Sobota , 08. 10. 2022

Justýna

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.
psychika
Jak psychika ovlivňuje zdraví?(foto: 123RF)

11. 10. 2021

Co je psychosomatika

Psychosomatika je pojem, který pochází již ze starého Řecka, kdy popisovala vzájemný vztah duše (psyché) a těla (soma). V naší zemi se považuje za normální, když řeknete, že z důvodu probíhající nemoci nemáte zrovna nejlepší náladu a cítíte se sklíčení. Ještě však před několika lety bylo to ale bylo naprosto nemístné. Doba se naštěstí mění a psychika už není tabu.

Co nám říká duše

Mnoho odborníků – ať již z řad lékařů nebo psychologů – svorně tvrdí, že role psychosomatiky je následná. Organismus se snaží chránit psychické zdraví. To je u daného jedince vystaveno nepřiměřenému nátlaku. Proto na sebe upozorňuje tělesnými projevy.

Je to jako by se rozsvítila červená na semaforu a tělo se vám snažilo říci: „Stop, už mě dále nepřetěžuj, více nesnesu!“ V tomto případě se zaměřte na jasnou úlevu. Najděte si čas pro sebe a slevte ze svých nároků.

Co když neuposlechneme varování

Co se stane, když volání o pomoc budeme dlouhodobě podceňovat, nebo dokonce přehlížet? Jak jistě tušíte, k ničemu dobrému to nevede. Náš fyzický stav se bude nadále zhoršovat.

Zatímco ze začátku nám na semaforu bude problikávat červená, ale ještě budeme moci počkat na zelenou a opět se rozjet. V případě dlouhodobějšího jednostranného přetěžování organismu se můžeme přirovnat k závodníkům, kteří se řítí k semaforu měřícímu rychlost – naskočí vám červená, a navíc vás čeká nevyhnutelná pokuta. Chronická podoba nemoci se hlásí o slovo.

Přeceňujete své síly?

Patříte mezi životní jezdce, kteří neustále přeceňují své síly? S antibiotiky chodíte do práce a zastáváte úkony jako v běžném dnu? Zkuste se na tuto situaci podívat očima člověka, který si plnohodnotně uvědomuje důležitost již přečtených řádků. Nedovolte, aby se vám vaše šílená jízda vymstila. Jsou lidé, kteří vás k životu nutně potřebují. Dopřejte si chvíli, abyste se zamysleli. Jak změníte svůj život? Dopřejte si jednou týdně klidnou masáž, návštěvu sauny nebo čas sami pro sebe.

K TÉMATU  Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Pozor na děti

Dětská psychika je kapitola sama o sobě. Na tomto poli vyroste nová generace psychologů a lékařů, kteří budou skutečně spolupracovat. Toto dětem nejvíce pomůže.

Těžko totiž vyléčíte dítě sirupem na bolesti břicha, když jejich původ je někde zcela jinde – rodiče jej vnímají jako přítěž, nemají na něj čas, spolužáci ve škole jej mají za outsidera a tisíce dalších důvodů, které při dlouhodobém přehlížení a zametání pod koberec vykvasí ve velký problém pro duši i tělo.

Jak si ihned pomoci

Začněte ihned. Slevte ze svých nároků. Udělejte si radost, vypněte, navštivte psychologa, nebo většinou postačí, když se svěříte někomu blézkému – ať už příteli nebo někomu z rodiny. Možná budete překvapení, že takové problémy nemáte jenom vy! Vypovídejte se z toho. A taky zeptat se na názor jiné osoby.

V momentě, kdy si jej vyslechnete, budete si připadat, jako by půlka všech vašich starostí odpadla. Nebudete na to sami. A co vám zezačátku připadalo jako neřešitelný problém, se teď změní v maličkost, se kterou si poradíte lusknutím prstu.

Jak se staráte o své duševní zdraví vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.

Nepřehlédněte

Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek