Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Vidíte dobře? Sklivcové zákalky vám dokážou znepříjemnit život

Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
sklivcové zákalky
Zrak máme jenom jeden. Kdy jste naposledy byli na kontrole?

16. 05. 2023

Sklivcové zákalky představují drobné částečky, které vznikají vlivem degenerace sklivce. Rosolovitá hmota se přeměňuje na nejrůznější útvary, které vás pak obtěžují v zorném poli. Možná si myslíte, že jde o optickou iluzi, ale tak tomu není. Že se onemocnění týká i vás poznáte tak, když se například zadíváte na bílou plochu před sebou, buď na zeď nebo například na bílý papír. Pokud vidíte na levém nebo pravém oku plující a pohybující se malou černou ”kaňku” či poloprůhlednou černou tečku nebo snad pavučinku, pak máte sklivcové zákalky i vy.

Lékaři se shodují v tom, že někdy zmizí úplně samy od sebe, někdy po několika týdnech, někdy po měsících. Ale co když nezmizí? Naštěstí se dá léčit. Řešení skýtá speciální laser. Zákroku však předchází detailní konzultace s odborným očním lékařem. Samotnému zákroku se říká laserová vitreolýza.

oční
Sklivcové zákalky jsou způsobené změnami na sklivci.

Co sklivcové zákalky způsobuje?

Většinou jsou způsobeny změnami ve sklivci. Čím jsme starší, tím je degenerace rosolu ve sklivci pravděpodobnější. Rosol se stává tekutějším, svrašťuje se a odchlipuje od vnitřní strany oční bulvy. Někdy rovněž vytváří malé rosolovité chuchvalečky. Zákalky se objevují i tehdy, kdy dojde k odloučení sklivce od povrchu sítnice. V těchto případech může stimulace sítnice vyvolat záblesky v očích. Když se pak sklivec odloučí od takzvané papily optického nervu, dočasně vznikne zákalek ve tvaru kruhu.

Odloučený kousek na sebe pak naváže malou část sítnice. Poté nastane krvácení do sklivce, což se projeví jako shluk malých teček. V tomto případě je nutné co nejdříve vyhledat pomoc očního lékaře. Někdy se zákalek považuje za projev zánětu v oční bulvě, kdy se sítnice natrhne, nebo je následkem jiného poranění. V některých případech jsou zákalky považovány za projev shluku proteinů a jiných látek, které v oku zůstaly uvězněny ještě v prenatálním období, kdy se oko teprve utvářelo.

K TÉMATU  Gastro trendy v roce 2023: Převládá rostlinná strava, maso ze zkumavky nebo fermentace

Léčba je teprve v začátcích

Léčba sklivcových zákalků probíhá v několika variantách. Jednou z nich je laserová terapie. Oční lékař při tomto zákroku využívá laserový paprsek, ten odstraňuje nečistoty, které se ve sklivci nacházejí. Laser je rozbije na menší částečky. Je však nutné podotknout, že léčba sklivcových zákalků laserem je stále ještě v experimentální fázi a běžně se nepoužívá. Nejnovější výzkumy totiž poukazují na to, že pacienti, kteří tuto laserovou operaci prodělali, sklivcové zákalky viděli pořád, případně jen trochu vybledly. Navíc hrozí, že vám laser poškodí oční sítnici.

Druhou možností, jak zákalky odstranit, je takzvaná vitrektomie. Jde o druh operace, při níž oční lékař vyjme skrze malý řez sklivec z oka ven a nahradí ho jakousi hmotou, která udržuje správný tvar oční bulvy. Lidské tělo ale produkuje sklivce zcela přirozeně a tak se vám sklivec může časem objevit znovu. Navíc ani tato operace není stoprocentně spolehlivá, zákalek vám může zůstat v oku i po ní. Rovněž může během zákroku dojít ke krvácení a natržení sítnice a sklivcových zákalků tak nakonec v oku uvidíte mnohem víc než před operací.

Zní to jako hororové scénáře, ale nemusíte se vůbec bát. Sklivcové zákalky jsou většinou naprosto neškodné. Existuje ovšem pár případů, kdy byste měli bezodkladně očního lékaře vyhledat:

  • Když se sklivcový zákalek objeví zničehonic
  • Pokud se vám vytvořilo více sklivcových zákalků v jednom oku
  • Pokud jste zaznamenali zhoršené vidění
  • Trpíte-li často na záblesky v očích

Už jste déle než rok nebyli na kontrole u očního lékaře? V tom případě je nejvyšší čas to napravit. Zrak máme jenom jeden, a proto je nutné si ho hýčkat a věnovat mu pozornost pravidelně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Oční jóga vás zbaví napětí a stresu. Zároveň ochrání zrak

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Zdroje článku:
www.refrakcnicentrum.cz, www.ocp.cz, coopervision.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máme tu prosinec! Víkend bude trochu teplejší, a co nás čeká, napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Karel Gott vždy byl, je a bude fenomén. Ačkoliv v Karlově životě hrály ženy důležitou roli, málokdo by řekl, že jen ta jedna jediná bude láska jeho života. Karel byl celý svůj život obklopen ženami. On miloval ženy a ženy milovaly jeho.
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?

Výběr článků

Každodenní dávka oblíbeného seriálu nebo víkendový relax u filmových novinek nemusí být ztráta času. Televizní či počítačová obrazovka může posloužit stejně dobře jako jazyková učebnice. Důležité je vybrat správnou jazykovou úroveň snímku a obsah na míru. Jak z filmového večera vytěžit maximum?
Hodně lidí si chce užívat neustále krásného a teplého počasí venku. To bohužel není v naší zemi možné. V zimě, na podzim i během léta přijdou ošklivé dny. Musíte proto vědět, jak si zpříjemnit volný čas doma, když nemůžete kvůli počasí jít ven. Poradíme vám, jak si snadno zlepšit život a udělat si z domova nádherné a pohodlné místo.
V Mexiku mají na propagaci svého mléka Alpura osvědčený recept, a tak není pro místní nic neobvyklého, když mezi regály rozjede svojí show tancující kráva. Před obchodem na ulici nebo uvnitř prodejny předvádí svoje kreace a baví nebo udivuje všechny, kteří se ocitnou v dosahu.

Nepřehlédněte

Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek