Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Jak naslouchat svému srdci? A proč to mnozí neumí?

Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
jak naslouchat srdci
Jak naslouchat svému srdci? (foto: 123rf.com)

25. 03. 2021

Proč to neumíte?

Čím to vlastně je, že nevíme, co chceme? Rozum říká jedno, ale stále máme pocit, že slyšíme takový ten hlubší vnitřní hlásek, který vlastně touží po něčem jiném. Ano, právě ten vnitřní hlásek je hlas našeho srdce, který postupně zeslábl, protože jsme ho během života neposlouchali anebo byl potlačen. Jak se naučit naslouchat srdci?

Jako malé děti nám bylo naprosto jedno, co si o nás myslí ostatní a řekli jsme narovinu vše, co jsme měli na srdci! Nestyděli jsme se nahlas smát, křičet a vydupat si cokoli, co jsme chtěli. Bohužel postupem času se naše pravé já vytratilo…

Bylo nám ukazováno, jak bychom se měli chovat a jak naopak ne. Opakovali nám, že bychom měli být rozumní a dělat taková rozhodnutí, která jsou pro nás bezpečná! A právě tohle všechno nás odpojilo od našeho srdce. Naučili jsme se totiž dělat rozhodnutí, která jsou z hlediska rozumu bezpečná a komfortní.

Stále k němu máte přístup

Z těchto důvodů nenasloucháme vlastnímu srdci. Začali jsme se bát být sami sebou a vyjadřovat to, co opravdu chceme. A tak to naše srdíčko utichlo. Protože jsme jej zkrátka přestali poslouchat… Dobrou zprávou ale je, že naše srdce tu stále JE!

Ano, možná utichlo, možná cítíte, že jste odpojení od samých sebe a často nevíte, co životě chcete. Ale stále k němu máte přístup a postupně se můžete naučit mu opět naslouchat a konat tak vždy správně!

Jak jsem psala výše, tak nás dost ovlivnilo naše okolí – výchova, učitelé ve škole, kamarádi a tak dále. Konali jsme tak, aby to bylo bezpečné a abychom se zavděčili. Proto je klíčové, abyste se naučili odpojovat od okolí a začali se napojovat na sebe!

K TÉMATU  Aquaholismus: Příliš mnoho vody škodí. Držte pitný režim na uzdě, můžete si vytvořit závislost

Nemyslíme to tak, že musíte přerušit veškerý kontakt se světem… Myslíme tím, abyste netrávili hodiny na sociálních sítích, kde jste opět ovlivňováni názory druhých lidí. Nejen na sociálních sítích, ale i osobně v kontaktu neustále obklopeni dalšími lidmi. Je důležité se naučit trávit čas i o SAMOTĚ. Jedině tak začnete znovu slyšet hlas vašeho srdce…

Jak naslouchat srdci?

Vyhraďte si KAŽDÝ DEN chvíli času, kdy budete trávit čas o samotě. Ano, jen vy a nikdo jiný. Možná to pro vás bude nezvyklé. Možná se samoty bojíte. Ale jen tak budete moct zjistit, kým doopravdy jste. Když se odpojíte od jakýchkoli vnějších vlivů a zaměříte pozornost sami k sobě. Do svého nitra, ke svému srdci a budete mu naslouchat… Stačí půl hodiny každý den.

Může se jednat o procházku v přírodě anebo můžete jít do nějaké místnosti, kde nebudete rušeni a tam jen tak být a naslouchat. S sebou si určitě vezměte diář a zapisujte si vše, co vás napadne! Denně totiž máme 60-70 tisíc myšlenek a z toho důvodu se v nich hlas vašeho srdce může lehce ztratit…

Často chceme získat odpověď od rodiny, od kamaráda, od partnera, od učitelů, od koučů. Jenže jedině VY znáte sami sebe nejlépe! Proto nemůžete chtít, aby za vás někdo druhý rozhodoval! Pokud tak činíte, tak dáváte váš život do rukou někoho druhého… Můžete chtít od druhých radu či názor, to ano. Ale rozhodnout se musíte vždy jedině vy sami. Na základě vašeho srdce.

Jak se cítíte?

Pocity jsou indikátorem toho, jestli dané rozhodnutí, nápad či cokoli jiného vychází ze srdce. Když se pro něco chcete rozhodnout, tak vnímejte, jak se u toho cítíte! Jestli pociťujete napětí, nepříjemné pocity v břiše, úzkost, nejistotu, tak dané rozhodnutí vychází spíše z rozumu než ze srdce.

K TÉMATU  Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Pokud naopak cítíte radostné pocity, nadšení a především hřejivé pocity u srdce, tak je to vždy to správné! Je to rozhodnutí z vašeho srdce. V takové chvíli víte, že jste odpověď na otázku “jak naslouchat srdci” rozluštili.

Proto vnímejte vaše pocity. Nejen během jakýchkoli rozhodnutí, ale vždy během vašeho života. Vaše srdce vám skrz pocity dává najevo, jestli jdete správnou cestou anebo ne. Tento jednoduchý krok vám moc pomůže k tomu, abyste se naučili naslouchat svému srdci.

Jakmile jej začnete praktikovat společně s trávením času o samotě, tak se váš život začne měnit. Najednou budete víc a víc vědět, co doopravdy chcete. Také se budete umět lépe a rychleji rozhodovat. Takže vzhůru do toho a já vám přeji co nejpříjemnější cestu k vašemu srdci!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sebeláska je klíčem ke spokojenému životu. Naučte se to!

Jak se mít konečně více ráda? Nedostatek sebelásky může ubíjet

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Chodníky a cestičky jsou oblíbenou součástí našich zahrad. Mohou být funkční a bezpečné, ale jejich úloha je také samozřejmě okrasná. Ze štěrku, z kamene nebo ze dřeva, na své zahradě si můžete naplánovat a vytvořit svůj vlastní originální chodníček. Výsledek potom působí pěkně útulně a kouzelně, jak se můžete přesvědčit v naší galerii. Nechte se inspirovat!
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.

Nepřehlédněte

Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek