Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
chilli paprička
Chilli paprička a zdraví: Jak prospívá? (zdroj foto: 123rf.com)

09. 02. 2021

Různé chuti ostrého jídla

Když srovnáte českou kuchyni s francouzskou nebo indickou, zjistíte, že každý národ využívá trochu jiné koření, jinak jídla ochucuje. Někde je běžné jíst i jídla, která by nám připadala vyloženě nepoživatelná. Například taková chilli paprička je jedním z nich.

Tato pálivost jídel však není vždy stejná. Pokud byste jedli ostrá jídla častěji, sami rozeznáte, čím konkrétně je výrazná chuť způsobená. Třeba u nás je běžná štiplavost jídel po podání většího množství pepře. Jindy ale můžete dát do jídel česnek, zázvor nebo chilli papričky a ve výsledku budou ostrá taky – jen zcela jinak.

Zlepšete zdraví pepřem a česnekem

Ať už si do jídla přidáte pepř, česnek nebo zázvor, vaše zdraví vám ve výsledku poděkuje. Pepřem zlepšíte své trávení. V našem těle navíc působí jako antioxidant a antidepresivum, je močopudný. Česnek bývá zase označován za přírodní antibiotikum, což výborně popisuje jeho účinky na naše zdraví. Tělu pomůže ubránit se nemocem, podpoří imunitu.

Stále trochu exotický zázvor

Také zázvor nám prospěje. V naší kuchyni není zcela běžné přidávat ho do jídel, ale jistě si vybavíte jeho použití při přípravě čaje. Ten pak výborně působí při nachlazení a různých infekčních nemocech. Umí nastartovat naše trávení, zlepší prokrvení těla. Navíc působí jako afrodiziakum.

A co chilli paprička?

Nedílnou součástí třeba indické kuchyně jsou chilli papričky. Za jejich pálivost je zodpovědná látka kapsaicin. Pokud jste někdy z chilli papriček vařili, jistě víte, že jakmile je vezmete do ruky, mohou vás pálit i prsty, oči, pokud kolem nich přejedete rukou atd.

Při požití kapsaicinu nastartujete v těle tvorbu lymfocytů, které mají důležitou roli v obraně těla před nemocemi. Příznivě působí i na trávení, je ideální prevencí vzniku žaludečních vředů. Kapsaicin napomáhá při hubnutí, podporuje trávení tuků. Zlepšuje činnost srdce a cév, snižuje krevní tlak. Víte o jeho dalším využití? Dává se třeba do náplastí proti bolesti, protože její vnímání dokáže utlumit.

K TÉMATUCo dělat v karanténě? Aneb ať aktuální období netrvá dlouho!

Kdy se pálivá jídla nehodí?

Ne každý by si však měl ostrá jídla dopřávat. Samozřejmě záleží hodně na vašich chutích. Pokud pálivá jídla nemáte rádi, těžko se budete do jejich konzumace nutit, byť mnohokrát uslyšíte, jak úžasný mají vliv na vaše zdraví. Tato jídla se rozhodně nepodávají malým dětem.

Těm by se zprvu měla jídla dochucovat jen zcela minimálně, až postupně je možné dávat jim výraznější chuti. Ostrá jídla se nedoporučují také těhotným ženám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny, které vás mohou nakopnout do milostného života. Do těchto byste to asi neřekly!

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Nepřehlédněte

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek