Pondělí , 06. 02. 2023

Dobromila

Bylinková zahrádka: Pastva pro oči, duši i chuťové pohárky

Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
bylinková zahrádka
Bylinková zahrádka se bude vyjímat třeba na skalce. (foto: 123RF)

28. 03. 2022

28. 03. 2022

Voňavý tymián do marinády na grilování, osvěžující máta do limonády, bazalka do letních salátů. Mít po ruce čerstvé bylinky je vždy výhodou, a to nejen při přípravě chutných pokrmů, ale i v případě, že si chcete namíchat lahodný drink nebo uvařit léčivý čaj. Bylinková zahrádka se často stává nejoblíbenějším koutem zahrady a to nejen pro nás, ale také pro čmeláky, včely a motýly, jejichž krásu můžeme díky bylinkovému záhonku obdivovat celé léto.

Starost a péče o ni navíc není vůbec žádná věda a zvládne ji hravě i nepříliš zkušená zahradnice. Bylinky jsou totiž minimálně náročné na péči a pokud jim vyberete vhodné místo, budete se moci z jejich krásy i vůně těšit několik let. Bylinková zahrádka navíc bude dobře snášet i horké letní dny a suché období, které většině květin spíše škodí. Čím bychom se měli při zakládání bylinkové zahrádky řídit?

Kde se bude bylinková zahrádka nejlépe vyjímat?

Místo

Ať už plánujete vytvořit svou bylinkovou oázu uprostřed skalky, nebo se chystáte založit samostatný bylinkový záhonek, platí při výběru místa jedno zásadní pravidlo. Většina oblíbených bylin, a zejména ty středomořské, vyžadují pro svůj růst hodně slunce. Pamatujte tedy na to, že čím slunnější stanoviště své bylinkové zahrádce vyberete, tím aromatičtější vaše rostlinky budou.

Dalším vodítkem, kam bylinkovou zahrádku umístit, je samozřejmě také výběr konkrétních rostlin, jejich vzrůst a potřeby na pěstování. Obecně se tedy dá říct, že polostinná část zahrady chráněná před větrem, kde je sluníčka během dne o něco více než stínu, je ideální místo, na kterém vám bylinková zahrádka bude vzkvétat.

Velikost a tvar záhonku

Velikosti a tvar bylinkového záhonku uzpůsobte především svým potřebám, vzhledu a velikosti zahrady. Bylinková zahrádka může mít jak klasický plochý obdélníkový tvar záhonu, tak podobu okrasného kruhu či oválu, nebo ji můžete pojmout jako skalku. Velmi oblíbené jsou v posledních letech také bylinkové spirály nebo “šneci”, kdy se za pomoci plochých kamenů a půdy tvoří požadovaný tvar, do něhož se poté vysazují bylinky. 

K TÉMATU  Bez pohledu do zrcadla nevyrazíme z domu. Může mít stovky tvarů a podob, stačí si vybrat! Jaké jsou teď trendy?

Příprava půdy

Na rozdíl od některých druhů květin či zeleniny nejsou bylinky nijak náročné na živiny, nejvíce jim může uškodit nadbytek vláhy. Půdu pro svůj bylinkový záhon volte proto lehkou a vzdušnou. Bylinková zahrádka potřebuje především dobře propustnou půdu, které docílíte přimícháním písku, štěrku nebo dřevnatého popela. Před samotnou výsadbou je také vhodné půdu na bylinky připravit tím, že ji dobře prokypříte a zbavíte veškerého plevele včetně kořínků či jiných nečistot.

Výběr bylinek a rozvržení záhonu

Při výběru konkrétních rostlin do své bylinkové zahrádky se můžete řídit nejen jejich využitím a vůní, ale také popřípadě vzhledem, tak, aby utvořily esteticky příjemný celek. Důležité je si před samotnou výsadbou dobře rozmyslet celkové rozvržení záhonu a zohlednit především výšku, do které konkrétní bylinky mohou dorůst a jejich požadavky na prostor.

Rozmarýn, máta, šalvěj, meduňka či libeček patří k vzrostlejším bylinkám a mohou dosáhnout výšky až přes jeden metr, proto je vhodné sázet tyto bylinky spíše do středu (popřípadě k zadní části záhonu), aby vám později neomezovaly přístup k ostatním nižším bylinkám. Tymián, levandule, šalvěj či měsíček lékařský jsou zástupci středně vysokých bylinek. Vhodné místo je pro ně proto uprostřed bylinkové zahrádky. Bazalka a pažitka se díky svému vzrůstu zase hodí do popředí skalky či záhonu.

Jak se o bylinkovou zahrádku starat?

Jak již bylo řečeno, vzrostlá bylinková zahrádka nebude nijak náročná na živiny ani na zálivku, nicméně čas od času je dobré i nenáročný bylinkový záhonek či skalku zalít. Především během parných letních dní, kdy i několik dní neprší, je vhodné stav své zahrádky kontrolovat.

Něco jiného platí v případě malých sazeniček. Čerstvě založenou bylinkovou zahrádku musíme pravidelně zalévat, a to zejména pokud nastane suché jaro. K další péči, kterou vaše bylinková zahrádka jistě ocení, patří její pravidelné zastřihování. Tím docílíte nejen hezkého tvaru rostlinek, ale také podpoříte jejich košatost. 

K TÉMATU  Vánoční výzdoba: Jak v 8 krocích vykouzlit tu pravou atmosféru

Bylinky na terase či balkóně

Pokud nemáte vlastní zahradu ani jinou možnost, jak pěstovat bylinky v otevřeném prostoru, můžete si celkem snadno založit vlastní bylinkovou zahrádku i na balkóně či terase. Pro bylinky pěstované v truhlících nebo okrasných nádobách je vhodný již předem namíchaný substrát, který seženete v každém zahradnictví. Při pěstování bylinek v bytě je však potřeba myslet na to, že bylinková zahrádka na parapetu vaší kuchyně vám nebude dělat radost tak dlouho, jako bylinky pěstované venku. Vhodnější je tedy připravit svým bylinkám dobré podmínky alespoň na balkoně, kde se jim bude dařit přece jen o něco více.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek