Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Ani muž, ani žena: Nebinární celebrity, které v tom (ne)mají jasno

Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
nebinární
Miley Cyrus je jednou z nebinárních celebrit.

26. 04. 2022

Co znamená, když jsem nebinární?

Význam slova nebinární se dá zjednodušeně vyložit tak, že se daná osoba nehlásí k žádnému pohlaví. Tihle lidé nechtějí být mužem, ani ženou, velmi často se někdy více ztotožňují s jedním pohlavím a jindy zase s druhým, ale zásadně odmítají být oslovovaní jen v mužském či ženském rodě.

Takže jak je vlastně okolí má oslovovat? Nebinární osobu nelze oslovovat jako on či ona, ale používá se zájmeno oni. Stav genderové neutrality ale nemusí být trvalý. Na tom se shodují i odborníci. Zatímco někdo si tímto vymezuje celoživotní vlastní identitu, jsou jedinci, kteří se za nebinární mohou považovat jen dočasně.

V České republice není příliš takových osob a z celebrit se za nebinární zatím nikdo neprohlásil. To za oceánem už to lítá. Stále více celebrit se nechce vymezovat, a tak vydávají prohlášení jako na běžícím pásu. Které z oblíbených zahraničních celebrit se považují za nebinární?

Demi Lovato

Herečka a zpěvačka Demi Lovato, která je velmi populární, to paradoxně díky tomu neměla nikdy úplně snadné. Sice ji lidé obdivovali a fanoušci milovali, ona však sama se sebou docela bojovala. Slávu neunesla, trpěla poruchou příjmu potravy, brala drogy a pila alkohol. Několikrát skončila v léčebně, jednou se předávkovala a málem zemřela.

Naštěstí se z toho začarovaného kruhu dostala, stala se symbolem pro ženy s kily navíc, začala se mít ráda, a dokonce se měla vdávat.

Ve videoklipu Melon Cake už má Demi nebinární podobu.

Půvabná a smyslná žena ale pak zničehonic všechny šokovala, když se veřejně prohlásila za nebinární. Ostříhala si vlasy a požádala, aby ji lidé oslovovali jako oni. V jejím prohlášení mimo jiné stálo, že se v posledních letech snažila uzdravit duši, pracovala na sobě a na konci toho všeho zjistila, že se necítí být ženou, ale ani mužem. Byl to šok asi pro všechny, právě zpěvaččina ženskost byla vždy inspirací pro mnohé.

K TÉMATU  Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

Sam Smith

Anglický zpěvák Sam Smith má skutečné zlato v hrdle a veřejnost šokoval hned několikrát. Prošel obrovskou proměnou, když se mu nejprve podařilo viditelně zhubnout, v roce 2014 se pak veřejnosti svěřil s tím, že je homosexuál. V jednom z rozhovorů odhalil i to, že trpí obsedantně-kompulzivní poruchou. Po tomhle všem pak v roce 2017 svět dorazil tím, že se cítí být nebinární osobou.

I Sam si přeje být oslovovaný zájmenem oni. Vyzpovídal se i ze svých pocitů. Je to prý u něj jako na houpačce, někdy se cítí být více mužem a někdy zase ženou, ale s určitostí to nikdy neví. Je tedy možné jej zahlédnout i nalíčeného s náušnicemi v uších. Pro většinu z nás pěkný bizár, ale zdá se, že je tak spokojený.

Miley Cyrus

U Miley Cyrus nás asi nepřekvapí už nic. I když to na jejím vzhledu znát není, rovněž ona prohlásila, že se nechce řadit jen mezi ženy. Cítí se prý být nebinární, přestože to v jejím případě není o vzhledu. Podle jejích slov je to o tom, co se odehrává uvnitř. A protože ji všichni známe jako rebelku a provokatérku, není se skutečně čemu divit.

Miley Cyrus – Angels Like You

Elliot Page

Tohle jméno vám nic neříká? Ellen Page ale určitě znáte. Kanadská herečka se ještě pod rodným jménem Ellen přiznala ke své lesbické sexuální orientaci. O šest let později, tedy v roce 2020, si ale změnila jméno na Elliot Page a prohlásila, že se cítí být více mužem.

Coming out herečky Ellen Page.

Začala se tak i oblékat a dostalo se jí podpory nejen od kolegů, ale i od její partnerky. Později se však přihlásila k tomu, že se aktuálně cítí být spíše nebinární osobou. Zřejmě také neví, co vlastně chce. Své dívčí jméno Ellen ale už nepoužívá – a pro všechny je Elliot.

K TÉMATU  Kreativní DIY nápady, které povýší váš domov na nový level. Tohle budete chtít také!

I modelka Ruby Rose chce zůstat neutrální. Prohlásila, že se nehodlá přeoperovat, ale že se spíše cítí být mužem, i když se ráda obléká jako žena. Podobně to má třeba i herečka Amandla Stenberg.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Katka (54): Syn je gay. Jak se mám zachovat, když to neschvaluju?

Domácnost bez chlapa. Jaké to má výhody, které byste měly ocenit? Není všechno tak černé, jak to vypadá. Užívejte si to!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Toaleta je jedním z nejdůležitějších zařízení ve vaší domácnosti. Přestože jsou toalety robustní a spolehlivé součásti vodovodního systému, málokdy se najde majitel domu nebo bytu, který nikdy nemá žádné problémy s toaletou. Ucpání je možná nejběžnějším problémem toalety, ale zdaleka ne jediným. Nádrž může například vydávat nejrůznější podivné zvuky nebo může nepřetržitě téct voda. Většinu problémů s toaletami naštěstí dokáže opravit instalatér, který si sám poradí.
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.

Nepřehlédněte

Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek