Pátek , 22. 09. 2023

Darina

Je papoušek vhodný společník do bytu? Těchto 5 druhů ano

Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
papoušek
Papoušek je věrný a zábavný společník. Užijete si s ním spoustu legrace.

26. 07. 2022

Andulka – starý známý papoušek

Zatímco některé druhy svou velikostí nevyhovují bytovým podmínkám, jiné jsou do bytu jako dělané. Vezměme si například tradiční andulku vlnkovanou – člověk by řekl, že se o papouška nejedná, jak často na ni v českých domácnostech narážíme. Jedná se však o druh papouška jako každý jiný.

Je nenáročný na chov a pokud ho máte již od mláděte, tak si ho dokonce dokážete ochočit natolik, že začne i mluvit (spíše vám začne mluvit sameček).

andulka
Andulka vám možná ani nepřipadá jako papoušek, ale je to papoušek.

Andulky jsou chovateli velmi oblíbené (vždyť se jedná o nejrozšířenější druh papoušků u nás). Atraktivní jsou nejen svou cenou, ale také povahou – hravost, přátelskost i mazlivost jsou jedny z vlastností, které stojí za zmínění.

Pokud si andulku pořídíte, nezapomeňte jí dopřát trochu toho prostoru a nějaké věci, které ji dostatečně zabaví. Třeba malinké zrcátko se jí postará o společnost i na několik dlouhých hodin.

Kanárci jsou hravými mazlíky 

Za okřídlené domácí mazlíčky hodící se do bytu můžeme označit i kanárky, které si zřejmě vybavujete z animované pohádky chodící nejen o víkendech v televizi. Kanárek je velmi hravý papoušek (i když andulka je o kus hravější) a ocení ho především ti, kteří mají příliš citlivé sousedy na hluk. Jeho hlas totiž není tak silný jako hlas andulky čili se jen málokdy stane, že by na vás soused ťukal a prosil vás o to, abyste ho utišili.

kanárek
Typickou barvou pro kanárka je žlutá.

Pokud kanárka odmítáte jenom z toho důvodu, že se vám nelíbí jeho žluté zbarvení, měli byste i přesto zavítat do zverimexu. Kanárci totiž nejsou jen žlutí, od přírody mohou mít skutečně širokou paletu barev.

Trochu větší společník, korela

Možná si říkáte, že andulka ani kanárek nejsou těmi pravými papoušky. Vždyť když se řekne slovo „papoušek”, člověk si vybaví velkou aru. A tak si možná vyberete takový druh, u kterého už nebudete o jeho původu pochybovat. Je jím korela chocholatá, která je také vhodná pro chov v bytě. I když je trochu větší (na rozdíl od kanárků nebo andulek), stále se do bytových podmínek hodí.

K TÉMATU  Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?
korela
Korely mají velmi výraznou osobnost.

Je mylné se domnívat, že korely musí být jen ve venkovní voliéře. Jsou to výrazné osobnosti, které si postačí i s menší ptačí klecí, a tu klidně umístíte do předsíně ve dvoupokojovém bytě. Stejně jako kanárci nebo andulky, jsou i korely velmi nenáročné a nebývají příliš hlučné.

Jejich hlavní předností je touha učit se novým věcem čili právě korely mohou být těmi papoušky, bez nichž nedáte například při každodenním workoutu ani ránu.

S papoušky je prostě zábava!

Amazonští papoušci také stojí za zvážení 

Rádi byste ještě robustnějšího papouška, protože máte doma příliš mnoho prostoru či vás drobní papouškové zrovna nebaví? Velmi opomíjení jsou amazonští papoušci neboli takzvaní amazónci, kteří, i když působí zavalitě, jsou velmi přátelští. A pokud byste si onu zavalitost odmysleli, zjistili byste, že nejsou o nic větší než například korely.

pionites
Amazónci jsou buclatí a rozkošní!

Možná máte strach, že čím větší papoušek, tím hlasitější bude, ale není tomu tak. Amazónci jsou velmi tiší a mírní svou povahou. Co však potřebují, tak trochu více prostoru. Náročnost jejich chovu však není tak velká, jak by si člověk myslel.

Papoušíčci do velmi malých bytů

Naopak pokud toho prostoru doma příliš nemáte, stojí za zvážení nejmenší papoušek vůbec. Je to takzvaný papoušíček šedokřídlý, který je do bytových domácností ideální. Není totiž hlučný, jeho velikost mu hlasitý křik nedovoluje.

papoušíčci
Papoušíček ja malinký a dostupný v mnoha barvách.

Nemyslete si však, že nebude přátelský či že by ho tato vlastnost nějak omezovala. Naopak. Je velmi hravý a aktivní, a zakřiknutá povaha rozhodně není něco, co by se papoušíčka týkalo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Nejroztomilejší zvířecí miminka. Chlupatí mazlíčci vám zpříjemní den

Zdroje článku:
https://www.moulik.cz/vycvik/sedm-nejvhodnejsich-operencu-do-bytu-496552
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek