Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Jak předcházet rakovině? Není to jen o sportu a stravě

I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
jak předcházet rakovině
Rakovina je onemocnění, kterému lze předcházet. (Foto: 123RF)

12. 07. 2021

Říká se, že rakovina dřímá v každém z nás. Zatímco někomu se projeví, jiný má to štěstí, že se mu neprobudí. I když mluvíme o opravdu závažném a život beroucím onemocnění, lze s ní něco dělat a lze nad ní boj vyhrát. Stačí, když dojde k včasnému zahájení léčby. Ještě lepší by však bylo, kdybychom věděli, jak rakovině předcházet. Ale i to si prozradíme! 

Co je to rakovina? 

Nejdříve si však rakovinu jako takovou pojďme definovat. Mluvíme o nádorovém onemocnění, které vzniká náhlým růstem a rychlým dělením buněk vlastního těla. Nádory mohou vzniknout jak v tkáních těla, tak na místech, kde přirozeně dochází k rychlému množení buněk. Těmito místy se myslí například dýchací cesty, trávicí trakt nebo prsa či vaječníky, kde se stimulují hormony.  

Rakovina nevzniká ze dne na den. Důvodem jejího vzniku je obrovské nahromadění různých faktorů, které oslabují imunitu, který najednou přestane zcela fungovat. Jak již bylo zmíněno, šanci na vyléčení rakoviny zvyšuje včasná léčba. Bohužel k odhalení nemoci dochází velmi pozdě, což vede k tak vysokému počtu úmrtí.  

Na nemoc mohou zlozvyky i genetika 

Stejně jako řada jiných nemocí, i na vzniku rakoviny má velký podíl genetika. Bylo by mylné se domnívat, že genetika nemá na vzniku onemocnění svůj podíl. Ale není tomu vždycky tak. Do vínku nebezpečnému nádorovému onemocnění přispíváme sami, a to nezdravým životním stylem.  

Problémem je například obezita nebo kouření, také požívání alkoholu či nezdravá strava, kterou se prakticky denně “ládujeme”. I když v mládí na naše zlozvyky tolik netrpíme, je velká pravděpodobnost, že v šedesáti nám onemocnění odhaleno bude.  

Jak předcházet rakovině? 

Pokud se onemocnění obáváte, respektive pokud se mu chcete vyhnout, vydejte se s ní už nyní do boje. Stačí si osvojit jen několik zvyků, které z nás kus neukrojí, ale naopak sníží riziko vzniku nádorového onemocnění.  

K TÉMATU  Dýchejte jako Wim Hof, muž, který posouvá hranice fyzického chápání

Přejděte na zdravý životní styl 

Jednou z možností je přechod na zdravý životní styl. Zbavte se kouření (tabák v jakékoli formě ubližuje). Stejně tak proměňte svůj domov za zcela nekuřácký – odepřete kouření přístup zejména do pracovního prostředí.  

Kromě jiného se začněte hýbat. Již bylo zmíněno, že obezita se na vzniku rakoviny podílí. Když snížíte svou tělesnou hmotnost, rázem snížíte i riziko vzniku nebezpečného onemocnění.  

V souvislosti se zdravým životním stylem se pojí také přechod na zdravou stravu. Neustálá konzumace fastfoodů patří ke zdraví škodlivým návykům, s nimiž je dobré zatočit zavčasu. Jíst by se mělo hlavně hodně celozrnných výrobků, luštěnin a ovoce a zeleniny. Omezte konzumaci vysoce kalorických potravin plných cukru i škodlivého tuku.  

Vyhněte se také průmyslově upravenému masu, červenému masu nebo sladkým nápojům.  

Pozor na alkohol 

I když se neustále mluví o tom, jak je pitný režim důležitý, nejsou tekutiny jako tekutiny. Omezte pití alkoholu, v ideálním případě se mu zcela vyhýbejte.  

Chraňte se před rakovinotvornými látkami 

V mnoha zaměstnáních člověk může přijít do styku s rakovinotvornými látkami. Abyste onemocnění předcházeli, vyvarujte se jim. Vždy proto pracujte v souladu se zdravotními a bezpečnostními pokyny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jedna z nejznámějších rolí, kterou proslula anglická herečka Kate Beckinsale, je upírka Selene. Skoro to ale vypadá, že recept na věčné mládí objevila i ve skutečném životě.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?

Výběr článků

Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Sexuální potěšení je součástí péče o vlastní zdraví, které bývá často přehlíženo. Stimulátory klitorisu jsou proto navrženy s jediným cílem, a to poskytnout tělu potěšení a intenzivní prožitky. Tyto často malé a diskrétní pomůcky se specializují na cílenou stimulaci a masáž klitorisu, což je důležitá oblast pro sexuální potěšení žen. Díky nim mohou i ty, které mají problémy dosáhnout orgasmu, nalézt svou cestu k vzrušujícím zážitkům snáze než kdy dříve.
Květen je lásky čas, to ví přece každý. Nemáte si v tomhle směru absolutně na co stěžovat? Ani nevíte, jakou máte kliku. Díky svému partnerskému štěstí se zřejmě dožijete požehnaného věku. A navíc se vám vyhnou deprese!

Nepřehlédněte

Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek