Úterý , 28. 11. 2023

René

Vidíte dobře? Sklivcové zákalky vám dokážou znepříjemnit život

Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
sklivcové zákalky
Zrak máme jenom jeden. Kdy jste naposledy byli na kontrole?

16. 05. 2023

Sklivcové zákalky představují drobné částečky, které vznikají vlivem degenerace sklivce. Rosolovitá hmota se přeměňuje na nejrůznější útvary, které vás pak obtěžují v zorném poli. Možná si myslíte, že jde o optickou iluzi, ale tak tomu není. Že se onemocnění týká i vás poznáte tak, když se například zadíváte na bílou plochu před sebou, buď na zeď nebo například na bílý papír. Pokud vidíte na levém nebo pravém oku plující a pohybující se malou černou ”kaňku” či poloprůhlednou černou tečku nebo snad pavučinku, pak máte sklivcové zákalky i vy.

Lékaři se shodují v tom, že někdy zmizí úplně samy od sebe, někdy po několika týdnech, někdy po měsících. Ale co když nezmizí? Naštěstí se dá léčit. Řešení skýtá speciální laser. Zákroku však předchází detailní konzultace s odborným očním lékařem. Samotnému zákroku se říká laserová vitreolýza.

oční
Sklivcové zákalky jsou způsobené změnami na sklivci.

Co sklivcové zákalky způsobuje?

Většinou jsou způsobeny změnami ve sklivci. Čím jsme starší, tím je degenerace rosolu ve sklivci pravděpodobnější. Rosol se stává tekutějším, svrašťuje se a odchlipuje od vnitřní strany oční bulvy. Někdy rovněž vytváří malé rosolovité chuchvalečky. Zákalky se objevují i tehdy, kdy dojde k odloučení sklivce od povrchu sítnice. V těchto případech může stimulace sítnice vyvolat záblesky v očích. Když se pak sklivec odloučí od takzvané papily optického nervu, dočasně vznikne zákalek ve tvaru kruhu.

Odloučený kousek na sebe pak naváže malou část sítnice. Poté nastane krvácení do sklivce, což se projeví jako shluk malých teček. V tomto případě je nutné co nejdříve vyhledat pomoc očního lékaře. Někdy se zákalek považuje za projev zánětu v oční bulvě, kdy se sítnice natrhne, nebo je následkem jiného poranění. V některých případech jsou zákalky považovány za projev shluku proteinů a jiných látek, které v oku zůstaly uvězněny ještě v prenatálním období, kdy se oko teprve utvářelo.

K TÉMATU  Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Léčba je teprve v začátcích

Léčba sklivcových zákalků probíhá v několika variantách. Jednou z nich je laserová terapie. Oční lékař při tomto zákroku využívá laserový paprsek, ten odstraňuje nečistoty, které se ve sklivci nacházejí. Laser je rozbije na menší částečky. Je však nutné podotknout, že léčba sklivcových zákalků laserem je stále ještě v experimentální fázi a běžně se nepoužívá. Nejnovější výzkumy totiž poukazují na to, že pacienti, kteří tuto laserovou operaci prodělali, sklivcové zákalky viděli pořád, případně jen trochu vybledly. Navíc hrozí, že vám laser poškodí oční sítnici.

Druhou možností, jak zákalky odstranit, je takzvaná vitrektomie. Jde o druh operace, při níž oční lékař vyjme skrze malý řez sklivec z oka ven a nahradí ho jakousi hmotou, která udržuje správný tvar oční bulvy. Lidské tělo ale produkuje sklivce zcela přirozeně a tak se vám sklivec může časem objevit znovu. Navíc ani tato operace není stoprocentně spolehlivá, zákalek vám může zůstat v oku i po ní. Rovněž může během zákroku dojít ke krvácení a natržení sítnice a sklivcových zákalků tak nakonec v oku uvidíte mnohem víc než před operací.

Zní to jako hororové scénáře, ale nemusíte se vůbec bát. Sklivcové zákalky jsou většinou naprosto neškodné. Existuje ovšem pár případů, kdy byste měli bezodkladně očního lékaře vyhledat:

  • Když se sklivcový zákalek objeví zničehonic
  • Pokud se vám vytvořilo více sklivcových zákalků v jednom oku
  • Pokud jste zaznamenali zhoršené vidění
  • Trpíte-li často na záblesky v očích

Už jste déle než rok nebyli na kontrole u očního lékaře? V tom případě je nejvyšší čas to napravit. Zrak máme jenom jeden, a proto je nutné si ho hýčkat a věnovat mu pozornost pravidelně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Soutěž: Získejte zpět životní energii a vitalitu

Oční jóga vás zbaví napětí a stresu. Zároveň ochrání zrak

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Zdroje článku:
www.refrakcnicentrum.cz, www.ocp.cz, coopervision.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.

Nepřehlédněte

Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek