Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Dopřejte si čokoládu každý den, radí lékaři. Jak nám čokoláda prospívá?

Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
čokoláda
Čokoláda pro zdraví. (zdroj foto: www.123rf.com)

18. 01. 2021

Na tom se ostatně shodují i lékaři, kteří jsou toho názoru, že by si měl každý člověk dopřát denně alespoň kousek této oblíbené a lahodné sladkosti. Jak již bylo zmíněno, musí se jednat o vysokoprocentní hořkou čokoládu, která je synonymem kvalitní cukrovinky. Pakliže si budete čokoládu dopřávat, brzy poznáte na vlastní kůži její zdravotní benefity. Jak nám čokoláda prospívá?

Čokoláda prospívá mozku 

Proč byste si měli dopřát čokoládu každý den? Proto, že prospívá vašemu mozku. Pokud vás například čeká těžká prezentace v zaměstnání nebo těžká zkouška ve škole, čokoláda bude v takovém okamžiku tím nejlepším parťákem a zároveň pomocníkem.  

To ostatně prokázala i nedávná studie notthinghamské univerzity, která zjistila, že se v čokoládě nachází velké množství takzvaných flavonoidů, jež zvyšují proudění krve do klíčových oblastí mozku. Navíc bylo prokázáno, že čokoláda udržuje mozek ve zdravé formě a předchází snížení kapacity mozku v pozdějším věku. 

Účinný lék proti kašli 

Trápí vás kašel, který vám nedá v noci spát? Nemusíte hned sahat po sirupech, které jsou spíše sladké než léčivé. Raději si dejte kousek skvělé čokolády, kterou schováváte v kredenci. Studie prokázaly, že je to účinný lék v boji proti kašli. Čokoláda totiž obsahuje theobromin.  

Theobromin je látka, která umí snížit aktivitu té části mozku, jež je zodpovědná za kašlání. Navíc (v porovnání s běžnými sirupy na kašel nebo jinými léky proti kašli) nemá čokoláda prakticky žádné vedlejší účinky.  

Ochrana našich buněk 

Proč byste měli čokoládu konzumovat? K jejím zdravotním benefitům patří také to, že ochraňuje buňky v našem těle. Čokoláda je jakousi ochranou proti volným radikálům v těle, a to opět díky zmiňovaným flavonoidům. Jelikož čokoláda chrání buňky před volnými a nebezpečnými radikály, lze také konstatovat, že zpomaluje jejich stárnutí. I proto zařadili odborníci kvalitní hořkou čokoládu mezi superpotraviny. 

K TÉMATU  4 rady, jak chytře nakupovat v sezónních výprodejích

Pro lepší krevní oběh 

S výčtem zdravotních benefitů čokolády ještě zdaleka nekončíme. Za zmínku stojí také fakt, že čokoláda zlepšuje krevní oběh. Stačí, když si dopřejete denně byť jen kousek kvalitní tmavé čokolády. Nejen, že dojde k uvolnění těla, ale mimo jiné se také zvýší pružnost cév.  

Čokoláda paradoxně proti diabetu 

Na internetu se dočtete o tom, že cukrovku (jakéhokoli typu) způsobuje nadměrná konzumace sladkostí. Jenže není to tak úplně pravda. Tmavá, vysokoprocentní čokoláda totiž vzniku diabetu paradoxně předchází. Jde o jeden z mnoha životních paradoxů, nad kterým zůstává rozum stát a který lékaři neumí odůvodnit.  

Na tento zdravotní benefit se přišlo při testování, kdy byla lidem podávána tyčinka s obsahem kvalitní čokolády. A právě těmto lidem se snížila pravděpodobnost vzniku diabetu téměř o polovinu, což je fantastické zjištění! 

Pro zdravé srdce 

Dalším zdravotním benefitem skutečně kvalitní hořké čokolády je to, že chrání naše srdce. Dokonce nedávný výzkum odhalil, že konzumací hořké čokolády se snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění až o třetinu! A to je skvělé, vezmeme-li v úvahu, že na kardiovaskulární onemocnění se umírá u nás nejvíce.  

Čokoláda jako ochrana proti nebezpečným slunečním paprskům 

Především během léta se lidé musí chránit před slunečními paprsky. UV záření je velice nebezpečné a může způsobit například rakovinu kůže. Jen málokdo si ale uvědomuje, že sluníčko je rizikem i v jiných ročních obdobích. Pakliže si však budete dopřávat kvalitní čokoládu denně, budete chráněni po celý rok.  

Londýnští vědci totiž dokázali, že čokoláda díky svému vysokému obsahu flavonoidů chrání naši pokožku, která tak zvládne vydržet na sluníčku mnohem delší dobu, než se na ní začnou projevovat příznaky opálení.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Infuzovaná voda aneb když už je pití obyčejné vody nuda

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Nepřehlédněte

Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek