Pátek , 22. 09. 2023

Darina

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
napájecí zdroj
Co je to napájecí zdroj?

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj (z anglického power supply) je zařízení, které transformuje jednu napěťovou úroveň na druhou, potřebnou k napájení daného zařízení. Elektrické obvody pracují s nejrůznějšími elektrickými signály. Vstupní a výstupní svorky se nazývají signálový vstup a výstup.

Jaké je vstupní napětí napájecího zdroje?

Vstupním napětím zdroje se rozumí napětí připojené na vstupní svorky zařízení. U napájecích zdrojů používaných v automatizaci je to nejčastěji 230 VAC. Pro jednofázové vstupy nebo 3 x 400 VAC pro třífázové vstupy. Méně obvyklé jsou jednofázové vstupy 110 VAC nebo 24 VAC.

Jak číst označení vstupního napětí na napájecích zdrojích?

Normy IEC, EN, UL umožňují výrobcům označovat jmenovité napětí napájecího zdroje mnoha různými způsoby. Avšak vyžadují, aby proud odebíraný ze sítě při daném vstupním napětí byl také uveden na typovém štítku.

Vstupní proud je základní technickou informací, která umožňuje správně zvolit tloušťku propojovacích kabelů a proudovou ochranu na AC vedení. Takže pokud je na typovém štítku uvedeno 100-240 VAC, musí být síťový proud 100 VAC a 240 VAC. Pokud je označen 120-230 VAC, musí být síťový proud 120 VAC a 230 VAC. Nejběžnější napětí na štítcích napájecích zdrojů jsou 120-230 VAC. Příslušné proudy pro tato napětí, protože tyto úrovně napětí přijala většina zemí. Výrobce musí také poskytnout koncovému uživateli minimální a maximální povolené vstupní napětí, které napájecí zdroj má a musí jasně uvést, zda by měla být uplatněna nějaká omezení kvůli změnám vstupního napětí povoleného IEC-EN, např. nějaký limit výstupního proudu se vstupním napětím 90 VAC. V každém případě podle mezinárodních norem IEC-EN-UL musí každý napájecí zdroj, stejně jako jakékoli jiné zařízení, správně fungovat s kolísáním napětí ± 10 % jmenovité hodnoty.

K TÉMATU  Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!

Může příliš vysoké vstupní napětí poškodit napájecí zdroj?

Při napájení překračujícím maximální přípustnou hodnotu může dojít k poškození vstupu zdroje. Zda dojde k poruše nebo ne, závisí na hodnotě napětí a času. Pokud je napájecí zdroj se vstupem 100-240 VAC napájen 400 VAC po dobu delší než několik ms, je nevyhnutelné poškození vstupního stupně napájecího zdroje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Nepřehlédněte

Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek