Domů » Životní styl » Cloumá s vámi vztek, zlost a zášť? Hoďte se do klidu!
Psychika Životní styl

Cloumá s vámi vztek, zlost a zášť? Hoďte se do klidu!

vztek
Když to nejde jinak, pusťte to ze sebe. (foto: 123RF)
Nejradši byste křičeli, dupali nebo někoho doslova uškrtili! Něco vás tak moc naštvalo, že se nedokážete kontrolovat a vámi proudí jedna emoce za druhou.

Co s tímto stavem dělat? Jak se uklidnit, když vás v životě něco opravdu rozhodí a cítíte vztek? Na tohle téma bude dnešní článek, díky němu už budete vědět, jak se s nežádoucími emocemi vypořádat.

Proč vás to naštvalo?

Ať už se jedná o jakoukoli situaci, tak vás to zkrátka vytočilo! Vztekáte se, cítíte se nepříjemně, nemáte na nikoho náladu. Prvním bodem, jak s emocemi naložit, je uvědomění si, proč vás daná věc tolik naštvala? Proč vás naštval partner? Proč vás naštvala situace v práci? Nebo proč vás naštvala vaše kamarádka? Jedná se o to, že mnohdy reagujeme až moc přehnaně a zbytečně jednáme výbušně.

Zvažte tedy, jestli stálo za to se kvůli dané situaci se vztekat a vyvíjet energii. Jestli ta situace náhodou nešla vyřešit i jinak. V klidu a nekonfliktně. Možná totiž přijdete na to, že by se za daných okolností dalo najít i rozumnější a klidnější východisko. To co se stalo sice už nezměníte. Ale můžete změnit to, jak se k podobné situaci postavíte v budoucnu.

Přiznejte si to

Další bod je přiznání sami sobě! Nezalepit vaše emoce úsměvem. Netvářit se, že je vše v pořádku, když se cítíte hrozně. Přiznejte sami sobě, že vás to zkrátka naštvalo, že jste prostě vybouchli. Jsme jenom lidi a každému z nás se občas stane, že reagujeme až moc přehnaně.

Buďte tedy k sobě upřímní a vaši naštvanost ze sebe ventilujte. Kdybyste ji totiž potlačili, lžete sami sobě a upozaďujete své pravé já. To ale opravdu nedělejte. Mohli byste si tím přivodit další stres a také zdravotní problémy. Proto váš vztek ventilujte.

Dostaňte to ze sebe

Teď se asi ptáte, jak jako máte vztek správně ventilovat? Přece nemůžete po někom jen tak řvát nebo mu vrazit. A to byste samozřejmě ani neměli! Jsou totiž i jiné způsoby, jak své emoce ukočírovat. Jděte si zaběhat, zacvičte si nebo jděte tančit. Sport a celkově pohyb je lék a zbavuje stresu a napětí.

Další způsob je vypsat se z toho. Vezměte tužku, diář a sepište vše, co vás naštvalo. Díky tomu to ze sebe dostanete a nebude vás to dusit. Taky můžete bouchat do polštáře, abyste ze sebe ten vztek dostali. Třeba si u toho budete připadat divně, ale věřte, pomáhá to! Jestli nemáte prostor na žádnou výše uvedenou techniku, tak vám postačí jen váš dech. Když vás něco vytočí, tak se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Vědomé a hluboké dýchání zbavuje naše tělo od stresu a napětí.

Klidná mysl jako klíč ke změně

Víte o tom, že se vlastně naštvaně cítit už ani nemusíte? Když se totiž naučíte ovládat svou mysl a budete v životě klidnější, tak tím můžete předejít pocitům naštvanosti. Díky klidné mysli vás totiž jen tak něco nevykolejí. Budete věci brát více s nadhledem a nenecháte se tak snadno vytočit druhými lidmi.

Jak si klidnou mysl zachovat? Začněte se věnovat meditacím či józe. Stačí si každý den vyhradit několik minut času a zklidňovat vaše vědomí skrze meditaci. Pokud byste do toho rádi zapojili i pohyb, tak se zkuste věnovat józe. Ta vás stejně jako meditace dostane do klidného stavu a vy se budete cítit jako znovuzrození. Ať už si vyberete cokoli, tak v tom vytrvejte a za nějaký čas uvidíte, že se cítíte mnohem klidnější a váš život bude harmoničtější.

Východisko

Abyste předešli pocitům naštvání a výbušným scénám, zařaďte do svého života výše uvedené techniky. Ať už je to meditace či jóga, tak obě tato cvičení udělají váš život více harmonickým. Když se i tak vyskytne nějaká nepříjemná situace, zvažte, zda se nedala vyřešit s větším klidem.

Pokud vás daná chvíle opravdu hodně naštvala, tak to v sobě hlavně neduste, ale přiznejte si to. Tím zabráníte tomu, aby se u vás v budoucnu projevil stres ve větší míře, anebo zdravotní problémy. Poté ze sebe vztek ventilujte výše uvedenými technikami. Věříme, že praktikováním všech uvedených tipů a technik dosáhnete východiska z nepříjemných situací plných vzteku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Pište si deník, budete mít lepší život

Adéla Třetinová

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Je pro mě důležité rozvíjet své tělo, pracovat se svou myslí a naslouchat své duši. Inspiruji a motivuji lidi ke zdravému a vědomému životu.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře