Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Historie vánočních svátků a kde jsou přímo zakázané?

Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
vánočních
Jaká je historie našich vánočních svátků?

23. 12. 2022

Lidé odnepaměti vyhledávali důvody k různým oslavám, a to i v době ještě předtím, než se narodil Ježíš. Pro Norsko byly typické oslavy zimního slunovratu tzv. Yule, v Německu oslavovali boha Odina, Římané zase nedali dopustit na boha zemědělství, Saturnálie nebo na oslavy dětí Říma zvané Juvenálie. Víte, jaká je historie našich vánočních svátků?

Historie Vánoc

Samotné Vánoce se dle dochovaných záznamů datují až od 4. století, ovšem i přesto Velikonoce a Ježíšovo zmrtvýchvstání patřilo mezi hlavní svátky. Důvodem byl také fakt, že ani Bible nevzpomíná datum narození Ježíše Krista, které je spíše připisováno datu 6. ledna, což je také den, kdy Vánoce oslavuje pravoslavná církev.

Až s papežovým rozhodnutím ve 4. století se z Juvenálií 24. a 25. prosince stala oslava narození Ježíše. Co bylo důvodem jeho rozhodnutí není zcela jasné, nejpravděpodobněji šlo o fakt, že se papež nedokázal smířit s pohanskými tradicemi, záleželo mu na upřednostnění křesťanství.

Kde se vzal stromeček?

Dnes si bez jehličnatých stromečků a dárků nedokážeme Vánoce představit. I k tomu se váže zajímavá historie, která vychází z pohanských tradic. Je obecně známo, že pohané přírodu uctívali, stromy nevyjímaje. To by ale nebyli tehdejší křesťané, aby pohanům tradice nepřevzali a neupravili si je po svém.

Zpočátku křesťané zdobili listnaté stromy – duby. O tom, že by se měly zdobit jehličnany, konkrétně jedle, rozhodl až v 7. století sv. Bonifác. Důvodem bylo to, že špička jedle směřuje k nebi a její tvar připomíná svatou trojici – Otec, Syn a Duch svatý.

Ozdoby na stromek patřily od nepaměti

Stejně jako dnes, i v minulosti patřilo k Vánocům jmelí. A právě jmelí v minulosti zdobilo stromky, protože lidé věřili v jeho zázračnou moc. V pozdějších letech se součástí ozdob staly svíčky a světýlka, jejichž význam dnes zná málokdo. Svíčky jsou totiž symbolem Ježíše Krista, jakožto světla světa křesťanů.

K TÉMATU  Udržitelný adventní kalendář, za který vám příroda poděkuje

Mezi další tradiční vánoční ozdoby patřily křížaly z jablek, vlašské ořechy, dřevěné ozdoby, perníky a později papírové či popcornové řetězy.

Dárky nesměly chybět ani v minulosti

Všichni jistě známe svátek Tří králů, kdy se Kašpar, Melichar a Baltazar přišli poklonit narozenému Jezulátku do Betléma a zahrnuli ho dary. A právě vánoční obdarovávání je nedílnou součástí Vánoc již pěknou řadu let. Lidé ze všech vrstev se snažili někoho obdarovat, ať už obyčejnými ponožkami, párátkem z rybí kosti či v pozdější době parfémem a hračkami.

vánoce
Dárky jsou s námi na Vánoce odjakživa.

Zrušené Vánoce

Vánoce a vánoční svátky si našly své místo po celém světě a všichni je znali jako svátky křesťanské místo původních pohanských. Jenže ne všem se Vánoce líbily, proto byly i na nějaký čas zrušené. O to se zasloužil anglický státní a vůdce anglické revoluce Oliver Cromwell. Tomu se v 17. století podařilo dát Vánocům konečnou. Naštěstí s vládou Karla II., který v roce 1660 usedl na trůn, byl svátek obnoven. 

V americkém Bostonu byly dokonce Vánoce zakázané, a to především z důvodu, že cokoliv bylo britského, bylo pro Američany nepřípustné. Až rok 1870 přinesl řadu změn, konkrétně 26. června 1870 byly Vánoce vyhlášené federálním svátkem.

Ani Německo a Rusko se zákazu Vánoc nevyhnulo. Tam se Vánoce začaly slavit až v době Třetí říše a po vzniku Sovětského svazu.

Jak to vypadá dnes?

Pokud si myslíte, že dnes už se Vánoce slaví na celém světě bez výjimky, jste na omylu. Třeba Číně Vánoce zrovna nevoní. Jsou tady spíš jako pro nás Valentýn. Číňané se snaží přimět lidi k tomu, aby raději podpořili vlastní tradice a kulturu, ale čím dál více zdejších mladých lidí Vánoce slaví, protože je to příležitost veselit se s přáteli.

K TÉMATU  Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Také některé muslimské země tyto svátky naprosto odmítají, považují je za neúctu k islámu. Od roku 2014 si oslavou Vánoc můžete odsedět až pět let ve vězení v Bruneji, kde jsou Vánoce vyloženě zakázané.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Vánoční pravopis: Víte, kde psát malá a velká písmena?

Zdroje článku:
www.history.com , www.britannica.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Plánujete si nechat v létě udělat piercing? V tom případě je dobré si předtím něco zjistit. Ne každý čerstvý piercing se v létě dokáže rychle zahojit. A navíc vás čeká i mnoho dalších nepříjemností.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Ruku na srdce, které z vás mají kosmetickou taštičku narvanou k prasknutí? Skutečně tam potřebujete mít vše, i když nejde pořádně zapnout? A už jste slyšely o balení, které je určené na cesty? Ušetřete svou taštičku a inspirujte se tipy, díky nimž budete připravené vždy a všude.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?

Výběr článků

Máte v šatníku starší nebo málo využívané kusy oblečení? Tyhle nápadité módní vychytávky vás možná inspirují k tomu jim vdechnout nový život. Starší džínová bunda nebo košile po někom z rodiny, o kterých jste si myslela, že je už nikdy nevezmete na sebe? Přetvořte si je podle sebe.
Dejte stopku plýtvání a buďte v kuchyni maximálně praktičtí. Co tím máme na mysli? Třeba to, že přestanete vyhazovat potraviny, které vůbec vyhazovat nemusíte.
Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!

Nepřehlédněte

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek