Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit

Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Jednou z psychosomatických příčin bolesti zad je stres
zdroj: 123RF.com

26. 04. 2019

Když tělo křičí stop

Individuálními faktory je například obezita, těhotenství, vadné držení těla, prochladnutí, nedostatečná nebo přílišná fyzická aktivita či třeba nevhodná obuv. Mezi pracovní faktory patří jednostranná zátěž, jako třeba sezení, o němž jsme již na těchto stránkách psali, nebo fyzicky namáhavá práce, spojená se zvedáním těžkých břemen.

Blokády jsou častou známkou stresu

Bolest zad se objevuje v momentě, kdy je systém přetížený. Bolest má člověku naznačit, aby si uvědomil svůj stav a začal ho řešit. To platí především u stresu. Stres je dobrým hnacím motorem, pokud je krátkodobý. Pokud se ale trápíte, jste přetížená a ve stresu dlouhodobě, bolest zad je toho průvodním jevem. Vaše svaly jsou totiž stále aktivované, a tak ve stavu ohrožení. Jsou nepřirozeně stažené, což přináší blokády. V důsledku toho se svaly kolem postiženého místa extrémně stáhnou a takové místo velmi bolí.

Pilulka je krátkodobou úlevou, chce to změnu

Jak na bolest obvykle zareagujete? Vezmeme si pilulku, namažete léčivou mastí, a tak se pro tentokrát uvolní stažené svaly okolo místa postižení. A co dál? Nestačí několikadenní odpočinek, po němž naskočíte do stejného kolotoče. Principem zdravého života je střídání stavu napětí, stresu a uvolnění, relaxace. Jenže v moderní době chybí právě to uvolnění. Pokud již nebudete chtít, aby stres řídil váš život a způsoboval bolest zad, musíte do svého života vnést zásadní změnu.

Netrapte se tím, co nemůžete změnit

Při stresu se nesmíme nechat ovládnout emocemi a řešit situaci postupně.  Pojmenujte si hlavní příčinu stresu. Nastavte si priority, odlište důležité věci od věcí méně důležitých. Někdy stačí naučit se pracovat s časem. Jestliže je pro vás stresující práce, zamyslete se, zda vaše pracovní pozice nebo úsilí o dosažení vyšší, skutečně stojí za vaše zdraví. Zda byste neměla mít jen tolik práce a takovou, kterou zvládnete, a přinese vám spíš radost, než neustálé napětí. Pokud je příčinou stresu vaše soukromí, zvažte, co udělat, abyste se cítila lépe. Přestaňte se trápit tím, co nemůžete změnit. Nemusíte to řešit sama, účinnou pomoc může poskytnout psychoterapeut nebo psycholog.

K TÉMATUHledáte inspiraci pro vaši kuchyni? Zkuste čtyři zdravé a jednoduché veganské recepty, vhodné i do diety!

Teď jste ucítila křeč pod lopatkou…

Než zavoláte fyzioterapeuta, zachovejte klid. Snažte se pomalu zhluboka dýchat nebo použít doporučovanou zklidňující dýchací techniku. Ta spočívá v nenásilném vydechnutí, opětovném nádechu malého množství vzduchu a jeho zadržení v plicích na krátký okamžik a poté jeho nenásilném vydechnutí. Až vás záda přestanou bolet, dělejte vše pro to, aby se bolest již nevrátila. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit a při níž se také zasmějete. Smích vyplavuje do těla endorfin a uvolňuje svaly, což prospívá ke snížení bolesti.

Vynikající je pravidelný pohyb, pobyt v přírodě, uvolňovací cvičení, relaxace a odreagování se nenáročnou zájmovou činností. Ale nejdůležitější je zařadit tyto činnosti do svého denního programu tak, aby se staly trvalou součástí vašeho životního stylu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek