Domů » Životní styl » Dovolená pro seniory nebo dovolená 55+ je teď hitem reklamních kampaní. Stojí opravdu nabízené výhody za to?
Životní styl

Dovolená pro seniory nebo dovolená 55+ je teď hitem reklamních kampaní. Stojí opravdu nabízené výhody za to?

Dovolená pro seniory nebo dovolená 55+. Opravdu se vyplatí?
zdroj: 123RF.com
V padesáti pěti letech se dnes málokdo ztotožní s pojmem senior. Důležité je ale to, že mnoho cestovních kanceláří nabízí pro lidi ve věku 55 let a více výhodné podmínky pro dovolenou. Dovolená pro seniory na vás vyskakuje na každém rohu, skutečně se ale tak vyplatí, jak cestovky inzerují? Zjistili jsme to!

Obědy zdarma! U jarních termínů plná penze za cenu polopenze!

Tyto a další podobné slogany provázejí nabídky cestovních kanceláří. Programy pro seniory vznikly v roce 2009 z popudu španělské vlády, jejímž cílem bylo udržet v turistických regionech zaměstnanost po celý rok, a tak nabídla finanční příspěvky a pobídky cestovním kancelářím, které přivezou turisty i mimo hlavní sezónu. A kdo jiný by to mohl být, než senioři. Ke španělské vládě se časem přidaly i další destinace, takže nyní se nabízí seniorům 55+ (a často již 50+) výhodné cesty také do Albánie, Ománu, Bulharska, Turecka, Itálie a dalších zemí.

Podmínky účasti

Dotovaný pobyt pro danou věkovou kategorii znamená, že obchodní partner a cestovní kancelář ve spolupráci s národní centrálou rozvoje cestovního ruchu příslušného státu, nebo také regionu či města, nese část nákladů na tento pobyt. Základní myšlenkou  je zajištění kompletního servisu pro klienta, mimo dokoupené fakultativní výlety a služby. Ale to je snad běžné pro všechny věkové kategorie, že? Výhodou je, že v případě většiny destinací může být osoba splňující věkovou kategorii doprovázena jedním dalším cestujícím libovolného věku, a to za stejných podmínek.

Dostanete především kompletní servis

Tím se ale podle informací  na stránkách cestovních kanceláří rozumí především fakt, že mnoho seniorů neumí cizí jazyk a je pro ně nesnadné se v dané destinaci domluvit. Nabízejí proto především nepřetržitou péči delegátů, fakultativní výlety přizpůsobené svou náročností fyzickým možnostem seniorů. Také dostupnou lékařskou péči.

Je to skutečně taková výhoda?

Péče delegátů by měla být naprosto běžnou službou cestovní kanceláře pro cestovatele jakéhokoli věku. Nedokážu si představit, co víc by mi mohl delegát splnit, než při běžném výkonu své práce. Právě tak dostupnost lékařské péče, pokud jedeme na běžný pobyt, je samozřejmá. V každém hotelu vám zavolají lékaře nebo doporučí, kam jet s případným zdravotním problémem.
A výlety? Z množství výletů si může vybrat každý, a je jen na něm, zda se na to fyzicky cítí či ne.

Jak je to s cenami?

Očekávaly jsme, že ceny při těchto dotovaných zájezdech budou opravdu nižší.  A nejen kvůli tomu, že jde o mimosezónní záležitost. Ceny nám však kupodivu při srovnání přišly naprosto srovnatelné s běžnou nabídkou. Pátraly jsme na webových stránkách dvou českých cestovních kanceláří a srovnávaly. Hotel Grand Atilla v Turecku v první polovině května na 8 dní: pro seniory 55+ byla cena od 11 290 Kč. Pro běžné klienty (tj. nedotované) od 10 790 Kč. U druhé cestovní kanceláře jsme si vytipovaly Globales Palmanova Palace ve Španělsku. Dotovaná cena na 5 dní pro seniory: od 11 490 Kč. Nedotovaná cena pro běžné klienty: od 11 290 Kč.

Takže pozor, aby vás dotovaná dovolená nevyšla nakonec na víc, než při běžné cestě!

komentáře

Klikněte pro napsání komentáře

  • Naprosto souhlasím! Při cenách zájezdů pro Seniory 55+ doslova nestačím zírat, když se na ně podívám. Cestovky zřejmě předpokládají, že důchody seniorů začínají někde na částce 20 000,– Kč.

    • super,,také jsem si všiml,že cestovky seniory okrádají..vše je dražší než ceny pro běžné klienty. jsou to lumpové a banda vyděračů..

  • Už před časem jsem si všimla, že všechny tyto zájezdy vycházejí mnohem dráž než běžné zájezdy. Výhody pro seniory žádné, to si raději vyberu normální zájezd a ne tyto předražené (v ceně je nejspíš započítaná cena reklamy na 55+).

  • Jsem jeden z těch, kdo podlehl a s manželkou jsme absolvovali zájezd do Španělska – Mar Menor. Obrovské zklamání! Slibované moře s mořskou vodou srovnatelnou s vodou v Mrtvém moři je sice rozsáhlé, ale hluboké pouze 30-50cm. Spíše se jedná o jeden velký bahenný rybník.Tuto informaci se ale nikde nedočtete. Služby v hotelu? Katastrofa! K večeři byla láhev vína 0,7 l pro dvě osoby. Z jídelny se nesmělo nic odnést, ani nakousnuté jablko! Bezpečnostní – hlídací služba byla tak aktivní, že kontrolovali i tašky. Vrcholem ovšem bylo, když Vám ze stolu odnesli nedopitou láhev vína, slili zbytky a postavili ji na jiný stůl, nové příchozím 55+. Nebyla to levná záležitost.Týdenní dovolená s polopenzí v říjnu za cca 17.000,- Kč. No nekupte to!

  • CK pro seniory resp. jejich manažeři předpokládají, že senior rovná se senilní dement. Navíc ty faktické dotace na pobyt, které činily 100 € na seniora, byly vypláceny jen asi 3 roky, tedy cca 2009 – 2011.

  • Zájezdy 55+ jsou jeden velký podvod. Pokud CK čerpají nějaké dotace, tak si tím zvyšují jenom svůj zisk, do ceny pro klienta se to vůbec nepromítne. Ceny těchto zájezdů jsou často vyšší než u standartních.Propagovaná speciální delegátská péče je k smíchu. V jednom případě delegátka ani nejela s klienty na letiště při odjezdu, ve druhém dokonce odjela z destinace dříve než klienti a nikomu o tom neřekla. Senioři jsou prostě pokládáni za naivní a nesamostatná idividua, která si nechají všechno líbit a skočí na jakoukoliv klamavou reklamu.
    Na zájezd 55+ nikdy více!!!