Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Kudlanka: zkusili jsme doma chovat. Co do vaší domácnosti přinese?

Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.
kudlanka
Kudlanka jako domácí mazlíček. (foto: 123RF)

28. 04. 2021

Žádný hmyz, co vám ublíží

Kudlanka sice vypadá majestátně a svými rozměry vás nejspíše zprvu trochu vyleká. Možná i vy jste se někdy již setkali s velkým lučním koníkem, třeba na letní dovolené. Ten ale, na rozdíl od kudlanky, dokáže pořádně kousnout. Kudlanka je naprosto neškodná.

Když si ji dáte na dlaň, poznáte, jak jemně škrábe svými nožkami. Má je dokonale vytvořené tak, aby se mohla pohybovat klidně hlavou dolů. To také s oblibou dělá. Kudlanky se tedy nemusíte vůbec bát, neudělá vám nic.

V akvárku je kudlanka spokojená

Umístili jsme ji do velkého akvária. Do toho jsme na dno dali několik trsů trávy i s hlínou. Je nám jasné, že tam se kudlanka příliš zdržovat nebude, její potrava však ano. Nakoupili jsme jí malé cvrčky, které si bude chytat. Ti mají rádi kousky mrkve a další zeleniny, a také trávu.

Velké akvárium jsme opatřili dostatečně velkými větvemi, které každé 4 dny vyměňujeme – ovocné stromy, vrbu i dub. Když měla na výběr, nejvíce si kudlanka hověla na lípě. Nevíme ale, zda to nebyla jen náhoda. Celé akvárko jsme přikryli jemnou záclonou a upevnili pevnou gumou. Tím se zajišťuje dostatek vzduchu z vnějšího prostředí.

Predátor do bytu

Zatímco cvrčci se nám postarali o celodenní serenádu a máme pocit, že jsme se ocitli u moře, kudlanka žádný zvuk nevydává. Pozorovat lze také cvrčky, jak si neustále ojídají tu kaštany, tu kousky zeleniny, nebo jak se pohybují v trávě. Kudlanka je v klidu. Ostatně jako každý predátor. Už jste někdy viděli lva, jak se neustále v něčem rýpe? Ani náhodou!

Kudlanka si s klidem prohlíží vše okolo a občas si očistí své skladné loupeživé nohy. Očisťuje si pravidelně také tykadla, což vypadá velmi komicky.

K TÉMATU  Je papoušek vhodný společník do bytu? Těchto 5 druhů ano

V čem je kudlanka naprostý mistr? V lovu! Nikdy byste to do tak nenápadného brouka připomínajícího listí na stromě neřekli. Když kolem ní jde cvrček, nehne ani brvou. Pouze za ním velmi nenápadně otáčí hlavu. Když uzná, že je cvrček v ideální vzdálenosti, chňapne po něm svými loupeživými předními nohami, ve kterých má zpětné háčky.

Kudlanka nemá ani jed, ani žihadlo. Není tedy pro ni možné kořist omráčit. Proto si ji pevně drží svými předními nohami a rovnou ji požírá. Když ji budete bedlivě pozorovat, okamžitě vás napadne, že máte doma skutečného predátora. Inteligentní kočkovitá šelma v menším podání. Dokonalost sama.

Kudlanka pije z ruky a ráda se prochází po květině

Kudlanka ráda chodí z akvárka po naší ruce, to jí dáváme napít přímo z prstu. Sice má v akvárku misku, ale ta ji nijak nezaujala. Líbí se jí také na pokojových rostlinách. Celé si je projde a poté se opět zavěsí hlavou dolů, do své oblíbené pozice modlící se kudlanky.

Proč si ji pořídit?

Přejete si doma pořádný kus divoké přírody? Kudlanka je ideální volba. Krmit ji můžete malými pavouky, mouchami, nebo třeba cvrčky – jako my. Její jídelníček snese i červy, ale ty byste jí měli podávat pinzetou. Ostatně – pinzetou můžete občas podat i cvrčka. Kudlanka není lovec, je zvyklá čekat, jaký hmyz k ní v přírodě přijde nebo přiletí. V létě stačí na louce jako potravu obstarat pár kobylek.

Kudlanka nevydává žádný zvuk, nebude vás tedy v noci budit. S jejím příchodem do vašeho bytu máte možnost se dozvědět něco nového z úžasné hmyzí říše. Můžete pozorovat, jak se chová a kde se během dne vyskytuje. Načíst si spoustu nových informací a vidět, jak si na vás kudlanka postupně zvyká.

K TÉMATU  Opuštěné kotě dojemně naříká mezi odpadky, než ho dobří lidé nakrmí a pomalu získají jeho důvěru

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.

Nepřehlédněte

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek