Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Jak předcházet rakovině? Není to jen o sportu a stravě

I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
jak předcházet rakovině
Rakovina je onemocnění, kterému lze předcházet. (Foto: 123RF)

12. 07. 2021

Říká se, že rakovina dřímá v každém z nás. Zatímco někomu se projeví, jiný má to štěstí, že se mu neprobudí. I když mluvíme o opravdu závažném a život beroucím onemocnění, lze s ní něco dělat a lze nad ní boj vyhrát. Stačí, když dojde k včasnému zahájení léčby. Ještě lepší by však bylo, kdybychom věděli, jak rakovině předcházet. Ale i to si prozradíme! 

Co je to rakovina? 

Nejdříve si však rakovinu jako takovou pojďme definovat. Mluvíme o nádorovém onemocnění, které vzniká náhlým růstem a rychlým dělením buněk vlastního těla. Nádory mohou vzniknout jak v tkáních těla, tak na místech, kde přirozeně dochází k rychlému množení buněk. Těmito místy se myslí například dýchací cesty, trávicí trakt nebo prsa či vaječníky, kde se stimulují hormony.  

Rakovina nevzniká ze dne na den. Důvodem jejího vzniku je obrovské nahromadění různých faktorů, které oslabují imunitu, který najednou přestane zcela fungovat. Jak již bylo zmíněno, šanci na vyléčení rakoviny zvyšuje včasná léčba. Bohužel k odhalení nemoci dochází velmi pozdě, což vede k tak vysokému počtu úmrtí.  

Na nemoc mohou zlozvyky i genetika 

Stejně jako řada jiných nemocí, i na vzniku rakoviny má velký podíl genetika. Bylo by mylné se domnívat, že genetika nemá na vzniku onemocnění svůj podíl. Ale není tomu vždycky tak. Do vínku nebezpečnému nádorovému onemocnění přispíváme sami, a to nezdravým životním stylem.  

Problémem je například obezita nebo kouření, také požívání alkoholu či nezdravá strava, kterou se prakticky denně “ládujeme”. I když v mládí na naše zlozvyky tolik netrpíme, je velká pravděpodobnost, že v šedesáti nám onemocnění odhaleno bude.  

Jak předcházet rakovině? 

Pokud se onemocnění obáváte, respektive pokud se mu chcete vyhnout, vydejte se s ní už nyní do boje. Stačí si osvojit jen několik zvyků, které z nás kus neukrojí, ale naopak sníží riziko vzniku nádorového onemocnění.  

K TÉMATUZahrňte do pitného režimu jablečný džus. Posílí vám imunitu a podpoří srdeční kondici

Přejděte na zdravý životní styl 

Jednou z možností je přechod na zdravý životní styl. Zbavte se kouření (tabák v jakékoli formě ubližuje). Stejně tak proměňte svůj domov za zcela nekuřácký – odepřete kouření přístup zejména do pracovního prostředí.  

Kromě jiného se začněte hýbat. Již bylo zmíněno, že obezita se na vzniku rakoviny podílí. Když snížíte svou tělesnou hmotnost, rázem snížíte i riziko vzniku nebezpečného onemocnění.  

V souvislosti se zdravým životním stylem se pojí také přechod na zdravou stravu. Neustálá konzumace fastfoodů patří ke zdraví škodlivým návykům, s nimiž je dobré zatočit zavčasu. Jíst by se mělo hlavně hodně celozrnných výrobků, luštěnin a ovoce a zeleniny. Omezte konzumaci vysoce kalorických potravin plných cukru i škodlivého tuku.  

Vyhněte se také průmyslově upravenému masu, červenému masu nebo sladkým nápojům.  

Pozor na alkohol 

I když se neustále mluví o tom, jak je pitný režim důležitý, nejsou tekutiny jako tekutiny. Omezte pití alkoholu, v ideálním případě se mu zcela vyhýbejte.  

Chraňte se před rakovinotvornými látkami 

V mnoha zaměstnáních člověk může přijít do styku s rakovinotvornými látkami. Abyste onemocnění předcházeli, vyvarujte se jim. Vždy proto pracujte v souladu se zdravotními a bezpečnostními pokyny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.

Nepřehlédněte

Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek