Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Jitka (43): Dceru mi odvedl drogový dealer. Jak se s tím srovnat?

Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
drogový dealer
Dceru mi odvedl drogový dealer. (foto: 123rf)

04. 03. 2021

Špatný start do života

Vždycky jsem se pro svoji dceru snažila dělat to nejlepší, když se na to však podívám zpětně, zřejmě jsem pro to neudělala všechno. Markétka byla už od mala velmi veselé dítě, které si dokázalo podmanit své okolí. Žili jsme společně s jejím otcem v našem společném bytě. A právě v tom byl nejspíš kámen úrazu.

Markétin otec se své povinnosti chopil zprvu zodpovědně. Ovšem postupem času se z něj stával čím dál tím svéráznější muž. Zejména, když se napil, dokázal být zlý. Já jsem stále doufala v to, že je ještě možnost jeho chování změnit a chtěla jsem zachovat úplnou rodinu.

Možná to však byla obrovská chyba. Markéta to totiž výrazně vnímala a ovlivňovalo to její psychiku. Já však byla moc slabá na to, abych od něj odešla a zařídila pro nás dvě lepší život.

Byla chyba ve výchově?

Často se nad tím zpětně zamýšlím a přemítám, zda jsme chybu udělali my jako rodiče a zda bylo možné dát Markétě lepší základy pro život. Třeba by pak nedopadla tak špatně. Věci se začaly ubírat špatným směrem už když byla dcerka na základní škole.

Ve třinácti letech mnohdy chodila za školu a poznávala dospělácký svět, kouřila cigarety a pila levné víno. Pak nastalo období klidu, to bylo však spíše jen ticho před bouří. Později do toho totiž spadla znovu, ale tentokrát výrazně hůř.

Cigarety vyměnila za marihuanu, školní docházka už ji vůbec nezajímala. Vše dokázala skrývat za perfektní lži, měla totiž vlastní hlavu a pocit, že ví všechno nejlíp.

Dostali jsme varovný signál, netušili jsme, že přijde i drogový dealer

Vrcholným kouskem její puberty byl útěk z domova. Nevěděli jsme, proč to udělala. Proč nám nemohla něco říct. Hledali jsme ji všude, dokonce i s pomocí policie. Měli jsme o ní strašlivý strach. Nakonec se však našla druhý den na lavičce v parku. Byla jen promrzlá a hladová, jinak se jí nic nestalo. Nám spadl kámen ze srdce, že ji máme zpátky doma a všechno je v pořádku.

K TÉMATU  Petr (54): Manželka se nedokáže vyrovnat s tím, že se děti osamostatnily

Jenže v pořádku nebylo vůbec nic. Tenhle útěk měl pro nás znamenat velké varování, jakési volání o pomoc. My jsme to ale velmi podcenili. Markéta se však zlepšila, začala zase chodit do školy, vylepšila si známky, a to nám dodalo pocit, že je vše zase v pořádku. Spokojeně oslavila šestnácté narozeniny a život šel dál. Měli jsme však vědět, že na tom naše dcera vůbec není lépe.

Přišla první láska – drogový dealer

Markéta se poprvé zamilovala. To by bylo v jejím věku zcela normální, nejednalo se však o žádného sympatického vrstevníka. Našla si výrazně staršího přítele, hlavním problémem však bylo, že byl drogový dealer. Kromě prodávání se však nebál je ani aktivně užívat.

Samozřejmě, že jsem se jí to snažila vymluvit, to však nemělo žádný smysl. Ona měla hlavu plnou lásky a přes to neviděla všechny ty špatné věci.

Samozřejmě se Markéta dlouho drogám vyhýbat nedokázala a za pomoci přítele je okusila. Zpočátku jsem na ní nic nepoznala, byla schopná vše skvěle zamaskovat. Nakonec však vyšlo na povrch, že i ona se užívání drog aktivně věnuje. To pro mě byla velká rána. Z mojí malé dcerušky se stala žena, kterou jsem nepoznávala.

Helena (28): Přítelova dcera mě nesnáší. Co mám dělat?Měla jsem snahu jí to všechno vymluvit, otevřít jí oči, aby začala žít jinak. Ona si však nedala říct. Měla pocit, že jí jen ubližuji a nedovolím jí být šťastná. Začala mě nenávidět, odešla žít se svým přítelem a se mnou úplně přerušila kontakt. Ten drogový dealer nám ji prostě vzal.

Až do smrti si budu vyčítat, že to snad byla moje chyba. Snad každý den přemýšlím, co jsem měla udělat jinak, aby Markéta nedopadla takhle. Velmi mě mrzí, že jsme se přestali stýkat, i přesto však doufám, že nadejde den, kdy si to vše uvědomí. Že se snad rozhodne změnit svou životní cestu.

K TÉMATU  Eva (23): Je to ten pravý? Den před svatbou si nejsem jistá

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Helena (28): Přítelova dcera mě nesnáší. Co mám dělat?

Veronika (31): Čtvrtý potrat mi vzal sílu bojovat. Osobní život je v troskách

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.

Nepřehlédněte

Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek