Úterý , 04. 10. 2022

František

13 největších letních hitů všech dob. Zavzpomínejte s námi!

Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
hit
Jsou hity, které nestárnou!

16. 09. 2022

Když se řekne léto, která píseň se vám vybaví? Určitě nějaká ano, protože každý máme v hlavě ten svůj letní hit, bez kterého by v době našich středoškolských nebo vysokoškolských let nebyly letní prázdniny úplné. Hrály se na diskotékách, v barech, u nás, v Americe, Asii a třeba i v Severní Africe. Každý znal klip i skoro všechna slova (nebo alespoň zpíval něco, co se jim podobá).

1. Macarena

V tomto případě neznáme jenom hudbu, ale i taneček, který se k Macareně váže. Milují ho děti i dospělí, v 90. letech zažívala skutečný boom. Vymysleli ji dva muži ve středním věku Antonio Romero Monge a Rafael Ruíz Perdigones. Inspirací pro Macarenu jim byla venezuelská tanečnice flamenca Diana Patricia Cubillán Herrera. Macarena je španělské ženské jméno a co určitě ještě nevíte, o čem píseň vlastně je. Zpívá se v ní o dívce, kterou štve, že její přítel vstoupil do armády.

Los Del Rio – Macarena

2. Lambada

Konec osmdesátek si bez ní nedokážeme představit. Skutečná slova, která v písni znějí, zná jenom málokdo, ale rytmus určitě známe všichni. Píseň vznikla v roce 1989 a to díky francouzské skupině Kaoma. Zpívá se v ní ale portugalsky. Lambada je párový, velmi intimní tanec. Nikdo o ní ale moc nevěděl, dokud se nerozezněla rozhlasovým a televizním éterem právě v 80. letech. Smůlou ovšem je, že zpěvačka hitu Lambada, Loalwy Braz, zemřela velmi tragicky. Skupina mužů ji unesla (rok 2017), její ohořelé tělo našli policisté v autě kousek od jejího domu.

Kaoma – Lambada

3. Summer Nights

Byl to rozkošný pár. Všichni jsme ho určitě měli zvěčněný na plakátě a vylepený na zdi nad stolem nebo postelí. Když John Travolta a Olivia Newton-John zpívají Summer nights, všichni mají chuť tančit a prožít nějakou tu letní lásku. Píseň vznikla během léta roku 1978 a fakt, že je to skutečně hit s velkým H, který nemá obdoby, stvrdil i americký týdeník Billboard, jenž v roce 2010 zařadil píseň na 9. místo v seznamu letních písní, jaké kdy vůbec vznikly.

Grease – Summer Nights

4. The Ketchup Song (Asereje)

Las Ketchup, kterou tvoří čtyři sestry, nazpívaly a zatančily song, který jedni dodnes zbožňují a druzí z duše nenávidí. Jakmile ho totiž uslyšíte, už ho po celý zbytek dne nedostanete z hlavy. Sestry jsou otcem flamencového krále Juana Muñoze, který vystupoval pod uměleckým jménem El Tomate. Jedna z nich ovšem zrovna v tomto slavném klipu chyběla, tou dobou byla těhotná. Tohle byl hit léta roku 2002.

K TÉMATU  Nejmenší kočka na světě. Tahle šelma se vám vejde do dlaně
Las Ketchup – The Ketchup Song

5. Despacito

Portorický zpěvák Luis Fonsi a rapper Daddy Yankee nazpívali song o milostném vztahu mezi mužem a ženou. A klip je natolik erotický, že ho malajsijské veřejnoprávní televize zakázaly pouštět. Přesto na nás hit Despacito před pár lety útočil úplně všude. Takže jsme ho nejdřív milovali a pak ho začali nenávidět. Ale přiznejte se, že to s váma stejně šije, jakmile uslyšíte první tóny? Přesně proto ho v klubech po celém světě hrají od roku 2017 dodnes.

Luis Fonsi – Despacito ft. Daddy Yankee

Ještě většího ohlasu se písni dostalo poté, co ji zremixoval kanadský zpěvák Justin Bieber. Tuto verzi pak venezuelský prezident Nicolás Maduro použil ve své předvolební kampani. Nezákonně. U nás je ovšem oblíbená i verze youtubera Kovyho, který písničku paroduje vlastním textem.

6. Dragostea Din Tei

O Moldávii toho nejspíš moc nevíte, ale určitě si pamatujete moldavský boyband O-Zone, který má tento hit na svědomí. Pobláznil celou Evropu. O-Zone už sice neexistují, ale jejich slavná píseň žije dál. Hned v roce 2004 se dostala na první místo žebříčku Eurochart Hot 100 a vydržela tam neuvěřitelných dvanáct týdnů. Zajímavostí ovšem je, že ačkoliv jde o moldavskou skupinu, píseň byla zpívána v rumunštině. A co vůbec Dragostea Din Tei znamená? Přece lásku z lípy. Že vám to nedává smysl? To je úplně fuk. Pusťte si písničku, zavřete oči a představujte si, že tancujete na křídlech letícího letadla.

7. Do You Love Me

Že vám název nic neříká? Ale jděte, vždyť tahle píseň zazní i v legendárním tanečním filmu Hříšný tanec, v němž hlavní roli ztvárnili Patrick Swayze a Jennifer Grey. Do You Love Me nazpívala skupina The Contours už v roce 1952, ale popularity se dočkala až v roce 1987, kdy měl premiéru i Hříšný tanec.

The Contours – Do You Love Me

8. Barbie Girl

Jistě, všechny ženy na diskotéce zpívají: I’m a Barbie girl, in the Barbie world. Life in plastic, it’s fantastic. Jestli je fantastické být plastová, to je otázkou, ale bezpochyby je fantastická tahle píseň. Už jen v tom, kolik emocí vzbuzuje. Jedni se jí zastávají, druzí o ní tvrdí, že jde o jednu z nejhorších písní minulého tisíciletí. Na tento letní hit si stěžovala i samotná firma Mattel, známá výrobou barbie panenek, neboť je údajně barbína vykreslována v příliš negativním světle. Celou věc dokonce poslala k soudu, ale u něj neuspěla.

Aqua – Barbie Girl

9. La Copa De La Vida

Fotbalový šampionát je vždycky velkou událostí, a když se koná ve Francii, jde ještě o něco víc. O prestiž. Být mistrem světa ve fotbalu chce být každý národní tým a ještě lepší je porazit domácí mužstvo. V roce 1998 se ovšem Rickymu Martinovi povedlo fotbal zcela zastínit. Na šampionátu poprvé zazpíval píseň La Copa De La Vida. Kdo ten rok turnaj vyhrál, nejspíš nevíte, ale píseň, která toto mistrovství světa ve fotbale proslavila, dozajista znáte. Napovíme, že tehdy se stala šampionem právě pořadatelská země.

K TÉMATU  Sprejomalba v akci. Koloseum vznikne přímo před očima během pár minut. Tohle není žádné graffiti
Ricky Martin – La Copa De La Vida

10. Mambo No. 5

Lou Bega neboli David Lubega zkoušel být rapperem, to mu ale moc nevyšlo. Tak zkusil oprášit padesát let starou písníčku a dodat jí popový háv. Povedlo se. Song je sice lehce nemravný, ale vtipný a se skleničkou v ruce si na něj rádi zatancujeme úplně všichni. Nakonec z této písničky vznikla i Disney verze, v níž byla ženská jména nahrazena oblíbenými kreslenými postavičkami.

Lou Bega – Mambo No. 5

11. Angel

Shaggy nikdy příliš slavný nebyl, zažil jen jediný vrchol své kariéry a to v polovině devadesátých let. Sladký pop song Angel z něj udělal na pár let velkou hudební hvězdu. V roce 2009 byl dokonce 44. nejlépe se prodávajícím songem minulé dekády na britských ostrovech. Tohoto hitu se prodalo hned několik milionů.

Shaggy – Angel ft. Rayvon

12. Hips Don’t Lie

Z této písně se stal letní hit tak trochu omylem. Shakira jen přezpívala píseň Dance Like This z Hříšného tance 2. Ale udělala to tak dokonale, že si Hips Don’t Lie rádi poslechli i muži a ještě raději se přitom dívali na rozvlněný klip, který k písni Shakira natočila.

Shakira – Hips Don’t Lie

13. Umbrella

Do té doby o Rihanně věděl jenom málokdo. Umbrella to změnila. Všechno ale mohlo být jinak. Hitovka Umbrella totiž byla údajně nejprve nabídnutá Britney Spears, ovšem Rihanna se o její nazpívání zasazovala tak moc, že tenhle souboj nakonec vyhrála. Obyvatelé britských ostrovů ale píseň dodnes považují za prokletou. V době, kdy vyšla, se nad ostrovy objevily extrémní srážky a dokonce i povodně. A tak ji Britové překřtili na Rihannino prokletí.

Umbrella se dočkala spousty coverů, má svou country verzi od zpěvačky Mandy Moore, i svou tvrdší verzi od McFly. Samozřejmě má i pár parodií.

Rihanna – Umbrella

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

Módní hity pro letošní léto. Vede růžová a bláznivé potisky!

Zdroje článku:
www.frekvence1.cz, hitradiocernahora.cz, musicserver.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek