Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Jak správně používat deodorant? Mnoho lidí v tom chybuje

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
jak správně používat deodorant
Většina lidí v používání deodorantu chybuje. (foto: 123RF)

04. 05. 2021

Že se člověk potí, to je naprosto přirozené. Pot je zkrátka jedním ze způsobů, jak tělo reguluje tělesnou teplotu. Problém je, že to není nic příjemného. Zejména, když se v podpaží nebo na zádech urodí koláče, umí nám to pořádně setnout sebevědomí. Jak tedy správně používat deodorant?  

Právě proto používáme deodoranty a antiperspiranty. Jsou to zkrátka bojovníci proti tomuto přirozenému jevu.  

Hlavní rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem 

Nabízí se otázka, jaký je hlavní rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Jak již bylo nastíněno, jen hrstka lidí umí definovat to, v čem se liší. Zatímco deodoranty omezují zápach, antiperspiranty omezují pocení jako takové. Antiperspiranty mají proto chemické složení (obsahují alkohol), deodoranty jsou k pokožce o něco střídmější. Ani jeden pomocník proti pocení však neumí zabránit pocení úplně. 

Možná právě díky jejich složení používáme spíše deodoranty.  

Jak správně používat deodorant? 

Pokud jste zastáncem klasického deodorantu, nabízí se otázka, jestli používáte deodorant správně. Jen hrstka jedinců totiž ví, jak tohoto pomocníka proti pocení používat, aby měl opravdu vyžadovaný efekt.  

Zatímco většina lidí používá deodorant po ránu, jiní ho používají ihned po sprchování, další těsně před spaním. Kdo ho používá správně?  

Zásady správného používání deodorantu 

Deodorant aplikujte vždy na čistou kůži 

První zásadou správného používání deodorantu je, že se musí nanášet na čistou kůži. V ideálním případě deodorant aplikujte v okamžiku, kdy vyjdete ze sprchy a kdy ze sebe setřete zbylé kapky vody. Díky dodržování této zásadě dojde k proniknutí deodorantu až do pórů a neulpí jenom na povrchu pokožky, kde prakticky nebude účinkovat. 

Nepoužívejte příliš mnoho deodorantu 

Velkou chybou je, když používáte až příliš mnoho deodorantu. Ne nadarmo se říká, že příliš deodorantu škodí. Nadměrná aplikace tohoto pomocníka proti pocení může způsobit nepříjemné vyrážky nebo podráždění kůže. A to povede k tomu, že deodorant nebudete moct nějakou chvíli používat. Není vyloučené, že si kvůli nadměrnému používání kosmetického přípravku na něj vypěstujete alergii.  

K TÉMATU  Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

Deodorant aplikujte před spaním 

Aby byl účinek deodorantu opravdu stoprocentní, je dobré jej aplikovat před spaním. V noci totiž tělo odpočívá a tolik se nepotí. Produkt bude mít více času na to, aby pronikl do pórů a už během noci vytvoří optimální vrstvu chránící před zápachem pro další den.  

Nepoužívejte deodorant ve chvíli, kdy se potíte 

Velkou chybou (a plýtváním) je, když deodorant používáte v okamžiku, kdy se potíte. Produkt se totiž nemá, jak na kůži uchytit. Ve chvíli, kdy pociťujete nadměrné pocení, raději zamiřte do sprchy a opláchněte se. Ihned po sprše aplikujte deodorant, který se dostane rovnou do pórů a dalšímu nadměrnému pocení zabrání – respektive zabrání jeho nepříjemnému zápachu, kvůli kterému se většina lidí od člověka odvrací.  

Pamatujte na to, že deodorant není všemocný 

To, jak správně používat deodorant, jsme si již prozradili. Deodorant jako takový však není všemocným nástrojem proti pocení. Rozhodně není na místě si myslet, že díky němu se nemusíte věnovat hygieně jako takové. Tak to zkrátka nefunguje. Deodorant v žádném případě není náhradou sprchy nebo koupele!  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mastná pleť. Pomohou vám esenciální oleje! Které jsou vhodné a nezklamou vás?

Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.

Nepřehlédněte

Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek