Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
jóga na zápěstí
Co platí na bolavé zápěstí? (foto: 123RF)

21. 07. 2021

Jaká jsou řešení? Pomoct může jóga

Bolavé zápěstí není ničím nevšedním. V oblasti zápěstí je v tomto případě stále víc utlačován střední nerv. Radikálním řešením je operace, kdy dojde k přetnutí vazů, a tedy uvolnění místa v okolí nervu. Ještě předtím je ale dobré vyzkoušet i jiné metody. A jóga na zápěstí je jednou z nich.

Ideální je se co nejvíc vyhnou neměnnému umístění ruky v jedné pozici. Pro mnohé z nás však toto znamená opustit dosavadní zaměstnání, což si ne vždy můžete (nebo chcete) dovolit.

Dalším úžasným pomocníkem je ale také cvičení, konkrétně zmiňovaná jóga. Pokud budete zápěstí pravidelně procvičovat, bolest může zcela ustoupit. Vyzkoušejte jógu – přinášíme vám tři cviky, které vám v tomto ohledu mohou být ku prospěchu. Počítejte ale s tím, že je třeba cvičit pravidelně. Ideální je, když budete cviky provádět alespoň dvakrát týdně. Výsledky byste mohli začít pozorovat během několika týdnů.

Přenášení váhy

Klekněte si nejprve na všechny čtyři a opřete se rukama o podložku tak, že máte prsty od těla, dlaně směrem k sobě. Přenášejte pak postupně váhu z jedné strany na druhou. Chvilku se takto kolébejte, ruce se příjemně protáhnou. Na několik nádechů si odpočiňte. Proveďte následně totéž – jen ruce umístěte opačně (prsty k sobě, zápěstí od sebe).

Opět se v této pozici pohoupejte. Následuje krátký odpočinek. Naposled pak umístěte prsty směrem ke kolenům, zápěstí směřuje vpřed. Pohoupejte se vpřed a vzad. Zkuste první dvě pozice rukou vyzkoušet i tak, že budete mít na podložce hřbet rukou, dlaně budou směřovat vzhůru.

Spojené dlaně za zády

Stoupněte si s chodidly u sebe. Váhu těla byste měli mít rovnoměrně rozprostřenou na chodidlech a i na prstech u nohou. Střed těla mějte zpevněný. Paže dejte nejprve podél těla, kdy ramena tlačíte dozadu a dolů. Dlaně spojte před hrudníkem tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Pak dlaně rozpojte a zkuste s nimi totéž provést za zády.

K TÉMATU  TOP jóga influenceři: Kdo si zaslouží vaši pozornost?

Vnímejte, jak hluboko můžete do dané pozice jít. Rozhodně nejděte přes odpor svého těla. Tam, kam se dostanete, se snažte vydržet na několik nádechů a výdechů.

Pozice orla

Jóga má mnoho pozic a na zápěstí pomáhá pozice orla. Tuto pozici provádíme také ve stoji. Nejprve upažte a pak při výdechu paže překřižte tak, že pravá ruka je vespod, levá na ní, dlaně máte před obličejem. Ruce obtočte kolem sebe, dlaně dejte proti sobě.

S dalším výdechem pokrčte levou nohu a pravou dejte přes ni tak, aby se její nárt dostal za levé lýtko. Při nádechu pak zkuste roztáhnout žebra od sebe, při výdechu víc pokrčte nohy a zvedněte mírně lokty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

Tvář bez nedokonalostí? Tou správnou volbou je obličejová jóga

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.

Nepřehlédněte

Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek