Sobota , 28. 01. 2023

Otýlie

Historie vánočních svátků a kde jsou přímo zakázané?

Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
vánočních
Jaká je historie našich vánočních svátků?

23. 12. 2022

Lidé odnepaměti vyhledávali důvody k různým oslavám, a to i v době ještě předtím, než se narodil Ježíš. Pro Norsko byly typické oslavy zimního slunovratu tzv. Yule, v Německu oslavovali boha Odina, Římané zase nedali dopustit na boha zemědělství, Saturnálie nebo na oslavy dětí Říma zvané Juvenálie. Víte, jaká je historie našich vánočních svátků?

Historie Vánoc

Samotné Vánoce se dle dochovaných záznamů datují až od 4. století, ovšem i přesto Velikonoce a Ježíšovo zmrtvýchvstání patřilo mezi hlavní svátky. Důvodem byl také fakt, že ani Bible nevzpomíná datum narození Ježíše Krista, které je spíše připisováno datu 6. ledna, což je také den, kdy Vánoce oslavuje pravoslavná církev.

Až s papežovým rozhodnutím ve 4. století se z Juvenálií 24. a 25. prosince stala oslava narození Ježíše. Co bylo důvodem jeho rozhodnutí není zcela jasné, nejpravděpodobněji šlo o fakt, že se papež nedokázal smířit s pohanskými tradicemi, záleželo mu na upřednostnění křesťanství.

Kde se vzal stromeček?

Dnes si bez jehličnatých stromečků a dárků nedokážeme Vánoce představit. I k tomu se váže zajímavá historie, která vychází z pohanských tradic. Je obecně známo, že pohané přírodu uctívali, stromy nevyjímaje. To by ale nebyli tehdejší křesťané, aby pohanům tradice nepřevzali a neupravili si je po svém.

Zpočátku křesťané zdobili listnaté stromy – duby. O tom, že by se měly zdobit jehličnany, konkrétně jedle, rozhodl až v 7. století sv. Bonifác. Důvodem bylo to, že špička jedle směřuje k nebi a její tvar připomíná svatou trojici – Otec, Syn a Duch svatý.

Ozdoby na stromek patřily od nepaměti

Stejně jako dnes, i v minulosti patřilo k Vánocům jmelí. A právě jmelí v minulosti zdobilo stromky, protože lidé věřili v jeho zázračnou moc. V pozdějších letech se součástí ozdob staly svíčky a světýlka, jejichž význam dnes zná málokdo. Svíčky jsou totiž symbolem Ježíše Krista, jakožto světla světa křesťanů.

K TÉMATU  Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Mezi další tradiční vánoční ozdoby patřily křížaly z jablek, vlašské ořechy, dřevěné ozdoby, perníky a později papírové či popcornové řetězy.

Dárky nesměly chybět ani v minulosti

Všichni jistě známe svátek Tří králů, kdy se Kašpar, Melichar a Baltazar přišli poklonit narozenému Jezulátku do Betléma a zahrnuli ho dary. A právě vánoční obdarovávání je nedílnou součástí Vánoc již pěknou řadu let. Lidé ze všech vrstev se snažili někoho obdarovat, ať už obyčejnými ponožkami, párátkem z rybí kosti či v pozdější době parfémem a hračkami.

vánoce
Dárky jsou s námi na Vánoce odjakživa.

Zrušené Vánoce

Vánoce a vánoční svátky si našly své místo po celém světě a všichni je znali jako svátky křesťanské místo původních pohanských. Jenže ne všem se Vánoce líbily, proto byly i na nějaký čas zrušené. O to se zasloužil anglický státní a vůdce anglické revoluce Oliver Cromwell. Tomu se v 17. století podařilo dát Vánocům konečnou. Naštěstí s vládou Karla II., který v roce 1660 usedl na trůn, byl svátek obnoven. 

V americkém Bostonu byly dokonce Vánoce zakázané, a to především z důvodu, že cokoliv bylo britského, bylo pro Američany nepřípustné. Až rok 1870 přinesl řadu změn, konkrétně 26. června 1870 byly Vánoce vyhlášené federálním svátkem.

Ani Německo a Rusko se zákazu Vánoc nevyhnulo. Tam se Vánoce začaly slavit až v době Třetí říše a po vzniku Sovětského svazu.

Jak to vypadá dnes?

Pokud si myslíte, že dnes už se Vánoce slaví na celém světě bez výjimky, jste na omylu. Třeba Číně Vánoce zrovna nevoní. Jsou tady spíš jako pro nás Valentýn. Číňané se snaží přimět lidi k tomu, aby raději podpořili vlastní tradice a kulturu, ale čím dál více zdejších mladých lidí Vánoce slaví, protože je to příležitost veselit se s přáteli.

K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Také některé muslimské země tyto svátky naprosto odmítají, považují je za neúctu k islámu. Od roku 2014 si oslavou Vánoc můžete odsedět až pět let ve vězení v Bruneji, kde jsou Vánoce vyloženě zakázané.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Vánoční pravopis: Víte, kde psát malá a velká písmena?

Zdroje článku:
www.history.com , www.britannica.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?

Nepřehlédněte

Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek