Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Dopřejte si čokoládu každý den, radí lékaři. Jak nám čokoláda prospívá?

Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
čokoláda
Čokoláda pro zdraví. (zdroj foto: www.123rf.com)

18. 01. 2021

Na tom se ostatně shodují i lékaři, kteří jsou toho názoru, že by si měl každý člověk dopřát denně alespoň kousek této oblíbené a lahodné sladkosti. Jak již bylo zmíněno, musí se jednat o vysokoprocentní hořkou čokoládu, která je synonymem kvalitní cukrovinky. Pakliže si budete čokoládu dopřávat, brzy poznáte na vlastní kůži její zdravotní benefity. Jak nám čokoláda prospívá?

Čokoláda prospívá mozku 

Proč byste si měli dopřát čokoládu každý den? Proto, že prospívá vašemu mozku. Pokud vás například čeká těžká prezentace v zaměstnání nebo těžká zkouška ve škole, čokoláda bude v takovém okamžiku tím nejlepším parťákem a zároveň pomocníkem.  

To ostatně prokázala i nedávná studie notthinghamské univerzity, která zjistila, že se v čokoládě nachází velké množství takzvaných flavonoidů, jež zvyšují proudění krve do klíčových oblastí mozku. Navíc bylo prokázáno, že čokoláda udržuje mozek ve zdravé formě a předchází snížení kapacity mozku v pozdějším věku. 

Účinný lék proti kašli 

Trápí vás kašel, který vám nedá v noci spát? Nemusíte hned sahat po sirupech, které jsou spíše sladké než léčivé. Raději si dejte kousek skvělé čokolády, kterou schováváte v kredenci. Studie prokázaly, že je to účinný lék v boji proti kašli. Čokoláda totiž obsahuje theobromin.  

Theobromin je látka, která umí snížit aktivitu té části mozku, jež je zodpovědná za kašlání. Navíc (v porovnání s běžnými sirupy na kašel nebo jinými léky proti kašli) nemá čokoláda prakticky žádné vedlejší účinky.  

Ochrana našich buněk 

Proč byste měli čokoládu konzumovat? K jejím zdravotním benefitům patří také to, že ochraňuje buňky v našem těle. Čokoláda je jakousi ochranou proti volným radikálům v těle, a to opět díky zmiňovaným flavonoidům. Jelikož čokoláda chrání buňky před volnými a nebezpečnými radikály, lze také konstatovat, že zpomaluje jejich stárnutí. I proto zařadili odborníci kvalitní hořkou čokoládu mezi superpotraviny. 

K TÉMATU  Chutný dezert Marlenka nemusíte kupovat. Zvládnete ji doma, bez nutnosti zapínat troubu

Pro lepší krevní oběh 

S výčtem zdravotních benefitů čokolády ještě zdaleka nekončíme. Za zmínku stojí také fakt, že čokoláda zlepšuje krevní oběh. Stačí, když si dopřejete denně byť jen kousek kvalitní tmavé čokolády. Nejen, že dojde k uvolnění těla, ale mimo jiné se také zvýší pružnost cév.  

Čokoláda paradoxně proti diabetu 

Na internetu se dočtete o tom, že cukrovku (jakéhokoli typu) způsobuje nadměrná konzumace sladkostí. Jenže není to tak úplně pravda. Tmavá, vysokoprocentní čokoláda totiž vzniku diabetu paradoxně předchází. Jde o jeden z mnoha životních paradoxů, nad kterým zůstává rozum stát a který lékaři neumí odůvodnit.  

Na tento zdravotní benefit se přišlo při testování, kdy byla lidem podávána tyčinka s obsahem kvalitní čokolády. A právě těmto lidem se snížila pravděpodobnost vzniku diabetu téměř o polovinu, což je fantastické zjištění! 

Pro zdravé srdce 

Dalším zdravotním benefitem skutečně kvalitní hořké čokolády je to, že chrání naše srdce. Dokonce nedávný výzkum odhalil, že konzumací hořké čokolády se snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění až o třetinu! A to je skvělé, vezmeme-li v úvahu, že na kardiovaskulární onemocnění se umírá u nás nejvíce.  

Čokoláda jako ochrana proti nebezpečným slunečním paprskům 

Především během léta se lidé musí chránit před slunečními paprsky. UV záření je velice nebezpečné a může způsobit například rakovinu kůže. Jen málokdo si ale uvědomuje, že sluníčko je rizikem i v jiných ročních obdobích. Pakliže si však budete dopřávat kvalitní čokoládu denně, budete chráněni po celý rok.  

Londýnští vědci totiž dokázali, že čokoláda díky svému vysokému obsahu flavonoidů chrání naši pokožku, která tak zvládne vydržet na sluníčku mnohem delší dobu, než se na ní začnou projevovat příznaky opálení.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Exkluzivní čokoládová buchta z jablečného těsta

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Málokdo z nás by tomuto oblíbenému a nadanému americkému herci odhadoval jeho skutečný věk, a to 60 let. Tento fakt jistě potvrdíte, pokud jste v nedávné době zhlédli film Top Gun: Maverick. Zdá se, jako by to nemohlo být už neuvěřitelných 36 let. Ale je! A Tom Cruise vypadá pořád skvěle. Jak to dělá?
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Velikonoční vajíčka patří k tradici, a vyřádit se na nich může celá rodina. Inspirujte se jednoduchými nápady na zdobení. Zkuste něco nového a netradičního. Výsledek bude vypadat skvěle!
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
Jaro je ideální doba pro obnovení a osvěžení všech aspektů života, včetně vašeho vztahu. V tomto článku se dozvíte, jak může jarní detox vztahů oživit váš partnerský život, posílit vaši vzájemnou komunikaci a prohloubit spojení. Představíme vám strategie a cvičení pro odstranění rutiny a negativní energie, které se mohou v průběhu času ve vztahu nahromadit. Objevte, jak společně strávený čas, otevřenost v komunikaci a sdílení nových zážitků mohou vašemu vztahu vrátit jiskru.
Astroložka Naďa Šmnídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví. O víkendu si pořádně odpočiňte a zrelaxujte, a věnujte se péči o zdraví a imunitu. Bude to třeba.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.

Výběr článků

Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.

Nepřehlédněte

Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek