Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Jak zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci?

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
vztahy mezi nevlastními sourozenci
I nevlastní sourozenci spolu mohou vycházet. (zdroj foto: 123rf.com)

15. 02. 2021

My vám poradíme, jak z toho ven. Nachystali jsme si pro vás několik užitečných a funkčních rad, se kterými zvládnete udržet své emoce na uzdě a jak hravě zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci.

Rivalita je pro vztah přirozená

Máte dvě nebo více svých vlastních dětí? V tom případě jistě pozorujete, že mezi sebou někdy soupeří o vaši lásku. Dávají to najevo mnoha způsoby – dožadováním se pozornosti, trumfováním se, pošťuchováním. Některé děti se vaši pozornost snaží upoutat i svými nemocemi.

Bývají nemocné, protože vědí, že se jim v tu dobu opravdu naplno věnujete a touží vás mít celou pro sebe. Rivalita je mezi lidmi, a to i takto malými, zcela přirozeným jevem, neznamená to, že by vztah mezi nimi nemohl nikdy fungovat.

To jsme si probrali rivalitu mezi vlastními sourozenci. Nyní si k tomu připočtěte velkou dávku rozporuplných emocí, co si s sebou nese nevlastní potomek. Zažil rozpad své vlastní rodiny, naprosto se mu otřásla půda pod jeho nohama, přišel o jistotu i o celou řadu svých jistot, které dlouho považoval za neměnné a stabilní.

Celý vesmír se ale nyní proměnil, a on je zraněný. Je jasně dané, že se tento zvrat v jeho životě bude promítat i na jeho chování.

Vlastní děti najednou přicházejí do častého styku s novým členem rodiny. Přirozeně se dále snaží, abyste milovala nejvíce je. I když to nahlas neřeknou, nového sourozence do života nepozvaly ony, nestojí o něj. Asi se tedy nebudete divit, když i vlastní a dosud pravdomluvní potomci občas zalžou, aby ve vašich očích očernili nového příživníka. Na tuto situaci se připravte.

Láska je klíč k úspěchu

Možná i vy v nevlastním sourozenci svých dětí vidíte povahové rysy jeho nepovedené maminky. Možná už je naprosto prošpikován naučenými frázemi z původní nefunkční rodiny a vás irituje jeho chování. Stále si ale musíte uvědomit, že vy jste v pozici dospělé osoby. Člověka, co by danou situaci měl zvládnout a jít mladším příkladem.

K TÉMATU  Monika (48): Můj muž je závislý na chatování. Jak s tím mám žít?

Možná vám pomůže si nevlastní dítě představit již v dospělém věku. Jak si přejete, aby na vás vzpomínalo? Jakou roli bude mít v životě vašich dětí? Nestojí nově vznikající přátelství s budoucím mladým dospělým člověkem za trochu snahy z vaší strany? Projevit dobrou vůli a lásku pomůže vám všem. Zvládněte tento vztah!

Komunikace nesmí pro vztah mezi nevlastními sourozenci váznout

Občasné třecí plochy vznikat budou, to je jasné. Stále by ale všichni sourozenci měli vědět, že jsou milováni a přijímáni. Když se kupuje malý dárek, pak všem, nikoliv jen těm „svým.“ Babička donese malou pozornost všem dětem, nikoliv jen „svým“ vnoučatům. Takto pomůžete vytvořit i vztah mezi sourozenci.

Snažte se podpořit jejich dobré vlastnosti a talent a vést děti k tomu, aby si co nejvíce vzájemně pomáhaly. Pepík může naučit Aničku kreslit, protože mu to perfektně jde. Za to mu Anička nachystá jeho oblíbenou svačinku, za kterou jí Pepík poděkuje. Zkuste děti motivovat k tomu, aby se vzájemně zabavily pomocí tomu druhému.

Pokud je to možné, zahrajte si společně hry a vnímejte, v čem jsou silné stránky jednotlivých sourozenců. Poté o nich diskutujte a dopřejte každému z nich, aby mohl ve své nově vznikající komunitě zazářit, i ten nejmenší z nich.

Klíčem k dobrým rodinným vztahům je akceptování rozlišnosti. Nikdo není stejný. Každý je jedinečný. Společnou komunikací si budete moci dopřát mladým lidem, aby k sobě našli cestu i přes svou rozdílnost. Třeba se vám společně podaří i přes počáteční nezdary vytvořit silné přátelství na celý život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?

Nepřehlédněte

Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek