Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Dopřejte si čokoládu každý den, radí lékaři. Jak nám čokoláda prospívá?

Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
čokoláda
Čokoláda pro zdraví. (zdroj foto: www.123rf.com)

18. 01. 2021

Na tom se ostatně shodují i lékaři, kteří jsou toho názoru, že by si měl každý člověk dopřát denně alespoň kousek této oblíbené a lahodné sladkosti. Jak již bylo zmíněno, musí se jednat o vysokoprocentní hořkou čokoládu, která je synonymem kvalitní cukrovinky. Pakliže si budete čokoládu dopřávat, brzy poznáte na vlastní kůži její zdravotní benefity. Jak nám čokoláda prospívá?

Čokoláda prospívá mozku 

Proč byste si měli dopřát čokoládu každý den? Proto, že prospívá vašemu mozku. Pokud vás například čeká těžká prezentace v zaměstnání nebo těžká zkouška ve škole, čokoláda bude v takovém okamžiku tím nejlepším parťákem a zároveň pomocníkem.  

To ostatně prokázala i nedávná studie notthinghamské univerzity, která zjistila, že se v čokoládě nachází velké množství takzvaných flavonoidů, jež zvyšují proudění krve do klíčových oblastí mozku. Navíc bylo prokázáno, že čokoláda udržuje mozek ve zdravé formě a předchází snížení kapacity mozku v pozdějším věku. 

Účinný lék proti kašli 

Trápí vás kašel, který vám nedá v noci spát? Nemusíte hned sahat po sirupech, které jsou spíše sladké než léčivé. Raději si dejte kousek skvělé čokolády, kterou schováváte v kredenci. Studie prokázaly, že je to účinný lék v boji proti kašli. Čokoláda totiž obsahuje theobromin.  

Theobromin je látka, která umí snížit aktivitu té části mozku, jež je zodpovědná za kašlání. Navíc (v porovnání s běžnými sirupy na kašel nebo jinými léky proti kašli) nemá čokoláda prakticky žádné vedlejší účinky.  

Ochrana našich buněk 

Proč byste měli čokoládu konzumovat? K jejím zdravotním benefitům patří také to, že ochraňuje buňky v našem těle. Čokoláda je jakousi ochranou proti volným radikálům v těle, a to opět díky zmiňovaným flavonoidům. Jelikož čokoláda chrání buňky před volnými a nebezpečnými radikály, lze také konstatovat, že zpomaluje jejich stárnutí. I proto zařadili odborníci kvalitní hořkou čokoládu mezi superpotraviny. 

K TÉMATU  Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Pro lepší krevní oběh 

S výčtem zdravotních benefitů čokolády ještě zdaleka nekončíme. Za zmínku stojí také fakt, že čokoláda zlepšuje krevní oběh. Stačí, když si dopřejete denně byť jen kousek kvalitní tmavé čokolády. Nejen, že dojde k uvolnění těla, ale mimo jiné se také zvýší pružnost cév.  

Čokoláda paradoxně proti diabetu 

Na internetu se dočtete o tom, že cukrovku (jakéhokoli typu) způsobuje nadměrná konzumace sladkostí. Jenže není to tak úplně pravda. Tmavá, vysokoprocentní čokoláda totiž vzniku diabetu paradoxně předchází. Jde o jeden z mnoha životních paradoxů, nad kterým zůstává rozum stát a který lékaři neumí odůvodnit.  

Na tento zdravotní benefit se přišlo při testování, kdy byla lidem podávána tyčinka s obsahem kvalitní čokolády. A právě těmto lidem se snížila pravděpodobnost vzniku diabetu téměř o polovinu, což je fantastické zjištění! 

Pro zdravé srdce 

Dalším zdravotním benefitem skutečně kvalitní hořké čokolády je to, že chrání naše srdce. Dokonce nedávný výzkum odhalil, že konzumací hořké čokolády se snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění až o třetinu! A to je skvělé, vezmeme-li v úvahu, že na kardiovaskulární onemocnění se umírá u nás nejvíce.  

Čokoláda jako ochrana proti nebezpečným slunečním paprskům 

Především během léta se lidé musí chránit před slunečními paprsky. UV záření je velice nebezpečné a může způsobit například rakovinu kůže. Jen málokdo si ale uvědomuje, že sluníčko je rizikem i v jiných ročních obdobích. Pakliže si však budete dopřávat kvalitní čokoládu denně, budete chráněni po celý rok.  

Londýnští vědci totiž dokázali, že čokoláda díky svému vysokému obsahu flavonoidů chrání naši pokožku, která tak zvládne vydržet na sluníčku mnohem delší dobu, než se na ní začnou projevovat příznaky opálení.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Dbejte o svůj zrak stejně jako o design brýlí

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.

Nepřehlédněte

Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek