Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Přivýdělek na rodičovské: Co všechno se vyplatí vědět?

Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
přivýdělek
Jak najít přivýdělek právě pro vás? (zdroj: 123rf.com

06. 12. 2021

06. 12. 2021

Zatímco dříve nebýval přivýdělek na rodičovské příliš v módě, současná doba mluví jinak. Neustále přibývá počet maminek, které si během péče o miminko snaží přivydělat nějaký ten peníz navíc. Mnohdy za tím nestojí ani tak finance, ale touha se neustále pohybovat v profesní sféře, zdokonalovat se ve svém oboru a udržet si pravidelný kontakt s lidmi. Dnešní doba je naštěstí k maminkám mnohem benevolentnější, než bývala například kdysi. Pracovní poptávka po maminkách na rodičovské navíc neustále roste. Najít proto zajímavou práci s adekvátním ohodnocením, která bude zároveň dobře ladit s mateřskou rolí, není zas až tak složité. Stačí jen když si ohlídáte pár nezbytností. 

Ještě, než začnete hledat přivýdělek na rodičovské

Dobrou zprávou pro všechny maminky je, že přivýdělek na rodičovské, jeho forma a ani výše, nemá vliv na rodičovský příspěvek jako takový. Jednoduše o něj tedy nepřijdete. Jen musíte splnit tyto dvě věci:

  • Pokud máte dítě mladší dvou let, ohlídejte si docházku do jeslí či mateřské školy. Ta nesmí překročit 92 hodin měsíčně. Po dosažení dvou let věku dítěte se docházka již nesleduje.
  • U původního zaměstnavatele nesmíte vykonávat stejnou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou. Vykonávat však můžete jiný typ práce, než jaký máte napsaný v původní smlouvě.

Další z případných omezení se týká pravidel, která máte uvedená ve smlouvě. Pokud máte s původním zaměstnavatelem písemně vymezené, že nesmíte vykonávat stejný typ práce pro konkurenční firmy, je zapotřebí se podle toho zařídit i v případě, kdy hledáte přivýdělek na rodičovské. Pokud se však posléze domluvíte jinak a budete mít souhlas zaměstnavatele, k přivýdělku v konkurenční oblasti vám nic nebrání.

Jaký typ úvazku je pro vás ideální?

Jak už bylo řečeno, během rodičovské si můžete přivydělávat bez omezení výše ohodnocení, ale i bez omezení typu úvazku. I tak je ale dobré vědět, s jakým úvazkem se můžete během rodičovské setkat. Samozřejmě zcela nejčastěji jsou to dohody o provedení činnosti nebo dohody o provedení práce, se kterými se pojí řada výhod i nevýhod. 

K TÉMATU  Pracovní stůl pro maximální komfort. Vyberte ten správný, aby vyhovoval vám i interiéru

Dohoda o provedení práce

Můžete jich mít v podstatě kolik chcete. Počet zaměstnavatelů, se kterými budete mít tuto dohodu uzavřenou, není nijak limitován. Jisté omezení je tu však v případě odpracovaných hodin. U jednoho zaměstnavatele si můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Pokud máte dohod u jednoho zaměstnavatele více, doby práce se samozřejmě sčítají. 

Dohoda o provedení činnosti

V případě této smlouvy nesmíte překročit 20 odpracovaných hodin týdně, což je v průměru o polovinu stanovené týdenní pracovní doby méně. 

Maminka podnikatelka?

Další z možností, která je pro maminky lákavá díky neomezenému příjmu, je založení živnosti. Ačkoli tato forma nabízí určitý druh svobody a příležitost odstartovat podnikatelský život, je s tím spojeno mnohem víc administrace. Nicméně řada maminek bere právě rodičovskou jako ideální příležitost uchytit se v podnikání a začít pracovat na nové profesní budoucnosti.

Pokud se rozhodnete založit si živnost, je důležité vědět, co vlastně chcete dělat. Podle toho se také odvíjí typ založené činnosti. V každém případě na živnostenském úřadě počítejte s poplatkem za založení živnosti. Stejně tak se nevyhnete ani návštěvě zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a finančního úřadu. Kromě toho je také podstatné abyste si ujasnila, zda si chcete vést účetnictví nebo půjdete cestou paušálu. Pokud ovšem začínáte, bude právě využití paušálu mnohem lepší variantou.

Mnoho maminek se ale začne ptát, jak je to vlastně s úhradou odvodů. V prvním roce budete jako maminka na rodičovské plně osvobozena od veškerých odvodů. A protože právě rodičovská role je v tuto chvíli vaší hlavní činností, bude vaše živnost považována za činnost vedlejší. Výše následných odvodů se poté odvíjí podle vašich příjmů a hodnot, které získáte z daňového přiznání. Ovšem rok je dost dlouhá doba na to, abyste se uchytila ve stávajícím nebo novém oboru. Získáte patřičné reference a nové kontakty. Po roce pak tedy můžete zhodnotit, zda je právě tento způsob práce určený pro vás anebo se vydáte směrem ke klasickým dohodám.

K TÉMATU  Chystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat

Jak najít správný přivýdělek na rodičovské?

V okamžiku kdy se rozhodnete, že si chcete během péče o miminko trochu přivydělat, začnete přemýšlet o tom, kde takovou práci najít? Jakou si zvolíte? Volba samotné činnosti je na vás. Každá vynikáme v něčem jiném. Zatímco některé maminky jsou skvělé v účetnictví či v šití na zakázku, další si přejí založit e-shop nebo se věnovat psaní textů a tvorbě grafiky. Pokud už víte, nebo alespoň tušíte, jaký obor bude přesně ten váš, na nic nečekejte a začněte se po něčem poohlížet.

Nebojte se a zareagujte na vystavené inzeráty, kterých je všude přehršel. Nebo rovnou vytvořte inzerát vlastní, co jakožto maminka na rodičovské nabízíte? Možná to nepůjde hned, možná zažijete řadu odmítnutí a čekání na první úspěch, ale věřte, že všechno má svůj čas a už co nevidět se prvního přivýdělku na rodičovské dočkáte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Myslíte si, že krásné ženy to mají v životě jednodušší? Až poznáte příběh Judity, zjistíte, že i prvotřídní krasavice řeší potíže ve vztahu i v práci. Judita se dokonce za svůj vzhled a dokonalé tělo na střední škole styděla.
Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Výběr článků

Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?

Nepřehlédněte

Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek