Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

23 forem strachu: Znáte všechny nejdivnější fobie, které existují?

Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
fobie
A z čeho máte největší strach vy?

17. 10. 2022

1. Strach ze slepic

Říká se tomu alektorofobie. Všichni jedinci, kteří touto fobií trpí, berou nohy na ramena hned, jakmile v dáli zakokrhá kohout nebo když vidí na dvorku slepici.

2. Strach z chůze

Takový člověk nemůže udělat ani krok beze strachu. Pravděpodobně tak stráví celý život upoutaný na vozík, ačkoliv má nohy úplně zdravé.

3. Strach z knih

Někdo knihy zbožňuje a nevyjde bez nich z domu, jiní se na knihu nemohou ani podívat. Říká se tomu nikoliv bibliofilie (láska ke knihám), ale opačně bibliofobie.

4. Strach z rostlin

Pěstování pokojovek je v módě, jenže někdo nemůže mít doma ani řezanou květinu, natož aby si nějakou piplal v květináči. Člověk, který trpí botanofobií má strach z útoku rostlin a sazeniček. Takovému člověk doporučujeme odstěhovat se na severní pól. Tam zaručeně vůbec nic neroste.

5. Strach z potu

Že zpocení lidé nelibě voní, to víme asi všichni. Jenže to ještě neznamená, že trpíme nějakou fobií. Ale lidé, kteří podlehli bromoidrosifobii, trpí úzkostným strachem pokaždé, když se oni sami nebo někdo okolo nich začne potit. Jak přežívají tropická vedra, není známo. MHD pro ně bude zapovězené území.

6. Strach z jídla

Závislost na jídle má kdekdo, ovšem strach z jídla neboli cibofobie, to je něco jiného. Člověk nedokáže vůbec nic pozřít. Pravděpodobně je tedy schopný konzumovat výživu jen nitrožilně.

7. Strach z párátek

Dentoskalpofobie také není žádná sranda. Když dotyčnému člověku něco uvízne mezi zuby, párátkem si to určitě nevyndá.

8. Strach z práce

Tak ten máme skoro všichni. Ale na druhou stranu z ní zase nemáme takový strach, abychom se nedokázali překonat. Někteří lidé skutečně trpí opravdovým strachem z práce (ne že to začnete používat jako výmluvu, až se vám nebude chtít do zaměstnání). Čím se živí, je otázkou.

K TÉMATU  Yoni vajíčko: Elegantní přítel, který upevní vaše zdraví, sexualitu i krásu
fobie
Strach z práce máme občas asi každý, ale co když z té představy doslova šílíte?

9. Strach z polykání

Tito lidé sice rádi jí, ale aby jídlo polkli, k tomu je nikdo a za nic na světě nedonutí. Strachu z polykání se říká fagofobie.

10. Strach ze spánku

Tohle se dá při troše dobré vůle pochopit. Zejména pokud jste někdy viděli Noční můru z Elm Street. Hypnofobie ovšem může přijít člověka draho. Dozajista se dříve nebo později podepíše na jeho zdraví.

11. Strach z peněz

Nemít prachy nevadí, zpívají Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák v nesmrtelné písničce. Ovšem jak komu, dalo by se namítnout. Lidé s chrometofobií se ale penězům vyhýbají jako čert kříži.

12. Strach z barev

Něco je zkrátka lepší, když je to černobílé. Především pro lidi s chromofobií.

13. Strach z erekce

Žen se to sice netýká, ale pro muže je to bohužel někdy životní úděl. Někteří pánové mají strach z toho, že jim ve správnou chvíli bude penis stávkovat, jiní naopak mají celoživotní obavy z toho, že se jim to vůbec kdy stane. Téhle fobii se říká ithyphallofobie.

14. Strach ze ztráty signálu

V dnešní moderní době se to dá pochopit. Jakmile nejsme na sociálních sítích déle než pět minut, možná  vás také postihne úzkostný stav a nutkání se na internet podívat. Nomofobií údajně trpí už 5 % populace. Dá se předpokládat, že tahle čísla porostou.

15. Strach z otevírání očí

Ráno se při brzkém vstávání nechce otvírat oči nikomu z nás, ale když z toho máte doslova a do písmene hrůzu, musí to být skutečně horor probudit se a vstát.

16. Strach z dětí

Pro někoho nepochopitelné, pro jiné běžná záležitost. Strach z dětí a teenagerů může potkat zejména ty z nás, kdo s dětmi nepřichází do kontaktu příliš často. Strach z dětí nazýváme efebifobií.

17. Strach ze strachu

Fobofobie je sice zřídkavá, ale nepřejeme ji vůbec nikomu. Mít strach z toho, že budeme mít strach je pořádně prekérní situace.

K TÉMATU  Instagram vs. realita: Už teď jste dokonalá. Bree Lenehan ukazuje pravdu
fobie
Ještě horší než strach, je mít strach ze strachu.

18. Strach z tchyně

Touto fobií pravděpodobně trpí zejména hodně mužů, možná každý druhý. Pentherafobie sice není pojem nijak známý, ale dejte si ruku na srdce – skutečně se netýká i vás? Až ale za manželkou či přítelkyní s touto diagnózou přijdete, je dost možné, že vám to neprojde.

19. Strach z levé strany

Tito lidé mají strach ze všech věcí, které se nacházejí po jejich levé straně. V tom případě dost možná chodí tak, že si zastiňují levou stranu výhledu. Třeba kšiltem. Této fobii říkáme sinistrofobie.

20. Strach z pohřbení zaživa

Tak z toho nejspíš máme strach úplně všichni. Tafefobie tedy nejspíš provází každého z nás, protože být pohřben zaživa nemůže být pro nikoho vůbec příjemné.

21. Strach ze žluté barvy

Xanthofobici nejspíš nevychází ven nikdy, když svítí slunce, a taky si na sebe nevezmou nikdy nic žlutého. A nesní ani žlutou papriku. Zkrátka nemohou vidět cítit nic žlutého.

22. Strach z vlastních výkalů

Většinou máme strach z toho, že dlouho na záchod nejdeme nebo že se nám chce, ale nemáme kam. Lidé trpící koprofobií ale při každé cestě na velkou trpí obavami… z čeho? Že je pohltí vlastní výkaly?

23. Strach z psaní testů

U dětí je to naprosto běžná záležitost. Nikdo nechce psát testy. Testofobie proto provází většinu z nás. Hlavně v období dospívání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Zdroje článku:
www.patalie.cz, www.frekvence1.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Konečně přišla rodinná dovolená. Očekáváte, že si odpočinete od všech starostí. Chcete si přece pořádně užít zasloužené volno! Těšíte se, že si budete užívat, jenže všechno může dopadnout jinak. Jak se nepohádat na dovolené? A jak se po dovolené nerozejít?
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Práva a povinnosti plynoucí z práce ve státní svátek jsou pro mnoho zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů stále velkou neznámou. Jak je to s prací ve svátek? Co když je směna přes půlnoc nebo je někdo zaměstnaný na dohodu? Doplňte si informace.
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Pokud pracujete z domova, například tvoříte weby, píšete články nebo se věnujete jinému odvětví, jistě se setkáváte s problémy, které provází snad každého. Práci z domova si určujete sami, volíte si pracovní dobu i množství práce.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Muži rádi zažívají něco nového a dostávají se na hranici lidských možností. Proto se pro ně skvěle hodí adrenalinové dárky. Jaké jsou v dnešní době možnosti? Inspirujeme vás.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.

Výběr článků

Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.

Nepřehlédněte

Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek