Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Jak naslouchat svému srdci? A proč to mnozí neumí?

Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
jak naslouchat srdci
Jak naslouchat svému srdci? (foto: 123rf.com)

25. 03. 2021

Proč to neumíte?

Čím to vlastně je, že nevíme, co chceme? Rozum říká jedno, ale stále máme pocit, že slyšíme takový ten hlubší vnitřní hlásek, který vlastně touží po něčem jiném. Ano, právě ten vnitřní hlásek je hlas našeho srdce, který postupně zeslábl, protože jsme ho během života neposlouchali anebo byl potlačen. Jak se naučit naslouchat srdci?

Jako malé děti nám bylo naprosto jedno, co si o nás myslí ostatní a řekli jsme narovinu vše, co jsme měli na srdci! Nestyděli jsme se nahlas smát, křičet a vydupat si cokoli, co jsme chtěli. Bohužel postupem času se naše pravé já vytratilo…

Bylo nám ukazováno, jak bychom se měli chovat a jak naopak ne. Opakovali nám, že bychom měli být rozumní a dělat taková rozhodnutí, která jsou pro nás bezpečná! A právě tohle všechno nás odpojilo od našeho srdce. Naučili jsme se totiž dělat rozhodnutí, která jsou z hlediska rozumu bezpečná a komfortní.

Stále k němu máte přístup

Z těchto důvodů nenasloucháme vlastnímu srdci. Začali jsme se bát být sami sebou a vyjadřovat to, co opravdu chceme. A tak to naše srdíčko utichlo. Protože jsme jej zkrátka přestali poslouchat… Dobrou zprávou ale je, že naše srdce tu stále JE!

Ano, možná utichlo, možná cítíte, že jste odpojení od samých sebe a často nevíte, co životě chcete. Ale stále k němu máte přístup a postupně se můžete naučit mu opět naslouchat a konat tak vždy správně!

Jak jsem psala výše, tak nás dost ovlivnilo naše okolí – výchova, učitelé ve škole, kamarádi a tak dále. Konali jsme tak, aby to bylo bezpečné a abychom se zavděčili. Proto je klíčové, abyste se naučili odpojovat od okolí a začali se napojovat na sebe!

K TÉMATU  Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

Nemyslíme to tak, že musíte přerušit veškerý kontakt se světem… Myslíme tím, abyste netrávili hodiny na sociálních sítích, kde jste opět ovlivňováni názory druhých lidí. Nejen na sociálních sítích, ale i osobně v kontaktu neustále obklopeni dalšími lidmi. Je důležité se naučit trávit čas i o SAMOTĚ. Jedině tak začnete znovu slyšet hlas vašeho srdce…

Jak naslouchat srdci?

Vyhraďte si KAŽDÝ DEN chvíli času, kdy budete trávit čas o samotě. Ano, jen vy a nikdo jiný. Možná to pro vás bude nezvyklé. Možná se samoty bojíte. Ale jen tak budete moct zjistit, kým doopravdy jste. Když se odpojíte od jakýchkoli vnějších vlivů a zaměříte pozornost sami k sobě. Do svého nitra, ke svému srdci a budete mu naslouchat… Stačí půl hodiny každý den.

Může se jednat o procházku v přírodě anebo můžete jít do nějaké místnosti, kde nebudete rušeni a tam jen tak být a naslouchat. S sebou si určitě vezměte diář a zapisujte si vše, co vás napadne! Denně totiž máme 60-70 tisíc myšlenek a z toho důvodu se v nich hlas vašeho srdce může lehce ztratit…

Často chceme získat odpověď od rodiny, od kamaráda, od partnera, od učitelů, od koučů. Jenže jedině VY znáte sami sebe nejlépe! Proto nemůžete chtít, aby za vás někdo druhý rozhodoval! Pokud tak činíte, tak dáváte váš život do rukou někoho druhého… Můžete chtít od druhých radu či názor, to ano. Ale rozhodnout se musíte vždy jedině vy sami. Na základě vašeho srdce.

Jak se cítíte?

Pocity jsou indikátorem toho, jestli dané rozhodnutí, nápad či cokoli jiného vychází ze srdce. Když se pro něco chcete rozhodnout, tak vnímejte, jak se u toho cítíte! Jestli pociťujete napětí, nepříjemné pocity v břiše, úzkost, nejistotu, tak dané rozhodnutí vychází spíše z rozumu než ze srdce.

K TÉMATU  Jak začít meditovat: tipy a rady do začátku

Pokud naopak cítíte radostné pocity, nadšení a především hřejivé pocity u srdce, tak je to vždy to správné! Je to rozhodnutí z vašeho srdce. V takové chvíli víte, že jste odpověď na otázku “jak naslouchat srdci” rozluštili.

Proto vnímejte vaše pocity. Nejen během jakýchkoli rozhodnutí, ale vždy během vašeho života. Vaše srdce vám skrz pocity dává najevo, jestli jdete správnou cestou anebo ne. Tento jednoduchý krok vám moc pomůže k tomu, abyste se naučili naslouchat svému srdci.

Jakmile jej začnete praktikovat společně s trávením času o samotě, tak se váš život začne měnit. Najednou budete víc a víc vědět, co doopravdy chcete. Také se budete umět lépe a rychleji rozhodovat. Takže vzhůru do toho a já vám přeji co nejpříjemnější cestu k vašemu srdci!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sebeláska je klíčem ke spokojenému životu. Naučte se to!

Jak se mít konečně více ráda? Nedostatek sebelásky může ubíjet

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.

Nepřehlédněte

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek