Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Je papoušek vhodný společník do bytu? Těchto 5 druhů ano

Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
papoušek
Papoušek je věrný a zábavný společník. Užijete si s ním spoustu legrace.

26. 07. 2022

Andulka – starý známý papoušek

Zatímco některé druhy svou velikostí nevyhovují bytovým podmínkám, jiné jsou do bytu jako dělané. Vezměme si například tradiční andulku vlnkovanou – člověk by řekl, že se o papouška nejedná, jak často na ni v českých domácnostech narážíme. Jedná se však o druh papouška jako každý jiný.

Je nenáročný na chov a pokud ho máte již od mláděte, tak si ho dokonce dokážete ochočit natolik, že začne i mluvit (spíše vám začne mluvit sameček).

andulka
Andulka vám možná ani nepřipadá jako papoušek, ale je to papoušek.

Andulky jsou chovateli velmi oblíbené (vždyť se jedná o nejrozšířenější druh papoušků u nás). Atraktivní jsou nejen svou cenou, ale také povahou – hravost, přátelskost i mazlivost jsou jedny z vlastností, které stojí za zmínění.

Pokud si andulku pořídíte, nezapomeňte jí dopřát trochu toho prostoru a nějaké věci, které ji dostatečně zabaví. Třeba malinké zrcátko se jí postará o společnost i na několik dlouhých hodin.

Kanárci jsou hravými mazlíky 

Za okřídlené domácí mazlíčky hodící se do bytu můžeme označit i kanárky, které si zřejmě vybavujete z animované pohádky chodící nejen o víkendech v televizi. Kanárek je velmi hravý papoušek (i když andulka je o kus hravější) a ocení ho především ti, kteří mají příliš citlivé sousedy na hluk. Jeho hlas totiž není tak silný jako hlas andulky čili se jen málokdy stane, že by na vás soused ťukal a prosil vás o to, abyste ho utišili.

kanárek
Typickou barvou pro kanárka je žlutá.

Pokud kanárka odmítáte jenom z toho důvodu, že se vám nelíbí jeho žluté zbarvení, měli byste i přesto zavítat do zverimexu. Kanárci totiž nejsou jen žlutí, od přírody mohou mít skutečně širokou paletu barev.

Trochu větší společník, korela

Možná si říkáte, že andulka ani kanárek nejsou těmi pravými papoušky. Vždyť když se řekne slovo „papoušek”, člověk si vybaví velkou aru. A tak si možná vyberete takový druh, u kterého už nebudete o jeho původu pochybovat. Je jím korela chocholatá, která je také vhodná pro chov v bytě. I když je trochu větší (na rozdíl od kanárků nebo andulek), stále se do bytových podmínek hodí.

K TÉMATU  Jak uspět s vánočním dárkem pro muže
korela
Korely mají velmi výraznou osobnost.

Je mylné se domnívat, že korely musí být jen ve venkovní voliéře. Jsou to výrazné osobnosti, které si postačí i s menší ptačí klecí, a tu klidně umístíte do předsíně ve dvoupokojovém bytě. Stejně jako kanárci nebo andulky, jsou i korely velmi nenáročné a nebývají příliš hlučné.

Jejich hlavní předností je touha učit se novým věcem čili právě korely mohou být těmi papoušky, bez nichž nedáte například při každodenním workoutu ani ránu.

S papoušky je prostě zábava!

Amazonští papoušci také stojí za zvážení 

Rádi byste ještě robustnějšího papouška, protože máte doma příliš mnoho prostoru či vás drobní papouškové zrovna nebaví? Velmi opomíjení jsou amazonští papoušci neboli takzvaní amazónci, kteří, i když působí zavalitě, jsou velmi přátelští. A pokud byste si onu zavalitost odmysleli, zjistili byste, že nejsou o nic větší než například korely.

pionites
Amazónci jsou buclatí a rozkošní!

Možná máte strach, že čím větší papoušek, tím hlasitější bude, ale není tomu tak. Amazónci jsou velmi tiší a mírní svou povahou. Co však potřebují, tak trochu více prostoru. Náročnost jejich chovu však není tak velká, jak by si člověk myslel.

Papoušíčci do velmi malých bytů

Naopak pokud toho prostoru doma příliš nemáte, stojí za zvážení nejmenší papoušek vůbec. Je to takzvaný papoušíček šedokřídlý, který je do bytových domácností ideální. Není totiž hlučný, jeho velikost mu hlasitý křik nedovoluje.

papoušíčci
Papoušíček ja malinký a dostupný v mnoha barvách.

Nemyslete si však, že nebude přátelský či že by ho tato vlastnost nějak omezovala. Naopak. Je velmi hravý a aktivní, a zakřiknutá povaha rozhodně není něco, co by se papoušíčka týkalo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Nejroztomilejší zvířecí miminka. Chlupatí mazlíčci vám zpříjemní den

Zdroje článku:
https://www.moulik.cz/vycvik/sedm-nejvhodnejsich-operencu-do-bytu-496552
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?
Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
V osmdesátých letech minulého století, v Československu ovládaném komunistickým režimem, byl Mezinárodní den žen vnímán jako příležitost pro stát prezentovat se v nejlepším světle. Oficiální oslavy slavily údajné úspěchy v oblasti rovnosti pohlaví, ale skutečná situace žen často byla daleko od rovnoprávnosti. Tento svátek tak odhaloval rozpor mezi ideálem a realitou, kde se za fasádou slavnostních projevů skrývala každodenní realita plná výzev a omezení pro ženy.
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!

Výběr článků

Dnes, na Zelený čtvrtek, bychom měli na talíři přivítat něco zeleného, symbol nového života a jara. Ale víte, jaké dny máme již za sebou a co nás čeká až do Velikonoc? Tyto svátky obnovy a radosti následují po Květné neděli a vedou nás až k veselému Velikonočnímu pondělí. A proč vlastně Velikonoce každý rok "skáčou" po kalendáři? Odpověď tkví v lunárním cyklu: Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, což je tradice spojující nás s rytmem přírody a jejím věčným cyklem.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!

Nepřehlédněte

Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek