Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Jak zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci?

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
vztahy mezi nevlastními sourozenci
I nevlastní sourozenci spolu mohou vycházet. (zdroj foto: 123rf.com)

15. 02. 2021

My vám poradíme, jak z toho ven. Nachystali jsme si pro vás několik užitečných a funkčních rad, se kterými zvládnete udržet své emoce na uzdě a jak hravě zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci.

Rivalita je pro vztah přirozená

Máte dvě nebo více svých vlastních dětí? V tom případě jistě pozorujete, že mezi sebou někdy soupeří o vaši lásku. Dávají to najevo mnoha způsoby – dožadováním se pozornosti, trumfováním se, pošťuchováním. Některé děti se vaši pozornost snaží upoutat i svými nemocemi.

Bývají nemocné, protože vědí, že se jim v tu dobu opravdu naplno věnujete a touží vás mít celou pro sebe. Rivalita je mezi lidmi, a to i takto malými, zcela přirozeným jevem, neznamená to, že by vztah mezi nimi nemohl nikdy fungovat.

To jsme si probrali rivalitu mezi vlastními sourozenci. Nyní si k tomu připočtěte velkou dávku rozporuplných emocí, co si s sebou nese nevlastní potomek. Zažil rozpad své vlastní rodiny, naprosto se mu otřásla půda pod jeho nohama, přišel o jistotu i o celou řadu svých jistot, které dlouho považoval za neměnné a stabilní.

Celý vesmír se ale nyní proměnil, a on je zraněný. Je jasně dané, že se tento zvrat v jeho životě bude promítat i na jeho chování.

Vlastní děti najednou přicházejí do častého styku s novým členem rodiny. Přirozeně se dále snaží, abyste milovala nejvíce je. I když to nahlas neřeknou, nového sourozence do života nepozvaly ony, nestojí o něj. Asi se tedy nebudete divit, když i vlastní a dosud pravdomluvní potomci občas zalžou, aby ve vašich očích očernili nového příživníka. Na tuto situaci se připravte.

Láska je klíč k úspěchu

Možná i vy v nevlastním sourozenci svých dětí vidíte povahové rysy jeho nepovedené maminky. Možná už je naprosto prošpikován naučenými frázemi z původní nefunkční rodiny a vás irituje jeho chování. Stále si ale musíte uvědomit, že vy jste v pozici dospělé osoby. Člověka, co by danou situaci měl zvládnout a jít mladším příkladem.

K TÉMATU  Chytrá a inteligentní zvířata. Neuvěříte, jak šikovně si poradí v nejrůznějších situacích

Možná vám pomůže si nevlastní dítě představit již v dospělém věku. Jak si přejete, aby na vás vzpomínalo? Jakou roli bude mít v životě vašich dětí? Nestojí nově vznikající přátelství s budoucím mladým dospělým člověkem za trochu snahy z vaší strany? Projevit dobrou vůli a lásku pomůže vám všem. Zvládněte tento vztah!

Komunikace nesmí pro vztah mezi nevlastními sourozenci váznout

Občasné třecí plochy vznikat budou, to je jasné. Stále by ale všichni sourozenci měli vědět, že jsou milováni a přijímáni. Když se kupuje malý dárek, pak všem, nikoliv jen těm „svým.“ Babička donese malou pozornost všem dětem, nikoliv jen „svým“ vnoučatům. Takto pomůžete vytvořit i vztah mezi sourozenci.

Snažte se podpořit jejich dobré vlastnosti a talent a vést děti k tomu, aby si co nejvíce vzájemně pomáhaly. Pepík může naučit Aničku kreslit, protože mu to perfektně jde. Za to mu Anička nachystá jeho oblíbenou svačinku, za kterou jí Pepík poděkuje. Zkuste děti motivovat k tomu, aby se vzájemně zabavily pomocí tomu druhému.

Pokud je to možné, zahrajte si společně hry a vnímejte, v čem jsou silné stránky jednotlivých sourozenců. Poté o nich diskutujte a dopřejte každému z nich, aby mohl ve své nově vznikající komunitě zazářit, i ten nejmenší z nich.

Klíčem k dobrým rodinným vztahům je akceptování rozlišnosti. Nikdo není stejný. Každý je jedinečný. Společnou komunikací si budete moci dopřát mladým lidem, aby k sobě našli cestu i přes svou rozdílnost. Třeba se vám společně podaří i přes počáteční nezdary vytvořit silné přátelství na celý život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Nepřehlédněte

Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek