Středa , 29. 11. 2023

Zina

Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
pocení
Pocení bere člověku minerály. (foto: 123RF)

26. 08. 2021

Že pocení není zrovna příjemné a že nepříjemně zapáchá, to je věc všeobecně známá. Jenže o čem se mluví už opravdu jen zkrátka je, že pocení nám bere důležité minerály. Mluvíme o fyziologickém procesu, který nám pomáhá regulovat tělesnou teplotu.

Zabraňovat mu je proto nesmyslné, možná až hloupé. Naopak bychom tento proces měli nechat plynout a k tomu doplňovat minerály a stopové prvky, které se společně s tekutinami z těla vylučují. Konkrétně mluvíme o sodíku, vápníku, hořčíku a také draslíku.  

Pot není jenom o vodě 

Je tedy mylné se domnívat, že vylučovaný pot je jen a pouze vodou. Pot se skládá také ze zmiňovaných minerálů a stopových prvků, taktéž z močoviny a laktátu. Při pocení složky ztrácíme a bez nich lidské tělo bohužel nedovede správně fungovat.  

Podle posledních průzkumů z těla odchází především draslík a sodík. S každým litrem odchází zhruba jeden gram sodíku a dvě desetiny gramu draslíku. V obou případech mluvíme o látkách zastupujících řadu funkční v lidském těle. Zatímco sodík pomáhá tělu řádně hospodařit s vodou, draslík udržuje tekutiny v buňkách a podporuje tím správné fungování svalů i nervů.  

Ztrácíme i vápník a hořčík 

Draslík a sodík se z těla společně s pocením vytrácí nejvíce. To ale neznamená, že tím výčet utíkajících minerálů končí, bohužel ani zdaleka. Kromě zmiňovaného nám z těla utíká i vápník a hořčík. Zatímco ztrátou vápníku se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu či nervových a svalových obtíží, nízká hladina hořčíku vyvolává únavu, nízký krevní tlak a může stát i za svalovými křečemi.  

V obou případech platí, že lze složky hravě doplnit do těla. Vápník nacházíme běžně v mléce a také mléčných výrobcích, hořčík se ukrývá v oříšcích, luštěninách nebo tmavé listové zelenině.  

Změňte svůj jídelníček 

I když existuje celá spousta doplňků stravy, nejlépe doplníte potřebné minerály do těla tak, že změníte svůj jídelníček. Vyvážená strava kombinující potraviny, které v sobě vytrácející se látky ukrývají je východiskem ze situace nejen během léta.  

K TÉMATU  Živé vstupy televizních komentátorů, které se tak trochu nepovedly. Jaké překvapení dokáže pokazit záběr

Kromě toho stojí za zmínku dostatečné doplňování tekutin. Především tedy minerální vody zakomponujte do svého denního harmonogramu. Podle odborníků však není dobré upnout se pouze na ně. Tvořit by měly pouze třetinu celkového pitného režimu. Jejich doplněním tak mohou být takzvané iontové nápoje bez cukru nebo klasická čistá voda, kterou si lze “okořenit” citronem nebo okurkou.  

Jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku? 

Závěrem si pojďme zmínit některé potraviny, které mají za úkol mineralizovat lidské tělo. Kromě oříšků, zelené zeleniny nebo luštěnin se vyplatí sáhnout po chřestu, který navíc účinně bojuje proti rakovině tlustého střeva nebo prsu.

Také avokádo není špatné, snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Nebo brokolice je trefou do černého – bonusem je, že ničí karcinogeny a také efektivně bojuje proti virům a bakteriím, jež kolem nás stále kmitají jako o závod.  

Nesmíme zapomenout ani na česnek, který zanedlouho bude nejeden člověk sklízet ze svých záhonů. Mluvíme o přírodním antibiotiku, které nejen, že mineralizuje tělo, ale také brání organismus před nebezpečnými srdečními chorobami.  

A když je to léto, přidejte do svého jídelníčku meloun. I když je z pětadevadesáti procent tvořen pouze vodou, zbytek jsou minerály, které obvykle pocením vypouštíme. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.

Nepřehlédněte

V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek