Domů » Životní styl » Zdraví » Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí
Zdraví

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

jóga na zápěstí
Co platí na bolavé zápěstí? (foto: 123RF)
Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.

Jaká jsou řešení? Pomoct může jóga

Bolavé zápěstí není ničím nevšedním. V oblasti zápěstí je v tomto případě stále víc utlačován střední nerv. Radikálním řešením je operace, kdy dojde k přetnutí vazů, a tedy uvolnění místa v okolí nervu. Ještě předtím je ale dobré vyzkoušet i jiné metody. A jóga na zápěstí je jednou z nich.

Ideální je se co nejvíc vyhnou neměnnému umístění ruky v jedné pozici. Pro mnohé z nás však toto znamená opustit dosavadní zaměstnání, což si ne vždy můžete (nebo chcete) dovolit.

Dalším úžasným pomocníkem je ale také cvičení, konkrétně zmiňovaná jóga. Pokud budete zápěstí pravidelně procvičovat, bolest může zcela ustoupit. Vyzkoušejte jógu – přinášíme vám tři cviky, které vám v tomto ohledu mohou být ku prospěchu. Počítejte ale s tím, že je třeba cvičit pravidelně. Ideální je, když budete cviky provádět alespoň dvakrát týdně. Výsledky byste mohli začít pozorovat během několika týdnů.

Přenášení váhy

Klekněte si nejprve na všechny čtyři a opřete se rukama o podložku tak, že máte prsty od těla, dlaně směrem k sobě. Přenášejte pak postupně váhu z jedné strany na druhou. Chvilku se takto kolébejte, ruce se příjemně protáhnou. Na několik nádechů si odpočiňte. Proveďte následně totéž – jen ruce umístěte opačně (prsty k sobě, zápěstí od sebe).

Opět se v této pozici pohoupejte. Následuje krátký odpočinek. Naposled pak umístěte prsty směrem ke kolenům, zápěstí směřuje vpřed. Pohoupejte se vpřed a vzad. Zkuste první dvě pozice rukou vyzkoušet i tak, že budete mít na podložce hřbet rukou, dlaně budou směřovat vzhůru.

Spojené dlaně za zády

Stoupněte si s chodidly u sebe. Váhu těla byste měli mít rovnoměrně rozprostřenou na chodidlech a i na prstech u nohou. Střed těla mějte zpevněný. Paže dejte nejprve podél těla, kdy ramena tlačíte dozadu a dolů. Dlaně spojte před hrudníkem tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Pak dlaně rozpojte a zkuste s nimi totéž provést za zády.

Vnímejte, jak hluboko můžete do dané pozice jít. Rozhodně nejděte přes odpor svého těla. Tam, kam se dostanete, se snažte vydržet na několik nádechů a výdechů.

Pozice orla

Jóga má mnoho pozic a na zápěstí pomáhá pozice orla. Tuto pozici provádíme také ve stoji. Nejprve upažte a pak při výdechu paže překřižte tak, že pravá ruka je vespod, levá na ní, dlaně máte před obličejem. Ruce obtočte kolem sebe, dlaně dejte proti sobě.

S dalším výdechem pokrčte levou nohu a pravou dejte přes ni tak, aby se její nárt dostal za levé lýtko. Při nádechu pak zkuste roztáhnout žebra od sebe, při výdechu víc pokrčte nohy a zvedněte mírně lokty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

Tvář bez nedokonalostí? Tou správnou volbou je obličejová jóga