Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Cloumá s vámi vztek, zlost a zášť? Hoďte se do klidu!

Nejradši byste křičeli, dupali nebo někoho doslova uškrtili! Něco vás tak moc naštvalo, že se nedokážete kontrolovat a vámi proudí jedna emoce za druhou.
vztek
Když to nejde jinak, pusťte to ze sebe. (foto: 123RF)

14. 01. 2022

Co s tímto stavem dělat? Jak se uklidnit, když vás v životě něco opravdu rozhodí a cítíte vztek? Na tohle téma bude dnešní článek, díky němu už budete vědět, jak se s nežádoucími emocemi vypořádat.

Proč vás to naštvalo?

Ať už se jedná o jakoukoli situaci, tak vás to zkrátka vytočilo! Vztekáte se, cítíte se nepříjemně, nemáte na nikoho náladu. Prvním bodem, jak s emocemi naložit, je uvědomění si, proč vás daná věc tolik naštvala? Proč vás naštval partner? Proč vás naštvala situace v práci? Nebo proč vás naštvala vaše kamarádka? Jedná se o to, že mnohdy reagujeme až moc přehnaně a zbytečně jednáme výbušně.

Zvažte tedy, jestli stálo za to se kvůli dané situaci se vztekat a vyvíjet energii. Jestli ta situace náhodou nešla vyřešit i jinak. V klidu a nekonfliktně. Možná totiž přijdete na to, že by se za daných okolností dalo najít i rozumnější a klidnější východisko. To co se stalo sice už nezměníte. Ale můžete změnit to, jak se k podobné situaci postavíte v budoucnu.

Přiznejte si to

Další bod je přiznání sami sobě! Nezalepit vaše emoce úsměvem. Netvářit se, že je vše v pořádku, když se cítíte hrozně. Přiznejte sami sobě, že vás to zkrátka naštvalo, že jste prostě vybouchli. Jsme jenom lidi a každému z nás se občas stane, že reagujeme až moc přehnaně.

Buďte tedy k sobě upřímní a vaši naštvanost ze sebe ventilujte. Kdybyste ji totiž potlačili, lžete sami sobě a upozaďujete své pravé já. To ale opravdu nedělejte. Mohli byste si tím přivodit další stres a také zdravotní problémy. Proto váš vztek ventilujte.

Dostaňte to ze sebe

Teď se asi ptáte, jak jako máte vztek správně ventilovat? Přece nemůžete po někom jen tak řvát nebo mu vrazit. A to byste samozřejmě ani neměli! Jsou totiž i jiné způsoby, jak své emoce ukočírovat. Jděte si zaběhat, zacvičte si nebo jděte tančit. Sport a celkově pohyb je lék a zbavuje stresu a napětí.

K TÉMATU  Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Další způsob je vypsat se z toho. Vezměte tužku, diář a sepište vše, co vás naštvalo. Díky tomu to ze sebe dostanete a nebude vás to dusit. Taky můžete bouchat do polštáře, abyste ze sebe ten vztek dostali. Třeba si u toho budete připadat divně, ale věřte, pomáhá to! Jestli nemáte prostor na žádnou výše uvedenou techniku, tak vám postačí jen váš dech. Když vás něco vytočí, tak se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Vědomé a hluboké dýchání zbavuje naše tělo od stresu a napětí.

Klidná mysl jako klíč ke změně

Víte o tom, že se vlastně naštvaně cítit už ani nemusíte? Když se totiž naučíte ovládat svou mysl a budete v životě klidnější, tak tím můžete předejít pocitům naštvanosti. Díky klidné mysli vás totiž jen tak něco nevykolejí. Budete věci brát více s nadhledem a nenecháte se tak snadno vytočit druhými lidmi.

Jak si klidnou mysl zachovat? Začněte se věnovat meditacím či józe. Stačí si každý den vyhradit několik minut času a zklidňovat vaše vědomí skrze meditaci. Pokud byste do toho rádi zapojili i pohyb, tak se zkuste věnovat józe. Ta vás stejně jako meditace dostane do klidného stavu a vy se budete cítit jako znovuzrození. Ať už si vyberete cokoli, tak v tom vytrvejte a za nějaký čas uvidíte, že se cítíte mnohem klidnější a váš život bude harmoničtější.

Východisko

Abyste předešli pocitům naštvání a výbušným scénám, zařaďte do svého života výše uvedené techniky. Ať už je to meditace či jóga, tak obě tato cvičení udělají váš život více harmonickým. Když se i tak vyskytne nějaká nepříjemná situace, zvažte, zda se nedala vyřešit s větším klidem.

Pokud vás daná chvíle opravdu hodně naštvala, tak to v sobě hlavně neduste, ale přiznejte si to. Tím zabráníte tomu, aby se u vás v budoucnu projevil stres ve větší míře, anebo zdravotní problémy. Poté ze sebe vztek ventilujte výše uvedenými technikami. Věříme, že praktikováním všech uvedených tipů a technik dosáhnete východiska z nepříjemných situací plných vzteku.

K TÉMATU  První akční hrdina v podání Jiřího Mádla. Jirka to zvládl bez kaskadérů, ale občas to i bolelo

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Pište si deník, budete mít lepší život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?

Nepřehlédněte

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek