Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
zena a srdce
Zdroj:123RF.com

25. 07. 2018

25. 07. 2018

Jste přesvědčené o tom, že zdraví srdce ničí jenom náklonnost k cigaretám a konzumace tučných jídel? Existují i jiné faktory, které mu dávají pořádně na frak. Co když jednomu z nejdůležitějších orgánů ve vašem těle škodíte – a vůbec si to neuvědomujete? Pokud se najdete v těchto bodech, bohužel se to nedá vyloučit!

Většinu dne prosedíte. A to je hodně špatně

Sedavý životní styl je typickou vizitkou dnešní doby, na což odborníci se vztyčeným prstem výstrahy upozorňují dnes a denně. To, že je situace opravdu vážná, potvrzují i závěry kanadské studie provedené v nemocnici University Health Network, jež má sídlo v Torontu. Z nich jednoznačně vyplývá, že ti, kteří prosedí více jak osm hodin denně, jsou vystaveni výrazně zvýšené pravděpodobnosti srdečních onemocnění. Ovšem pozor, v sázce je toho víc.

„Dospělí, kteří několik hodin v kuse tráví na židli nebo na gauči před televizí, mají narušený krevní oběh a zvýšené množství tuku v krvi. Tyto změny mohou způsobit diabetes 2. typu i hlubokou žilní trombózu. Snížená, nebo spíše nulová fyzická aktivita, přináší populaci také riziko různých rakovin, zejména prsu a tlustého střeva,“  varuje lékař Travis Saunders, který se na zmíněné studii podílel. A jak jste na tom s pohybem právě vy?

Stresujete se? To se vám může vymstít

Jste pod tlakem – a co hůř, trvá to už delší dobu? Ani tohle rozhodně nevěstí nic dobrého, protože následky by na sebe nemusely nechat dlouho čekat. Vy jakožto žena jste na tom ohledně vypjatých nervů také mnohem hůř v porovnání s vaším partnerem. Proč?

„Ženy mladého a středního věku jsou dnes vystaveny neuvěřitelnému tlaku v důsledku emočního stresu, kterému čelí každý den. Hlavními strůjci jsou manželství, kariéra a péče o děti i starší rodiče. Dotyčné si totiž často nevědí rady, jak tohle všechno skloubit, což zvyšuje jejich psychickou zátěž. Ta ale z dlouhodobého hlediska může zapříčinit zúžení periferních nebo koronárních cév, jež nahrává mimo jiné poruchám srdečního rytmu, “ vysvětluje americká kardioložka Viola Vaccarino, která působí na atlantské univerzitě Rollins School of Public Health.

K TÉMATU  Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Zanedbáváte ústní hygienu. Na to extra pozor

Možná vás nikdy ani nenapadlo, že ústní dutina má se srdcem vůbec něco společného. Nicméně věřte, že v lidském těle všechno souvisí se vším. Co se stane, když nebudete poskytovat svým zubům péči, jakou si zaslouží? Stejné bakterie, které vyvolávají onemocnění dásní, mohou proniknout ve formě slin také do krevního oběhu, takže snadno ohrozí i srdce. Chcete tomu zabránit? Pak nakupte zásoby zubních nití, mezizubních kartáčků, ústních vod, a nepodceňujte ani pravidelné prohlídky u vašeho stomatologa. To je ta správná prevence!

Mimochodem, jak jste na tom s pravidelnými kontrolami u zubaře? Chodíte, nebo s návštěvou otálíte do té doby, než se „ozve“ bolístka? Napište nám o tom.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Chodníky a cestičky jsou oblíbenou součástí našich zahrad. Mohou být funkční a bezpečné, ale jejich úloha je také samozřejmě okrasná. Ze štěrku, z kamene nebo ze dřeva, na své zahradě si můžete naplánovat a vytvořit svůj vlastní originální chodníček. Výsledek potom působí pěkně útulně a kouzelně, jak se můžete přesvědčit v naší galerii. Nechte se inspirovat!
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek