Domů » Životní styl » Jak žít bez odpadu? Tipy, rady a triky, jak začít a pomoct planetě
bez odpadu
Žít bez odpadu je daleko lepší, než odpad vytvářet. Jenže jak na to? (zdroj: pixabay.com)
Životní styl

Jak žít bez odpadu? Tipy, rady a triky, jak začít a pomoct planetě

Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.

V České republice připadá na jednoho obyvatele přes půl tuny odpadu ročně. Že odpad poctivě třídíte? To nestačí, protože mnoho materiálů nelze recyklovat – například balicí papír, výrobky ze silikonu nebo některé typy plastů. I když je s dobrým úmyslem dáte do kontejnerů, ve výsledku skončí na skládkách a ve spalovnách. Pro planetu je lepším řešením žít radši bez odpadu.

Co vám tedy pomůže snížit množství opadu?

Vyhněte se nákupu věcí v plastových obalech

Při nákupu (nejen) potravin dejte přednost ekologičtějšímu balení, například papíru či sklu. Kupte raději ovoce a zeleninu na váhu než v plastové vaničce a místo jogurtu v plastovém kelímku vyberte ten ve sklenici. Tu můžete po vymytí použít třeba na zavařování.

Ideální je nakupovat potraviny a jiné zboží ve speciálních bezobalových obchodech. Ty nabízí na váhu cokoliv od obilovin až po prostředky na praní. Stačí si jen přinést vlastní nádoby.  

Vyzbrojte se věcmi, které jsou na více použití

Základem bezodpadové domácnosti jsou jednoznačně látkové pytlíky, které snadno zvládnete vyrobit i doma a bez šicího stroje. Využijete je hlavně při nákupu ovoce a zeleniny, či dokonce pečiva, které v nich můžete později uchovávat. Vybavte se i několika bavlněnými nákupními taškami nebo starými dobrými síťovkami.

Postupně zjistíte, kolik věcí v domácnosti můžete vyměnit za ekologičtější. Bezodpadové či recyklovatelné alternativy jsou dnes dostupné v mnoha běžných obchodech. Seženete v nich třeba skleněné lahve na vodu, kartáčky s bambusovou rukojetí, kovová brčka nebo látkové kosmetické tampony.

Velké množství odpadu vytváří zejména ženy v období menstruace. I tady však existují alternativní produkty, například silikonové kalíšky nebo látkové vložky. Ty navíc nejsou chemicky bělené jako klasické vložky a tampony. Z hlediska hygieny jsou tedy pro ženy mnohem vhodnější.

Zvažte nákup nových věcí

Pokud si chcete pořídit něco nového, položte si nejdřív následující otázky: Opravdu to nutně potřebuji? Jak často to budu používat? Nemůžu si to od někoho vypůjčit? Nemůžu použít něco, co už mám doma? Nemůžu si to vyrobit?

Pokud danou věc nutně potřebujete, zapátrejte nejprve mezi známými nebo v on-line bazarech. Ušetříte tím i nemálo peněz. Při nákupu oblečení dejte přednost second-handům, kde často najdete unikátní kousky za směšně nízké ceny. Případně pořiďte dražší a kvalitnější věci, které vám vydrží roky.

Buďte tvořiví

Věc, pro kterou již nemáte využití, nemusíte hned posílat na skládku. Vytvořte z ní raději něco, co vám přinese radost i užitek. Ze starých ručníků vyrobte třeba koberec do koupelny, z nenošeného trička ušijte tašku nebo látkové pytlíky a vymyté konzervy použijte jako stojánky na tužky nebo malé květináče – fantazii se meze nekladou.

Spoustu inspirace v tomto směru najdete na internetu. Stačí do vyhledávače zadat slovo „upcycling“. Doma si můžete vyrobit i čistící prostředky nebo přírodní kosmetiku.

Opravujte, prodávejte a rozdávejte

Kalhoty jsou vám velké v pase? Odlepují se vám podrážky u sandál? Pokazil se vám domácí spotřebič? Než se vydáte pro nový výrobek, zkuste opravit ten starý. Některé věci zvládnete opravit i sami.

Funkční věci, pro které již nemáte využití, zkuste prodat na online bazaru. Pokud se chcete zbavit oblečení, které je stále v dobrém stavu, nabídněte ho známým. Nebo udělejte dobrý skutek a darujte ho potřebným – k tomuto účelu slouží kontejnery na textil.

Změňte pohodlné chování

Co si budeme namlouvat, naše pohodlnost je jedním z hlavních důvodů, proč se topíme v odpadu. Někdy přitom stačí málo. Potřebujete například dostávat tištěné akční letáky, když jich většinu najdete online? Vylepte si na schránku cedulku, že o ně nemáte zájem. Nechce se vám vařit? Místo abyste zavolali donášku, zajděte raději do oblíbené restaurace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti

Místo prášku nalijte do pračky ocet. Přinese vám to hned několik dobrých benefitů

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Kateřina Gajová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Zanechte svůj komentář