Středa , 29. 11. 2023

Zina

Jak zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci?

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
vztahy mezi nevlastními sourozenci
I nevlastní sourozenci spolu mohou vycházet. (zdroj foto: 123rf.com)

15. 02. 2021

My vám poradíme, jak z toho ven. Nachystali jsme si pro vás několik užitečných a funkčních rad, se kterými zvládnete udržet své emoce na uzdě a jak hravě zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci.

Rivalita je pro vztah přirozená

Máte dvě nebo více svých vlastních dětí? V tom případě jistě pozorujete, že mezi sebou někdy soupeří o vaši lásku. Dávají to najevo mnoha způsoby – dožadováním se pozornosti, trumfováním se, pošťuchováním. Některé děti se vaši pozornost snaží upoutat i svými nemocemi.

Bývají nemocné, protože vědí, že se jim v tu dobu opravdu naplno věnujete a touží vás mít celou pro sebe. Rivalita je mezi lidmi, a to i takto malými, zcela přirozeným jevem, neznamená to, že by vztah mezi nimi nemohl nikdy fungovat.

To jsme si probrali rivalitu mezi vlastními sourozenci. Nyní si k tomu připočtěte velkou dávku rozporuplných emocí, co si s sebou nese nevlastní potomek. Zažil rozpad své vlastní rodiny, naprosto se mu otřásla půda pod jeho nohama, přišel o jistotu i o celou řadu svých jistot, které dlouho považoval za neměnné a stabilní.

Celý vesmír se ale nyní proměnil, a on je zraněný. Je jasně dané, že se tento zvrat v jeho životě bude promítat i na jeho chování.

Vlastní děti najednou přicházejí do častého styku s novým členem rodiny. Přirozeně se dále snaží, abyste milovala nejvíce je. I když to nahlas neřeknou, nového sourozence do života nepozvaly ony, nestojí o něj. Asi se tedy nebudete divit, když i vlastní a dosud pravdomluvní potomci občas zalžou, aby ve vašich očích očernili nového příživníka. Na tuto situaci se připravte.

Láska je klíč k úspěchu

Možná i vy v nevlastním sourozenci svých dětí vidíte povahové rysy jeho nepovedené maminky. Možná už je naprosto prošpikován naučenými frázemi z původní nefunkční rodiny a vás irituje jeho chování. Stále si ale musíte uvědomit, že vy jste v pozici dospělé osoby. Člověka, co by danou situaci měl zvládnout a jít mladším příkladem.

K TÉMATU  Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat

Možná vám pomůže si nevlastní dítě představit již v dospělém věku. Jak si přejete, aby na vás vzpomínalo? Jakou roli bude mít v životě vašich dětí? Nestojí nově vznikající přátelství s budoucím mladým dospělým člověkem za trochu snahy z vaší strany? Projevit dobrou vůli a lásku pomůže vám všem. Zvládněte tento vztah!

Komunikace nesmí pro vztah mezi nevlastními sourozenci váznout

Občasné třecí plochy vznikat budou, to je jasné. Stále by ale všichni sourozenci měli vědět, že jsou milováni a přijímáni. Když se kupuje malý dárek, pak všem, nikoliv jen těm „svým.“ Babička donese malou pozornost všem dětem, nikoliv jen „svým“ vnoučatům. Takto pomůžete vytvořit i vztah mezi sourozenci.

Snažte se podpořit jejich dobré vlastnosti a talent a vést děti k tomu, aby si co nejvíce vzájemně pomáhaly. Pepík může naučit Aničku kreslit, protože mu to perfektně jde. Za to mu Anička nachystá jeho oblíbenou svačinku, za kterou jí Pepík poděkuje. Zkuste děti motivovat k tomu, aby se vzájemně zabavily pomocí tomu druhému.

Pokud je to možné, zahrajte si společně hry a vnímejte, v čem jsou silné stránky jednotlivých sourozenců. Poté o nich diskutujte a dopřejte každému z nich, aby mohl ve své nově vznikající komunitě zazářit, i ten nejmenší z nich.

Klíčem k dobrým rodinným vztahům je akceptování rozlišnosti. Nikdo není stejný. Každý je jedinečný. Společnou komunikací si budete moci dopřát mladým lidem, aby k sobě našli cestu i přes svou rozdílnost. Třeba se vám společně podaří i přes počáteční nezdary vytvořit silné přátelství na celý život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nošení dioptrických brýlí neznamená, že byste měli automaticky zanevřít na make-up. Naopak. Dokonce existují i speciální návody, jak se nalíčit tak, aby make-up dokonale ladil s vašimi brýlemi. Ať už nosíte brýle na blízko nebo na dálku, s obroučkami nebo bez, ideální make-up můžete vykouzlit každé ráno.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.

Nepřehlédněte

Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek