Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
jóga na zápěstí
Co platí na bolavé zápěstí? (foto: 123RF)

21. 07. 2021

Jaká jsou řešení? Pomoct může jóga

Bolavé zápěstí není ničím nevšedním. V oblasti zápěstí je v tomto případě stále víc utlačován střední nerv. Radikálním řešením je operace, kdy dojde k přetnutí vazů, a tedy uvolnění místa v okolí nervu. Ještě předtím je ale dobré vyzkoušet i jiné metody. A jóga na zápěstí je jednou z nich.

Ideální je se co nejvíc vyhnou neměnnému umístění ruky v jedné pozici. Pro mnohé z nás však toto znamená opustit dosavadní zaměstnání, což si ne vždy můžete (nebo chcete) dovolit.

Dalším úžasným pomocníkem je ale také cvičení, konkrétně zmiňovaná jóga. Pokud budete zápěstí pravidelně procvičovat, bolest může zcela ustoupit. Vyzkoušejte jógu – přinášíme vám tři cviky, které vám v tomto ohledu mohou být ku prospěchu. Počítejte ale s tím, že je třeba cvičit pravidelně. Ideální je, když budete cviky provádět alespoň dvakrát týdně. Výsledky byste mohli začít pozorovat během několika týdnů.

Přenášení váhy

Klekněte si nejprve na všechny čtyři a opřete se rukama o podložku tak, že máte prsty od těla, dlaně směrem k sobě. Přenášejte pak postupně váhu z jedné strany na druhou. Chvilku se takto kolébejte, ruce se příjemně protáhnou. Na několik nádechů si odpočiňte. Proveďte následně totéž – jen ruce umístěte opačně (prsty k sobě, zápěstí od sebe).

Opět se v této pozici pohoupejte. Následuje krátký odpočinek. Naposled pak umístěte prsty směrem ke kolenům, zápěstí směřuje vpřed. Pohoupejte se vpřed a vzad. Zkuste první dvě pozice rukou vyzkoušet i tak, že budete mít na podložce hřbet rukou, dlaně budou směřovat vzhůru.

Spojené dlaně za zády

Stoupněte si s chodidly u sebe. Váhu těla byste měli mít rovnoměrně rozprostřenou na chodidlech a i na prstech u nohou. Střed těla mějte zpevněný. Paže dejte nejprve podél těla, kdy ramena tlačíte dozadu a dolů. Dlaně spojte před hrudníkem tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Pak dlaně rozpojte a zkuste s nimi totéž provést za zády.

K TÉMATUCvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Vnímejte, jak hluboko můžete do dané pozice jít. Rozhodně nejděte přes odpor svého těla. Tam, kam se dostanete, se snažte vydržet na několik nádechů a výdechů.

Pozice orla

Jóga má mnoho pozic a na zápěstí pomáhá pozice orla. Tuto pozici provádíme také ve stoji. Nejprve upažte a pak při výdechu paže překřižte tak, že pravá ruka je vespod, levá na ní, dlaně máte před obličejem. Ruce obtočte kolem sebe, dlaně dejte proti sobě.

S dalším výdechem pokrčte levou nohu a pravou dejte přes ni tak, aby se její nárt dostal za levé lýtko. Při nádechu pak zkuste roztáhnout žebra od sebe, při výdechu víc pokrčte nohy a zvedněte mírně lokty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

Tvář bez nedokonalostí? Tou správnou volbou je obličejová jóga

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.

Nepřehlédněte

Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek