Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Jak naučit dítě mluvit již v jednom roce? Pomůžeme vám

Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.

16. 07. 2020

Snad každý rodič si skutečně přeje, aby svému dítku porozuměl v co možná nejnižším věku. Interakce je příjemnou odměnou za celodenní snahu o péči o dítě. Když poprvé vědomě artikuluje a snaží se použít slůvka, je to jako balzám na duši.

Mnoho rodičů se ale ve snaze zjednodušit svému potomkovi práci (a sobě taky) spokojí s tím, že brzy naučí potomka reagovat na jejich otázku. Dítě si tak zafixuje, že stačí umět vyjádřit „ano“ a „ne“, a všichni mu rozumí. Že to rozhodně k rozvoji řečových dovedností nevede, to snad ani nemusíme zmiňovat. Takže jak na to, abyste dítě brzy rozmluvili?

Jdeme na to!

Klidně začněte s knihou nebo plyšáky, co máte doma. Když si na tu věc může dí sáhnout, je to lepší než ukazovat obrázek na mobilu. Začněte zvířátky a při každém krmení ve stoličce vytaste knihu a zkuste: „Co to je?“ Při vyslovení použijte stoupavou intonaci.

A odpovězte „Bůůůů.“ „Haf. Haf.“ „Či čiiiii.“ „Ko ko ko.“ „Brrm brrrm.“

Stejný postup opakujte u každého obrázku nebo plyšáka. Pokaždé artikulujte, zaměřte se na intonaci, a jasně vyslovte zvířecí a další zvuk. Když se k tomu budete ještě nadšeně usmívat, dítě si trénink řeči dokonale zamiluje a bude se na něj těšit.

Po týdnu, kdy si už budete připadat jako úplný blázen, pak nechce dítě, aby vyvinulo iniciativu. „Co to je?“ A nechte mu prostor. Mnohdy trvá, než dokáže zareagovat, nechte mu dostatek prostoru a neodpovídejte za něj. Odradilo by ho to od snažení. Když se vám dostane jakékoliv odpovědi, chvalte. Ze začátku chvalte jakýkoliv zvuk.

Jak na dítě mluvit, aby rozumělo?

Je super, že mluvíme na naše dítě. Když si ale představíte, že váš tvor je malý a jeho mozek je ve vývinu, mnohdy je smutná realita, že z úst jeho největšího idolu se ozývá pouhé „no ty malé sluníčko“. Nerozumí.  

K TÉMATU  Netradiční nápady na barvení velikonočních vajec! Zapojte děti a vytvořte kraslice, jaké jste ještě neměli. Vyberte si z moře technik!

Úplně jsme zapomněli, že naše ratolest se teprve vše učí. A my mu skutečně můžeme být ti nejlepší učitelé. Alespoň ve chvílích, kdy jste s dítětem sami, s ním obejděte byt a ptejte se známou intonací: „Co to je?“ „Auto.“ „Co to je?“ „Židle.“ Zjednodušte komunikaci na minimum, začne vám rozumět.

Když kolem jede auto, klidně řekněte dítěti. „Udělej pápá.“ A chvalte jej za interakci.

Při posazení do jídelní stoličky se zeptejte: „Co budeš dělat?“ A odpovězte: „Ham ham.“ Časem si to malý spojí a nové slovo je na světě!

„Kdo to je?“ Ptejte se u rodinné fotky. „Mama. Baba. Tata. Dede.“ Záleží na vás, jak rodinné příslušníky zjednodušíte pro první slůvka.

dítě
Každé dítě se vyvíjí jinak rychle. Je třeba trpělivosti. (zdroj foto: pixabay.com)

Rozšíření slovní zásoby dítěte

Mnoho rodičů si myslí, že dítě si svou slovní zásobu rozšíří samo, když si samo hraje a je hodné. To je ale omyl. Ono si hraje, ale slovní zásobu jej opět musíte naučit vy. Klidně vám postačí slovní spojení? „Co to je?“, když budete ukazovat na hračky nebo prvky v knize? Pro odpověď používejte stále stejné slovo, a po čase, kdy jej opakujete, vyžadujte interakci. Když dítě navíc pochválíte, bude dělat rychlé pokroky.

Dítě to zvládne i bez hraček

Každý jsme to někdy zažili: drobek je unavený, a my přesto chceme, aby ještě vydrželo být chvíli „hodné“ a mohli tak dokončit návštěvu úřadu nebo se vymotali z kolony na dálnici. V té době je super, když se ve vás probudí vaše „skryté dítě“, „herec“, nebo klidně „veselý kamarád“.

Ukažte prstem ven z okna a řekněte: „Tam! Pipipíííí!“ A zalžete, že jste z okna uviděli ptáčka. Máte na chvíli o pozornost postaráno. Co dál se tam objevilo? Pes? Kočka? Nebo třeba tancující opice? Je jen na vás, zda situaci zvládnete bez ztráty kytičky, a zpříjemníte tak den svému potomku i sobě. A když už to bude trapné, můžete se znovu podívat do okna a říct: „Neeeeni“. A zasmát se. Dítě si hru zapamatuje a bude „neeeni“ rádo hrát.

K TÉMATU  Sladká holčička zpívá ukolébavku svému štěněti. To nejroztomilejší, co tenhle týden uvidíte

I s malým kojencem se dá dobře komunikovat a naučit jej spoustu slov. Jen je důležité se jej ptát a nechat mu prostor pro odpověď.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dlouhodobé hraní na tabletech a mobilech poškozuje zdraví dětí. Mění jejich strukturu mozku

Legrační reakce dětí na zvířata v zoo. Žirafy, opice, lev nebo bobr umí pobavit, ale i vyděsit

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Bez bezmezné důvěry žádný vztah fungovat nebude. Alespoň ne dlouhodobě. Jak to ale udělat tak, abyste si s partnerem takové silné pouto vypěstovala?
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Přečtěte si příběh ženy, která si uvědomila, že ke svému muži již nechová žádné hluboké city. Stali se přáteli a jejich milenecký vztah šel do ústraní.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
Máte za sebou poměrně náročné týdny a přemýšlíte, jak si spravit náladu? I když zaručeně pomáhá zmrzlina společně s dobrým dezertem, nemusíte se nutně uchylovat k cukru. Stačí se jen správně obléknout!
Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?

Výběr článků

Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.

Nepřehlédněte

Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek