Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Jak doma využít levanduli? Proti molům i do kosmetiky

Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
levanduli
Levandule právě kvete. Jak ji zužitkovat?

30. 06. 2022

I u nás má levandule své místo, a to nejen v zahradách, ale i na celých levandulových polích nebo v domácnostech. Jen co se dostanete k čerstvým levandulím, usušte si je a pak je můžete začít využívat po celý rok. A možností, jak využít levanduli, je celá řada.

Využití v kuchyni

Začneme kuchyní. Levandule se totiž nejčastěji využívá jako léčivá bylinka, i odtud její druhý název levandule lékařská. Usušená levandule je vhodná na přípravu čaje a pomáhá s bolestmi hlavy, se zažívacími potížemi, s nespavostí, a dokonce uklidňuje i v případě psychických potíží. Z levandule lékařské se také vyrábí doplňky stravy, které jsou k dostání v lékárnách.

Nejen na čaj ale můžete levanduli využít. Pokud jí máte dost, zkuste si vyrobit jednoduchý domácí levandulový sirup, sorbet nebo si připravte domácí osvěžující a voňavou limonádu. Existuje celá řada možností, jak můžete levanduli v kuchyni upotřebit. Pár usušených snítek levandule můžete také vhodit do uzavíratelné nádoby s cukrem, který tak nádherně provoníte.

levandule
Levandule má v kuchyni široké využití.

Jinak ji lze používat do pečení, přidáte ji do těsta na sušenky či buchty nebo si z ní připravíte krém na ozdobu. Čerstvé levandulové květy se pak dají kandovat podobně jako ovoce. Skvěle doplní právě nejrůznější moučníky nebo dorty.

Obyčejné i neobyčejné dekorace z levandule

Kromě toho se dá levandule využít i jako dekorace. Vždyť jen kolik věcí se vyrábí a prodává s motivem těchto úchvatných rostlin. Levandule patří zejména k Provence, což je logické, jde o hlavní symbol středomořského stylu. Už jen nasušené nebo i čerstvé levandule ve váze poslouží jako skvělá dekorace na stůl. Pohrát si s nimi ale může i jinak.

Sušené levandule můžete naaranžovat do proutěných košíků a misek, můžete z nich uplést věneček na stůl či na dveře nebo můžete zkusit vyrobit domácí voňavé svíčky. Nasušené levandule navíc vydrží skutečně po celý rok, do doby, než si zase natrháte a usušíte nové.

K TÉMATUNamíchejte si vlastní parfém. Řekneme vám, jak na to!

Levandule v kosmetice

Zapomenout nesmíme ani na kosmetický průmysl. V něm se totiž levandule také hojně využívá. Velmi vzácný a účinný je olej z levandule a vyrábějí se také vonné silice. Silice se pak přidávají právě do kosmetických přípravků nebo se používají samotné. Mají zklidňující účinky a přispívají ke zdravějšímu a klidnějšímu spánku. Levandulový olej je pak výborným prostředkem na odpuzování dotěrného hmyzu, odpuzuje komáry nebo klíšťata, ale hodí se i na běžné namazání pokožky, které je spálená od sluníčka, nebo na masáže. Levandulový olej či silici si ale budete muset zakoupit, domácí podmínky na jejich výrobu obvykle nejsou dostačující.

Vy si ale určitě můžete zkusit doma udělat přírodní levandulové mýdlo nebo levandulovou mast, která je výborná na popáleniny, odřeniny či kožní vyrážky. Mast se obvykle připravuje z obyčejného sádla nebo z vazelíny. Pokud do masti přidáte právě ještě kapku silice, bude i překrásně vonět.

Vyžeňte hmyz nejen ze skříně

Levandule je známá i tím, že odpuzuje moly, drobný hmyz, který se nám může nastěhovat do šatů ve skříni nebo do suchých potravin ve spíži. Stačí, když usušenou levanduli dáte do malých bavlněných nebo síťovaných pytlíčků a rozvěsíte si je v šatní skříni nebo ve spíži. Žádní moli u vás nebudou mít šanci.

levandule
Vyžeňte pomocí levandule ze svého domu nevítaný hmyz.

Zatímco nám totiž levandule voní, hmyz spolehlivě odradí. Pokud si rozvěsíte pytlíčky s levandulí kolem oken nebo do malých misek dáte trošku sušených květů a rozmístíte je po bytě, zbavíte se také jiného otravného hmyzu, který k nám v létě s oblibou létá. Ani komáři, mouchy, ale i třeba mravenci k vám na návštěvu jen tak nepřijdou.

Levandule zkrátka není jen na okrasu. Má opravdu široké využití.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATUDžíny a skvělé vychytávky na jejich úpravu. Přizpůsobte si je na míru snadno a rychle

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Zdroje článku:
www.webmd.com, www.greatest.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.

Nepřehlédněte

Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek