Domů » Životní styl » Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!
zena a srdce
Zdroj:123RF.com
Životní styl

Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?

Jste přesvědčené o tom, že zdraví srdce ničí jenom náklonnost k cigaretám a konzumace tučných jídel? Existují i jiné faktory, které mu dávají pořádně na frak. Co když jednomu z nejdůležitějších orgánů ve vašem těle škodíte – a vůbec si to neuvědomujete? Pokud se najdete v těchto bodech, bohužel se to nedá vyloučit!

Většinu dne prosedíte. A to je hodně špatně

Sedavý životní styl je typickou vizitkou dnešní doby, na což odborníci se vztyčeným prstem výstrahy upozorňují dnes a denně. To, že je situace opravdu vážná, potvrzují i závěry kanadské studie provedené v nemocnici University Health Network, jež má sídlo v Torontu. Z nich jednoznačně vyplývá, že ti, kteří prosedí více jak osm hodin denně, jsou vystaveni výrazně zvýšené pravděpodobnosti srdečních onemocnění. Ovšem pozor, v sázce je toho víc.

„Dospělí, kteří několik hodin v kuse tráví na židli nebo na gauči před televizí, mají narušený krevní oběh a zvýšené množství tuku v krvi. Tyto změny mohou způsobit diabetes 2. typu i hlubokou žilní trombózu. Snížená, nebo spíše nulová fyzická aktivita, přináší populaci také riziko různých rakovin, zejména prsu a tlustého střeva,“  varuje lékař Travis Saunders, který se na zmíněné studii podílel. A jak jste na tom s pohybem právě vy?

Stresujete se? To se vám může vymstít

Jste pod tlakem – a co hůř, trvá to už delší dobu? Ani tohle rozhodně nevěstí nic dobrého, protože následky by na sebe nemusely nechat dlouho čekat. Vy jakožto žena jste na tom ohledně vypjatých nervů také mnohem hůř v porovnání s vaším partnerem. Proč?

„Ženy mladého a středního věku jsou dnes vystaveny neuvěřitelnému tlaku v důsledku emočního stresu, kterému čelí každý den. Hlavními strůjci jsou manželství, kariéra a péče o děti i starší rodiče. Dotyčné si totiž často nevědí rady, jak tohle všechno skloubit, což zvyšuje jejich psychickou zátěž. Ta ale z dlouhodobého hlediska může zapříčinit zúžení periferních nebo koronárních cév, jež nahrává mimo jiné poruchám srdečního rytmu, “ vysvětluje americká kardioložka Viola Vaccarino, která působí na atlantské univerzitě Rollins School of Public Health.

Zanedbáváte ústní hygienu. Na to extra pozor

Možná vás nikdy ani nenapadlo, že ústní dutina má se srdcem vůbec něco společného. Nicméně věřte, že v lidském těle všechno souvisí se vším. Co se stane, když nebudete poskytovat svým zubům péči, jakou si zaslouží? Stejné bakterie, které vyvolávají onemocnění dásní, mohou proniknout ve formě slin také do krevního oběhu, takže snadno ohrozí i srdce. Chcete tomu zabránit? Pak nakupte zásoby zubních nití, mezizubních kartáčků, ústních vod, a nepodceňujte ani pravidelné prohlídky u vašeho stomatologa. To je ta správná prevence!

Mimochodem, jak jste na tom s pravidelnými kontrolami u zubaře? Chodíte, nebo s návštěvou otálíte do té doby, než se „ozve“ bolístka? Napište nám o tom.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">