Domů » Bydlení » 3+1 rada, jak vybrat sedačku. Nespalte se při výběru
Bydlení Interér

3+1 rada, jak vybrat sedačku. Nespalte se při výběru

jak vybrat sedačku
Jak si vybrat správnou sedačku? (foto: 123Rf)
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.

Jak vybrat novou sedačku – otázka, kterou si pokládá každý, kdo po novém válecím společníkovi touží a prahne. Nabídka je na trhu velmi rozmanitá. Jednotlivé typy se liší svým zpracováním, barvou, stylem a samozřejmě také velikostí. Většinou se snažíme hledat moderní alternativy, ale designová stránka není to hlavní či klíčové, co hraje při výběru roli.  

Kvalita, velikost a pohodlí 

Tři základní kritéria, podle kterých je třeba se při výběru sedačky rozhodovat, jsou: kvalita, pohodlí a velikost. To jsou tři věci, na kterých záleží přednostně. Proto se už u prodejce informujte o kvalitě a poskytnuté záruce, která se na pohovku vztahuje. Většinou se kvalita odráží od materiálu, který je použitý, a také od konstrukce sedačky.  

Co se týče velikosti, v tomto případě je to velmi individuální kritérium. Každý vyžaduje pohovku trochu jinou, trochu jinak velkou. Například ne každý potřebuje rovnou rozkládací pohovku, ovšem pohovka s úložným prostorem se hodí vždycky. Většinou se rozhodujeme na základě toho, v jakém příbytku žijeme. Je pochopitelné, že do malého jednopokojového bytu nebudeme chtít prostornou sedačku do tvaru písmene L, i když se u nás návštěvy střídají jako na běžícím pásu.  

A pohodlí – to nejdůležitější kritérium. Proč si kupovat pohovku, na které se nesedí dobře? Při sledování oblíbeného seriálu vyžadujete především komfort. Nechcete sedět na tvrdém a chcete se pohodlně opřít. Opět však platí, že i stránka pohodlí je velmi individuální záležitostí.  

Jak vybrat sedačku? Na potahu záleží 

Při výběru nové sedačky se dívejte i na její potah. Ten by se měl odvíjet od toho, jakým životním stylem žijete. Je zbytečné si pořizovat krásnou koženou alternativu, když vlastníme domácí mazlíčky, kteří nám ji svými drápky jenom poškrábou. Stejně tak je hloupé pořizovat si sedačku bez snímatelného potahu, pakliže jsme opět majiteli domácích mazlíčků.  

Od našeho životního stylu se bude odvíjet také barva potahu sedačky. Pokud máte děti, pravděpodobně se vyvarujete světlým alternativám, na kterých je takzvaně “všechno vidět”. Po výběru barevného provedení svou pozornost věnujte také typu povrchové úpravy – ne každá je vhodná pro kohokoliv.  

Zeptejte se odborníků 

Jestliže nemáte v plánu sedačku vyměňovat v následujících několika letech, měli byste si pro nového domácího společníka zamířit tam, kde vám poradí odborníci. I když bude koupě možná o něco dražší (to není podmínkou), odejdete s kouskem, který je pro vás jako dělaný.  

Odborníci navíc poskytují veškeré informace o daném produktu a materiálu, ze kterého je vyroben a jak je zpracován. Získáte základní návod na to, jak se o sedačku starat a podobně. 

Nezatracujte klasiku 

Jak již bylo výše zmíněno, většinou svou pozornost upínáme jen a pouze na moderní alternativy. Jenže je chybou domnívat se, že stará známá klasika není ničím dobrým. Klasické sedačky jsou dnes dostupné v mnoha krásných provedeních a materiálech. Najdete je v kožené variantě i potažené prověřenou látkou.  

Klasické sedací soupravy jsou trefou do černého pro každého, kdo si zrovna nelibuje v aktuálních designových trendech. Tento typ sedaček zkrátka nezklame. Zpravidla respektují zásady zdravého sezení a pohodlného vstávání, což mnohé designové modely nedělají. Na výběr je z mnoha úrovní tuhosti. Stačí se jen posadit a usoudit na základě svého svědomí a vědomí, jestli vám vybraný klasický model plně vyhovuje či nikoliv.  

Ať už si novou sedačku vybíráte v jakékoli variantě, vždycky ji vybírejte pečlivě a s rozvahou. Nechcete se přece zanedlouho do obchodu s nábytkem vracet, nebo ano? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Obohaťte svůj obývací pokoj o pohodlné křeslo. Večer se o něj budete prát se členy rodiny

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu