Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Herecká legenda Helena Růžičková: dvě desetiletí bez filmové dámy s tajemným osudem

Dnes si připomínáme smutné dvacetileté výročí od odchodu legendární české herečky Heleny Růžičkové. Talentovaná umělkyně, která oslnila diváky svým hereckým projevem ve filmech i na divadelních prknech, zanechala nezapomenutelnou stopu v české kultuře. Připomínáme si její kariéru plnou úspěchů, ale také tajemné schopnosti předvídat nejen osud ostatních, ale i svůj vlastní. Článek nahlíží na její životní pouť, filmové triumfy a ukazuje i na dramatické okamžiky, které vedly k jejímu předčasnému rozloučení se světem.
Helena
Helena Růžičková

04. 01. 2024

04. 01. 2024

Pojďte s námi do vzpomínkového světa, kde září jméno jedné z největších českých filmových ikon – Heleny Růžičkové. Dnes, dvacet let po jejím skonu, si připomínáme nejen její výrazné role na filmovém plátně a divadelních prknech, ale i tajemství, která obklopovala její osobnost. Přinášíme pohled na život této výjimečné legendy, která zanechala nezapomenutelný otisk v srdcích diváků.

Helena na filmovém plátně i v televizi rozdávala smích

Dnes si připomínáme dvacetileté výročí od smrti výjimečné české herečky Heleny Růžičkové, která zemřela 4. ledna 2004 po dlouhém boji s rakovinou. Narodila se s hereckým talentem a již v dětství se poprvé objevila před kamerou. I přes nesplnění snu dostat se na Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU) ji osud přivedl k Jiřímu Růžičkovi, se kterým byla šťastně vdaná 45 let, a se kterým měla také jediného syna Jiřího Růžičku mladšího, který pokračoval v rodinné herecké tradici.

Helena Růžičková se stala známou díky úspěšným filmům, zejména trilogii “Slunce, seno”, režírované Zdeňkem Troškou. Její kariéra byla ovšem rozmanitá, zahrnující úspěchy v “Homolce a tobolce”, “Trhala fialky dynamitem”, “Což takhle dát si špenát”, “Zítra to roztočíme, drahoušku…!” či její nezapomenutelnou roli Droběny v pohádce “Tři oříšky pro Popelku”.

Na tragický život byla pes

Jak jsme již napsali, Helenina kariéra byla poznamenána nespočtem nezapomenutelných rolí, ale rádi bychom připomněli dvě televizní role, kde Helena ukazuje úplně jinou, než komediální tvář. Jde o dva televizní příběhy, “Přítelkyně z domu smutku” a “Vlak dětství a naděje”.

V prvním z nich se Helena Růžičková představila v roli Helgy, ženy, která musela čelit nelehkým životním peripetiím a emocionálním výzvám. Její autentický herecký projev a schopnost vtělit se do citlivých postav ji posunuly do popředí české filmové scény.

K TÉMATU  Smartphony, tablety i televize produkují modré světlo. Kdy našemu organismu prospívá a kdy naopak škodí?

Druhým významným dílem, ve kterém Růžičková zářila, je seriál “Vlak dětství a naděje”. Tento příběh zasahuje do hloubi srdce diváka, kdy se Helenina postava, Anna Urbanová, stává výrazným symbolem odvahy a síly v dobách největšího nepokoje. Anna, původně bývalá lázeňská kuchařka, se představuje jako bodrá žena do nepohody, prošlá životem, který ji posílil a formoval. V letech 1937 až 1939, období plného politického a společenského napětí, se stává nutností přežít s neobyčejnou silou.

Zbližuje se s poštovním zřízencem a přijímá jeho dceru za vlastní. Celá rodina se musí stmelit, protože se blíží temná éra války a nacismu. Seriál zachycuje nejen Anninu schopnost spojit rodinu v náročných podmínkách, ale také odhaluje hloubku lidského charakteru a jeho schopnost nalézt naději a sílu i v nejtemnějších časech. Helena Růžičková v tomto seriálu exceluje v představování postavy plné síly, odvahy a laskavosti, což dělá její výkon nezapomenutelným.

Na jevišti urážela komunisty

Divadlo byla její láska, a největší příležitost dostala pouze v inscenaci Gogolova “Revizor” v Činoherním klubu, kde prokázala Helena Růžičková své herecké mistrovství. Zde si zahrála vedoucí postavu po boku Pavla Landovského, a soubor dokonce dostal příležitost předvést svou excelentní produkci v Londýně.

Přestože byla úspěšná její divadelní kariéra skončila po kontroverzním alkoholovém incidentu, kdy na jevišti vystoupila proti komunistům. Toto rozhodnutí ji připravilo o další divadelní příležitosti, ale otevřelo novou kapitolu ve filmu a televizi.

Helana a ezoterika

Helena Růžičková byla nejen herečkou, ale také vášnivou milovnicí ezoteriky. Její schopnost předpovídat budoucnost byla známá i v kruzích ostatních osobností českého showbyznysu. Zajímavým příkladem je předpověď osudové lásky pro zpěvačku Hanu Zagorovou a i své vlastní nemoci. Bojovala s rakovinou, ale nakonec podlehla selhání ledvin.

Laskavé srdce: poslední kapitola v životě Heleny Růžičkové

Helena Růžičková nebyla pouze výraznou umělkyní na plátně a divadelních prknech, ale také srdcem plným laskavosti a lidskosti. Mimo svět filmu se věnovala dobročinnosti a pomáhala starším lidem, homosexuálům a dětem z dětských domovů. Po rozvodu synova manželství však bohužel ztratila kontakt se svými vnučkami. V důchodu měla touhu starat se o toulavé psy, což jen potvrzuje její lásku k tvorům kolem sebe.

K TÉMATU  Seriálová nostalgie. Televizní seriály z doby totality se stále vysílají, a dokonce jsou v oblibě mladších diváků! Jak to?

Svého syna přežila o pět let a nakonec odešla ze světa 4. ledna 2004 ve věku 67 let. Smrti se prý nebála, což odhaluje její vnitřní sílu a přijetí osudu. Již v minulosti, když procházela těžkým zraněním páteře ve svých třiceti letech, údajně zažila setkání s tunelem a světlem. Její odchod zanechal v českém filmovém a divadelním světě hlubokou mezeru, ale také nám ponechal odkaz laskavosti, odvahy a lásky k umění, který přetrvává v srdcích jejích obdivovatelů.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Protagonisty filmů Homolkovi nepotkal příliš šťastný osud

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Přejete si, aby se ve vaší ložnici nebo obýváku vyjímal originální lapač snů? Tento kouzelný bytový doplněk má podle starých indiánů dokonce magickou moc. Už se těšíte, až si vyrobíte ten svůj?
Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Teepee je splněný sen malých špuntů i odrostlejších dětí. Proč si jej pořídit a jakou variantu zvládnete i doma? Těšte se na ty nejlepší tipy na teepee!
Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Na slavnostním večeru v pražském O2 universu se rozdávaly prestižní Ceny Anděl, přičemž sobotní gala byla svědkem ocenění nejlepších z nejlepších na české hudební scéně. Středem pozornosti se stala kapela November 2nd, která si odnesla ocenění za Nejlepší album, ale světla reflektorů se soustředila i na umělce jako Anna K, David Koller a Viktor Sheen, kteří rovněž zaznamenali významná vítězství.

Výběr článků

Můj život byl vždycky v podstatě šťastný a já jsem za to bylo velmi vděčná. Poznala jsem muže, o kterém jsem si myslela, že je to ten pravý. Náš vztah fungoval perfektně a já byla ráda, že mám po svém boku životního partnera. To jsem však ještě netušila, co je můj muž opravdu zač.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.

Nepřehlédněte

Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek