Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Kudlanka: zkusili jsme doma chovat. Co do vaší domácnosti přinese?

Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.
kudlanka
Kudlanka jako domácí mazlíček. (foto: 123RF)

28. 04. 2021

Žádný hmyz, co vám ublíží

Kudlanka sice vypadá majestátně a svými rozměry vás nejspíše zprvu trochu vyleká. Možná i vy jste se někdy již setkali s velkým lučním koníkem, třeba na letní dovolené. Ten ale, na rozdíl od kudlanky, dokáže pořádně kousnout. Kudlanka je naprosto neškodná.

Když si ji dáte na dlaň, poznáte, jak jemně škrábe svými nožkami. Má je dokonale vytvořené tak, aby se mohla pohybovat klidně hlavou dolů. To také s oblibou dělá. Kudlanky se tedy nemusíte vůbec bát, neudělá vám nic.

V akvárku je kudlanka spokojená

Umístili jsme ji do velkého akvária. Do toho jsme na dno dali několik trsů trávy i s hlínou. Je nám jasné, že tam se kudlanka příliš zdržovat nebude, její potrava však ano. Nakoupili jsme jí malé cvrčky, které si bude chytat. Ti mají rádi kousky mrkve a další zeleniny, a také trávu.

Velké akvárium jsme opatřili dostatečně velkými větvemi, které každé 4 dny vyměňujeme – ovocné stromy, vrbu i dub. Když měla na výběr, nejvíce si kudlanka hověla na lípě. Nevíme ale, zda to nebyla jen náhoda. Celé akvárko jsme přikryli jemnou záclonou a upevnili pevnou gumou. Tím se zajišťuje dostatek vzduchu z vnějšího prostředí.

Predátor do bytu

Zatímco cvrčci se nám postarali o celodenní serenádu a máme pocit, že jsme se ocitli u moře, kudlanka žádný zvuk nevydává. Pozorovat lze také cvrčky, jak si neustále ojídají tu kaštany, tu kousky zeleniny, nebo jak se pohybují v trávě. Kudlanka je v klidu. Ostatně jako každý predátor. Už jste někdy viděli lva, jak se neustále v něčem rýpe? Ani náhodou!

Kudlanka si s klidem prohlíží vše okolo a občas si očistí své skladné loupeživé nohy. Očisťuje si pravidelně také tykadla, což vypadá velmi komicky.

K TÉMATU  Kočky pečují o miminka a naopak. Připravte se na nálož roztomilosti

V čem je kudlanka naprostý mistr? V lovu! Nikdy byste to do tak nenápadného brouka připomínajícího listí na stromě neřekli. Když kolem ní jde cvrček, nehne ani brvou. Pouze za ním velmi nenápadně otáčí hlavu. Když uzná, že je cvrček v ideální vzdálenosti, chňapne po něm svými loupeživými předními nohami, ve kterých má zpětné háčky.

Kudlanka nemá ani jed, ani žihadlo. Není tedy pro ni možné kořist omráčit. Proto si ji pevně drží svými předními nohami a rovnou ji požírá. Když ji budete bedlivě pozorovat, okamžitě vás napadne, že máte doma skutečného predátora. Inteligentní kočkovitá šelma v menším podání. Dokonalost sama.

Kudlanka pije z ruky a ráda se prochází po květině

Kudlanka ráda chodí z akvárka po naší ruce, to jí dáváme napít přímo z prstu. Sice má v akvárku misku, ale ta ji nijak nezaujala. Líbí se jí také na pokojových rostlinách. Celé si je projde a poté se opět zavěsí hlavou dolů, do své oblíbené pozice modlící se kudlanky.

Proč si ji pořídit?

Přejete si doma pořádný kus divoké přírody? Kudlanka je ideální volba. Krmit ji můžete malými pavouky, mouchami, nebo třeba cvrčky – jako my. Její jídelníček snese i červy, ale ty byste jí měli podávat pinzetou. Ostatně – pinzetou můžete občas podat i cvrčka. Kudlanka není lovec, je zvyklá čekat, jaký hmyz k ní v přírodě přijde nebo přiletí. V létě stačí na louce jako potravu obstarat pár kobylek.

Kudlanka nevydává žádný zvuk, nebude vás tedy v noci budit. S jejím příchodem do vašeho bytu máte možnost se dozvědět něco nového z úžasné hmyzí říše. Můžete pozorovat, jak se chová a kde se během dne vyskytuje. Načíst si spoustu nových informací a vidět, jak si na vás kudlanka postupně zvyká.

K TÉMATU  Pes pomáhá dětem snižovat pravděpodobnost alergie a obezity

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Minišaty jsou naprostou klasikou, díky níž může žena vypadat ležérně, šik, ale i sexy. Pravdou ale je, že minišaty mají také špatnou pověst, jelikož mohou být při nevhodném nošení odhalující a žena pak působí lacině. Je tedy zapotřebí nosit tyto krásné šaty opatrně a zaměřovat se na detaily, jako je postava, líčení a doplňky.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.

Nepřehlédněte

Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek