Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
napájecí zdroj
Co je to napájecí zdroj?

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj (z anglického power supply) je zařízení, které transformuje jednu napěťovou úroveň na druhou, potřebnou k napájení daného zařízení. Elektrické obvody pracují s nejrůznějšími elektrickými signály. Vstupní a výstupní svorky se nazývají signálový vstup a výstup.

Jaké je vstupní napětí napájecího zdroje?

Vstupním napětím zdroje se rozumí napětí připojené na vstupní svorky zařízení. U napájecích zdrojů používaných v automatizaci je to nejčastěji 230 VAC. Pro jednofázové vstupy nebo 3 x 400 VAC pro třífázové vstupy. Méně obvyklé jsou jednofázové vstupy 110 VAC nebo 24 VAC.

Jak číst označení vstupního napětí na napájecích zdrojích?

Normy IEC, EN, UL umožňují výrobcům označovat jmenovité napětí napájecího zdroje mnoha různými způsoby. Avšak vyžadují, aby proud odebíraný ze sítě při daném vstupním napětí byl také uveden na typovém štítku.

Vstupní proud je základní technickou informací, která umožňuje správně zvolit tloušťku propojovacích kabelů a proudovou ochranu na AC vedení. Takže pokud je na typovém štítku uvedeno 100-240 VAC, musí být síťový proud 100 VAC a 240 VAC. Pokud je označen 120-230 VAC, musí být síťový proud 120 VAC a 230 VAC. Nejběžnější napětí na štítcích napájecích zdrojů jsou 120-230 VAC. Příslušné proudy pro tato napětí, protože tyto úrovně napětí přijala většina zemí. Výrobce musí také poskytnout koncovému uživateli minimální a maximální povolené vstupní napětí, které napájecí zdrojmá a musí jasně uvést, zda by měla být uplatněna nějaká omezení kvůli změnám vstupního napětí povoleného IEC-EN, např. nějaký limit výstupního proudu se vstupním napětím 90 VAC. V každém případě podle mezinárodních norem IEC-EN-UL musí každý napájecí zdroj, stejně jako jakékoli jiné zařízení, správně fungovat s kolísáním napětí ± 10 % jmenovité hodnoty.

K TÉMATU  Dámská jízda: Co podniknout a proč ji trávit u moře?

Může příliš vysoké vstupní napětí poškodit napájecí zdroj?

Při napájení překračujícím maximální přípustnou hodnotu může dojít k poškození vstupu zdroje. Zda dojde k poruše nebo ne, závisí na hodnotě napětí a času. Pokud je napájecí zdroj se vstupem 100-240 VAC napájen 400 VAC po dobu delší než několik ms, je nevyhnutelné poškození vstupního stupně napájecího zdroje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek