Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Bezlepkové stravování: Co obsahuje a je pro každého?

Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
bezlepkové stravování
Co s sebou přináší bezlepkové stravování? (Foto: 123RF)

02. 11. 2021

Nesnášenlivost lepku je nemoc

Nesnášenlivost lepku se nazývá celiakie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo není schopno přijímat lepek a reaguje na něj nepříjemnými způsoby. Je o proto, že lepek v těle narušuje stěny tenkého střeva, což následně vede k problémům se vstřebáváním vitamínů a minerálů. Pro zajištění bezproblémového života je důležité bezlepkové stravování.

Jak častá celiakie vlastně je?

 Toto onemocnění postihuje přibližně 2 % lidí na celém světě. Stejně jako u mnoha jiných autoimunitních onemocnění zůstává přesná příčina celiakie nejasná, existují však statistické důkazy o genetické predispozici. Lékaři a vědci se snaží vyvíjet léky na kontrolu celiakie, ale nejúčinnějším způsobem boje proti této nemoci zůstává bezlepková strava

Kde všude lepek najdete

Odpověď není moc líbivá – lepek je v drtivé většině potravin. To ale neznamená, že se mu nelze vyhnout a nadále se kvalitně a chutně stravovat. Jen si člověk musí zvyknout na diskomfort ohledně výběru jídla a receptů Nicméně každý celiak, který se v nemoci již trochu zorientoval vám potvrdí, že nad vším se dá vyhrát. Kterým potravinám se asi vyhnout?

 • Obiloviny: celozrnná pšenice, pšeničné otruby, ječmen, žito, špalda, kuskus, krupice, bulgur, pšeničné klíčky…
 • Zpracované výrobky: krekry, chléb, strouhanka, těstoviny, pšeničné soba nudle, hamburgery, sušenky, pečivo…
 • Jiná jídla a nápoje: Ječný slad, sladový ocet, sójová omáčka, některé salátové dresinky, omáčky nebo omáčky zahuštěné moukou, některé směsi koření a čínské polévky na zalití, hranolky, pivo a některá vína.

Bezlepková dieta není špatná

Zahoďte představu o tom, že bezlepková dieta představuje jen nechutná jídla, která se nedají jíst. V žádném případě tomu tak není a bezlepková dieta může být velice chutná a především zdravá. Jde jen o to zahodit pohodlnost a vypravit se objevovat svět dobrot. Co tedy může osoba trpící celiakií jíst a pít?

 • rýži, proso, amarant, quinou a pohanku,
 • luštěniny,
 • kukuřici,
 • brambory,
 • sóju,
 • ořechy,
 • maso a ryby,
 • mléko a sýry.
K TÉMATU  Jak dětem zajistit bezpečnou cestu do školy. Kam nahlásit problém

Mouku pšeničnou může ve vaření a pečení nahradit mouka rýžová, kukuřičná, špaldová, proso, cizrna a pohanková mouka. Při takové stravě nemusí tělo přijímat dostatek vlákniny, takže je důležité do stravy zahrnout luštěniny a zeleninu. Lékař vám pomůže vytvořit individuální jídelníček s přihlédnutím k možnému nedostatku železa, vápníku, kyseliny listové a vitamínů.

Z nápojů se nemusíte bát pít vodu, některé sirupy, kávu, víno, piva jako Frisko nebo Strongbow šči pivní ležáky bez lepku, nebo o tvrdé jako rum, whiskey nebo vodku. Seznam nápojů samozřejmě není kompletní, ale jak je vidět, o dobré pití nouze nebude!

Vyvraťme ještě jeden mýtus!

Rozšířený mýtus, že lepek je škodlivý pouze pro osoby trpící celiakií je vhodné vyvrátit. Citlivost na lepek je totiž u lidí docela běžná. Projevuje se střevními problémy a bolestmi hlavy, nadýmáním, chronickou únavou, ekzémy a také depresivními duševními poruchami.

Není to tedy ve společnosti nic neobvyklého a každý člověk, který má zájem na tom jíst zdravě by se mohl bezlepkovou dietou inspirovat. Při této dietě se dá dokonce bezvadně zhubnout, protože se ze stravy vyjme průmyslově vyráběné pečivo. Vše ale dodržujte s mírou, abyste se nezbavili také prospěšných látek pro vaše tělo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.

Nepřehlédněte

Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek