Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Smog zabíjí! Je všude kolem nás. Komu a jak nejvíce škodí? Jak se proti němu můžete chránit?

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
smog
zdroj: 123RF.com

12. 11. 2018

12. 11. 2018

Jak jsme na tom se znečištěním vzduchu u nás?

Situace u nás není ještě tak dramatická. Změnilo se to po roce 1989, kdy přišla opatření v energetice a dalších průmyslových odvětvích, a došlo ke snížení zamoření vzduchu látkami jako oxid siřičitý nebo oxid dusíku. V 70. a 80. letech ovšem patřilo znečištění ovzduší na našem území mezi nejhorší v Evropě! Není to ale nic v porovnání například s indickou metropolí Dillí. Místní obyvatelé přijmou denně z ovzduší stejnou dávku škodlivin, jako kdyby vykouřili 50 cigaret. V současnosti patří k největšímu problému kvality ovzduší v Česku hlavně znečištění prašnými částicemi. Problémem je také oxid dusičitý.

Co je to vlastně smog

Smog je znečištění atmosféry, způsobené činností člověka. Obsahuje dým, průmyslové výpary a škodlivé plyny. Vzniká za nepříznivých větrných podmínek, při inverzi, kdy se škodliviny kumulují v určitých místech ve městech nebo průmyslových oblastech. Smog především zhoršuje astma a působí i další dýchací potíže. Nejhůře ohrožené osoby jsou děti a těhotné ženy. Neblahý vliv má smog také na lidi s kardiovaskulárním onemocněním a každého, kdo je oslaben stresem, špatným stravováním, probíhající nemocí nebo kouřením.

Lze se před smogem chránit?

Předcházení je obtížné, ale pokud budete sledovat smogové zpravodajství, můžete neblahé působení smogu eliminovat na minimum. Stav ovzduší se mění právě v závislosti na počasí, takže jsou dny, kdy vám pobyt venku na vzduchu prospívá, a dny, kdy je lepší venku příliš nepobývat. Spolehlivý zdroj stavu ovzduší u nás je web Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud hrozí smogová situace, zkuste omezit dobu pobytu venku a nevyvíjejte na vzduchu velkou fyzickou aktivitu, která vede ke zvýšení intenzity dýchání. Omezte také větrání. Větrejte krátce a intenzivně, nenechávejte pootevřená okna na dlouhou dobu. Přirozeně doma neprovádějte činnosti, spojené s větší potřebou větrat, jako kouření, práce s barvami, spreji apod. Pokud chcete být skutečně důkladní, pořiďte si čističku vzduchu, která filtruje a čistí interiérový vzduch. Díky účinné filtraci zachytí většinu alergenů a škodlivin, včetně roztočů a pylu. Během smogové situace se také vyplácí zvýšit příjem tekutin.

K TÉMATU  Jak na křečové žíly? Pomoct mohou nejen odvary

Jak pomoci ke snížení smogu?

A jak můžete sami přispět ke snížení problému jménem smog? Netopte dřevem a už vůbec ne odpadem, nespalujte nic, co do kamen nepatří. Zkuste snížit teplotu ve vytápěných místnostech o jeden stupeň, a efekt bude za celou topnou sezonu znatelný. A třiďte odpad, ať do spalovny neputuje to, co nemusí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.

Nepřehlédněte

Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek