Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Jak předejít přibírání na home office: I když pracujete z domova, musíte mít řád

Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
home office
Na home office vám chybí pohyb. Musíte ho vyvážit jinak.

28. 03. 2023

Firmy posílaly své zaměstnance na home office zejména v době koronavirové krize. Tu už jsme sice úspěšně zažehnali, ale přišla další krize. A to ta energetická. Takže opět se firmy snaží své zaměstnance udržet doma na home office, a to z důvodu šetření. Mnohým to však vyhovuje, proč také ne.

Odpadá nutnost cestování za prací, v domácím prostředí se mnohdy pracuje pohodlněji, lépe, ovšem všechno má svá úskalí. No a home office není výjimkou. Když totiž zůstaneme celý den v pyžamu a můžeme pracovat i z postele, snadno sklouzneme do úplně jiných kolejí. A často bohužel nezdravých.

Pracovní doba

Pokud home office máte, musíte dodržovat několik pravidel. Stanovte si jasně danou pracovní dobu, i když nemusíte. Pracujte jen tehdy, kdy máte a po splnění všech úkolů práci hoďte za hlavu a věnujte se jiným aktivitám. Doma si najděte jedno místo, ze kterého se práci budete věnovat. Pokud je to možné, vyvarujte se nošení práce a notebooku do postele. Práci neodkládejte a nezapomínejte ani sami na sebe. Když totiž zůstanete doma na home office, budete mít větší sklony k lenosti a přejídání se. Po práci je ale nutné věnovat se pohybu a během dne musíte správně jíst. Jinak se brzy nevejdete ani do těch tepláků.

Nezapomínejte na pravidelný pohyb

Cesta do práce, dobíhání autobusu, schody, které je potřeba vyjít, cesta na oběd a podobně. Pokud musíte jít fyzicky na pracoviště, ráno i odpoledne nějaký pohyb máte. Ovšem pokud zůstanete celý den na home office, tento pohyb vám bude chybět. Logicky se tak časem zhorší i vaše fyzička. Proto ani doma na pravidelný pohyb nezapomínejte.

jídlo
Při práci doma máme často tendenci se v jídle odbývat.

Pokud je to možné, vždy po práci se jděte projít ven nebo se věnujte jiné aktivitě. Cvičit ale samozřejmě můžete i doma. Je dobré se občas protáhnout u počítače, udělat si malou rozcvičku ráno, než pracovat začnete. Samozřejmě se doma dá cvičit i podle instruktážních videí, u kterých se také dost zapotíte. Zkrátka každý den se musíte rozhýbat, i když se vám nebude chtít.

K TÉMATU  Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Jezte tak, abyste nepřibírali

Kromě nedostatku pohybu a disciplíny je při práci z domova samozřejmě velký problém i stravování. Je velmi pravděpodobné, že v začátcích na jídlo budete zapomínat, budete se šidit, a nakonec kvůli velkému hladu vyjíte lednici v odpoledních hodinách. Proto si i na home office udělejte pauzu na oběd, ráno se pořádně nasnídejte, než pracovat začnete, a během dne si dopřejte i malé pauzy na svačinky. Jedna by měla být během dopoledne před obědem a druhá odpoledne, než s prací skončíte.

Klidně si den dopředu vymyslete jídelníček, naplánujte si jídla, všechno si připravte předem, abyste se nemuseli zdržovat. Pomůže i to, že si uděláte časový plán práce, a do toho si vměstnáte čas na jídlo. Určitě nejezte u práce, jídlo si neberte k počítači, ale udělejte si opravdu řádnou pauzu.

práce
Nenoste si práci do postele.

Doplňte vitamíny

Pokud pracujete z domova, nesmíte zapomínat ani na přísun vitamínů. Do jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny, budete mít více energie. Vhodné jsou i bílkoviny, snažte se jíst co nejvíce pestře. Klidně užívejte i doplňky stravy, vitamín D je potřebný pro imunitu, stejně jako vitamín C. Na mozek jsou zase výborné omega-3 mastné kyseliny.

K tomu všemu myslete i na pitný režim. Pak jistě nástrahy práce z domova zvládnete levou zadní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Home office a zdraví: Ubližuje nám práce z domu či naopak?

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Zdroje článku:
www.mensjournal.com, www.insider.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek