Úterý , 17. 05. 2022

Přemysl

Jak žít bez odpadu? Tipy, rady a triky, jak začít a pomoct planetě

Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
ekologie
Nebo u vás vyhraje ryzí příroda, recyklace a jednoduchost? (foto: 123RF)

01. 10. 2020

V České republice připadá na jednoho obyvatele přes půl tuny odpadu ročně. Že odpad poctivě třídíte? To nestačí, protože mnoho materiálů nelze recyklovat – například balicí papír, výrobky ze silikonu nebo některé typy plastů. I když je s dobrým úmyslem dáte do kontejnerů, ve výsledku skončí na skládkách a ve spalovnách. Pro planetu je lepším řešením žít radši bez odpadu.

Co vám tedy pomůže snížit množství opadu?

Vyhněte se nákupu věcí v plastových obalech

Při nákupu (nejen) potravin dejte přednost ekologičtějšímu balení, například papíru či sklu. Kupte raději ovoce a zeleninu na váhu než v plastové vaničce a místo jogurtu v plastovém kelímku vyberte ten ve sklenici. Tu můžete po vymytí použít třeba na zavařování.

Ideální je nakupovat potraviny a jiné zboží ve speciálních bezobalových obchodech. Ty nabízí na váhu cokoliv od obilovin až po prostředky na praní. Stačí si jen přinést vlastní nádoby. Pomůžete tím velmi životnímu prostředí a hlavně zamezíte tomu, aby nedocházelo k dalšímu znečišťování planety plasty. Ty se mohou rozkládat třeba i 70 let. 

Vyzbrojte se věcmi, které jsou na více použití

Základem bezodpadové domácnosti jsou jednoznačně látkové pytlíky, které snadno zvládnete vyrobit i doma a bez šicího stroje. Využijete je hlavně při nákupu ovoce a zeleniny, či dokonce pečiva, které v nich můžete později uchovávat. Vybavte se i několika bavlněnými nákupními taškami nebo starými dobrými síťovkami.

Postupně zjistíte, kolik věcí v domácnosti můžete vyměnit za ekologičtější. Bezodpadové či recyklovatelné alternativy jsou dnes dostupné v mnoha běžných obchodech. Seženete v nich třeba skleněné lahve na vodu, kartáčky s bambusovou rukojetí, kovová brčka nebo látkové kosmetické tampony.

Velké množství odpadu vytváří zejména ženy v období menstruace. I tady však existují alternativní produkty, například silikonové kalíšky nebo látkové vložky. Ty navíc nejsou chemicky bělené jako klasické vložky a tampony. Z hlediska hygieny jsou tedy pro ženy mnohem vhodnější.

K TÉMATUNakupování bez obalu: nový trend, na který se nalaďte

Zvažte nákup nových věcí

Pokud si chcete pořídit něco nového, položte si nejdřív následující otázky: Opravdu to nutně potřebuji? Jak často to budu používat? Nemůžu si to od někoho vypůjčit? Nemůžu použít něco, co už mám doma? Nemůžu si to vyrobit?

Pokud danou věc nutně potřebujete, zapátrejte nejprve mezi známými nebo v on-line bazarech. Ušetříte tím i nemálo peněz. Při nákupu oblečení dejte přednost second-handům, kde často najdete unikátní kousky za směšně nízké ceny. Případně pořiďte dražší a kvalitnější věci, které vám vydrží roky.

Buďte tvořiví

Věc, pro kterou již nemáte využití, nemusíte hned posílat na skládku. Vytvořte z ní raději něco, co vám přinese radost i užitek. Ze starých ručníků vyrobte třeba koberec do koupelny, z nenošeného trička ušijte tašku nebo látkové pytlíky a vymyté konzervy použijte jako stojánky na tužky nebo malé květináče – fantazii se meze nekladou.

Spoustu inspirace v tomto směru najdete na internetu. Stačí do vyhledávače zadat slovo „upcycling“. Doma si můžete vyrobit i čistící prostředky nebo přírodní kosmetiku.

Opravujte, prodávejte a rozdávejte

Kalhoty jsou vám velké v pase? Odlepují se vám podrážky u sandál? Pokazil se vám domácí spotřebič? Než se vydáte pro nový výrobek, zkuste opravit ten starý. Některé věci zvládnete opravit i sami.

Funkční věci, pro které již nemáte využití, zkuste prodat na online bazaru. Pokud se chcete zbavit oblečení, které je stále v dobrém stavu, nabídněte ho známým. Nebo udělejte dobrý skutek a darujte ho potřebným – k tomuto účelu slouží kontejnery na textil.

Změňte pohodlné chování

Co si budeme namlouvat, naše pohodlnost je jedním z hlavních důvodů, proč se topíme v odpadu. Někdy přitom stačí málo. Potřebujete například dostávat tištěné akční letáky, když jich většinu najdete online? Vylepte si na schránku cedulku, že o ně nemáte zájem. Nechce se vám vařit? Místo abyste zavolali donášku, zajděte raději do oblíbené restaurace.

K TÉMATUPandora začne prodávat dostupnější produkty

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti

Místo prášku nalijte do pračky ocet. Přinese vám to hned několik dobrých benefitů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.

Nepřehlédněte

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek