Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Ani muž, ani žena: Nebinární celebrity, které v tom (ne)mají jasno

Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
nebinární
Miley Cyrus je jednou z nebinárních celebrit.

26. 04. 2022

Co znamená, když jsem nebinární?

Význam slova nebinární se dá zjednodušeně vyložit tak, že se daná osoba nehlásí k žádnému pohlaví. Tihle lidé nechtějí být mužem, ani ženou, velmi často se někdy více ztotožňují s jedním pohlavím a jindy zase s druhým, ale zásadně odmítají být oslovovaní jen v mužském či ženském rodě.

Takže jak je vlastně okolí má oslovovat? Nebinární osobu nelze oslovovat jako on či ona, ale používá se zájmeno oni. Stav genderové neutrality ale nemusí být trvalý. Na tom se shodují i odborníci. Zatímco někdo si tímto vymezuje celoživotní vlastní identitu, jsou jedinci, kteří se za nebinární mohou považovat jen dočasně.

V České republice není příliš takových osob a z celebrit se za nebinární zatím nikdo neprohlásil. To za oceánem už to lítá. Stále více celebrit se nechce vymezovat, a tak vydávají prohlášení jako na běžícím pásu. Které z oblíbených zahraničních celebrit se považují za nebinární?

Demi Lovato

Herečka a zpěvačka Demi Lovato, která je velmi populární, to paradoxně díky tomu neměla nikdy úplně snadné. Sice ji lidé obdivovali a fanoušci milovali, ona však sama se sebou docela bojovala. Slávu neunesla, trpěla poruchou příjmu potravy, brala drogy a pila alkohol. Několikrát skončila v léčebně, jednou se předávkovala a málem zemřela.

Naštěstí se z toho začarovaného kruhu dostala, stala se symbolem pro ženy s kily navíc, začala se mít ráda, a dokonce se měla vdávat.

Ve videoklipu Melon Cake už má Demi nebinární podobu.

Půvabná a smyslná žena ale pak zničehonic všechny šokovala, když se veřejně prohlásila za nebinární. Ostříhala si vlasy a požádala, aby ji lidé oslovovali jako oni. V jejím prohlášení mimo jiné stálo, že se v posledních letech snažila uzdravit duši, pracovala na sobě a na konci toho všeho zjistila, že se necítí být ženou, ale ani mužem. Byl to šok asi pro všechny, právě zpěvaččina ženskost byla vždy inspirací pro mnohé.

K TÉMATU  Survivor po Česku aneb jak se kazí jedna z nejpopulárnějších reality show světa

Sam Smith

Anglický zpěvák Sam Smith má skutečné zlato v hrdle a veřejnost šokoval hned několikrát. Prošel obrovskou proměnou, když se mu nejprve podařilo viditelně zhubnout, v roce 2014 se pak veřejnosti svěřil s tím, že je homosexuál. V jednom z rozhovorů odhalil i to, že trpí obsedantně-kompulzivní poruchou. Po tomhle všem pak v roce 2017 svět dorazil tím, že se cítí být nebinární osobou.

I Sam si přeje být oslovovaný zájmenem oni. Vyzpovídal se i ze svých pocitů. Je to prý u něj jako na houpačce, někdy se cítí být více mužem a někdy zase ženou, ale s určitostí to nikdy neví. Je tedy možné jej zahlédnout i nalíčeného s náušnicemi v uších. Pro většinu z nás pěkný bizár, ale zdá se, že je tak spokojený.

Miley Cyrus

U Miley Cyrus nás asi nepřekvapí už nic. I když to na jejím vzhledu znát není, rovněž ona prohlásila, že se nechce řadit jen mezi ženy. Cítí se prý být nebinární, přestože to v jejím případě není o vzhledu. Podle jejích slov je to o tom, co se odehrává uvnitř. A protože ji všichni známe jako rebelku a provokatérku, není se skutečně čemu divit.

Miley Cyrus – Angels Like You

Elliot Page

Tohle jméno vám nic neříká? Ellen Page ale určitě znáte. Kanadská herečka se ještě pod rodným jménem Ellen přiznala ke své lesbické sexuální orientaci. O šest let později, tedy v roce 2020, si ale změnila jméno na Elliot Page a prohlásila, že se cítí být více mužem.

Coming out herečky Ellen Page.

Začala se tak i oblékat a dostalo se jí podpory nejen od kolegů, ale i od její partnerky. Později se však přihlásila k tomu, že se aktuálně cítí být spíše nebinární osobou. Zřejmě také neví, co vlastně chce. Své dívčí jméno Ellen ale už nepoužívá – a pro všechny je Elliot.

K TÉMATU  Beverly Hills 90210 aneb fenomén devadesátek. Jak dnes žijí herci?

I modelka Ruby Rose chce zůstat neutrální. Prohlásila, že se nehodlá přeoperovat, ale že se spíše cítí být mužem, i když se ráda obléká jako žena. Podobně to má třeba i herečka Amandla Stenberg.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Katka (54): Syn je gay. Jak se mám zachovat, když to neschvaluju?

Domácnost bez chlapa. Jaké to má výhody, které byste měly ocenit? Není všechno tak černé, jak to vypadá. Užívejte si to!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Děti zoo milují. Některá zvířata jsou pěkně chytrá a chtějí si hrát, a pak se stane, že naše potomky pěkně vystraší. Tučňáci, lvi, tygři, oblíbené zvědavé žirafy nebo velbloudi, ale i medvědi nebo bobr, dorážející přes sklo. Tyhle legrační situace vás pobaví!
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Výběr článků

Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?

Nepřehlédněte

Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek