Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

13 největších letních hitů všech dob. Zavzpomínejte s námi!

Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
hit
Jsou hity, které nestárnou!

16. 09. 2022

Když se řekne léto, která píseň se vám vybaví? Určitě nějaká ano, protože každý máme v hlavě ten svůj letní hit, bez kterého by v době našich středoškolských nebo vysokoškolských let nebyly letní prázdniny úplné. Hrály se na diskotékách, v barech, u nás, v Americe, Asii a třeba i v Severní Africe. Každý znal klip i skoro všechna slova (nebo alespoň zpíval něco, co se jim podobá).

1. Macarena

V tomto případě neznáme jenom hudbu, ale i taneček, který se k Macareně váže. Milují ho děti i dospělí, v 90. letech zažívala skutečný boom. Vymysleli ji dva muži ve středním věku Antonio Romero Monge a Rafael Ruíz Perdigones. Inspirací pro Macarenu jim byla venezuelská tanečnice flamenca Diana Patricia Cubillán Herrera. Macarena je španělské ženské jméno a co určitě ještě nevíte, o čem píseň vlastně je. Zpívá se v ní o dívce, kterou štve, že její přítel vstoupil do armády.

Los Del Rio – Macarena

2. Lambada

Konec osmdesátek si bez ní nedokážeme představit. Skutečná slova, která v písni znějí, zná jenom málokdo, ale rytmus určitě známe všichni. Píseň vznikla v roce 1989 a to díky francouzské skupině Kaoma. Zpívá se v ní ale portugalsky. Lambada je párový, velmi intimní tanec. Nikdo o ní ale moc nevěděl, dokud se nerozezněla rozhlasovým a televizním éterem právě v 80. letech. Smůlou ovšem je, že zpěvačka hitu Lambada, Loalwy Braz, zemřela velmi tragicky. Skupina mužů ji unesla (rok 2017), její ohořelé tělo našli policisté v autě kousek od jejího domu.

Kaoma – Lambada

3. Summer Nights

Byl to rozkošný pár. Všichni jsme ho určitě měli zvěčněný na plakátě a vylepený na zdi nad stolem nebo postelí. Když John Travolta a Olivia Newton-John zpívají Summer nights, všichni mají chuť tančit a prožít nějakou tu letní lásku. Píseň vznikla během léta roku 1978 a fakt, že je to skutečně hit s velkým H, který nemá obdoby, stvrdil i americký týdeník Billboard, jenž v roce 2010 zařadil píseň na 9. místo v seznamu letních písní, jaké kdy vůbec vznikly.

Grease – Summer Nights

4. The Ketchup Song (Asereje)

Las Ketchup, kterou tvoří čtyři sestry, nazpívaly a zatančily song, který jedni dodnes zbožňují a druzí z duše nenávidí. Jakmile ho totiž uslyšíte, už ho po celý zbytek dne nedostanete z hlavy. Sestry jsou otcem flamencového krále Juana Muñoze, který vystupoval pod uměleckým jménem El Tomate. Jedna z nich ovšem zrovna v tomto slavném klipu chyběla, tou dobou byla těhotná. Tohle byl hit léta roku 2002.

K TÉMATU  Nejmenší kočka na světě. Tahle šelma se vám vejde do dlaně
Las Ketchup – The Ketchup Song

5. Despacito

Portorický zpěvák Luis Fonsi a rapper Daddy Yankee nazpívali song o milostném vztahu mezi mužem a ženou. A klip je natolik erotický, že ho malajsijské veřejnoprávní televize zakázaly pouštět. Přesto na nás hit Despacito před pár lety útočil úplně všude. Takže jsme ho nejdřív milovali a pak ho začali nenávidět. Ale přiznejte se, že to s váma stejně šije, jakmile uslyšíte první tóny? Přesně proto ho v klubech po celém světě hrají od roku 2017 dodnes.

Luis Fonsi – Despacito ft. Daddy Yankee

Ještě většího ohlasu se písni dostalo poté, co ji zremixoval kanadský zpěvák Justin Bieber. Tuto verzi pak venezuelský prezident Nicolás Maduro použil ve své předvolební kampani. Nezákonně. U nás je ovšem oblíbená i verze youtubera Kovyho, který písničku paroduje vlastním textem.

6. Dragostea Din Tei

O Moldávii toho nejspíš moc nevíte, ale určitě si pamatujete moldavský boyband O-Zone, který má tento hit na svědomí. Pobláznil celou Evropu. O-Zone už sice neexistují, ale jejich slavná píseň žije dál. Hned v roce 2004 se dostala na první místo žebříčku Eurochart Hot 100 a vydržela tam neuvěřitelných dvanáct týdnů. Zajímavostí ovšem je, že ačkoliv jde o moldavskou skupinu, píseň byla zpívána v rumunštině. A co vůbec Dragostea Din Tei znamená? Přece lásku z lípy. Že vám to nedává smysl? To je úplně fuk. Pusťte si písničku, zavřete oči a představujte si, že tancujete na křídlech letícího letadla.

7. Do You Love Me

Že vám název nic neříká? Ale jděte, vždyť tahle píseň zazní i v legendárním tanečním filmu Hříšný tanec, v němž hlavní roli ztvárnili Patrick Swayze a Jennifer Grey. Do You Love Me nazpívala skupina The Contours už v roce 1952, ale popularity se dočkala až v roce 1987, kdy měl premiéru i Hříšný tanec.

The Contours – Do You Love Me

8. Barbie Girl

Jistě, všechny ženy na diskotéce zpívají: I’m a Barbie girl, in the Barbie world. Life in plastic, it’s fantastic. Jestli je fantastické být plastová, to je otázkou, ale bezpochyby je fantastická tahle píseň. Už jen v tom, kolik emocí vzbuzuje. Jedni se jí zastávají, druzí o ní tvrdí, že jde o jednu z nejhorších písní minulého tisíciletí. Na tento letní hit si stěžovala i samotná firma Mattel, známá výrobou barbie panenek, neboť je údajně barbína vykreslována v příliš negativním světle. Celou věc dokonce poslala k soudu, ale u něj neuspěla.

Aqua – Barbie Girl

9. La Copa De La Vida

Fotbalový šampionát je vždycky velkou událostí, a když se koná ve Francii, jde ještě o něco víc. O prestiž. Být mistrem světa ve fotbalu chce být každý národní tým a ještě lepší je porazit domácí mužstvo. V roce 1998 se ovšem Rickymu Martinovi povedlo fotbal zcela zastínit. Na šampionátu poprvé zazpíval píseň La Copa De La Vida. Kdo ten rok turnaj vyhrál, nejspíš nevíte, ale píseň, která toto mistrovství světa ve fotbale proslavila, dozajista znáte. Napovíme, že tehdy se stala šampionem právě pořadatelská země.

K TÉMATU  Nejlepší taneční kompilace na internetu. Podívejte se, jak se umí lidé nečekaně odvázat
Ricky Martin – La Copa De La Vida

10. Mambo No. 5

Lou Bega neboli David Lubega zkoušel být rapperem, to mu ale moc nevyšlo. Tak zkusil oprášit padesát let starou písníčku a dodat jí popový háv. Povedlo se. Song je sice lehce nemravný, ale vtipný a se skleničkou v ruce si na něj rádi zatancujeme úplně všichni. Nakonec z této písničky vznikla i Disney verze, v níž byla ženská jména nahrazena oblíbenými kreslenými postavičkami.

Lou Bega – Mambo No. 5

11. Angel

Shaggy nikdy příliš slavný nebyl, zažil jen jediný vrchol své kariéry a to v polovině devadesátých let. Sladký pop song Angel z něj udělal na pár let velkou hudební hvězdu. V roce 2009 byl dokonce 44. nejlépe se prodávajícím songem minulé dekády na britských ostrovech. Tohoto hitu se prodalo hned několik milionů.

Shaggy – Angel ft. Rayvon

12. Hips Don’t Lie

Z této písně se stal letní hit tak trochu omylem. Shakira jen přezpívala píseň Dance Like This z Hříšného tance 2. Ale udělala to tak dokonale, že si Hips Don’t Lie rádi poslechli i muži a ještě raději se přitom dívali na rozvlněný klip, který k písni Shakira natočila.

Shakira – Hips Don’t Lie

13. Umbrella

Do té doby o Rihanně věděl jenom málokdo. Umbrella to změnila. Všechno ale mohlo být jinak. Hitovka Umbrella totiž byla údajně nejprve nabídnutá Britney Spears, ovšem Rihanna se o její nazpívání zasazovala tak moc, že tenhle souboj nakonec vyhrála. Obyvatelé britských ostrovů ale píseň dodnes považují za prokletou. V době, kdy vyšla, se nad ostrovy objevily extrémní srážky a dokonce i povodně. A tak ji Britové překřtili na Rihannino prokletí.

Umbrella se dočkala spousty coverů, má svou country verzi od zpěvačky Mandy Moore, i svou tvrdší verzi od McFly. Samozřejmě má i pár parodií.

Rihanna – Umbrella

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

Módní hity pro letošní léto. Vede růžová a bláznivé potisky!

Zdroje článku:
www.frekvence1.cz, hitradiocernahora.cz, musicserver.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.

Nepřehlédněte

Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek