Neděle , 03. 03. 2024

Anežka

Smog zabíjí! Je všude kolem nás. Komu a jak nejvíce škodí? Jak se proti němu můžete chránit?

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
smog
zdroj: 123RF.com

12. 11. 2018

12. 11. 2018

Jak jsme na tom se znečištěním vzduchu u nás?

Situace u nás není ještě tak dramatická. Změnilo se to po roce 1989, kdy přišla opatření v energetice a dalších průmyslových odvětvích, a došlo ke snížení zamoření vzduchu látkami jako oxid siřičitý nebo oxid dusíku. V 70. a 80. letech ovšem patřilo znečištění ovzduší na našem území mezi nejhorší v Evropě! Není to ale nic v porovnání například s indickou metropolí Dillí. Místní obyvatelé přijmou denně z ovzduší stejnou dávku škodlivin, jako kdyby vykouřili 50 cigaret. V současnosti patří k největšímu problému kvality ovzduší v Česku hlavně znečištění prašnými částicemi. Problémem je také oxid dusičitý.

Co je to vlastně smog

Smog je znečištění atmosféry, způsobené činností člověka. Obsahuje dým, průmyslové výpary a škodlivé plyny. Vzniká za nepříznivých větrných podmínek, při inverzi, kdy se škodliviny kumulují v určitých místech ve městech nebo průmyslových oblastech. Smog především zhoršuje astma a působí i další dýchací potíže. Nejhůře ohrožené osoby jsou děti a těhotné ženy. Neblahý vliv má smog také na lidi s kardiovaskulárním onemocněním a každého, kdo je oslaben stresem, špatným stravováním, probíhající nemocí nebo kouřením.

Lze se před smogem chránit?

Předcházení je obtížné, ale pokud budete sledovat smogové zpravodajství, můžete neblahé působení smogu eliminovat na minimum. Stav ovzduší se mění právě v závislosti na počasí, takže jsou dny, kdy vám pobyt venku na vzduchu prospívá, a dny, kdy je lepší venku příliš nepobývat. Spolehlivý zdroj stavu ovzduší u nás je web Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud hrozí smogová situace, zkuste omezit dobu pobytu venku a nevyvíjejte na vzduchu velkou fyzickou aktivitu, která vede ke zvýšení intenzity dýchání. Omezte také větrání. Větrejte krátce a intenzivně, nenechávejte pootevřená okna na dlouhou dobu. Přirozeně doma neprovádějte činnosti, spojené s větší potřebou větrat, jako kouření, práce s barvami, spreji apod. Pokud chcete být skutečně důkladní, pořiďte si čističku vzduchu, která filtruje a čistí interiérový vzduch. Díky účinné filtraci zachytí většinu alergenů a škodlivin, včetně roztočů a pylu. Během smogové situace se také vyplácí zvýšit příjem tekutin.

K TÉMATU  Chcete se vdát ještě tohle léto, bez dlouhé přípravy. Nic vám nebrání. Máme pro vás řešení, jak to zvládnout

Jak pomoci ke snížení smogu?

A jak můžete sami přispět ke snížení problému jménem smog? Netopte dřevem a už vůbec ne odpadem, nespalujte nic, co do kamen nepatří. Zkuste snížit teplotu ve vytápěných místnostech o jeden stupeň, a efekt bude za celou topnou sezonu znatelný. A třiďte odpad, ať do spalovny neputuje to, co nemusí!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.
Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?
Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Volné oblečení, neboli oversize, sluší prakticky všem. Také proto se drží již několik let na výsluní. Jen je třeba jednotlivé kousky správně kombinovat. Povíme si jak.
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.

Výběr článků

Když jsem potkala Petra, strašně se mi líbil a učaroval mi jeho úsměv, nadhled i smysl pro humor. Nikdy jsem ale necítila ty pověstné motýlky v břiše. Všem v okolí se ale líbil, dostal i mé rodiče a všichni si mysleli, že pro mě nemůže být vhodnější partner.
Dnes budou mít energie všichni na rozdávání. Pokud si chcete s někým něco vyřešit, do toho! Péči věnujte svým nohám a dejte pozor při výběru parfému!
Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.

Nepřehlédněte

Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Většinou jsou bodem, který při správné stimulaci dokáže u ženy vyvolat vzrušení, ovšem někdy mohou dost bolet. Co může být příčinou bolesti bradavek?
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek