Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Bezlepkové stravování: Co obsahuje a je pro každého?

Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
bezlepkové stravování
Co s sebou přináší bezlepkové stravování? (Foto: 123RF)

02. 11. 2021

Nesnášenlivost lepku je nemoc

Nesnášenlivost lepku se nazývá celiakie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo není schopno přijímat lepek a reaguje na něj nepříjemnými způsoby. Je o proto, že lepek v těle narušuje stěny tenkého střeva, což následně vede k problémům se vstřebáváním vitamínů a minerálů. Pro zajištění bezproblémového života je důležité bezlepkové stravování.

Jak častá celiakie vlastně je?

 Toto onemocnění postihuje přibližně 2 % lidí na celém světě. Stejně jako u mnoha jiných autoimunitních onemocnění zůstává přesná příčina celiakie nejasná, existují však statistické důkazy o genetické predispozici. Lékaři a vědci se snaží vyvíjet léky na kontrolu celiakie, ale nejúčinnějším způsobem boje proti této nemoci zůstává bezlepková strava

Kde všude lepek najdete

Odpověď není moc líbivá – lepek je v drtivé většině potravin. To ale neznamená, že se mu nelze vyhnout a nadále se kvalitně a chutně stravovat. Jen si člověk musí zvyknout na diskomfort ohledně výběru jídla a receptů Nicméně každý celiak, který se v nemoci již trochu zorientoval vám potvrdí, že nad vším se dá vyhrát. Kterým potravinám se asi vyhnout?

 • Obiloviny: celozrnná pšenice, pšeničné otruby, ječmen, žito, špalda, kuskus, krupice, bulgur, pšeničné klíčky…
 • Zpracované výrobky: krekry, chléb, strouhanka, těstoviny, pšeničné soba nudle, hamburgery, sušenky, pečivo…
 • Jiná jídla a nápoje: Ječný slad, sladový ocet, sójová omáčka, některé salátové dresinky, omáčky nebo omáčky zahuštěné moukou, některé směsi koření a čínské polévky na zalití, hranolky, pivo a některá vína.

Bezlepková dieta není špatná

Zahoďte představu o tom, že bezlepková dieta představuje jen nechutná jídla, která se nedají jíst. V žádném případě tomu tak není a bezlepková dieta může být velice chutná a především zdravá. Jde jen o to zahodit pohodlnost a vypravit se objevovat svět dobrot. Co tedy může osoba trpící celiakií jíst a pít?

 • rýži, proso, amarant, quinou a pohanku,
 • luštěniny,
 • kukuřici,
 • brambory,
 • sóju,
 • ořechy,
 • maso a ryby,
 • mléko a sýry.
K TÉMATUEmoční rovnice: Instantní odpověď na všechny vaše problémy

Mouku pšeničnou může ve vaření a pečení nahradit mouka rýžová, kukuřičná, špaldová, proso, cizrna a pohanková mouka. Při takové stravě nemusí tělo přijímat dostatek vlákniny, takže je důležité do stravy zahrnout luštěniny a zeleninu. Lékař vám pomůže vytvořit individuální jídelníček s přihlédnutím k možnému nedostatku železa, vápníku, kyseliny listové a vitamínů.

Z nápojů se nemusíte bát pít vodu, některé sirupy, kávu, víno, piva jako Frisko nebo Strongbow šči pivní ležáky bez lepku, nebo o tvrdé jako rum, whiskey nebo vodku. Seznam nápojů samozřejmě není kompletní, ale jak je vidět, o dobré pití nouze nebude!

Vyvraťme ještě jeden mýtus!

Rozšířený mýtus, že lepek je škodlivý pouze pro osoby trpící celiakií je vhodné vyvrátit. Citlivost na lepek je totiž u lidí docela běžná. Projevuje se střevními problémy a bolestmi hlavy, nadýmáním, chronickou únavou, ekzémy a také depresivními duševními poruchami.

Není to tedy ve společnosti nic neobvyklého a každý člověk, který má zájem na tom jíst zdravě by se mohl bezlepkovou dietou inspirovat. Při této dietě se dá dokonce bezvadně zhubnout, protože se ze stravy vyjme průmyslově vyráběné pečivo. Vše ale dodržujte s mírou, abyste se nezbavili také prospěšných látek pro vaše tělo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek