bez ní daleko nedojdete. Mějte na paměti, že vaše dítě k vám bylo upřímné a doufá, že jej přijmete takové, jaké je. Ať chceme nebo ne, v toto je klíčová věc ve výchově. Vaše dítě se nezmění. Vztah s ním může být však nadále stejný jako dřív. Dokonce možná i lepší. Tolerance mezi dětmi a rodiči má své místo a díky ní můžeme mít život krásnější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Marcela (42): Přeji si adoptovat dítě, ale manžel a děti s tím nesouhlasí

K TÉMATU  Jana (35): Utekla jsem s dětmi od násilníka. Teď nás nedokážu živit

Jitka (43): Dceru mi odvedl drogový dealer. Jak se s tím srovnat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?
Vlastnoručně vyrobený módní doplněk? Praktická háčkovaná kabelka vypadá šmrncovně a až jí opatříte zapínáním a crossbody popruhem, nikdo vám neuvěří, že je to vaše práce!
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?
Jak probíhá druhý koučink z pohledu klienta? Co uvízne v hlavě po druhém koučování a s čím konkrétně aktuálně Nele Marcela Hlaváčková pomáhá? Co ji učí? O tom bude dnešní článek.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.

Výběr článků

Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!
Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.

Nepřehlédněte

Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek