Domů » Životní styl » Psychika » Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?
Psychika Životní styl

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

psychika
Jak psychika ovlivňuje zdraví?(foto: 123RF)
Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.

Co je psychosomatika

Psychosomatika je pojem, který pochází již ze starého Řecka, kdy popisovala vzájemný vztah duše (psyché) a těla (soma). V naší zemi se považuje za normální, když řeknete, že z důvodu probíhající nemoci nemáte zrovna nejlepší náladu a cítíte se sklíčení. Ještě však před několika lety bylo to ale bylo naprosto nemístné. Doba se naštěstí mění a psychika už není tabu.

Co nám říká duše

Mnoho odborníků – ať již z řad lékařů nebo psychologů – svorně tvrdí, že role psychosomatiky je následná. Organismus se snaží chránit psychické zdraví. To je u daného jedince vystaveno nepřiměřenému nátlaku. Proto na sebe upozorňuje tělesnými projevy.

Je to jako by se rozsvítila červená na semaforu a tělo se vám snažilo říci: „Stop, už mě dále nepřetěžuj, více nesnesu!“ V tomto případě se zaměřte na jasnou úlevu. Najděte si čas pro sebe a slevte ze svých nároků.

Co když neuposlechneme varování

Co se stane, když volání o pomoc budeme dlouhodobě podceňovat, nebo dokonce přehlížet? Jak jistě tušíte, k ničemu dobrému to nevede. Náš fyzický stav se bude nadále zhoršovat.

Zatímco ze začátku nám na semaforu bude problikávat červená, ale ještě budeme moci počkat na zelenou a opět se rozjet. V případě dlouhodobějšího jednostranného přetěžování organismu se můžeme přirovnat k závodníkům, kteří se řítí k semaforu měřícímu rychlost – naskočí vám červená, a navíc vás čeká nevyhnutelná pokuta. Chronická podoba nemoci se hlásí o slovo.

Přeceňujete své síly?

Patříte mezi životní jezdce, kteří neustále přeceňují své síly? S antibiotiky chodíte do práce a zastáváte úkony jako v běžném dnu? Zkuste se na tuto situaci podívat očima člověka, který si plnohodnotně uvědomuje důležitost již přečtených řádků. Nedovolte, aby se vám vaše šílená jízda vymstila. Jsou lidé, kteří vás k životu nutně potřebují. Dopřejte si chvíli, abyste se zamysleli. Jak změníte svůj život? Dopřejte si jednou týdně klidnou masáž, návštěvu sauny nebo čas sami pro sebe.

Pozor na děti

Dětská psychika je kapitola sama o sobě. Na tomto poli vyroste nová generace psychologů a lékařů, kteří budou skutečně spolupracovat. Toto dětem nejvíce pomůže.

Těžko totiž vyléčíte dítě sirupem na bolesti břicha, když jejich původ je někde zcela jinde – rodiče jej vnímají jako přítěž, nemají na něj čas, spolužáci ve škole jej mají za outsidera a tisíce dalších důvodů, které při dlouhodobém přehlížení a zametání pod koberec vykvasí ve velký problém pro duši i tělo.

Jak si ihned pomoci

Začněte ihned. Slevte ze svých nároků. Udělejte si radost, vypněte, navštivte psychologa, nebo většinou postačí, když se svěříte někomu blézkému – ať už příteli nebo někomu z rodiny. Možná budete překvapení, že takové problémy nemáte jenom vy! Vypovídejte se z toho. A taky zeptat se na názor jiné osoby.

V momentě, kdy si jej vyslechnete, budete si připadat, jako by půlka všech vašich starostí odpadla. Nebudete na to sami. A co vám zezačátku připadalo jako neřešitelný problém, se teď změní v maličkost, se kterou si poradíte lusknutím prstu.

Jak se staráte o své duševní zdraví vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život