Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
jóga na zápěstí
Co platí na bolavé zápěstí? (foto: 123RF)

21. 07. 2021

Jaká jsou řešení? Pomoct může jóga

Bolavé zápěstí není ničím nevšedním. V oblasti zápěstí je v tomto případě stále víc utlačován střední nerv. Radikálním řešením je operace, kdy dojde k přetnutí vazů, a tedy uvolnění místa v okolí nervu. Ještě předtím je ale dobré vyzkoušet i jiné metody. A jóga na zápěstí je jednou z nich.

Ideální je se co nejvíc vyhnou neměnnému umístění ruky v jedné pozici. Pro mnohé z nás však toto znamená opustit dosavadní zaměstnání, což si ne vždy můžete (nebo chcete) dovolit.

Dalším úžasným pomocníkem je ale také cvičení, konkrétně zmiňovaná jóga. Pokud budete zápěstí pravidelně procvičovat, bolest může zcela ustoupit. Vyzkoušejte jógu – přinášíme vám tři cviky, které vám v tomto ohledu mohou být ku prospěchu. Počítejte ale s tím, že je třeba cvičit pravidelně. Ideální je, když budete cviky provádět alespoň dvakrát týdně. Výsledky byste mohli začít pozorovat během několika týdnů.

Přenášení váhy

Klekněte si nejprve na všechny čtyři a opřete se rukama o podložku tak, že máte prsty od těla, dlaně směrem k sobě. Přenášejte pak postupně váhu z jedné strany na druhou. Chvilku se takto kolébejte, ruce se příjemně protáhnou. Na několik nádechů si odpočiňte. Proveďte následně totéž – jen ruce umístěte opačně (prsty k sobě, zápěstí od sebe).

Opět se v této pozici pohoupejte. Následuje krátký odpočinek. Naposled pak umístěte prsty směrem ke kolenům, zápěstí směřuje vpřed. Pohoupejte se vpřed a vzad. Zkuste první dvě pozice rukou vyzkoušet i tak, že budete mít na podložce hřbet rukou, dlaně budou směřovat vzhůru.

Spojené dlaně za zády

Stoupněte si s chodidly u sebe. Váhu těla byste měli mít rovnoměrně rozprostřenou na chodidlech a i na prstech u nohou. Střed těla mějte zpevněný. Paže dejte nejprve podél těla, kdy ramena tlačíte dozadu a dolů. Dlaně spojte před hrudníkem tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Pak dlaně rozpojte a zkuste s nimi totéž provést za zády.

K TÉMATU  Hypnoporod, jméno pro dítě i vyšetření během těhotenství. Co všechno dnes prvorodičky řeší? A co by mohly nebo měly podstoupit?

Vnímejte, jak hluboko můžete do dané pozice jít. Rozhodně nejděte přes odpor svého těla. Tam, kam se dostanete, se snažte vydržet na několik nádechů a výdechů.

Pozice orla

Jóga má mnoho pozic a na zápěstí pomáhá pozice orla. Tuto pozici provádíme také ve stoji. Nejprve upažte a pak při výdechu paže překřižte tak, že pravá ruka je vespod, levá na ní, dlaně máte před obličejem. Ruce obtočte kolem sebe, dlaně dejte proti sobě.

S dalším výdechem pokrčte levou nohu a pravou dejte přes ni tak, aby se její nárt dostal za levé lýtko. Při nádechu pak zkuste roztáhnout žebra od sebe, při výdechu víc pokrčte nohy a zvedněte mírně lokty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

Tvář bez nedokonalostí? Tou správnou volbou je obličejová jóga

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.

Nepřehlédněte

Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek