Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit

Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Jednou z psychosomatických příčin bolesti zad je stres
zdroj: 123RF.com

26. 04. 2019

Když tělo křičí stop

Individuálními faktory je například obezita, těhotenství, vadné držení těla, prochladnutí, nedostatečná nebo přílišná fyzická aktivita či třeba nevhodná obuv. Mezi pracovní faktory patří jednostranná zátěž, jako třeba sezení, o němž jsme již na těchto stránkách psali, nebo fyzicky namáhavá práce, spojená se zvedáním těžkých břemen.

Blokády jsou častou známkou stresu

Bolest zad se objevuje v momentě, kdy je systém přetížený. Bolest má člověku naznačit, aby si uvědomil svůj stav a začal ho řešit. To platí především u stresu. Stres je dobrým hnacím motorem, pokud je krátkodobý. Pokud se ale trápíte, jste přetížená a ve stresu dlouhodobě, bolest zad je toho průvodním jevem. Vaše svaly jsou totiž stále aktivované, a tak ve stavu ohrožení. Jsou nepřirozeně stažené, což přináší blokády. V důsledku toho se svaly kolem postiženého místa extrémně stáhnou a takové místo velmi bolí.

Pilulka je krátkodobou úlevou, chce to změnu

Jak na bolest obvykle zareagujete? Vezmeme si pilulku, namažete léčivou mastí, a tak se pro tentokrát uvolní stažené svaly okolo místa postižení. A co dál? Nestačí několikadenní odpočinek, po němž naskočíte do stejného kolotoče. Principem zdravého života je střídání stavu napětí, stresu a uvolnění, relaxace. Jenže v moderní době chybí právě to uvolnění. Pokud již nebudete chtít, aby stres řídil váš život a způsoboval bolest zad, musíte do svého života vnést zásadní změnu.

Netrapte se tím, co nemůžete změnit

Při stresu se nesmíme nechat ovládnout emocemi a řešit situaci postupně.  Pojmenujte si hlavní příčinu stresu. Nastavte si priority, odlište důležité věci od věcí méně důležitých. Někdy stačí naučit se pracovat s časem. Jestliže je pro vás stresující práce, zamyslete se, zda vaše pracovní pozice nebo úsilí o dosažení vyšší, skutečně stojí za vaše zdraví. Zda byste neměla mít jen tolik práce a takovou, kterou zvládnete, a přinese vám spíš radost, než neustálé napětí. Pokud je příčinou stresu vaše soukromí, zvažte, co udělat, abyste se cítila lépe. Přestaňte se trápit tím, co nemůžete změnit. Nemusíte to řešit sama, účinnou pomoc může poskytnout psychoterapeut nebo psycholog.

K TÉMATU  Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Teď jste ucítila křeč pod lopatkou…

Než zavoláte fyzioterapeuta, zachovejte klid. Snažte se pomalu zhluboka dýchat nebo použít doporučovanou zklidňující dýchací techniku. Ta spočívá v nenásilném vydechnutí, opětovném nádechu malého množství vzduchu a jeho zadržení v plicích na krátký okamžik a poté jeho nenásilném vydechnutí. Až vás záda přestanou bolet, dělejte vše pro to, aby se bolest již nevrátila. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit a při níž se také zasmějete. Smích vyplavuje do těla endorfin a uvolňuje svaly, což prospívá ke snížení bolesti.

Vynikající je pravidelný pohyb, pobyt v přírodě, uvolňovací cvičení, relaxace a odreagování se nenáročnou zájmovou činností. Ale nejdůležitější je zařadit tyto činnosti do svého denního programu tak, aby se staly trvalou součástí vašeho životního stylu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“

Nepřehlédněte

Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek