Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Jak doma využít levanduli? Proti molům i do kosmetiky

Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
levanduli
Levandule právě kvete. Jak ji zužitkovat?

30. 06. 2022

I u nás má levandule své místo, a to nejen v zahradách, ale i na celých levandulových polích nebo v domácnostech. Jen co se dostanete k čerstvým levandulím, usušte si je a pak je můžete začít využívat po celý rok. A možností, jak využít levanduli, je celá řada.

Využití v kuchyni

Začneme kuchyní. Levandule se totiž nejčastěji využívá jako léčivá bylinka, i odtud její druhý název levandule lékařská. Usušená levandule je vhodná na přípravu čaje a pomáhá s bolestmi hlavy, se zažívacími potížemi, s nespavostí, a dokonce uklidňuje i v případě psychických potíží. Z levandule lékařské se také vyrábí doplňky stravy, které jsou k dostání v lékárnách.

Nejen na čaj ale můžete levanduli využít. Pokud jí máte dost, zkuste si vyrobit jednoduchý domácí levandulový sirup, sorbet nebo si připravte domácí osvěžující a voňavou limonádu. Existuje celá řada možností, jak můžete levanduli v kuchyni upotřebit. Pár usušených snítek levandule můžete také vhodit do uzavíratelné nádoby s cukrem, který tak nádherně provoníte.

levandule
Levandule má v kuchyni široké využití.

Jinak ji lze používat do pečení, přidáte ji do těsta na sušenky či buchty nebo si z ní připravíte krém na ozdobu. Čerstvé levandulové květy se pak dají kandovat podobně jako ovoce. Skvěle doplní právě nejrůznější moučníky nebo dorty.

Obyčejné i neobyčejné dekorace z levandule

Kromě toho se dá levandule využít i jako dekorace. Vždyť jen kolik věcí se vyrábí a prodává s motivem těchto úchvatných rostlin. Levandule patří zejména k Provence, což je logické, jde o hlavní symbol středomořského stylu. Už jen nasušené nebo i čerstvé levandule ve váze poslouží jako skvělá dekorace na stůl. Pohrát si s nimi ale může i jinak.

Sušené levandule můžete naaranžovat do proutěných košíků a misek, můžete z nich uplést věneček na stůl či na dveře nebo můžete zkusit vyrobit domácí voňavé svíčky. Nasušené levandule navíc vydrží skutečně po celý rok, do doby, než si zase natrháte a usušíte nové.

K TÉMATU  Zimní péče o pleť pomocí domácí kosmetiky

Levandule v kosmetice

Zapomenout nesmíme ani na kosmetický průmysl. V něm se totiž levandule také hojně využívá. Velmi vzácný a účinný je olej z levandule a vyrábějí se také vonné silice. Silice se pak přidávají právě do kosmetických přípravků nebo se používají samotné. Mají zklidňující účinky a přispívají ke zdravějšímu a klidnějšímu spánku. Levandulový olej je pak výborným prostředkem na odpuzování dotěrného hmyzu, odpuzuje komáry nebo klíšťata, ale hodí se i na běžné namazání pokožky, které je spálená od sluníčka, nebo na masáže. Levandulový olej či silici si ale budete muset zakoupit, domácí podmínky na jejich výrobu obvykle nejsou dostačující.

Vy si ale určitě můžete zkusit doma udělat přírodní levandulové mýdlo nebo levandulovou mast, která je výborná na popáleniny, odřeniny či kožní vyrážky. Mast se obvykle připravuje z obyčejného sádla nebo z vazelíny. Pokud do masti přidáte právě ještě kapku silice, bude i překrásně vonět.

Vyžeňte hmyz nejen ze skříně

Levandule je známá i tím, že odpuzuje moly, drobný hmyz, který se nám může nastěhovat do šatů ve skříni nebo do suchých potravin ve spíži. Stačí, když usušenou levanduli dáte do malých bavlněných nebo síťovaných pytlíčků a rozvěsíte si je v šatní skříni nebo ve spíži. Žádní moli u vás nebudou mít šanci.

levandule
Vyžeňte pomocí levandule ze svého domu nevítaný hmyz.

Zatímco nám totiž levandule voní, hmyz spolehlivě odradí. Pokud si rozvěsíte pytlíčky s levandulí kolem oken nebo do malých misek dáte trošku sušených květů a rozmístíte je po bytě, zbavíte se také jiného otravného hmyzu, který k nám v létě s oblibou létá. Ani komáři, mouchy, ale i třeba mravenci k vám na návštěvu jen tak nepřijdou.

Levandule zkrátka není jen na okrasu. Má opravdu široké využití.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Největší módní faux pas. Znáte je všechny?

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Zdroje článku:
www.webmd.com, www.greatest.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.

Nepřehlédněte

Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek