Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Přivýdělek na rodičovské: Co všechno se vyplatí vědět?

Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
přivýdělek
Jak najít přivýdělek právě pro vás? (zdroj: 123rf.com

06. 12. 2021

06. 12. 2021

Zatímco dříve nebýval přivýdělek na rodičovské příliš v módě, současná doba mluví jinak. Neustále přibývá počet maminek, které si během péče o miminko snaží přivydělat nějaký ten peníz navíc. Mnohdy za tím nestojí ani tak finance, ale touha se neustále pohybovat v profesní sféře, zdokonalovat se ve svém oboru a udržet si pravidelný kontakt s lidmi. Dnešní doba je naštěstí k maminkám mnohem benevolentnější, než bývala například kdysi. Pracovní poptávka po maminkách na rodičovské navíc neustále roste. Najít proto zajímavou práci s adekvátním ohodnocením, která bude zároveň dobře ladit s mateřskou rolí, není zas až tak složité. Stačí jen když si ohlídáte pár nezbytností. 

Ještě, než začnete hledat přivýdělek na rodičovské

Dobrou zprávou pro všechny maminky je, že přivýdělek na rodičovské, jeho forma a ani výše, nemá vliv na rodičovský příspěvek jako takový. Jednoduše o něj tedy nepřijdete. Jen musíte splnit tyto dvě věci:

  • Pokud máte dítě mladší dvou let, ohlídejte si docházku do jeslí či mateřské školy. Ta nesmí překročit 92 hodin měsíčně. Po dosažení dvou let věku dítěte se docházka již nesleduje.
  • U původního zaměstnavatele nesmíte vykonávat stejnou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou. Vykonávat však můžete jiný typ práce, než jaký máte napsaný v původní smlouvě.

Další z případných omezení se týká pravidel, která máte uvedená ve smlouvě. Pokud máte s původním zaměstnavatelem písemně vymezené, že nesmíte vykonávat stejný typ práce pro konkurenční firmy, je zapotřebí se podle toho zařídit i v případě, kdy hledáte přivýdělek na rodičovské. Pokud se však posléze domluvíte jinak a budete mít souhlas zaměstnavatele, k přivýdělku v konkurenční oblasti vám nic nebrání.

Jaký typ úvazku je pro vás ideální?

Jak už bylo řečeno, během rodičovské si můžete přivydělávat bez omezení výše ohodnocení, ale i bez omezení typu úvazku. I tak je ale dobré vědět, s jakým úvazkem se můžete během rodičovské setkat. Samozřejmě zcela nejčastěji jsou to dohody o provedení činnosti nebo dohody o provedení práce, se kterými se pojí řada výhod i nevýhod. 

K TÉMATU  Toužíte po levnějších energiích? Vyrábějte si je sami. Dnes už je to snadné

Dohoda o provedení práce

Můžete jich mít v podstatě kolik chcete. Počet zaměstnavatelů, se kterými budete mít tuto dohodu uzavřenou, není nijak limitován. Jisté omezení je tu však v případě odpracovaných hodin. U jednoho zaměstnavatele si můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Pokud máte dohod u jednoho zaměstnavatele více, doby práce se samozřejmě sčítají. 

Dohoda o provedení činnosti

V případě této smlouvy nesmíte překročit 20 odpracovaných hodin týdně, což je v průměru o polovinu stanovené týdenní pracovní doby méně. 

Maminka podnikatelka?

Další z možností, která je pro maminky lákavá díky neomezenému příjmu, je založení živnosti. Ačkoli tato forma nabízí určitý druh svobody a příležitost odstartovat podnikatelský život, je s tím spojeno mnohem víc administrace. Nicméně řada maminek bere právě rodičovskou jako ideální příležitost uchytit se v podnikání a začít pracovat na nové profesní budoucnosti.

Pokud se rozhodnete založit si živnost, je důležité vědět, co vlastně chcete dělat. Podle toho se také odvíjí typ založené činnosti. V každém případě na živnostenském úřadě počítejte s poplatkem za založení živnosti. Stejně tak se nevyhnete ani návštěvě zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a finančního úřadu. Kromě toho je také podstatné abyste si ujasnila, zda si chcete vést účetnictví nebo půjdete cestou paušálu. Pokud ovšem začínáte, bude právě využití paušálu mnohem lepší variantou.

Mnoho maminek se ale začne ptát, jak je to vlastně s úhradou odvodů. V prvním roce budete jako maminka na rodičovské plně osvobozena od veškerých odvodů. A protože právě rodičovská role je v tuto chvíli vaší hlavní činností, bude vaše živnost považována za činnost vedlejší. Výše následných odvodů se poté odvíjí podle vašich příjmů a hodnot, které získáte z daňového přiznání. Ovšem rok je dost dlouhá doba na to, abyste se uchytila ve stávajícím nebo novém oboru. Získáte patřičné reference a nové kontakty. Po roce pak tedy můžete zhodnotit, zda je právě tento způsob práce určený pro vás anebo se vydáte směrem ke klasickým dohodám.

K TÉMATU  Desetiletá dívka zpívá jako anděl. Angelica Hale ohromila porotu americké talentové soutěže

Jak najít správný přivýdělek na rodičovské?

V okamžiku kdy se rozhodnete, že si chcete během péče o miminko trochu přivydělat, začnete přemýšlet o tom, kde takovou práci najít? Jakou si zvolíte? Volba samotné činnosti je na vás. Každá vynikáme v něčem jiném. Zatímco některé maminky jsou skvělé v účetnictví či v šití na zakázku, další si přejí založit e-shop nebo se věnovat psaní textů a tvorbě grafiky. Pokud už víte, nebo alespoň tušíte, jaký obor bude přesně ten váš, na nic nečekejte a začněte se po něčem poohlížet.

Nebojte se a zareagujte na vystavené inzeráty, kterých je všude přehršel. Nebo rovnou vytvořte inzerát vlastní, co jakožto maminka na rodičovské nabízíte? Možná to nepůjde hned, možná zažijete řadu odmítnutí a čekání na první úspěch, ale věřte, že všechno má svůj čas a už co nevidět se prvního přivýdělku na rodičovské dočkáte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek