Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
napájecí zdroj
Co je to napájecí zdroj?

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj (z anglického power supply) je zařízení, které transformuje jednu napěťovou úroveň na druhou, potřebnou k napájení daného zařízení. Elektrické obvody pracují s nejrůznějšími elektrickými signály. Vstupní a výstupní svorky se nazývají signálový vstup a výstup.

Jaké je vstupní napětí napájecího zdroje?

Vstupním napětím zdroje se rozumí napětí připojené na vstupní svorky zařízení. U napájecích zdrojů používaných v automatizaci je to nejčastěji 230 VAC. Pro jednofázové vstupy nebo 3 x 400 VAC pro třífázové vstupy. Méně obvyklé jsou jednofázové vstupy 110 VAC nebo 24 VAC.

Jak číst označení vstupního napětí na napájecích zdrojích?

Normy IEC, EN, UL umožňují výrobcům označovat jmenovité napětí napájecího zdroje mnoha různými způsoby. Avšak vyžadují, aby proud odebíraný ze sítě při daném vstupním napětí byl také uveden na typovém štítku.

Vstupní proud je základní technickou informací, která umožňuje správně zvolit tloušťku propojovacích kabelů a proudovou ochranu na AC vedení. Takže pokud je na typovém štítku uvedeno 100-240 VAC, musí být síťový proud 100 VAC a 240 VAC. Pokud je označen 120-230 VAC, musí být síťový proud 120 VAC a 230 VAC. Nejběžnější napětí na štítcích napájecích zdrojů jsou 120-230 VAC. Příslušné proudy pro tato napětí, protože tyto úrovně napětí přijala většina zemí. Výrobce musí také poskytnout koncovému uživateli minimální a maximální povolené vstupní napětí, které napájecí zdrojmá a musí jasně uvést, zda by měla být uplatněna nějaká omezení kvůli změnám vstupního napětí povoleného IEC-EN, např. nějaký limit výstupního proudu se vstupním napětím 90 VAC. V každém případě podle mezinárodních norem IEC-EN-UL musí každý napájecí zdroj, stejně jako jakékoli jiné zařízení, správně fungovat s kolísáním napětí ± 10 % jmenovité hodnoty.

K TÉMATUCo všechno budete potřebovat, když začnete s rovnátky?

Může příliš vysoké vstupní napětí poškodit napájecí zdroj?

Při napájení překračujícím maximální přípustnou hodnotu může dojít k poškození vstupu zdroje. Zda dojde k poruše nebo ne, závisí na hodnotě napětí a času. Pokud je napájecí zdroj se vstupem 100-240 VAC napájen 400 VAC po dobu delší než několik ms, je nevyhnutelné poškození vstupního stupně napájecího zdroje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek