Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Netradiční umělci: Zvratky, menstruační krev i vlasy jako součást obrazů

Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
umělci
Každý správný umělec má to svoje.

23. 02. 2023

Umění nemá hranic. Ale možná by alespoň nějaké, občas, mít mohlo. Pak se nám totiž rozmáhají mezi umělci všelijaké nešvary. Posuďte sami, zda se stále jedná o umění, anebo to je na svěrací kazajku.

Millie Brown

Říká se, že za každým dílem je spoustu potu, slz a někdy i krve. V případě mladičké umělkyně s českými kořeny Millie Brown se jedná o žaludeční šťávy. Ano, čtete správně, její tvorba byla ve svých počátcích založena na jejích vlastních zvratcích. Pila předtím různobarevná mléka, aby to za něco stálo. Možná si říkáte, že o její páchnoucí díla snad nikdo nemohl mít zájem, ovšem opak je pravdou a postavila si na tom slušnou kariéru. Jako zvracející umělkyně účinkovala i ve videoklipu Lady Gagy k písni Exorcist Interlude. Tam jí Millie sedí přímo na klíně a zvrací na šaty tyrkysově třpytivou tekutinu.

Dnes už Millie nezvrací, alespoň ne za účelem malování. Ale dodnes do každého díla vkládá kus sebe. Dalo by se říct, že ona sama je takové umění.

Jak se zvrací na plátno?

Aby se zbavila veškerého jídla v žaludku, dva dny před aktem nejedla. Prozradila, že tekutina je poté krásně čirá a může se s ní snadno pracovat. S časovým odstupem pak vypila drinky v podobě obarveného sójového mléka, což zajistilo, aby se jednotlivé barvy drinků v žaludku nesmíchaly. Millie toto „umělecké zvracení“ popisuje jako velkou očistu těla a mysli, i přesto, že ji dlouhé vystoupení nebo natáčení působilo bolesti hlavy a vyčerpání.

Takový další normální den v práci.

Papia Ghoshal

Indická básnířka a malířka Papia Ghoshal, která má slabost mj. i pro Českou republiku, odjakživa dávala najevo své názory. Jedním z nich je tabuizace menstruace, pro ženy normální součást života. Ovšem v Indii je to sprosté slovo. Proto i ona zvolila pro své obrazy taktéž netradiční prostředek – vlastní menstruační krev. Zkrátka když o tom nemůžeš mluvit, dej to na plátno, ať to každý vidí.

V jednom z rozhovorů se svěřila, že pro ni vždy byla menstruace něco zázračného, něco, o čem by se mělo mluvit. Papia má ráda také tantrické tradice, které spojují mužskou a ženskou energii, proto občas ke své práci používá i mužské sperma.

K TÉMATU  23 forem strachu: Znáte všechny nejdivnější fobie, které existují?

Val Thomson

Skotská malířka Val Thomson je proslavená svými nádhernými obrazy krajinek. Ovšem málokdo už ví, že tyto úchvatné krajinky jsou tvořené barvami, do kterých malířka přidává tajnou ingredienci, a sice lidský popel.

Midhun.R.R

Netradiční materiál ke své práci si vybral také indický umělec Midhun, který k výrobě děl používá lidské vlasy. Dokonce se pyšní titulem „první indický vlasový umělec”, jestli se to tak dá formulovat. Zajímavostí je, že výroba takového obrazu je mnohem rychlejší než příprava materiálu. Vlasy speciálně upravuje, aby mu na rukou nezpůsobovaly kožní problémy. Při práci musí používat také masku, protože v jeho začátcích si své dílo ničil pouhým dýcháním.

Priccaso

Australan Tim Patch známý pod uměleckým jménem Pricasso k malbě obrazů používá svůj penis a hýždě. Ovšem Priccaso si nemaluje penisem jen tak sám pro sebe. On se moc rád podělí s dalšími. Jeho živá vystoupení jsou velmi žádaná, zejména v erotických klubech či na veletrzích.

Zajímavá práce…

Vinicius Quesada 

Tento umělec z Brazílie se také jako jeho předešlí kolegové zcela liší od těch klasických. K výrobě svých obrazů používá vlastní moč a krev. A jsme doslova zase u toho potu, krve a dalších tělesných tekutin. Barvami obohacenými o tyto dvě složky pak vytváří vskutku zvláštní díla, ale malovat umí, to se mu musí nechat.

Zvyky slavných umělců

Že jsou umělci někdy tak trochu zvláštní, je všeobecně známo. Bez jejich prapodivných zvyků by možná ani nikdy nevznikla jejich nejslavnější díla. Pojďme si tedy říct, že bizarnosti nejsou výsadou jen doby moderní. Za příklad jsme vybrali několik světoznámých jmen.

K TÉMATU  Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Salvador Dalí

Asi nejslavnějším malířem posledních let se stal španělský umělec Salvador Dalí, jehož obrazy jsou založeny na snech, vědomí i nevědomí. Inspiraci hledal v mikrospánku, který mu stačil k tomu, aby načerpal, co hledal. Salvador Dalí si při odpočinku vzal do ruky klíč, který držel nad kovovou deskou. Jakmile začal usínat, klíč z ruky upustil a to ho probudilo. Takto kratičký spánek je strůjcem jeho slavných obrazů.

Francis Bacon

Irský malíř Francis Bacon žil bohémským životem, a sám rozhodně nebyl. Své práci věnoval několik hodin dopoledne, poté se oddával večírkům a alkoholu. Také trpěl nespavostí, s čímž mu pomáhaly prášky na spaní a čtení kuchařek – ty ho doslova uspávaly. Ale jak jsme již zmínili, tento malíř rád holdoval alkoholu, po kterém se vždy zákonitě dostavila kocovina. A právě v té vznikaly jeho úžasné malby.

Andy Warhol

Kdo by neznal Andyho Warhola, vůdčí osobnost amerického hnutí pop-artu, který se proslavil v mnoha odvětvích. Málokdo však o něm ví, že byl posedlým sběratelem všelijakého harampádí, dopisů, drobností a maličkostí. Za svůj život nahromadil až 610 krabic, které obsahovaly jak fotografie, vánoční přání, tak dokonce i narozeninový dort Caroline Kennedy či knihu o wrestlingu ze 17. století.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci

Sofie Švejdová: K malování prsty ji přivedlo rytí záhonů na chalupě

Zdroje článku:
www.theguardian.com, www.neudies.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?

Nepřehlédněte

Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek