Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Cloumá s vámi vztek, zlost a zášť? Hoďte se do klidu!

Nejradši byste křičeli, dupali nebo někoho doslova uškrtili! Něco vás tak moc naštvalo, že se nedokážete kontrolovat a vámi proudí jedna emoce za druhou.
vztek
Když to nejde jinak, pusťte to ze sebe. (foto: 123RF)

14. 01. 2022

Co s tímto stavem dělat? Jak se uklidnit, když vás v životě něco opravdu rozhodí a cítíte vztek? Na tohle téma bude dnešní článek, díky němu už budete vědět, jak se s nežádoucími emocemi vypořádat.

Proč vás to naštvalo?

Ať už se jedná o jakoukoli situaci, tak vás to zkrátka vytočilo! Vztekáte se, cítíte se nepříjemně, nemáte na nikoho náladu. Prvním bodem, jak s emocemi naložit, je uvědomění si, proč vás daná věc tolik naštvala? Proč vás naštval partner? Proč vás naštvala situace v práci? Nebo proč vás naštvala vaše kamarádka? Jedná se o to, že mnohdy reagujeme až moc přehnaně a zbytečně jednáme výbušně.

Zvažte tedy, jestli stálo za to se kvůli dané situaci se vztekat a vyvíjet energii. Jestli ta situace náhodou nešla vyřešit i jinak. V klidu a nekonfliktně. Možná totiž přijdete na to, že by se za daných okolností dalo najít i rozumnější a klidnější východisko. To co se stalo sice už nezměníte. Ale můžete změnit to, jak se k podobné situaci postavíte v budoucnu.

Přiznejte si to

Další bod je přiznání sami sobě! Nezalepit vaše emoce úsměvem. Netvářit se, že je vše v pořádku, když se cítíte hrozně. Přiznejte sami sobě, že vás to zkrátka naštvalo, že jste prostě vybouchli. Jsme jenom lidi a každému z nás se občas stane, že reagujeme až moc přehnaně.

Buďte tedy k sobě upřímní a vaši naštvanost ze sebe ventilujte. Kdybyste ji totiž potlačili, lžete sami sobě a upozaďujete své pravé já. To ale opravdu nedělejte. Mohli byste si tím přivodit další stres a také zdravotní problémy. Proto váš vztek ventilujte.

Dostaňte to ze sebe

Teď se asi ptáte, jak jako máte vztek správně ventilovat? Přece nemůžete po někom jen tak řvát nebo mu vrazit. A to byste samozřejmě ani neměli! Jsou totiž i jiné způsoby, jak své emoce ukočírovat. Jděte si zaběhat, zacvičte si nebo jděte tančit. Sport a celkově pohyb je lék a zbavuje stresu a napětí.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Emoční koučink fakt až na dřeň

Další způsob je vypsat se z toho. Vezměte tužku, diář a sepište vše, co vás naštvalo. Díky tomu to ze sebe dostanete a nebude vás to dusit. Taky můžete bouchat do polštáře, abyste ze sebe ten vztek dostali. Třeba si u toho budete připadat divně, ale věřte, pomáhá to! Jestli nemáte prostor na žádnou výše uvedenou techniku, tak vám postačí jen váš dech. Když vás něco vytočí, tak se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Vědomé a hluboké dýchání zbavuje naše tělo od stresu a napětí.

Klidná mysl jako klíč ke změně

Víte o tom, že se vlastně naštvaně cítit už ani nemusíte? Když se totiž naučíte ovládat svou mysl a budete v životě klidnější, tak tím můžete předejít pocitům naštvanosti. Díky klidné mysli vás totiž jen tak něco nevykolejí. Budete věci brát více s nadhledem a nenecháte se tak snadno vytočit druhými lidmi.

Jak si klidnou mysl zachovat? Začněte se věnovat meditacím či józe. Stačí si každý den vyhradit několik minut času a zklidňovat vaše vědomí skrze meditaci. Pokud byste do toho rádi zapojili i pohyb, tak se zkuste věnovat józe. Ta vás stejně jako meditace dostane do klidného stavu a vy se budete cítit jako znovuzrození. Ať už si vyberete cokoli, tak v tom vytrvejte a za nějaký čas uvidíte, že se cítíte mnohem klidnější a váš život bude harmoničtější.

Východisko

Abyste předešli pocitům naštvání a výbušným scénám, zařaďte do svého života výše uvedené techniky. Ať už je to meditace či jóga, tak obě tato cvičení udělají váš život více harmonickým. Když se i tak vyskytne nějaká nepříjemná situace, zvažte, zda se nedala vyřešit s větším klidem.

Pokud vás daná chvíle opravdu hodně naštvala, tak to v sobě hlavně neduste, ale přiznejte si to. Tím zabráníte tomu, aby se u vás v budoucnu projevil stres ve větší míře, anebo zdravotní problémy. Poté ze sebe vztek ventilujte výše uvedenými technikami. Věříme, že praktikováním všech uvedených tipů a technik dosáhnete východiska z nepříjemných situací plných vzteku.

K TÉMATU  Nela v koučinku: A co chceš ty? Co tě učiní šťastnou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Pište si deník, budete mít lepší život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.

Nepřehlédněte

Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek