Sobota , 03. 12. 2022

Blanka

Jak vyrobit roušky? K výrobě nepotřebujete ani šicí stroj!

Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
jak vyrobit roušky
Vyrábíme roušky bez šicího stroje. (zdroj foto: woman.tiscali.cz)

02. 12. 2020

Jak vyrobit vlastní roušky

Jak vyrobit roušky? K tomu budete potřebovat:

  • bavlněnou textilii, například z obnošeného trička či starého prostěradla
  • jehlu a nit
  • nůžky
  • gumičky
  • tužku
  • kulatý talíř s průměrem 20 cm (na dětskou roušku), 23 cm (pro náctileté děti) nebo 25-27 cm (pro dospělé)

Postup

Látku si položte lícovou stranou nahoru, přiložte na ní talíř příslušné velikosti a obkreslete ho. Kruh, který takto vznikne, vystřihněte. Následně ho přehněte nejprve na polovinu, a pak ještě jednou na polovinu, aby vám vznikla výseč o tvaru čtvrtkruhu. Lícová látka by měla být na povrchu.

Obě rovné strany čtvrtkruhové výseče rozstřihněte tak, aby vám vznikly čtyři stejné kusy látky. Ty rozdělte na dva páry tak, aby látky v každém páru lícovaly. Každý pár sešijte po kulaté straně. Páry pak přiložte k sobě tak, aby se dokonale překrývaly. V této chvíli už v nich určitě vidíte dobře známý tvar obličejové roušky.

Díly k sobě přišijte po celé vnější straně, nechte si jen otvor na převrácení roušky lícem vzhůru. Pak roušku zažehlete a zapošijte. Kraje roušky přehněte a sešijte tak, aby vznikl prostor, kterým protáhnete gumičky. Jejich délku přizpůsobte velikosti obličeje toho, kdo bude roušku nosit. Nejsnazší je roušku na konkrétní osobě vyzkoušet. Pokud není dotyčný k dispozici, orientační rozměry gumiček jsou:

  • 15 cm pro menší děti
  • 17-18 cm pro náctileté děti
  • 20-22 cm pro dospělé
Jak vyrobit roušky – videonávod

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.

Nepřehlédněte

Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek