Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Smog zabíjí! Je všude kolem nás. Komu a jak nejvíce škodí? Jak se proti němu můžete chránit?

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
smog
zdroj: 123RF.com

12. 11. 2018

12. 11. 2018

Jak jsme na tom se znečištěním vzduchu u nás?

Situace u nás není ještě tak dramatická. Změnilo se to po roce 1989, kdy přišla opatření v energetice a dalších průmyslových odvětvích, a došlo ke snížení zamoření vzduchu látkami jako oxid siřičitý nebo oxid dusíku. V 70. a 80. letech ovšem patřilo znečištění ovzduší na našem území mezi nejhorší v Evropě! Není to ale nic v porovnání například s indickou metropolí Dillí. Místní obyvatelé přijmou denně z ovzduší stejnou dávku škodlivin, jako kdyby vykouřili 50 cigaret. V současnosti patří k největšímu problému kvality ovzduší v Česku hlavně znečištění prašnými částicemi. Problémem je také oxid dusičitý.

Co je to vlastně smog

Smog je znečištění atmosféry, způsobené činností člověka. Obsahuje dým, průmyslové výpary a škodlivé plyny. Vzniká za nepříznivých větrných podmínek, při inverzi, kdy se škodliviny kumulují v určitých místech ve městech nebo průmyslových oblastech. Smog především zhoršuje astma a působí i další dýchací potíže. Nejhůře ohrožené osoby jsou děti a těhotné ženy. Neblahý vliv má smog také na lidi s kardiovaskulárním onemocněním a každého, kdo je oslaben stresem, špatným stravováním, probíhající nemocí nebo kouřením.

Lze se před smogem chránit?

Předcházení je obtížné, ale pokud budete sledovat smogové zpravodajství, můžete neblahé působení smogu eliminovat na minimum. Stav ovzduší se mění právě v závislosti na počasí, takže jsou dny, kdy vám pobyt venku na vzduchu prospívá, a dny, kdy je lepší venku příliš nepobývat. Spolehlivý zdroj stavu ovzduší u nás je web Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud hrozí smogová situace, zkuste omezit dobu pobytu venku a nevyvíjejte na vzduchu velkou fyzickou aktivitu, která vede ke zvýšení intenzity dýchání. Omezte také větrání. Větrejte krátce a intenzivně, nenechávejte pootevřená okna na dlouhou dobu. Přirozeně doma neprovádějte činnosti, spojené s větší potřebou větrat, jako kouření, práce s barvami, spreji apod. Pokud chcete být skutečně důkladní, pořiďte si čističku vzduchu, která filtruje a čistí interiérový vzduch. Díky účinné filtraci zachytí většinu alergenů a škodlivin, včetně roztočů a pylu. Během smogové situace se také vyplácí zvýšit příjem tekutin.

K TÉMATUVíte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

Jak pomoci ke snížení smogu?

A jak můžete sami přispět ke snížení problému jménem smog? Netopte dřevem a už vůbec ne odpadem, nespalujte nic, co do kamen nepatří. Zkuste snížit teplotu ve vytápěných místnostech o jeden stupeň, a efekt bude za celou topnou sezonu znatelný. A třiďte odpad, ať do spalovny neputuje to, co nemusí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.

Nepřehlédněte

Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek