Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Jak snížit plasty v domácnosti? Malými krůčky dokážeme velké věci

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
plasty
Platy pomalu zaplňují celou zeměkouli.

22. 07. 2022

Kde všude plasty jsou?

Nejvíce jednorázových plastů si domů přinášíme z obchodů. Ať už se jedná o nákup jídla, drogerie nebo oblečení. Například každých sto gramů sýru nebo salámu je zabaleno do samostatného jednorázového plastového obalu. V plastu si domů přineseme také ovoce nakoupené v supermarketu, jogurty, sladkosti, pití či mražené výrobky.

plasty
Chcete pro své děti to nejlepší? Tak změňte svůj přístup.

Mimo jídla je v plastu zabalená většina výrobků z drogerie, kosmetického průmyslu nebo i výrobky pro naše čtyřnohé miláčky. Proto bychom se měli společně zamyslet nad tím, jak a co nakupovat, abychom domů přinášeli plastů co nejméně. Pokud totiž snížíme plasty v domácnostech, pomůžeme tím nejen svému okolí, ale hlavně celé naší planetě Zemi.

Na velikosti záleží

Ačkoli někdo tvrdí, že na velikosti nezáleží, v případě omezení plastů je to naopak. Pokud si totiž zakoupíte v drogerii šampon s obsahem 250 ml, půjdete za měsíc pro další. A tak budete do popelnice vyhazovat za dva měsíce dva tyto plastové výrobky. Proto je vhodnější nakupovat kosmetické produkty ve větších baleních.

Stejně to platí u jiných drogistických výrobků, ale také u potravin, jogurtů, doplňků do domácnosti nebo u jídel pro psy a kočky. Proč kupovat malé balení, které je dražší a ještě více zaneřádí naši planetu plasty, když můžeme nakupovat ve větším a ušetřit.

Mysleme při nakupování  

Pokud chceme eliminovat plasty v domácnosti, musíme přemýšlet už v obchodě. Plasty jsou totiž mnohdy velmi dobře skryté. Například takový čaj. Čajový sáček je někdy vložený do krabičky jen tak. Jindy je zabalený v samostatném plastovém obalu a i krabičky bývají často balené v celofánu. Tím, že sáhneme po papírové krabičce s nebalenými pytlíky s čajem, ušetříme hromádku plastových obalů. A každý kousek se v tomto případě počítá.

Skrytý plast můžeme najít také u balených bonbónů, bonboniér, ostatních cukrovinek, tablet do myčky, u kosmetických výrobků apod.

K TÉMATU  Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Vyměňte to

Zkusme vyměnit svou igelitovou tašku na nákupy za látkovou. Nejvíce naši planetu zanášejí plasty z lahví a igelitových tašek a sáčků. Nahradit můžete také jednorázové igelitové pytlíky na ovoce a zeleninu za ty, které se dají použít vícekrát. A proč vůbec balit do sáčku banány, pomeranče a avokádo, když mají svůj obal?

nákup
Vozte si s sebou v kabelce nebo v autě látkové tašky, pak vás žádný nákup nezaskočí nepřipravené.

Vyměnit se také dá jednorázové brčko za brčko z bambusu, skla nebo z kovu. A co vlastně ten již zmiňovaný šampon. Víte, že už se prodávají i tuhé šampony zabalené v papírových krabičkách? Účinek přitom mají stejný, jako ty tekuté a při jejich použití nevyhodíme ani gram plastu do žluté popelnice.

Tuhá mýdla se začala vyrábět také ve vysoké kvalitě, takže i mýdlo s dávkovačem můžeme klidně vyměnit za kostku.

I tady jsou plasty

Při nákupu řezaných kytek v supermarketu jsou květiny zabalené do fólie. Zkusme proto raději podpořit místního květináře a ušetřit kousek přírody. To samé platí u nákupu salámu a masa od místního řezníka. Určitě se nestane, že by nám zabalil každých 100 g šunky do samostatného igelitového sáčku.

Existují také obchody bez obalu, tam vše nakoupíte do vlastních sklenic a nádob. Nebo je možnost zapůjčit si zavařovací sklenice. A kopečková zmrzlina u místního zmrzlináře je také pro přírodu příznivější než nanuk z obchodu v plastovém obalu.

plasty
Znečištění planety plasty je už teď problém. Co bude za pár let?

Jeden za všechny

I když se to může zdát jako klišé, pravdou je, že pokud každý jeden z nás začne malinko šetřit s plasty, ve finále se zlepší celková situace na Zemi. Jakmile začneme prosazovat výrobky bez plastových obalů, výrobci je začnou méně produkovat a celkový objem plastů se tedy začne redukovat. Zkusme to, třeba se nám to podaří a naše planeta zůstane i pro další generace čistá.

K TÉMATU  Muž se promění v ženu přímo před zraky udivených cestujících u výdeje zavazadel na letišti

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Jak si během minuty poradit s okem na svetru? Jak na zaseklý zip u kalhot nebo odpad, ucpaný vašimi vlasy? A k čemu všemu se dá využít korkový špunt? To a mnohem víc praktických vychytávek ve videu. Neuvěříte, jak to může být snadné!
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.

Výběr článků

Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Police nebo knihovny se dají koupit, ale dost možná toužíte po nějakém originálu, který se tvarem přizpůsobí vaší myšlence. Nebojte se experimentovat a inspirujte se nevšedními poličkami, které jsou vedle své účelnosti samy o sobě stylovým doplňkem interiéru. Za vším tady ale stojí nejdůležitější prvek, kterým je milované dřevo.
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.

Nepřehlédněte

Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Trochu zpomalit čas? To dnes díky mnoha kosmetickým vychytávkám opravdu lze. Jednou z nich je i vychvalovaná kyselina hyaluronová, kterou však nemusíte používat jenom jako součást krémů. Jaké jsou další možnosti?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek