Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Má moje dítě ADHD, nebo jde jen o obyčejné zlobení? Jak hyperaktivitu rozpoznat a kdy vyhledat odborníka

Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.
hyperaktivita
Hyperaktivita (ADHD) se objevuje už v dětství. Ve zhruba polovině případů přetrvává až do dospělosti.

07. 05. 2020

07. 05. 2020

V některých případech nemusí jít o obyčejné zlobení, ale o neurologickou vývojovou poruchu, známou jako ADHD, tedy poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Na druhou stranu je nutné říct, že ne každé dítě, které zlobí má poruchu pozornosti. Při jakých příznacích je třeba se obrátit na odborníka?

Co se skrývá za ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou, která je obecně známá také jako ADHD, se objevuje už v dětství a v 50 % případů přetrvává i v dospělosti. V dospělosti některé projevy ADHD ustoupí, některé se zmírní, a proto je porucha pozornosti považována za velmi dobře zvládnutelnou, pokud jsou rodiče o problematice dobře informováni. I když není k dispozici léčba, která by tuto poruchu dokázala zcela vyléčit, díky psychologické pomoci a vhodným lékům, není se čeho obávat.

Porucha pozornosti a škola

Špatný školní prospěch, špatné vztahy se spolužáky i učiteli a neustálé poznámky. I to mohou být následky poruchy pozornosti. Z tohoto důvodu se mnozí rodiče začnou nad možnou diagnózou dítěte zamýšlet až poté, co jejich dítě začne navštěvovat školu. Do té doby jsou projevy ADHD připisovány častěji právě zlobení.

Mezi projevy poruchy pozornosti patří také impulzivita, nízké sebevědomí, neschopnost udržet pozornost, což se znatelně podepisuje právě na školním úspěších.

Nejčastější projevy poruchy pozornosti

I když mnozí rodiče zaznamenají u svých dětí poruchu pozornosti až s nástupem do školy, první projevy ADHD lze rozpoznat už mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Jaké projevy nás mohou na poruchu pozornosti upozornit?

 • Dítě není schopno udržet pozornost a soustředit se.
 • Dítě často fantazíruje a „sní s otevřenýma očima“.  
 • Rodiče mají často pocit, že je dítě neposlouchá nebo je neposlušné, protože není schopno plnit jejich pokyny.
 • Dítě si není schopno zorganizovat své činnosti včetně hry.  
 • Velmi časté je u dětí ztrácení věcí. Ve škole dítě často zapomíná a ztrácí knihy, tužky a jiné školní pomůcky.  
 • Při řízené činnosti se velmi snadno rozptýlí i malým podnětem z okolí.  
 • Dítě je neustále v pohybu, je neposedné, budí tak v ostatních pocit, že je zlobivé a neposlušné.
 • I při klidné činnosti se dítě neustále hýbe a vrtí, zkrátka nevydrží chvíli v klidu.
 • Není schopno si hrát potichu.
 • Často a hodně vypráví, a proto je ve škole často napomínáno, že vyrušuje. Dítě také často skáče jiným do řeči, včetně dospělých.
 • Je netrpělivé, není schopno počkat, až přijde na něj řada.
 • Chlapci s ADHD jsou velmi často neposední, zatímco u dívek s ADHD jsou častější sklony  k nepozornosti a dennímu snění.
K TÉMATU  Sovy v hlavní roli. Nebudete věřit tomu, jak jsou tihle noční dravci úžasně roztomilí

Kdy vyhledat pomoc odborníka?

Diagnostikovat ADHD je schopen jen odborník. Vzhledem k tomu, že každé dítě je individuální, jsou také velmi časté rozdíly ve vývoji. Některé děti jsou v určitém věku méně soustředěné než jiné, a přesto nejde o poruchu pozornosti.

Pokud rodiče u dítěte objeví některé z výše uvedených příznaků a nejedná se o projevy obyčejného dětského zlobení, je vhodné konzultovat situaci s pediatrem, který doporučí návštěvu psychologa, psychiatra či neurologa.

Příčiny vzniku ADHD

I když dosud není známá konkrétní a jediná příčina vzniku onemocnění, pravděpodobný je vliv dědičnosti, poruchy vývoje nervového systému, vliv životního prostředí aj. Podle odborníků existuje ale několik rizikových faktorů, které se na vzniku a rozvoji ADHD mohou podílet. Patří mezi ně:

 • ADHD u rodičů či sourozenců.
 • Působení toxinů (např. vystavení se působení olova v nátěrech starých budov).
 • Drogová závislost matky během těhotenství (drogy a alkohol).
 • Předčasný porod.

Mé dítě má ADHD, na co se připravit?

Má-li vaše dítě diagnostikovanou poruchu pozornosti, je třeba se připravit na některé komplikace, které ale lze zvládnout. Na co se děti a rodiče budou muset připravit?

 • Děti s ADHD nejsou často schopni plnit školní povinnosti.
 • Některé děti s ADHD zaostávají za spolužáky, což může vést k jejich nízkému sebevědomí.
 • Mají větší problémy navazovat a udržet vztahy se svými vrstevníky a mají problémy se zapojením se do kolektivu.
 • Díky nepozornosti mají více nehod a zranění než jiné děti.
 • V pubertě a dospělosti jsou více náchylné k závislostem na alkoholu a drogách, mohou mít problémy s chováním a dodržováním zákonů.
 • Děti a dospělí s diagnózou ADHD mohou mít také některé přidružené psychické poruchy. Mezi ty nejčastější patří např. problémy s porozuměním učivu a komunikací, úzkostné poruchy, nervozitu, deprese, bipolární poruchu osobnosti (maniodepresivita), neschopnost respektovat autority a nepřátelské chování vůči nim aj.
K TÉMATU  Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát

Do jaké míry budou uvedené obtíže rozsáhlé, závisí nejen na dítěti, ale také na přístupu okolí, zejména rodičů.

ADHD a co dál?

Byla-li dítěti diagnostikována porucha pozornosti s hyperaktivitou, tedy ADHD, je třeba do problematiky zapojit také blízké okolí dítěte. Nejen učitelé, ale i prarodiče, by měli vědět, jak s dítětem s poruchou pozornosti spolupracovat. Jde o to vysvětlit všem zúčastněným, že nejde o dítě zlobivé, ale dítě, které má určitý neurologický problém.

Protože na každé dítě platí něco jiného, pravděpodobně bude chvíli trvat, než rodiče najdou ten, který bude dítěti vyhovovat. Naštěstí na ADHD dítě a rodiče nikdy nejsou sami. Odborníci jako jsou zejména psychologové pomohou najít optimální přístup k onemocnění.

Pro děti s poruchou pozornosti se ukázala jako velmi účinná tzv. behaviorální terapie, psychoterapie a trénování sociálních dovedností. Dítě se učí, jak korigovat své chování a díky tomu stejně jako ostatní děti zažívá nejen úspěch ve škole, ale i mezi svými vrstevníky a posléze v životě.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Články o výchově dětí

Kroužky pro děti jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit nebo být s rodinou. Střídání koníčků je také v pořádku

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.

Nepřehlédněte

Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek