Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

23 forem strachu: Znáte všechny nejdivnější fobie, které existují?

Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
fobie
A z čeho máte největší strach vy?

17. 10. 2022

1. Strach ze slepic

Říká se tomu alektorofobie. Všichni jedinci, kteří touto fobií trpí, berou nohy na ramena hned, jakmile v dáli zakokrhá kohout nebo když vidí na dvorku slepici.

2. Strach z chůze

Takový člověk nemůže udělat ani krok beze strachu. Pravděpodobně tak stráví celý život upoutaný na vozík, ačkoliv má nohy úplně zdravé.

3. Strach z knih

Někdo knihy zbožňuje a nevyjde bez nich z domu, jiní se na knihu nemohou ani podívat. Říká se tomu nikoliv bibliofilie (láska ke knihám), ale opačně bibliofobie.

4. Strach z rostlin

Pěstování pokojovek je v módě, jenže někdo nemůže mít doma ani řezanou květinu, natož aby si nějakou piplal v květináči. Člověk, který trpí botanofobií má strach z útoku rostlin a sazeniček. Takovému člověk doporučujeme odstěhovat se na severní pól. Tam zaručeně vůbec nic neroste.

5. Strach z potu

Že zpocení lidé nelibě voní, to víme asi všichni. Jenže to ještě neznamená, že trpíme nějakou fobií. Ale lidé, kteří podlehli bromoidrosifobii, trpí úzkostným strachem pokaždé, když se oni sami nebo někdo okolo nich začne potit. Jak přežívají tropická vedra, není známo. MHD pro ně bude zapovězené území.

6. Strach z jídla

Závislost na jídle má kdekdo, ovšem strach z jídla neboli cibofobie, to je něco jiného. Člověk nedokáže vůbec nic pozřít. Pravděpodobně je tedy schopný konzumovat výživu jen nitrožilně.

7. Strach z párátek

Dentoskalpofobie také není žádná sranda. Když dotyčnému člověku něco uvízne mezi zuby, párátkem si to určitě nevyndá.

8. Strach z práce

Tak ten máme skoro všichni. Ale na druhou stranu z ní zase nemáme takový strach, abychom se nedokázali překonat. Někteří lidé skutečně trpí opravdovým strachem z práce (ne že to začnete používat jako výmluvu, až se vám nebude chtít do zaměstnání). Čím se živí, je otázkou.

K TÉMATU  Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví
fobie
Strach z práce máme občas asi každý, ale co když z té představy doslova šílíte?

9. Strach z polykání

Tito lidé sice rádi jí, ale aby jídlo polkli, k tomu je nikdo a za nic na světě nedonutí. Strachu z polykání se říká fagofobie.

10. Strach ze spánku

Tohle se dá při troše dobré vůle pochopit. Zejména pokud jste někdy viděli Noční můru z Elm Street. Hypnofobie ovšem může přijít člověka draho. Dozajista se dříve nebo později podepíše na jeho zdraví.

11. Strach z peněz

Nemít prachy nevadí, zpívají Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák v nesmrtelné písničce. Ovšem jak komu, dalo by se namítnout. Lidé s chrometofobií se ale penězům vyhýbají jako čert kříži.

12. Strach z barev

Něco je zkrátka lepší, když je to černobílé. Především pro lidi s chromofobií.

13. Strach z erekce

Žen se to sice netýká, ale pro muže je to bohužel někdy životní úděl. Někteří pánové mají strach z toho, že jim ve správnou chvíli bude penis stávkovat, jiní naopak mají celoživotní obavy z toho, že se jim to vůbec kdy stane. Téhle fobii se říká ithyphallofobie.

14. Strach ze ztráty signálu

V dnešní moderní době se to dá pochopit. Jakmile nejsme na sociálních sítích déle než pět minut, možná  vás také postihne úzkostný stav a nutkání se na internet podívat. Nomofobií údajně trpí už 5 % populace. Dá se předpokládat, že tahle čísla porostou.

15. Strach z otevírání očí

Ráno se při brzkém vstávání nechce otvírat oči nikomu z nás, ale když z toho máte doslova a do písmene hrůzu, musí to být skutečně horor probudit se a vstát.

16. Strach z dětí

Pro někoho nepochopitelné, pro jiné běžná záležitost. Strach z dětí a teenagerů může potkat zejména ty z nás, kdo s dětmi nepřichází do kontaktu příliš často. Strach z dětí nazýváme efebifobií.

17. Strach ze strachu

Fobofobie je sice zřídkavá, ale nepřejeme ji vůbec nikomu. Mít strach z toho, že budeme mít strach je pořádně prekérní situace.

K TÉMATU  Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!
fobie
Ještě horší než strach, je mít strach ze strachu.

18. Strach z tchyně

Touto fobií pravděpodobně trpí zejména hodně mužů, možná každý druhý. Pentherafobie sice není pojem nijak známý, ale dejte si ruku na srdce – skutečně se netýká i vás? Až ale za manželkou či přítelkyní s touto diagnózou přijdete, je dost možné, že vám to neprojde.

19. Strach z levé strany

Tito lidé mají strach ze všech věcí, které se nacházejí po jejich levé straně. V tom případě dost možná chodí tak, že si zastiňují levou stranu výhledu. Třeba kšiltem. Této fobii říkáme sinistrofobie.

20. Strach z pohřbení zaživa

Tak z toho nejspíš máme strach úplně všichni. Tafefobie tedy nejspíš provází každého z nás, protože být pohřben zaživa nemůže být pro nikoho vůbec příjemné.

21. Strach ze žluté barvy

Xanthofobici nejspíš nevychází ven nikdy, když svítí slunce, a taky si na sebe nevezmou nikdy nic žlutého. A nesní ani žlutou papriku. Zkrátka nemohou vidět cítit nic žlutého.

22. Strach z vlastních výkalů

Většinou máme strach z toho, že dlouho na záchod nejdeme nebo že se nám chce, ale nemáme kam. Lidé trpící koprofobií ale při každé cestě na velkou trpí obavami… z čeho? Že je pohltí vlastní výkaly?

23. Strach z psaní testů

U dětí je to naprosto běžná záležitost. Nikdo nechce psát testy. Testofobie proto provází většinu z nás. Hlavně v období dospívání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Zdroje článku:
www.patalie.cz, www.frekvence1.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?

Nepřehlédněte

Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek