Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Přivýdělek na rodičovské: Co všechno se vyplatí vědět?

Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
přivýdělek
Jak najít přivýdělek právě pro vás? (zdroj: 123rf.com

06. 12. 2021

06. 12. 2021

Zatímco dříve nebýval přivýdělek na rodičovské příliš v módě, současná doba mluví jinak. Neustále přibývá počet maminek, které si během péče o miminko snaží přivydělat nějaký ten peníz navíc. Mnohdy za tím nestojí ani tak finance, ale touha se neustále pohybovat v profesní sféře, zdokonalovat se ve svém oboru a udržet si pravidelný kontakt s lidmi. Dnešní doba je naštěstí k maminkám mnohem benevolentnější, než bývala například kdysi. Pracovní poptávka po maminkách na rodičovské navíc neustále roste. Najít proto zajímavou práci s adekvátním ohodnocením, která bude zároveň dobře ladit s mateřskou rolí, není zas až tak složité. Stačí jen když si ohlídáte pár nezbytností. 

Ještě, než začnete hledat přivýdělek na rodičovské

Dobrou zprávou pro všechny maminky je, že přivýdělek na rodičovské, jeho forma a ani výše, nemá vliv na rodičovský příspěvek jako takový. Jednoduše o něj tedy nepřijdete. Jen musíte splnit tyto dvě věci:

  • Pokud máte dítě mladší dvou let, ohlídejte si docházku do jeslí či mateřské školy. Ta nesmí překročit 92 hodin měsíčně. Po dosažení dvou let věku dítěte se docházka již nesleduje.
  • U původního zaměstnavatele nesmíte vykonávat stejnou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou. Vykonávat však můžete jiný typ práce, než jaký máte napsaný v původní smlouvě.

Další z případných omezení se týká pravidel, která máte uvedená ve smlouvě. Pokud máte s původním zaměstnavatelem písemně vymezené, že nesmíte vykonávat stejný typ práce pro konkurenční firmy, je zapotřebí se podle toho zařídit i v případě, kdy hledáte přivýdělek na rodičovské. Pokud se však posléze domluvíte jinak a budete mít souhlas zaměstnavatele, k přivýdělku v konkurenční oblasti vám nic nebrání.

Jaký typ úvazku je pro vás ideální?

Jak už bylo řečeno, během rodičovské si můžete přivydělávat bez omezení výše ohodnocení, ale i bez omezení typu úvazku. I tak je ale dobré vědět, s jakým úvazkem se můžete během rodičovské setkat. Samozřejmě zcela nejčastěji jsou to dohody o provedení činnosti nebo dohody o provedení práce, se kterými se pojí řada výhod i nevýhod. 

K TÉMATU  19. listopad: Světový den prevence týrání dětí a syndrom CAN 

Dohoda o provedení práce

Můžete jich mít v podstatě kolik chcete. Počet zaměstnavatelů, se kterými budete mít tuto dohodu uzavřenou, není nijak limitován. Jisté omezení je tu však v případě odpracovaných hodin. U jednoho zaměstnavatele si můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Pokud máte dohod u jednoho zaměstnavatele více, doby práce se samozřejmě sčítají. 

Dohoda o provedení činnosti

V případě této smlouvy nesmíte překročit 20 odpracovaných hodin týdně, což je v průměru o polovinu stanovené týdenní pracovní doby méně. 

Maminka podnikatelka?

Další z možností, která je pro maminky lákavá díky neomezenému příjmu, je založení živnosti. Ačkoli tato forma nabízí určitý druh svobody a příležitost odstartovat podnikatelský život, je s tím spojeno mnohem víc administrace. Nicméně řada maminek bere právě rodičovskou jako ideální příležitost uchytit se v podnikání a začít pracovat na nové profesní budoucnosti.

Pokud se rozhodnete založit si živnost, je důležité vědět, co vlastně chcete dělat. Podle toho se také odvíjí typ založené činnosti. V každém případě na živnostenském úřadě počítejte s poplatkem za založení živnosti. Stejně tak se nevyhnete ani návštěvě zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a finančního úřadu. Kromě toho je také podstatné abyste si ujasnila, zda si chcete vést účetnictví nebo půjdete cestou paušálu. Pokud ovšem začínáte, bude právě využití paušálu mnohem lepší variantou.

Mnoho maminek se ale začne ptát, jak je to vlastně s úhradou odvodů. V prvním roce budete jako maminka na rodičovské plně osvobozena od veškerých odvodů. A protože právě rodičovská role je v tuto chvíli vaší hlavní činností, bude vaše živnost považována za činnost vedlejší. Výše následných odvodů se poté odvíjí podle vašich příjmů a hodnot, které získáte z daňového přiznání. Ovšem rok je dost dlouhá doba na to, abyste se uchytila ve stávajícím nebo novém oboru. Získáte patřičné reference a nové kontakty. Po roce pak tedy můžete zhodnotit, zda je právě tento způsob práce určený pro vás anebo se vydáte směrem ke klasickým dohodám.

K TÉMATU  Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Jak najít správný přivýdělek na rodičovské?

V okamžiku kdy se rozhodnete, že si chcete během péče o miminko trochu přivydělat, začnete přemýšlet o tom, kde takovou práci najít? Jakou si zvolíte? Volba samotné činnosti je na vás. Každá vynikáme v něčem jiném. Zatímco některé maminky jsou skvělé v účetnictví či v šití na zakázku, další si přejí založit e-shop nebo se věnovat psaní textů a tvorbě grafiky. Pokud už víte, nebo alespoň tušíte, jaký obor bude přesně ten váš, na nic nečekejte a začněte se po něčem poohlížet.

Nebojte se a zareagujte na vystavené inzeráty, kterých je všude přehršel. Nebo rovnou vytvořte inzerát vlastní, co jakožto maminka na rodičovské nabízíte? Možná to nepůjde hned, možná zažijete řadu odmítnutí a čekání na první úspěch, ale věřte, že všechno má svůj čas a už co nevidět se prvního přivýdělku na rodičovské dočkáte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Legendární Jiřina Bohdalová, stálice české kultury, prokazovala svůj talent ve filmových a televizních rolích po mnoho desetiletí. Dnes, 3. května, slaví své 93. narozeniny. I přes svůj věk zůstává stále společensky aktivní a svou přítomností obohacuje českou kulturu.
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.
Kdy je vhodné si dopřát si saunu kdy se vyplatí ulevit chodidlům? Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co byste měly očekávat, a čemu se tento týden raději vyhnout.
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.

Výběr článků

Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
Květináče dnes mají spoustu podob. Ty venkovní mohou být i samozavlažovací, ale nejdůležitější je materiál. Oblíbené jsou betonové nebo ratanové květináče. Samozřejmostí jsou ale i klasické keramické květináče, a nejlevnější variantou jsou potom ty plastové, které ale také umí vypadat k světu.
Důvodem, proč máte svou zahrádku, je to, abyste mohli jíst zdravě. Proto je třeba vyhnout se chemii i v souvislosti s hnojením.

Nepřehlédněte

Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek