Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Ani muž, ani žena: Nebinární celebrity, které v tom (ne)mají jasno

Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
nebinární
Miley Cyrus je jednou z nebinárních celebrit.

26. 04. 2022

Co znamená, když jsem nebinární?

Význam slova nebinární se dá zjednodušeně vyložit tak, že se daná osoba nehlásí k žádnému pohlaví. Tihle lidé nechtějí být mužem, ani ženou, velmi často se někdy více ztotožňují s jedním pohlavím a jindy zase s druhým, ale zásadně odmítají být oslovovaní jen v mužském či ženském rodě.

Takže jak je vlastně okolí má oslovovat? Nebinární osobu nelze oslovovat jako on či ona, ale používá se zájmeno oni. Stav genderové neutrality ale nemusí být trvalý. Na tom se shodují i odborníci. Zatímco někdo si tímto vymezuje celoživotní vlastní identitu, jsou jedinci, kteří se za nebinární mohou považovat jen dočasně.

V České republice není příliš takových osob a z celebrit se za nebinární zatím nikdo neprohlásil. To za oceánem už to lítá. Stále více celebrit se nechce vymezovat, a tak vydávají prohlášení jako na běžícím pásu. Které z oblíbených zahraničních celebrit se považují za nebinární?

Demi Lovato

Herečka a zpěvačka Demi Lovato, která je velmi populární, to paradoxně díky tomu neměla nikdy úplně snadné. Sice ji lidé obdivovali a fanoušci milovali, ona však sama se sebou docela bojovala. Slávu neunesla, trpěla poruchou příjmu potravy, brala drogy a pila alkohol. Několikrát skončila v léčebně, jednou se předávkovala a málem zemřela.

Naštěstí se z toho začarovaného kruhu dostala, stala se symbolem pro ženy s kily navíc, začala se mít ráda, a dokonce se měla vdávat.

Ve videoklipu Melon Cake už má Demi nebinární podobu.

Půvabná a smyslná žena ale pak zničehonic všechny šokovala, když se veřejně prohlásila za nebinární. Ostříhala si vlasy a požádala, aby ji lidé oslovovali jako oni. V jejím prohlášení mimo jiné stálo, že se v posledních letech snažila uzdravit duši, pracovala na sobě a na konci toho všeho zjistila, že se necítí být ženou, ale ani mužem. Byl to šok asi pro všechny, právě zpěvaččina ženskost byla vždy inspirací pro mnohé.

K TÉMATUS Peterem Nagym o jeho novém albu PIANKO, které právě přichází na trh. Co zpěvák ještě letos chystá?

Sam Smith

Anglický zpěvák Sam Smith má skutečné zlato v hrdle a veřejnost šokoval hned několikrát. Prošel obrovskou proměnou, když se mu nejprve podařilo viditelně zhubnout, v roce 2014 se pak veřejnosti svěřil s tím, že je homosexuál. V jednom z rozhovorů odhalil i to, že trpí obsedantně-kompulzivní poruchou. Po tomhle všem pak v roce 2017 svět dorazil tím, že se cítí být nebinární osobou.

I Sam si přeje být oslovovaný zájmenem oni. Vyzpovídal se i ze svých pocitů. Je to prý u něj jako na houpačce, někdy se cítí být více mužem a někdy zase ženou, ale s určitostí to nikdy neví. Je tedy možné jej zahlédnout i nalíčeného s náušnicemi v uších. Pro většinu z nás pěkný bizár, ale zdá se, že je tak spokojený.

Miley Cyrus

U Miley Cyrus nás asi nepřekvapí už nic. I když to na jejím vzhledu znát není, rovněž ona prohlásila, že se nechce řadit jen mezi ženy. Cítí se prý být nebinární, přestože to v jejím případě není o vzhledu. Podle jejích slov je to o tom, co se odehrává uvnitř. A protože ji všichni známe jako rebelku a provokatérku, není se skutečně čemu divit.

Miley Cyrus – Angels Like You

Elliot Page

Tohle jméno vám nic neříká? Ellen Page ale určitě znáte. Kanadská herečka se ještě pod rodným jménem Ellen přiznala ke své lesbické sexuální orientaci. O šest let později, tedy v roce 2020, si ale změnila jméno na Elliot Page a prohlásila, že se cítí být více mužem.

Coming out herečky Ellen Page.

Začala se tak i oblékat a dostalo se jí podpory nejen od kolegů, ale i od její partnerky. Později se však přihlásila k tomu, že se aktuálně cítí být spíše nebinární osobou. Zřejmě také neví, co vlastně chce. Své dívčí jméno Ellen ale už nepoužívá – a pro všechny je Elliot.

K TÉMATUToto jsou poslední Ivaniny fotky s Karlem Gottem. Slabší povahy rozhodně dojmou až k slzám

I modelka Ruby Rose chce zůstat neutrální. Prohlásila, že se nehodlá přeoperovat, ale že se spíše cítí být mužem, i když se ráda obléká jako žena. Podobně to má třeba i herečka Amandla Stenberg.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Katka (54): Syn je gay. Jak se mám zachovat, když to neschvaluju?

Domácnost bez chlapa. Jaké to má výhody, které byste měly ocenit? Není všechno tak černé, jak to vypadá. Užívejte si to!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?

Nepřehlédněte

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek