Čtvrtek , 06. 10. 2022

Eliška

Smog zabíjí! Je všude kolem nás. Komu a jak nejvíce škodí? Jak se proti němu můžete chránit?

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
smog
zdroj: 123RF.com

12. 11. 2018

12. 11. 2018

Jak jsme na tom se znečištěním vzduchu u nás?

Situace u nás není ještě tak dramatická. Změnilo se to po roce 1989, kdy přišla opatření v energetice a dalších průmyslových odvětvích, a došlo ke snížení zamoření vzduchu látkami jako oxid siřičitý nebo oxid dusíku. V 70. a 80. letech ovšem patřilo znečištění ovzduší na našem území mezi nejhorší v Evropě! Není to ale nic v porovnání například s indickou metropolí Dillí. Místní obyvatelé přijmou denně z ovzduší stejnou dávku škodlivin, jako kdyby vykouřili 50 cigaret. V současnosti patří k největšímu problému kvality ovzduší v Česku hlavně znečištění prašnými částicemi. Problémem je také oxid dusičitý.

Co je to vlastně smog

Smog je znečištění atmosféry, způsobené činností člověka. Obsahuje dým, průmyslové výpary a škodlivé plyny. Vzniká za nepříznivých větrných podmínek, při inverzi, kdy se škodliviny kumulují v určitých místech ve městech nebo průmyslových oblastech. Smog především zhoršuje astma a působí i další dýchací potíže. Nejhůře ohrožené osoby jsou děti a těhotné ženy. Neblahý vliv má smog také na lidi s kardiovaskulárním onemocněním a každého, kdo je oslaben stresem, špatným stravováním, probíhající nemocí nebo kouřením.

Lze se před smogem chránit?

Předcházení je obtížné, ale pokud budete sledovat smogové zpravodajství, můžete neblahé působení smogu eliminovat na minimum. Stav ovzduší se mění právě v závislosti na počasí, takže jsou dny, kdy vám pobyt venku na vzduchu prospívá, a dny, kdy je lepší venku příliš nepobývat. Spolehlivý zdroj stavu ovzduší u nás je web Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud hrozí smogová situace, zkuste omezit dobu pobytu venku a nevyvíjejte na vzduchu velkou fyzickou aktivitu, která vede ke zvýšení intenzity dýchání. Omezte také větrání. Větrejte krátce a intenzivně, nenechávejte pootevřená okna na dlouhou dobu. Přirozeně doma neprovádějte činnosti, spojené s větší potřebou větrat, jako kouření, práce s barvami, spreji apod. Pokud chcete být skutečně důkladní, pořiďte si čističku vzduchu, která filtruje a čistí interiérový vzduch. Díky účinné filtraci zachytí většinu alergenů a škodlivin, včetně roztočů a pylu. Během smogové situace se také vyplácí zvýšit příjem tekutin.

K TÉMATU  4 tipy na mobilní aplikace, které pomohou se správou financí

Jak pomoci ke snížení smogu?

A jak můžete sami přispět ke snížení problému jménem smog? Netopte dřevem a už vůbec ne odpadem, nespalujte nic, co do kamen nepatří. Zkuste snížit teplotu ve vytápěných místnostech o jeden stupeň, a efekt bude za celou topnou sezonu znatelný. A třiďte odpad, ať do spalovny neputuje to, co nemusí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.

Nepřehlédněte

Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek