Středa , 17. 08. 2022

Petra

Jak snížit plasty v domácnosti? Malými krůčky dokážeme velké věci

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
plasty
Platy pomalu zaplňují celou zeměkouli.

22. 07. 2022

Kde všude plasty jsou?

Nejvíce jednorázových plastů si domů přinášíme z obchodů. Ať už se jedná o nákup jídla, drogerie nebo oblečení. Například každých sto gramů sýru nebo salámu je zabaleno do samostatného jednorázového plastového obalu. V plastu si domů přineseme také ovoce nakoupené v supermarketu, jogurty, sladkosti, pití či mražené výrobky.

plasty
Chcete pro své děti to nejlepší? Tak změňte svůj přístup.

Mimo jídla je v plastu zabalená většina výrobků z drogerie, kosmetického průmyslu nebo i výrobky pro naše čtyřnohé miláčky. Proto bychom se měli společně zamyslet nad tím, jak a co nakupovat, abychom domů přinášeli plastů co nejméně. Pokud totiž snížíme plasty v domácnostech, pomůžeme tím nejen svému okolí, ale hlavně celé naší planetě Zemi.

Na velikosti záleží

Ačkoli někdo tvrdí, že na velikosti nezáleží, v případě omezení plastů je to naopak. Pokud si totiž zakoupíte v drogerii šampon s obsahem 250 ml, půjdete za měsíc pro další. A tak budete do popelnice vyhazovat za dva měsíce dva tyto plastové výrobky. Proto je vhodnější nakupovat kosmetické produkty ve větších baleních.

Stejně to platí u jiných drogistických výrobků, ale také u potravin, jogurtů, doplňků do domácnosti nebo u jídel pro psy a kočky. Proč kupovat malé balení, které je dražší a ještě více zaneřádí naši planetu plasty, když můžeme nakupovat ve větším a ušetřit.

Mysleme při nakupování  

Pokud chceme eliminovat plasty v domácnosti, musíme přemýšlet už v obchodě. Plasty jsou totiž mnohdy velmi dobře skryté. Například takový čaj. Čajový sáček je někdy vložený do krabičky jen tak. Jindy je zabalený v samostatném plastovém obalu a i krabičky bývají často balené v celofánu. Tím, že sáhneme po papírové krabičce s nebalenými pytlíky s čajem, ušetříme hromádku plastových obalů. A každý kousek se v tomto případě počítá.

Skrytý plast můžeme najít také u balených bonbónů, bonboniér, ostatních cukrovinek, tablet do myčky, u kosmetických výrobků apod.

K TÉMATUEmoční rovnice: Instantní odpověď na všechny vaše problémy

Vyměňte to

Zkusme vyměnit svou igelitovou tašku na nákupy za látkovou. Nejvíce naši planetu zanášejí plasty z lahví a igelitových tašek a sáčků. Nahradit můžete také jednorázové igelitové pytlíky na ovoce a zeleninu za ty, které se dají použít vícekrát. A proč vůbec balit do sáčku banány, pomeranče a avokádo, když mají svůj obal?

nákup
Vozte si s sebou v kabelce nebo v autě látkové tašky, pak vás žádný nákup nezaskočí nepřipravené.

Vyměnit se také dá jednorázové brčko za brčko z bambusu, skla nebo z kovu. A co vlastně ten již zmiňovaný šampon. Víte, že už se prodávají i tuhé šampony zabalené v papírových krabičkách? Účinek přitom mají stejný, jako ty tekuté a při jejich použití nevyhodíme ani gram plastu do žluté popelnice.

Tuhá mýdla se začala vyrábět také ve vysoké kvalitě, takže i mýdlo s dávkovačem můžeme klidně vyměnit za kostku.

I tady jsou plasty

Při nákupu řezaných kytek v supermarketu jsou květiny zabalené do fólie. Zkusme proto raději podpořit místního květináře a ušetřit kousek přírody. To samé platí u nákupu salámu a masa od místního řezníka. Určitě se nestane, že by nám zabalil každých 100 g šunky do samostatného igelitového sáčku.

Existují také obchody bez obalu, tam vše nakoupíte do vlastních sklenic a nádob. Nebo je možnost zapůjčit si zavařovací sklenice. A kopečková zmrzlina u místního zmrzlináře je také pro přírodu příznivější než nanuk z obchodu v plastovém obalu.

plasty
Znečištění planety plasty je už teď problém. Co bude za pár let?

Jeden za všechny

I když se to může zdát jako klišé, pravdou je, že pokud každý jeden z nás začne malinko šetřit s plasty, ve finále se zlepší celková situace na Zemi. Jakmile začneme prosazovat výrobky bez plastových obalů, výrobci je začnou méně produkovat a celkový objem plastů se tedy začne redukovat. Zkusme to, třeba se nám to podaří a naše planeta zůstane i pro další generace čistá.

K TÉMATUPéče o srst a drápky je chovateli psů často opomíjená

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek