Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Matná versus lesklá kuchyňská linka: Jak se rozhodnout?

Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
kuchyňská linka
Matná nebo lesklá kuchyňská linka? Pomůžeme vám se rozhodnout.

01. 07. 2022

Výhody lesklé kuchyňské linky

Vždy je určitě lepší začít s jednotlivými výhodami. Kuchyňská linka v lesklém provedení je bezesporu moderní, působí čistým a velmi luxusním dojmem, a navíc krásně celý prostor prosvětlí. Čím světlejší barvu v lesku si vyberete, tím více světla do prostoru vnesete. Dáno je to tím, že světlé barvy v lesku světlo odráží, takže nehledě na to, jak je venku – zda je světlo nebo už se stmívá, bude kuchyně vždy působit světleji.

kuchyně
Bílá kuchyně v lesku s sebou přinese hodně světla.

Jistou výhodou je u lesku i to, že tento povrch nemá póry, ve kterých ulpívá nepořádek či bakterie. Z hygienického hlediska je tak mnohem bezpečnější. Jistou nevýhodou ale může být to, že na lesku jde všechno vidět. Mastnota nebo otisky prstů, to všechno bude hodně viditelné, takže kuchyně v lesku se musí hodně udržovat a neustále uklízet a mýt.

Výhody matné kuchyňské linky

Na matném povrchu naopak vidět skvrny a nečistoty tolik nejdou – a ani světlo tato povrchová úprava neodráží, nýbrž ho absorbuje. Dá se tedy říci, že matná kuchyňská linka se vám bude mnohem lépe udržovat v čistotě a s hadrem nebudete kolem ní muset běhat tak často. Matný vzhled je také velmi moderní, ale nejlépe se kombinuje s jednoduchým nebo venkovským stylem.

kuchyňská linka
Pokud tíhnete k rustikálnímu a přírodnímu stylu, bude pro vás lepší zvolit matnou linku.

Matný vzhled je hodně osobitý a klasikou jsou zde dvě barvy, a to černá a bílá, za nimi hned vede šedá barva. Dnes ale můžete mít dle svého přání a uvážení i jiné barvy, například pastelové. Díky speciálním povrchovým úpravám, které se dnes již běžně nabízejí, může matná kuchyně působit skvělým dojmem v menších, ale i větších rozlehlých nebo otevřených prostorech.

Najděte kompromis

Je pravdou, že lesklá kuchyňská linka vypadá vždy na první pohled lépe, zvětšuje prostor a rozhodně se jen tak neokouká. A co je hlavní, nepůsobí obyčejně ale spíše elegantním a luxusním dojmem. I proto se řada lidí smíří s tím, že bude nutné ji častěji umývat. Právě matný vzhled se může docela snadno okoukat, může pro někoho působit příliš obyčejně. Ale výhody matu i lesku si můžete užívat nakonec i dohromady. A jak je to možné? Dneska totiž nic není nemožné a existují i varianty, kdy se dají obě povrchové úpravy kombinovat.

K TÉMATU  Wave House: finský futuristický dům charakterizuje zahnutá střecha
kuchyně
Nemusíte se vždy rozhodnout jen pro jedno, kombinovat můžete mat i lesk.

Zkuste tedy najít kompromis a zkombinovat matnou povrchovou úpravu s lesklými spotřebiči nebo s lesklým kuchyňským dřezem a baterií. Někdy můžete mít matnou kuchyňskou linku, zatímco dvířka od šuplíků a skříněk ponecháte v lesku. Možná že teprve pak budete skutečně spokojení.

Kombinace s interiérem

Ještě než se ale finálně rozhodnete, je třeba vzít v potaz i to, v jakém stylu máte vybavený zbytek interiéru. Dnes totiž platí to, že v lesku, ale i v matu, můžete mít celý interiér, a tak by byla škoda tohle narušit.

Matné i lesklé můžete mít skříně, dveře nebo celou koupelnu. Na tohle dbejte zvláště v případě, že máte větší otevřenou kuchyň spojenou i s obývacím pokojem nebo s jídelnou. Zde platí, že světlá lesklá kuchyňská linka, a to zejména ta v bílé barvě, se vám bude kombinovat s ostatním nábytkem v interiéru určitě nejlépe.

Pokud navíc doma šetříte každý kousek místa, i v tomto případě bude lepší volbou lesk. Místnost totiž opticky zvětší a vhodně se pak lesklý povrch kombinuje se sklem nebo s kovovými materiály.

Pokud se sami nemůžete rozhodnout, inspirujte se v nejrůznějších kuchyňských studiích, prohlédněte si, pokud možno, vzorovou kuchyni naživo, to může hodně ovlivnit vaše finální rozhodnutí, jaká kuchyňská linka bude vašemu srdci nejblíže.

Lehké rozhodování to asi nebude, ale dobrou zprávou je, že ať už vyberete lesk nebo mat, určitě nešlápnete úplně vedle, protože obě povrchové úpravy mají něco do sebe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Uvažujete o pořízení bílé kuchyně? Elegance a nadčasovost není všechno

Praktické rozvržení kuchyně: Jak uspořádat zóny tak, aby dávaly smysl?

Zdroje článku:
www.houzz.in
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.

Nepřehlédněte

Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek