Pondělí , 04. 07. 2022

Prokop

Jak vyrobit roušky? K výrobě nepotřebujete ani šicí stroj!

Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
jak vyrobit roušky
Vyrábíme roušky bez šicího stroje. (zdroj foto: woman.tiscali.cz)

02. 12. 2020

Jak vyrobit vlastní roušky

Jak vyrobit roušky? K tomu budete potřebovat:

  • bavlněnou textilii, například z obnošeného trička či starého prostěradla
  • jehlu a nit
  • nůžky
  • gumičky
  • tužku
  • kulatý talíř s průměrem 20 cm (na dětskou roušku), 23 cm (pro náctileté děti) nebo 25-27 cm (pro dospělé)

Postup

Látku si položte lícovou stranou nahoru, přiložte na ní talíř příslušné velikosti a obkreslete ho. Kruh, který takto vznikne, vystřihněte. Následně ho přehněte nejprve na polovinu, a pak ještě jednou na polovinu, aby vám vznikla výseč o tvaru čtvrtkruhu. Lícová látka by měla být na povrchu.

Obě rovné strany čtvrtkruhové výseče rozstřihněte tak, aby vám vznikly čtyři stejné kusy látky. Ty rozdělte na dva páry tak, aby látky v každém páru lícovaly. Každý pár sešijte po kulaté straně. Páry pak přiložte k sobě tak, aby se dokonale překrývaly. V této chvíli už v nich určitě vidíte dobře známý tvar obličejové roušky.

Díly k sobě přišijte po celé vnější straně, nechte si jen otvor na převrácení roušky lícem vzhůru. Pak roušku zažehlete a zapošijte. Kraje roušky přehněte a sešijte tak, aby vznikl prostor, kterým protáhnete gumičky. Jejich délku přizpůsobte velikosti obličeje toho, kdo bude roušku nosit. Nejsnazší je roušku na konkrétní osobě vyzkoušet. Pokud není dotyčný k dispozici, orientační rozměry gumiček jsou:

  • 15 cm pro menší děti
  • 17-18 cm pro náctileté děti
  • 20-22 cm pro dospělé
Jak vyrobit roušky – videonávod

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek