Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Kudlanka: zkusili jsme doma chovat. Co do vaší domácnosti přinese?

Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.
kudlanka
Kudlanka jako domácí mazlíček. (foto: 123RF)

28. 04. 2021

Žádný hmyz, co vám ublíží

Kudlanka sice vypadá majestátně a svými rozměry vás nejspíše zprvu trochu vyleká. Možná i vy jste se někdy již setkali s velkým lučním koníkem, třeba na letní dovolené. Ten ale, na rozdíl od kudlanky, dokáže pořádně kousnout. Kudlanka je naprosto neškodná.

Když si ji dáte na dlaň, poznáte, jak jemně škrábe svými nožkami. Má je dokonale vytvořené tak, aby se mohla pohybovat klidně hlavou dolů. To také s oblibou dělá. Kudlanky se tedy nemusíte vůbec bát, neudělá vám nic.

V akvárku je kudlanka spokojená

Umístili jsme ji do velkého akvária. Do toho jsme na dno dali několik trsů trávy i s hlínou. Je nám jasné, že tam se kudlanka příliš zdržovat nebude, její potrava však ano. Nakoupili jsme jí malé cvrčky, které si bude chytat. Ti mají rádi kousky mrkve a další zeleniny, a také trávu.

Velké akvárium jsme opatřili dostatečně velkými větvemi, které každé 4 dny vyměňujeme – ovocné stromy, vrbu i dub. Když měla na výběr, nejvíce si kudlanka hověla na lípě. Nevíme ale, zda to nebyla jen náhoda. Celé akvárko jsme přikryli jemnou záclonou a upevnili pevnou gumou. Tím se zajišťuje dostatek vzduchu z vnějšího prostředí.

Predátor do bytu

Zatímco cvrčci se nám postarali o celodenní serenádu a máme pocit, že jsme se ocitli u moře, kudlanka žádný zvuk nevydává. Pozorovat lze také cvrčky, jak si neustále ojídají tu kaštany, tu kousky zeleniny, nebo jak se pohybují v trávě. Kudlanka je v klidu. Ostatně jako každý predátor. Už jste někdy viděli lva, jak se neustále v něčem rýpe? Ani náhodou!

Kudlanka si s klidem prohlíží vše okolo a občas si očistí své skladné loupeživé nohy. Očisťuje si pravidelně také tykadla, což vypadá velmi komicky.

K TÉMATU  Zkuste se nezasmát. Tyhle kočičky vás svým dováděním naladí na zbytek dne

V čem je kudlanka naprostý mistr? V lovu! Nikdy byste to do tak nenápadného brouka připomínajícího listí na stromě neřekli. Když kolem ní jde cvrček, nehne ani brvou. Pouze za ním velmi nenápadně otáčí hlavu. Když uzná, že je cvrček v ideální vzdálenosti, chňapne po něm svými loupeživými předními nohami, ve kterých má zpětné háčky.

Kudlanka nemá ani jed, ani žihadlo. Není tedy pro ni možné kořist omráčit. Proto si ji pevně drží svými předními nohami a rovnou ji požírá. Když ji budete bedlivě pozorovat, okamžitě vás napadne, že máte doma skutečného predátora. Inteligentní kočkovitá šelma v menším podání. Dokonalost sama.

Kudlanka pije z ruky a ráda se prochází po květině

Kudlanka ráda chodí z akvárka po naší ruce, to jí dáváme napít přímo z prstu. Sice má v akvárku misku, ale ta ji nijak nezaujala. Líbí se jí také na pokojových rostlinách. Celé si je projde a poté se opět zavěsí hlavou dolů, do své oblíbené pozice modlící se kudlanky.

Proč si ji pořídit?

Přejete si doma pořádný kus divoké přírody? Kudlanka je ideální volba. Krmit ji můžete malými pavouky, mouchami, nebo třeba cvrčky – jako my. Její jídelníček snese i červy, ale ty byste jí měli podávat pinzetou. Ostatně – pinzetou můžete občas podat i cvrčka. Kudlanka není lovec, je zvyklá čekat, jaký hmyz k ní v přírodě přijde nebo přiletí. V létě stačí na louce jako potravu obstarat pár kobylek.

Kudlanka nevydává žádný zvuk, nebude vás tedy v noci budit. S jejím příchodem do vašeho bytu máte možnost se dozvědět něco nového z úžasné hmyzí říše. Můžete pozorovat, jak se chová a kde se během dne vyskytuje. Načíst si spoustu nových informací a vidět, jak si na vás kudlanka postupně zvyká.

K TÉMATU  Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Určitě jste i v zimě potkávaly spoustu lidí v teniskách. Již několik let je to módní obuv pro všechny příležitosti. A právě přicházející teplé období nám dovolí více využít přednosti této pohodlné obuvi.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.

Výběr článků

Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Shannen Doherty, ikonická Brenda z Beverly Hills 90210, neúnavně čelí svému boji s rakovinou prsu ve čtvrtém stadiu. S neotřesitelnou odvahou a láskou v srdci sdílí své myšlenky a plány na to, jak ulehčit budoucí ztrátu pro svou rodinu, zejména pro svou milovanou maminku.
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?

Nepřehlédněte

Luna odjakživa přitahovala myšlení, fantazii i city lidí. Nejeden básník, skladatel nebo malíř jí věnoval své dílo. Působení luny na jevy na zeměkouli jsou jasně vědecky prokázané. Je zde ale jedno odvětví, které stále čeká na to, až jej někdo vědecky dokáže. Co vše vám prozradí lunární kalendář?
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek