Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
chilli paprička
Chilli paprička a zdraví: Jak prospívá? (zdroj foto: 123rf.com)

09. 02. 2021

Různé chuti ostrého jídla

Když srovnáte českou kuchyni s francouzskou nebo indickou, zjistíte, že každý národ využívá trochu jiné koření, jinak jídla ochucuje. Někde je běžné jíst i jídla, která by nám připadala vyloženě nepoživatelná. Například taková chilli paprička je jedním z nich.

Tato pálivost jídel však není vždy stejná. Pokud byste jedli ostrá jídla častěji, sami rozeznáte, čím konkrétně je výrazná chuť způsobená. Třeba u nás je běžná štiplavost jídel po podání většího množství pepře. Jindy ale můžete dát do jídel česnek, zázvor nebo chilli papričky a ve výsledku budou ostrá taky – jen zcela jinak.

Zlepšete zdraví pepřem a česnekem

Ať už si do jídla přidáte pepř, česnek nebo zázvor, vaše zdraví vám ve výsledku poděkuje. Pepřem zlepšíte své trávení. V našem těle navíc působí jako antioxidant a antidepresivum, je močopudný. Česnek bývá zase označován za přírodní antibiotikum, což výborně popisuje jeho účinky na naše zdraví. Tělu pomůže ubránit se nemocem, podpoří imunitu.

Stále trochu exotický zázvor

Také zázvor nám prospěje. V naší kuchyni není zcela běžné přidávat ho do jídel, ale jistě si vybavíte jeho použití při přípravě čaje. Ten pak výborně působí při nachlazení a různých infekčních nemocech. Umí nastartovat naše trávení, zlepší prokrvení těla. Navíc působí jako afrodiziakum.

A co chilli paprička?

Nedílnou součástí třeba indické kuchyně jsou chilli papričky. Za jejich pálivost je zodpovědná látka kapsaicin. Pokud jste někdy z chilli papriček vařili, jistě víte, že jakmile je vezmete do ruky, mohou vás pálit i prsty, oči, pokud kolem nich přejedete rukou atd.

Při požití kapsaicinu nastartujete v těle tvorbu lymfocytů, které mají důležitou roli v obraně těla před nemocemi. Příznivě působí i na trávení, je ideální prevencí vzniku žaludečních vředů. Kapsaicin napomáhá při hubnutí, podporuje trávení tuků. Zlepšuje činnost srdce a cév, snižuje krevní tlak. Víte o jeho dalším využití? Dává se třeba do náplastí proti bolesti, protože její vnímání dokáže utlumit.

K TÉMATU  Jak na správné stravování v létě

Kdy se pálivá jídla nehodí?

Ne každý by si však měl ostrá jídla dopřávat. Samozřejmě záleží hodně na vašich chutích. Pokud pálivá jídla nemáte rádi, těžko se budete do jejich konzumace nutit, byť mnohokrát uslyšíte, jak úžasný mají vliv na vaše zdraví. Tato jídla se rozhodně nepodávají malým dětem.

Těm by se zprvu měla jídla dochucovat jen zcela minimálně, až postupně je možné dávat jim výraznější chuti. Ostrá jídla se nedoporučují také těhotným ženám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny, které vás mohou nakopnout do milostného života. Do těchto byste to asi neřekly!

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!
Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?

Nepřehlédněte

V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek