Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Katka (54): Syn je gay. Jak se mám zachovat, když to neschvaluju?

Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
syn je gay
Co mám dělat, když je syn gay? (Foto: 123RF)

04. 11. 2021

Pozor: citlivé téma!

Otázka homosexuality je v dnešní době často skloňovaným tématem. Ačkoliv se může zdát, že dnešní mladá společnost je touto myšlenou úplně posedlá a většina z nich se k tomuto typu sexuality kloní jen proto, aby byli in, opak může být pravdou. Stále je pro mnoho teenagerů, kteří pociťují touhu ke stejnému pohlaví, těžké vyjít s tím na veřejnost. Nikdy by mě ale nenapadlo, že i můj syn je gay.

Přiznat, že jste lesba nebo gay, může být těžké i před vlastními rodiči. Je to sice téma, o kterém se hodně mluví, ale stále je hodně intimní a tím víc může odmítnutí člověka ranit.

Nechci ho ztratit!

Mnoho matek si komplikovanost homosexuality uvědomuje a bojí se jakkoliv urazit své vlastní dítě. S tím souhlasí i Katka: „Na homosexuály se člověk může dívat spatra, jakmile se ale jedná o vlastní dítě, jde najednou o něco úplně jiného. Miluju ho a rozhodně ho nechci ztratit. Jenže vše je najednou tak divné.

O homosexualitě můžete načíst stohy knih, ale když najednou váš syn přivede domů místo holky kluka, nemůžete se zbavit toho divného pocitu v těle. Najednou je vám tak nějak divně, možná nevolno, možná úzko. Co s tím?“

Co byste měli vědět

Je potřeba říci, že pocity, které byly výše popsány nemusíte zažívat jen vy. Lidem se stává, že když se setkají s něčím, co neznají a nepřipadá jim docela přirozené, tak se toho bojí. Jde o to, že člověk si v hlavě brzy zvykne. Prvních pár dnů či týdnů mohou být v přítomnosti dvou mužů velice nepříjemné, časem ale tyto pocity vymizí. Uvědomíte si, že jde o něco docela obvyklého a že se s nimi bavíte, jako by se nic nedělo. Jak postupovat v případě, že si na myšlenku, že je syn gay prostě nemůžete zvyknout?

K TÉMATU  Sandra (37): Kamarádka mi představila skvělého muže, z dobré vůle to nebylo. Nemohla jsem uvěřit, jaký podvod to byl.

Zaprvé: Zaujměte stanovisko

Prvním a snad nejdůležitějším krokem je zaujmout vůči dané situaci stanovisko. Souhlasím s tím, nebo ne? Může se to zdát jako tvrdá otázka, pokud si však na ni odpovíte, máte půl bitvy s vlastním svědomím vyhráno. Slovo ne, ještě nemusí znamenat rezolutní odmítnuté vlastního dítěte. Ne, může znamenat třeba, že s tím nesouhlasíte, ale přesto chcete, aby se vaše dítě cítilo v rodině přijato. Zaujměte ke svému pocitu postoj, snažte se definovat co cítíte a jak to vidíte.

Zadruhé: Mluvte o tom

Nemusíte o tom hned mluvit s vlastním dítětem a už vůbec ne nějak do hloubky. Pokud se stále ztrácíte ve vlastních pocitech, můžete o tom mluvit třeba s psychologem. Nebo znáte někoho, kdo je gay či lesba? Můžete oslovit i jej a snažit se s ním o tom debatovat. Třeba vám mnohé osvětlí dřív, než se pustíte do hádky s vlastním dítětem.

Taky je dobré si se svým synem vtyčit jasné hranice. Něco ve stylu „respektuju, kdo jsi, ale nechci, abys to přede mnou dával výrazně najevo, intimní věci si ponechte do soukromí. S takovým pravidlem vám v jejich společnosti bude jistě o něco lehčeji.

Zatřetí: Tolerujte ho

Tolerance je v tomto případě klíčová a bez ní daleko nedojdete. Mějte na paměti, že vaše dítě k vám bylo upřímné a doufá, že jej přijmete takové, jaké je. Ať chceme nebo ne, v toto je klíčová věc ve výchově. Vaše dítě se nezmění. Vztah s ním může být však nadále stejný jako dřív. Dokonce možná i lepší. Tolerance mezi dětmi a rodiči má své místo a díky ní můžeme mít život krásnější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Marcela (42): Přeji si adoptovat dítě, ale manžel a děti s tím nesouhlasí

K TÉMATU  Zázrak nového života: Fenka vrhla neuvěřitelných 13 štěňat

Jitka (43): Dceru mi odvedl drogový dealer. Jak se s tím srovnat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Minišaty jsou naprostou klasikou, díky níž může žena vypadat ležérně, šik, ale i sexy. Pravdou ale je, že minišaty mají také špatnou pověst, jelikož mohou být při nevhodném nošení odhalující a žena pak působí lacině. Je tedy zapotřebí nosit tyto krásné šaty opatrně a zaměřovat se na detaily, jako je postava, líčení a doplňky.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek