Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Jak doma využít levanduli? Proti molům i do kosmetiky

Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
levanduli
Levandule právě kvete. Jak ji zužitkovat?

30. 06. 2022

I u nás má levandule své místo, a to nejen v zahradách, ale i na celých levandulových polích nebo v domácnostech. Jen co se dostanete k čerstvým levandulím, usušte si je a pak je můžete začít využívat po celý rok. A možností, jak využít levanduli, je celá řada.

Využití v kuchyni

Začneme kuchyní. Levandule se totiž nejčastěji využívá jako léčivá bylinka, i odtud její druhý název levandule lékařská. Usušená levandule je vhodná na přípravu čaje a pomáhá s bolestmi hlavy, se zažívacími potížemi, s nespavostí, a dokonce uklidňuje i v případě psychických potíží. Z levandule lékařské se také vyrábí doplňky stravy, které jsou k dostání v lékárnách.

Nejen na čaj ale můžete levanduli využít. Pokud jí máte dost, zkuste si vyrobit jednoduchý domácí levandulový sirup, sorbet nebo si připravte domácí osvěžující a voňavou limonádu. Existuje celá řada možností, jak můžete levanduli v kuchyni upotřebit. Pár usušených snítek levandule můžete také vhodit do uzavíratelné nádoby s cukrem, který tak nádherně provoníte.

levandule
Levandule má v kuchyni široké využití.

Jinak ji lze používat do pečení, přidáte ji do těsta na sušenky či buchty nebo si z ní připravíte krém na ozdobu. Čerstvé levandulové květy se pak dají kandovat podobně jako ovoce. Skvěle doplní právě nejrůznější moučníky nebo dorty.

Obyčejné i neobyčejné dekorace z levandule

Kromě toho se dá levandule využít i jako dekorace. Vždyť jen kolik věcí se vyrábí a prodává s motivem těchto úchvatných rostlin. Levandule patří zejména k Provence, což je logické, jde o hlavní symbol středomořského stylu. Už jen nasušené nebo i čerstvé levandule ve váze poslouží jako skvělá dekorace na stůl. Pohrát si s nimi ale může i jinak.

Sušené levandule můžete naaranžovat do proutěných košíků a misek, můžete z nich uplést věneček na stůl či na dveře nebo můžete zkusit vyrobit domácí voňavé svíčky. Nasušené levandule navíc vydrží skutečně po celý rok, do doby, než si zase natrháte a usušíte nové.

K TÉMATU  Bylinková zahrádka: Pastva pro oči, duši i chuťové pohárky

Levandule v kosmetice

Zapomenout nesmíme ani na kosmetický průmysl. V něm se totiž levandule také hojně využívá. Velmi vzácný a účinný je olej z levandule a vyrábějí se také vonné silice. Silice se pak přidávají právě do kosmetických přípravků nebo se používají samotné. Mají zklidňující účinky a přispívají ke zdravějšímu a klidnějšímu spánku. Levandulový olej je pak výborným prostředkem na odpuzování dotěrného hmyzu, odpuzuje komáry nebo klíšťata, ale hodí se i na běžné namazání pokožky, které je spálená od sluníčka, nebo na masáže. Levandulový olej či silici si ale budete muset zakoupit, domácí podmínky na jejich výrobu obvykle nejsou dostačující.

Vy si ale určitě můžete zkusit doma udělat přírodní levandulové mýdlo nebo levandulovou mast, která je výborná na popáleniny, odřeniny či kožní vyrážky. Mast se obvykle připravuje z obyčejného sádla nebo z vazelíny. Pokud do masti přidáte právě ještě kapku silice, bude i překrásně vonět.

Vyžeňte hmyz nejen ze skříně

Levandule je známá i tím, že odpuzuje moly, drobný hmyz, který se nám může nastěhovat do šatů ve skříni nebo do suchých potravin ve spíži. Stačí, když usušenou levanduli dáte do malých bavlněných nebo síťovaných pytlíčků a rozvěsíte si je v šatní skříni nebo ve spíži. Žádní moli u vás nebudou mít šanci.

levandule
Vyžeňte pomocí levandule ze svého domu nevítaný hmyz.

Zatímco nám totiž levandule voní, hmyz spolehlivě odradí. Pokud si rozvěsíte pytlíčky s levandulí kolem oken nebo do malých misek dáte trošku sušených květů a rozmístíte je po bytě, zbavíte se také jiného otravného hmyzu, který k nám v létě s oblibou létá. Ani komáři, mouchy, ale i třeba mravenci k vám na návštěvu jen tak nepřijdou.

Levandule zkrátka není jen na okrasu. Má opravdu široké využití.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Bydlení ve stylu Provence pro všechny romantické duše

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Zdroje článku:
www.webmd.com, www.greatest.com
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Každý z nás má v sobě tři hlavní aspekty; vnitřní žena, vnitřní muž a vnitřní dítě. Máme-li všechny tři v rovnováze, žijeme harmonický život. Nemáme-li, začnou určité oblasti v našem životě skřípat.
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.

Výběr článků

Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.

Nepřehlédněte

Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
Problematické partie trápí nejvíce v létě. Chcete nosit pěkné letní věci, ale když se více odhalíte, budou mnohem výraznější i partie, které nejsou chloubou vaší postavy. Jak se obléknout letně, módně, a přitom úměrně své postavě?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek