Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Řez stromů – užiteční pomocníci, kteří to umí nejlépe

Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?

Při řezu větví se neobejdete bez ruční pilky, zahradnických nůžek ani bez motorového prořezávače větví.

Ruční pilka na větve

Užitečná pomocnice, která může být i jednoruční. Tyto pily vám umožní uříznout i silnější větve. Pracovat budete na zemi, na štaflích nebo žebříku.

Jak s ní pracovat 

Vybírejte pilku spíše kratších rozměrů, abyste se s ní dostali do všech míst. Při řezání větších větví dávejte pozor, aby nedošlo k nalomení dřeva – vždy nařízněte na místě řezu nejdříve ve spodní části do jedné třetiny šířky větve. Poté řezejte shora – dál po délce větve. V tuto chvíli se větev sama nalomí a vy už jen dořízněte na vybraném místě.

Výhody – skladná, lehká, cenově dostupná.
Nevýhody – ostré zuby se mohou rychle opotřebit.

zahrada

Zahradnické nůžky

Ideální pro řez tenkých větví. Klasické jednoruční nůžky zvládnou větev o průměru 2,5 cm. Prodloužené dvouruční zahradnické nůžky ustřihnou i větve silnější.

Jak s nimi pracovat

Dvoubřité nůžky používejte pro střih živých květin a čerstvého dřeva. Jednobřité nůžky se hodí na suché větve do 1,8 cm. Na větší průměr větví použijte dvoučepelové nůžky.

Výhody – lehké, vhodné pro ženy, dobře padnou do ruky, díky čepeli z kvalitní oceli stříhají čistě, šetrně a hladce.
Nevýhody – nedosáhnou do všech míst, někdy je nutné použít žebřík.

zahrada

Motorové prořezávače

Motorové prořezávací a vyvětvovací pily výrazně usnadňují práci. Pracují rychle, a přestože stojíte bezpečně na zemi, můžete řezat i větve rostoucí ve vyšších polohách. A to díky teleskopické rukojeti, s níž dosáhnete do výšky téměř 3 metrů. Řezejte tam, kam se jen obtížně dostanete a použijte k tomu buď elektrickou, aku, nebo benzínovou variantu.

Jak s nimi pracovat

S možností nastavení úhlu řezné hlavy se dostanete i na hůře přístupné větve. S teleskopickou pilou můžete řezat i dál od kmene stromu, což by ze žebříku nešlo tak snadno. Vysunutím pilky do 3metrové délky se dostanete až k 5 metrům výšky díky vlastní výšce. Snažte se i ve výšce řez provádět co nejkolměji, abyste se co nejméně nadřeli a řez byl co nejmenší – praktické využití páky.

K TÉMATU  Zahradní houpačky pro chvíle pohody. Ideální místo pro relax na vaší zahrádce

Výhody – dostanou se výše a do hůře přístupných míst.
Nevýhody – vyšší pořizovací cena, větší přístroj ke skladování.

zahrada

Proč vlastně prořezávat stromy

Když strom prořežete, zbavíte ho větví, které již neplodí, což stromu prospěje především proto, že energie a živiny poputují jen do správných míst. Zabráníte také šíření hub a mechů tím, že koruna bude prosvětlená, což bude mít navíc výrazný vliv na kvalitnější úrodu. Jak by vypadal strom bez řezu? Zarostl by a plody by se vyskytovaly jen po obvodu koruny.

Kdy prořezávat ovocné stromy?

Stromy můžete během roku prořezávat ve dvou obdobích. Nejdříve na konci zimy v předjaří a pak po sklizni v létě. Obojí stromům prospěje a ty se odmění bohatou úrodou. Ne každý strom to má však stejné. V obou termínech můžete prořezávat višně, třešně, hrušně a jabloně. Po sklizni v létě, nikoli na konci zimy, prořezejte švestky, meruňky a broskve.

Druhy prořezu stromů podle věku stromu

  • Strom 4–5 let – řez výchovný: tento řez se provádí proto, aby koruna získala krásný tvar.
  • Vzrostlé stromy – řez udržovací: vyrovnáváni růstu stromu a jeho úrody.
  • Staré stromy – řez zmlazovací: zlepšuje úrodu, prodlužuje životnost stromu a obnovuje jeho růst.
zahrada

Nenechávejte na stromě věšáky

Pokud to jde, snažte se větve řezat přímo u kmene stromu, kde se rány co nejrychleji zacelí. Jestliže necháte část větve trčet z kmene, bude vysychat a hojit se déle, což může stromu přinést nežádoucí houby.

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Život dokáže mít smysl pro humor. Jednu chvíli jste nahoře, potom zas dole, a události se občas dějí zdánlivě bez přičinění. Podívejte se na video, které je původně krátkým filmem "One Man's Loss" od Phila Sansoma, a zde ho v sestřihu použil německý zpěvák Hagen Stoll. I takhle hořkosladký dokáže život být!
Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Přemýšlíte o soukromé školce pro vaše dítě? Dnes se podíváme na výhody a nevýhody soukromých školek. Prozkoumáme výhody jako individuální přístup a zaměření na specifické potřeby dítěte, stejně jako možné překážky, které mohou v soukromých školkách vzniknout. Čemu dáte nakonec přednost státní školce, nebo soukromé? Jaké jsou vaše zkušenosti?
Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.

Výběr článků

Po delší odmlce zapříčiněné zdravotní stopkou Nely se opět začínáme potkávat a obracet zažité vzorce v její hlavě. Co se doteď díky koučinku u Nely dělo?
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.

Nepřehlédněte

Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek