Úterý , 04. 10. 2022

František

Ani muž, ani žena: Nebinární celebrity, které v tom (ne)mají jasno

Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
nebinární
Miley Cyrus je jednou z nebinárních celebrit.

26. 04. 2022

Co znamená, když jsem nebinární?

Význam slova nebinární se dá zjednodušeně vyložit tak, že se daná osoba nehlásí k žádnému pohlaví. Tihle lidé nechtějí být mužem, ani ženou, velmi často se někdy více ztotožňují s jedním pohlavím a jindy zase s druhým, ale zásadně odmítají být oslovovaní jen v mužském či ženském rodě.

Takže jak je vlastně okolí má oslovovat? Nebinární osobu nelze oslovovat jako on či ona, ale používá se zájmeno oni. Stav genderové neutrality ale nemusí být trvalý. Na tom se shodují i odborníci. Zatímco někdo si tímto vymezuje celoživotní vlastní identitu, jsou jedinci, kteří se za nebinární mohou považovat jen dočasně.

V České republice není příliš takových osob a z celebrit se za nebinární zatím nikdo neprohlásil. To za oceánem už to lítá. Stále více celebrit se nechce vymezovat, a tak vydávají prohlášení jako na běžícím pásu. Které z oblíbených zahraničních celebrit se považují za nebinární?

Demi Lovato

Herečka a zpěvačka Demi Lovato, která je velmi populární, to paradoxně díky tomu neměla nikdy úplně snadné. Sice ji lidé obdivovali a fanoušci milovali, ona však sama se sebou docela bojovala. Slávu neunesla, trpěla poruchou příjmu potravy, brala drogy a pila alkohol. Několikrát skončila v léčebně, jednou se předávkovala a málem zemřela.

Naštěstí se z toho začarovaného kruhu dostala, stala se symbolem pro ženy s kily navíc, začala se mít ráda, a dokonce se měla vdávat.

Ve videoklipu Melon Cake už má Demi nebinární podobu.

Půvabná a smyslná žena ale pak zničehonic všechny šokovala, když se veřejně prohlásila za nebinární. Ostříhala si vlasy a požádala, aby ji lidé oslovovali jako oni. V jejím prohlášení mimo jiné stálo, že se v posledních letech snažila uzdravit duši, pracovala na sobě a na konci toho všeho zjistila, že se necítí být ženou, ale ani mužem. Byl to šok asi pro všechny, právě zpěvaččina ženskost byla vždy inspirací pro mnohé.

K TÉMATU  Billie Eilish. Mladá zpěvačka, která se stala slavnou přes noc. Proč ji teenageři zbožňují?

Sam Smith

Anglický zpěvák Sam Smith má skutečné zlato v hrdle a veřejnost šokoval hned několikrát. Prošel obrovskou proměnou, když se mu nejprve podařilo viditelně zhubnout, v roce 2014 se pak veřejnosti svěřil s tím, že je homosexuál. V jednom z rozhovorů odhalil i to, že trpí obsedantně-kompulzivní poruchou. Po tomhle všem pak v roce 2017 svět dorazil tím, že se cítí být nebinární osobou.

I Sam si přeje být oslovovaný zájmenem oni. Vyzpovídal se i ze svých pocitů. Je to prý u něj jako na houpačce, někdy se cítí být více mužem a někdy zase ženou, ale s určitostí to nikdy neví. Je tedy možné jej zahlédnout i nalíčeného s náušnicemi v uších. Pro většinu z nás pěkný bizár, ale zdá se, že je tak spokojený.

Miley Cyrus

U Miley Cyrus nás asi nepřekvapí už nic. I když to na jejím vzhledu znát není, rovněž ona prohlásila, že se nechce řadit jen mezi ženy. Cítí se prý být nebinární, přestože to v jejím případě není o vzhledu. Podle jejích slov je to o tom, co se odehrává uvnitř. A protože ji všichni známe jako rebelku a provokatérku, není se skutečně čemu divit.

Miley Cyrus – Angels Like You

Elliot Page

Tohle jméno vám nic neříká? Ellen Page ale určitě znáte. Kanadská herečka se ještě pod rodným jménem Ellen přiznala ke své lesbické sexuální orientaci. O šest let později, tedy v roce 2020, si ale změnila jméno na Elliot Page a prohlásila, že se cítí být více mužem.

Coming out herečky Ellen Page.

Začala se tak i oblékat a dostalo se jí podpory nejen od kolegů, ale i od její partnerky. Později se však přihlásila k tomu, že se aktuálně cítí být spíše nebinární osobou. Zřejmě také neví, co vlastně chce. Své dívčí jméno Ellen ale už nepoužívá – a pro všechny je Elliot.

K TÉMATU  Kabelka Alžběty II.: co v ní ukrývá a pravidelně nosí?

I modelka Ruby Rose chce zůstat neutrální. Prohlásila, že se nehodlá přeoperovat, ale že se spíše cítí být mužem, i když se ráda obléká jako žena. Podobně to má třeba i herečka Amandla Stenberg.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Katka (54): Syn je gay. Jak se mám zachovat, když to neschvaluju?

Domácnost bez chlapa. Jaké to má výhody, které byste měly ocenit? Není všechno tak černé, jak to vypadá. Užívejte si to!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.

Nepřehlédněte

Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek