Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Jak naslouchat svému srdci? A proč to mnozí neumí?

Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
jak naslouchat srdci
Jak naslouchat svému srdci? (foto: 123rf.com)

25. 03. 2021

Proč to neumíte?

Čím to vlastně je, že nevíme, co chceme? Rozum říká jedno, ale stále máme pocit, že slyšíme takový ten hlubší vnitřní hlásek, který vlastně touží po něčem jiném. Ano, právě ten vnitřní hlásek je hlas našeho srdce, který postupně zeslábl, protože jsme ho během života neposlouchali anebo byl potlačen. Jak se naučit naslouchat srdci?

Jako malé děti nám bylo naprosto jedno, co si o nás myslí ostatní a řekli jsme narovinu vše, co jsme měli na srdci! Nestyděli jsme se nahlas smát, křičet a vydupat si cokoli, co jsme chtěli. Bohužel postupem času se naše pravé já vytratilo…

Bylo nám ukazováno, jak bychom se měli chovat a jak naopak ne. Opakovali nám, že bychom měli být rozumní a dělat taková rozhodnutí, která jsou pro nás bezpečná! A právě tohle všechno nás odpojilo od našeho srdce. Naučili jsme se totiž dělat rozhodnutí, která jsou z hlediska rozumu bezpečná a komfortní.

Stále k němu máte přístup

Z těchto důvodů nenasloucháme vlastnímu srdci. Začali jsme se bát být sami sebou a vyjadřovat to, co opravdu chceme. A tak to naše srdíčko utichlo. Protože jsme jej zkrátka přestali poslouchat… Dobrou zprávou ale je, že naše srdce tu stále JE!

Ano, možná utichlo, možná cítíte, že jste odpojení od samých sebe a často nevíte, co životě chcete. Ale stále k němu máte přístup a postupně se můžete naučit mu opět naslouchat a konat tak vždy správně!

Jak jsem psala výše, tak nás dost ovlivnilo naše okolí – výchova, učitelé ve škole, kamarádi a tak dále. Konali jsme tak, aby to bylo bezpečné a abychom se zavděčili. Proto je klíčové, abyste se naučili odpojovat od okolí a začali se napojovat na sebe!

K TÉMATU  Kočka jako chlupatá kamarádka. Která plemena jsou nejpřítulnější?

Nemyslíme to tak, že musíte přerušit veškerý kontakt se světem… Myslíme tím, abyste netrávili hodiny na sociálních sítích, kde jste opět ovlivňováni názory druhých lidí. Nejen na sociálních sítích, ale i osobně v kontaktu neustále obklopeni dalšími lidmi. Je důležité se naučit trávit čas i o SAMOTĚ. Jedině tak začnete znovu slyšet hlas vašeho srdce…

Jak naslouchat srdci?

Vyhraďte si KAŽDÝ DEN chvíli času, kdy budete trávit čas o samotě. Ano, jen vy a nikdo jiný. Možná to pro vás bude nezvyklé. Možná se samoty bojíte. Ale jen tak budete moct zjistit, kým doopravdy jste. Když se odpojíte od jakýchkoli vnějších vlivů a zaměříte pozornost sami k sobě. Do svého nitra, ke svému srdci a budete mu naslouchat… Stačí půl hodiny každý den.

Může se jednat o procházku v přírodě anebo můžete jít do nějaké místnosti, kde nebudete rušeni a tam jen tak být a naslouchat. S sebou si určitě vezměte diář a zapisujte si vše, co vás napadne! Denně totiž máme 60-70 tisíc myšlenek a z toho důvodu se v nich hlas vašeho srdce může lehce ztratit…

Často chceme získat odpověď od rodiny, od kamaráda, od partnera, od učitelů, od koučů. Jenže jedině VY znáte sami sebe nejlépe! Proto nemůžete chtít, aby za vás někdo druhý rozhodoval! Pokud tak činíte, tak dáváte váš život do rukou někoho druhého… Můžete chtít od druhých radu či názor, to ano. Ale rozhodnout se musíte vždy jedině vy sami. Na základě vašeho srdce.

Jak se cítíte?

Pocity jsou indikátorem toho, jestli dané rozhodnutí, nápad či cokoli jiného vychází ze srdce. Když se pro něco chcete rozhodnout, tak vnímejte, jak se u toho cítíte! Jestli pociťujete napětí, nepříjemné pocity v břiše, úzkost, nejistotu, tak dané rozhodnutí vychází spíše z rozumu než ze srdce.

K TÉMATU  Jak se obléct na pohovor: Co upřednostnit a čemu se vyvarovat?

Pokud naopak cítíte radostné pocity, nadšení a především hřejivé pocity u srdce, tak je to vždy to správné! Je to rozhodnutí z vašeho srdce. V takové chvíli víte, že jste odpověď na otázku „jak naslouchat srdci“ rozluštili.

Proto vnímejte vaše pocity. Nejen během jakýchkoli rozhodnutí, ale vždy během vašeho života. Vaše srdce vám skrz pocity dává najevo, jestli jdete správnou cestou anebo ne. Tento jednoduchý krok vám moc pomůže k tomu, abyste se naučili naslouchat svému srdci.

Jakmile jej začnete praktikovat společně s trávením času o samotě, tak se váš život začne měnit. Najednou budete víc a víc vědět, co doopravdy chcete. Také se budete umět lépe a rychleji rozhodovat. Takže vzhůru do toho a já vám přeji co nejpříjemnější cestu k vašemu srdci!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sebeláska je klíčem ke spokojenému životu. Naučte se to!

Jak se mít konečně více ráda? Nedostatek sebelásky může ubíjet

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?

Nepřehlédněte

Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek