Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
chilli paprička
Chilli paprička a zdraví: Jak prospívá? (zdroj foto: 123rf.com)

09. 02. 2021

Různé chuti ostrého jídla

Když srovnáte českou kuchyni s francouzskou nebo indickou, zjistíte, že každý národ využívá trochu jiné koření, jinak jídla ochucuje. Někde je běžné jíst i jídla, která by nám připadala vyloženě nepoživatelná. Například taková chilli paprička je jedním z nich.

Tato pálivost jídel však není vždy stejná. Pokud byste jedli ostrá jídla častěji, sami rozeznáte, čím konkrétně je výrazná chuť způsobená. Třeba u nás je běžná štiplavost jídel po podání většího množství pepře. Jindy ale můžete dát do jídel česnek, zázvor nebo chilli papričky a ve výsledku budou ostrá taky – jen zcela jinak.

Zlepšete zdraví pepřem a česnekem

Ať už si do jídla přidáte pepř, česnek nebo zázvor, vaše zdraví vám ve výsledku poděkuje. Pepřem zlepšíte své trávení. V našem těle navíc působí jako antioxidant a antidepresivum, je močopudný. Česnek bývá zase označován za přírodní antibiotikum, což výborně popisuje jeho účinky na naše zdraví. Tělu pomůže ubránit se nemocem, podpoří imunitu.

Stále trochu exotický zázvor

Také zázvor nám prospěje. V naší kuchyni není zcela běžné přidávat ho do jídel, ale jistě si vybavíte jeho použití při přípravě čaje. Ten pak výborně působí při nachlazení a různých infekčních nemocech. Umí nastartovat naše trávení, zlepší prokrvení těla. Navíc působí jako afrodiziakum.

A co chilli paprička?

Nedílnou součástí třeba indické kuchyně jsou chilli papričky. Za jejich pálivost je zodpovědná látka kapsaicin. Pokud jste někdy z chilli papriček vařili, jistě víte, že jakmile je vezmete do ruky, mohou vás pálit i prsty, oči, pokud kolem nich přejedete rukou atd.

Při požití kapsaicinu nastartujete v těle tvorbu lymfocytů, které mají důležitou roli v obraně těla před nemocemi. Příznivě působí i na trávení, je ideální prevencí vzniku žaludečních vředů. Kapsaicin napomáhá při hubnutí, podporuje trávení tuků. Zlepšuje činnost srdce a cév, snižuje krevní tlak. Víte o jeho dalším využití? Dává se třeba do náplastí proti bolesti, protože její vnímání dokáže utlumit.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví od 19. 11. do 23. 11. 2018. Myslete na zdraví a nepouštějte se do zbytečných diskuzí!

Kdy se pálivá jídla nehodí?

Ne každý by si však měl ostrá jídla dopřávat. Samozřejmě záleží hodně na vašich chutích. Pokud pálivá jídla nemáte rádi, těžko se budete do jejich konzumace nutit, byť mnohokrát uslyšíte, jak úžasný mají vliv na vaše zdraví. Tato jídla se rozhodně nepodávají malým dětem.

Těm by se zprvu měla jídla dochucovat jen zcela minimálně, až postupně je možné dávat jim výraznější chuti. Ostrá jídla se nedoporučují také těhotným ženám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny, které vás mohou nakopnout do milostného života. Do těchto byste to asi neřekly!

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.

Nepřehlédněte

V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek