Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit

Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Jednou z psychosomatických příčin bolesti zad je stres
zdroj: 123RF.com

26. 04. 2019

Když tělo křičí stop

Individuálními faktory je například obezita, těhotenství, vadné držení těla, prochladnutí, nedostatečná nebo přílišná fyzická aktivita či třeba nevhodná obuv. Mezi pracovní faktory patří jednostranná zátěž, jako třeba sezení, o němž jsme již na těchto stránkách psali, nebo fyzicky namáhavá práce, spojená se zvedáním těžkých břemen.

Blokády jsou častou známkou stresu

Bolest zad se objevuje v momentě, kdy je systém přetížený. Bolest má člověku naznačit, aby si uvědomil svůj stav a začal ho řešit. To platí především u stresu. Stres je dobrým hnacím motorem, pokud je krátkodobý. Pokud se ale trápíte, jste přetížená a ve stresu dlouhodobě, bolest zad je toho průvodním jevem. Vaše svaly jsou totiž stále aktivované, a tak ve stavu ohrožení. Jsou nepřirozeně stažené, což přináší blokády. V důsledku toho se svaly kolem postiženého místa extrémně stáhnou a takové místo velmi bolí.

Pilulka je krátkodobou úlevou, chce to změnu

Jak na bolest obvykle zareagujete? Vezmeme si pilulku, namažete léčivou mastí, a tak se pro tentokrát uvolní stažené svaly okolo místa postižení. A co dál? Nestačí několikadenní odpočinek, po němž naskočíte do stejného kolotoče. Principem zdravého života je střídání stavu napětí, stresu a uvolnění, relaxace. Jenže v moderní době chybí právě to uvolnění. Pokud již nebudete chtít, aby stres řídil váš život a způsoboval bolest zad, musíte do svého života vnést zásadní změnu.

Netrapte se tím, co nemůžete změnit

Při stresu se nesmíme nechat ovládnout emocemi a řešit situaci postupně.  Pojmenujte si hlavní příčinu stresu. Nastavte si priority, odlište důležité věci od věcí méně důležitých. Někdy stačí naučit se pracovat s časem. Jestliže je pro vás stresující práce, zamyslete se, zda vaše pracovní pozice nebo úsilí o dosažení vyšší, skutečně stojí za vaše zdraví. Zda byste neměla mít jen tolik práce a takovou, kterou zvládnete, a přinese vám spíš radost, než neustálé napětí. Pokud je příčinou stresu vaše soukromí, zvažte, co udělat, abyste se cítila lépe. Přestaňte se trápit tím, co nemůžete změnit. Nemusíte to řešit sama, účinnou pomoc může poskytnout psychoterapeut nebo psycholog.

K TÉMATU  Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Teď jste ucítila křeč pod lopatkou…

Než zavoláte fyzioterapeuta, zachovejte klid. Snažte se pomalu zhluboka dýchat nebo použít doporučovanou zklidňující dýchací techniku. Ta spočívá v nenásilném vydechnutí, opětovném nádechu malého množství vzduchu a jeho zadržení v plicích na krátký okamžik a poté jeho nenásilném vydechnutí. Až vás záda přestanou bolet, dělejte vše pro to, aby se bolest již nevrátila. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit a při níž se také zasmějete. Smích vyplavuje do těla endorfin a uvolňuje svaly, což prospívá ke snížení bolesti.

Vynikající je pravidelný pohyb, pobyt v přírodě, uvolňovací cvičení, relaxace a odreagování se nenáročnou zájmovou činností. Ale nejdůležitější je zařadit tyto činnosti do svého denního programu tak, aby se staly trvalou součástí vašeho životního stylu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?

Nepřehlédněte

Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek