Sobota , 01. 04. 2023

Kvido

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.
psychika
Jak psychika ovlivňuje zdraví?(foto: 123RF)

11. 10. 2021

Co je psychosomatika

Psychosomatika je pojem, který pochází již ze starého Řecka, kdy popisovala vzájemný vztah duše (psyché) a těla (soma). V naší zemi se považuje za normální, když řeknete, že z důvodu probíhající nemoci nemáte zrovna nejlepší náladu a cítíte se sklíčení. Ještě však před několika lety bylo to ale bylo naprosto nemístné. Doba se naštěstí mění a psychika už není tabu.

Co nám říká duše

Mnoho odborníků – ať již z řad lékařů nebo psychologů – svorně tvrdí, že role psychosomatiky je následná. Organismus se snaží chránit psychické zdraví. To je u daného jedince vystaveno nepřiměřenému nátlaku. Proto na sebe upozorňuje tělesnými projevy.

Je to jako by se rozsvítila červená na semaforu a tělo se vám snažilo říci: „Stop, už mě dále nepřetěžuj, více nesnesu!“ V tomto případě se zaměřte na jasnou úlevu. Najděte si čas pro sebe a slevte ze svých nároků.

Co když neuposlechneme varování

Co se stane, když volání o pomoc budeme dlouhodobě podceňovat, nebo dokonce přehlížet? Jak jistě tušíte, k ničemu dobrému to nevede. Náš fyzický stav se bude nadále zhoršovat.

Zatímco ze začátku nám na semaforu bude problikávat červená, ale ještě budeme moci počkat na zelenou a opět se rozjet. V případě dlouhodobějšího jednostranného přetěžování organismu se můžeme přirovnat k závodníkům, kteří se řítí k semaforu měřícímu rychlost – naskočí vám červená, a navíc vás čeká nevyhnutelná pokuta. Chronická podoba nemoci se hlásí o slovo.

Přeceňujete své síly?

Patříte mezi životní jezdce, kteří neustále přeceňují své síly? S antibiotiky chodíte do práce a zastáváte úkony jako v běžném dnu? Zkuste se na tuto situaci podívat očima člověka, který si plnohodnotně uvědomuje důležitost již přečtených řádků. Nedovolte, aby se vám vaše šílená jízda vymstila. Jsou lidé, kteří vás k životu nutně potřebují. Dopřejte si chvíli, abyste se zamysleli. Jak změníte svůj život? Dopřejte si jednou týdně klidnou masáž, návštěvu sauny nebo čas sami pro sebe.

K TÉMATU  Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

Pozor na děti

Dětská psychika je kapitola sama o sobě. Na tomto poli vyroste nová generace psychologů a lékařů, kteří budou skutečně spolupracovat. Toto dětem nejvíce pomůže.

Těžko totiž vyléčíte dítě sirupem na bolesti břicha, když jejich původ je někde zcela jinde – rodiče jej vnímají jako přítěž, nemají na něj čas, spolužáci ve škole jej mají za outsidera a tisíce dalších důvodů, které při dlouhodobém přehlížení a zametání pod koberec vykvasí ve velký problém pro duši i tělo.

Jak si ihned pomoci

Začněte ihned. Slevte ze svých nároků. Udělejte si radost, vypněte, navštivte psychologa, nebo většinou postačí, když se svěříte někomu blézkému – ať už příteli nebo někomu z rodiny. Možná budete překvapení, že takové problémy nemáte jenom vy! Vypovídejte se z toho. A taky zeptat se na názor jiné osoby.

V momentě, kdy si jej vyslechnete, budete si připadat, jako by půlka všech vašich starostí odpadla. Nebudete na to sami. A co vám zezačátku připadalo jako neřešitelný problém, se teď změní v maličkost, se kterou si poradíte lusknutím prstu.

Jak se staráte o své duševní zdraví vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.

Nepřehlédněte

Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek