Úterý , 29. 11. 2022

Zina

Je papoušek vhodný společník do bytu? Těchto 5 druhů ano

Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
papoušek
Papoušek je věrný a zábavný společník. Užijete si s ním spoustu legrace.

26. 07. 2022

Andulka – starý známý papoušek

Zatímco některé druhy svou velikostí nevyhovují bytovým podmínkám, jiné jsou do bytu jako dělané. Vezměme si například tradiční andulku vlnkovanou – člověk by řekl, že se o papouška nejedná, jak často na ni v českých domácnostech narážíme. Jedná se však o druh papouška jako každý jiný.

Je nenáročný na chov a pokud ho máte již od mláděte, tak si ho dokonce dokážete ochočit natolik, že začne i mluvit (spíše vám začne mluvit sameček).

andulka
Andulka vám možná ani nepřipadá jako papoušek, ale je to papoušek.

Andulky jsou chovateli velmi oblíbené (vždyť se jedná o nejrozšířenější druh papoušků u nás). Atraktivní jsou nejen svou cenou, ale také povahou – hravost, přátelskost i mazlivost jsou jedny z vlastností, které stojí za zmínění.

Pokud si andulku pořídíte, nezapomeňte jí dopřát trochu toho prostoru a nějaké věci, které ji dostatečně zabaví. Třeba malinké zrcátko se jí postará o společnost i na několik dlouhých hodin.

Kanárci jsou hravými mazlíky 

Za okřídlené domácí mazlíčky hodící se do bytu můžeme označit i kanárky, které si zřejmě vybavujete z animované pohádky chodící nejen o víkendech v televizi. Kanárek je velmi hravý papoušek (i když andulka je o kus hravější) a ocení ho především ti, kteří mají příliš citlivé sousedy na hluk. Jeho hlas totiž není tak silný jako hlas andulky čili se jen málokdy stane, že by na vás soused ťukal a prosil vás o to, abyste ho utišili.

kanárek
Typickou barvou pro kanárka je žlutá.

Pokud kanárka odmítáte jenom z toho důvodu, že se vám nelíbí jeho žluté zbarvení, měli byste i přesto zavítat do zverimexu. Kanárci totiž nejsou jen žlutí, od přírody mohou mít skutečně širokou paletu barev.

Trochu větší společník, korela

Možná si říkáte, že andulka ani kanárek nejsou těmi pravými papoušky. Vždyť když se řekne slovo „papoušek”, člověk si vybaví velkou aru. A tak si možná vyberete takový druh, u kterého už nebudete o jeho původu pochybovat. Je jím korela chocholatá, která je také vhodná pro chov v bytě. I když je trochu větší (na rozdíl od kanárků nebo andulek), stále se do bytových podmínek hodí.

K TÉMATU  Velikonoční seriál: Bílá sobota nás volá. Co podle tradice prostíráme?
korela
Korely mají velmi výraznou osobnost.

Je mylné se domnívat, že korely musí být jen ve venkovní voliéře. Jsou to výrazné osobnosti, které si postačí i s menší ptačí klecí, a tu klidně umístíte do předsíně ve dvoupokojovém bytě. Stejně jako kanárci nebo andulky, jsou i korely velmi nenáročné a nebývají příliš hlučné.

Jejich hlavní předností je touha učit se novým věcem čili právě korely mohou být těmi papoušky, bez nichž nedáte například při každodenním workoutu ani ránu.

S papoušky je prostě zábava!

Amazonští papoušci také stojí za zvážení 

Rádi byste ještě robustnějšího papouška, protože máte doma příliš mnoho prostoru či vás drobní papouškové zrovna nebaví? Velmi opomíjení jsou amazonští papoušci neboli takzvaní amazónci, kteří, i když působí zavalitě, jsou velmi přátelští. A pokud byste si onu zavalitost odmysleli, zjistili byste, že nejsou o nic větší než například korely.

pionites
Amazónci jsou buclatí a rozkošní!

Možná máte strach, že čím větší papoušek, tím hlasitější bude, ale není tomu tak. Amazónci jsou velmi tiší a mírní svou povahou. Co však potřebují, tak trochu více prostoru. Náročnost jejich chovu však není tak velká, jak by si člověk myslel.

Papoušíčci do velmi malých bytů

Naopak pokud toho prostoru doma příliš nemáte, stojí za zvážení nejmenší papoušek vůbec. Je to takzvaný papoušíček šedokřídlý, který je do bytových domácností ideální. Není totiž hlučný, jeho velikost mu hlasitý křik nedovoluje.

papoušíčci
Papoušíček ja malinký a dostupný v mnoha barvách.

Nemyslete si však, že nebude přátelský či že by ho tato vlastnost nějak omezovala. Naopak. Je velmi hravý a aktivní, a zakřiknutá povaha rozhodně není něco, co by se papoušíčka týkalo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Nejroztomilejší zvířecí miminka. Chlupatí mazlíčci vám zpříjemní den

Zdroje článku:
https://www.moulik.cz/vycvik/sedm-nejvhodnejsich-operencu-do-bytu-496552
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.
Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Nepřehlédněte

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek