Pátek , 29. 03. 2024

Taťána

Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou

Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
pokojovkám škodí
Víme, že své kytičky milujete, ale milujte je s mírou.

13. 10. 2022

Suchý povrch substrátu ne vždy značí, že rostlina potřebuje vodu

Příliš vody pokojovkám škodí, to už tedy víme. Jenže jak poznáte, že je rostlina přelitá? Někdy to není vůbec jednoduché. Ke všemu, když máte rostlinu umístěnou ve vysokém květináči a na půdu, do níž je zasazená, nevidíte. Pak se snadno může stát, že rostlina chřadne, listy žloutnou, a vy nevíte, co s tím. Dokonce se může stát, že na svrchní část půdy sáhnete a ta je vyschlá. Přece není možné, aby byla přelitá. Možné to ale skutečně je.

Než každou rostlinu zalijete, nestačí jen osahat vrchní část půdy. Správně byste měli strčit prst alespoň jeden až jeden a půl centimetru do substrátu. Je-li půda proschlá i v této části, pak rostlina potřebuje zalít, pokud je vlhká, pak zalévat nepotřebuje.

Ještě nemusí být nic ztraceno

Rostlina chřadne tím, že kořeny napadla hniloba. A toho už se většinou nezbavíte ani přesazením rostliny. Přesto můžete zkusit ji zachránit.

Nejprve vylijte z květináče přebytečnou vodu a pak rostlinu umístěte na teplejší místo a také tam, kde je dostatek slunečního světla a kde můžete zajistit dostatečné proudění vzduchu. Tak se voda ze substrátu odpaří poměrně rychle. Zároveň ale neumisťujte rostlinky do průvanu ani na radiátor.

Drenážní vrstva je základ každého úspěšného pěstování

Jakmile vám začnou žloutnout listy, je nutné rostlinu přesadit.

  1. Vyndejte ji z květináče a z kořenů odstraňte promáčenou zeminu.
  2. Nechte rostlinu přes noc v teple oschnout, aby kořeny nezačaly uhnívat. Pokud ale rostlinu ze substrátu vyndáte a kořeny již plesniví, nejlepší bude si pořídit rostlinu novou.
  3. Druhý den rostlinu umístěte do nového, propustného substrátu a na dno dejte drenážní vrstvu, ideálně keramzit. Květináč ovšem musí mít i dostatečný odtok vody. Jestliže nemáte jiný květináč než ten, v kterém byla rostlina původně, pak ho musíte pořádně vymýt a nechat proschnout.

Co rostlina, to jiný způsob zalévání

Bojíte se, že rostlinu znovu přelijete? Pak k zalévání použijte spíše rozprašovač. Každá rostlina ale potřebuje jiný typ zálivky. Sukulenty si například libují spíše v suchu než ve vlhku. Naopak jiné rostliny by měly mít substrát spíše vlhký než suchý. Nejlepší je kupovat si rostliny od malých pěstitelů, kteří vám zároveň poradí, jak je správně zalévat, kdy je přesazovat nebo jak je množit.

K TÉMATU  7 úžasných salátových zálivek. Zkuste něco nového!
zálivka
U zalévání platí spíš pravidlo, že méně je více.

Co dělat, když jedete na dovolenou?

Prodloužený víkend pokojovky přežijí bez jakýchkoliv problémů. Ale co když jedete na dovolenou na jeden či dva týdny? Samozřejmě můžete poprosit sousedku, aby vám chodila květiny zalévat, ale pak se může klidně stát, že je přelije, aby jim jakože dopřála, a až se vrátíte domů, zachráníte sotva jednu. Raději se proto spoléhejte jenom sami na sebe.

Před odjezdem na dovolenou je nejlepší nechat rostliny takzvaně vyhladovět. Čím více živin v substrátu rostliny mají, tím rychleji rostou. Vy ale před odjezdem na dovolenou potřebujete docílit přesného opaku. Ve vašem vlastním zájmu je, aby rostliny během vaší dovolené rostly co nejpomaleji. Tak jim bude stačit i méně zálivky. Rostliny ani nehnojte. Pokud přihnojení potřebují, pak s tím raději počkejte až po návratu.

Rostlinky dejte do koupelny nebo do ložnice

V den odjezdu rostliny zalijte o něco více, než je obvykle zaléváte. Ale ne zase tolik, aby jim hrozilo uhnití. Odjíždíte-li jen na týden, pak jim jinou péči věnovat nemusíte.

interiér
Chcete mít domov plný květin? Pak si dávejte pozor na to, co pokojovkám škodí.

V případě, že odjíždíte na čtrnáct dní, pak doma zatemněte, tedy zatáhněte žaluzie nebo závěsy, případně rostliny umístěte tak, aby na ně nedopadalo přímé sluneční světlo. Dále byste je měli umístit do chládku, a ne tam, kde může být v letních měsících třeba i třicet stupňů. A myslete i na dostatečnou vlhkost. Nejideálnější místností pro přechodné bydliště květin je například koupelna bez okna. Pokojovky klidně umístěte do vany, do níž napustíte trochu vody. Případně můžete rostlinu zasazenou v obalu s odtokem zabalit do vlhkých hadrů. Také můžete květiny přechovávat v místnosti, jež je orientována na sever nebo východ.

Pořiďte si samozavlažovací truhlík

U již vzrostlých rostlin můžete substrát pokrýt lehce navlhčeným novinovým papírem. Případně si můžete pořídit takzvané samozavlažovací truhlíky, které mají zásobník s vodou. Odtud si ji rostliny přitahují pomocí svých kořenů. Voda se k nim dostane prostřednictvím zavlažovacích knotů nebo vzlínajícími dutinami.  Na českém trhu je seženete za pár set korun, ale mohou vám prokázat skutečně velkou službu.

K TÉMATU  Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Existují samozavlažovací květináče kulaté i hranaté, vysoké i nízké, květináče do interiérů i exteriérů. Některé mají i pojízdná kolečka pro snadnější manipulaci. Do zásobníku doléváte vodu jednou za tři dny, záleží na jeho objemu.

Život vám usnadní i chytré aplikace do mobilního telefonu

Přemýšlíte nad tím, jak zlepšit svým rostlinám život a zároveň si chcete zjednodušit péči o rostliny? V tom případě si do svého chytrého mobilního telefonu nainstalujte aplikaci, která vám pomůže v tom, aby se u vás rostlinkám dařilo co nejlépe. Skvělou aplikací je například Planta, která vám poradí se vším, co se pokojových rostlin týká. Samozřejmě v angličtině. Zároveň vás upozorní na to, kdy rostliny zalévat, mlžit, hnojit nebo přesazovat. A také si do aplikace můžete zaznamenávat, jak vaše rostlinka roste. Je však dostupná pouze pro systémy iOS.

sukuletn
Třeba takové sukulenty vyžadují zálivku jen minimálně.

Za vyzkoušení stojí i aplikace PictureThis, která je zdarma. Pomůže vám například odhalit, jestli je daná rostlina, kterou doma máte, nebo kterou si chcete pořídit, bezpečná pro děti nebo vaše domácí mazlíčky. Také identifikuje nemocnou rostlinu a zároveň vám poradí, jak dát rostlinu rychle do pořádku. PictureThis je aplikace, která má více než 30 milionů uživatelů. Je dostupná na zařízení iOS a Android. I v tomto případě vás aplikace provede veškerou péčí o rostlinku. Upozorní vás, když je třeba rostlinu zalít, kdy je nutné ji pohnojit a kdy třeba přesadit. Můžete se spojit i s dalšími uživateli a vyměňovat si své postřehy a získávat nové tipy pro pěstování pokojovek. Je možné přidávat fotky a procházet i další profily milovníků pokojovek.

Populární českou aplikací je Neleň pro zeleň, kterou ocení jak pěstitelé pokojovek, tak i zahrádkáři. Pomáhá vám rozpoznávat různé rostliny, poradí vám, jak je pěstovat, množit a rovněž poskytuje mnoho dalších užitečných informací.

Nebojte se pěstovat vlastní pokojovky. Zvládne to úplně každý, vždy si ale musíte o rostlinkách zjistit, jakou péči potřebují. Bezhlavé zalévání ještě nikdy žádné pokojovce neprospělo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.living.cz, www.tchiboblog.cz, www.dumazahrada.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Roztomilé překvapení se skrývá pod peřinou. Není to krása, takhle si lebedit? Bezstarostný spánek chlupatých mazlíčků úplně vybízí k podobnému odpočinku. Tady se navíc jedná o takzvaný synchronizovaný spánek. Jak je vidět, účastníci si navzájem vůbec nepřekáží.
Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky
Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
Černé tečky jsou noční můrou nás všech. Objeví se již pár dní poté, co opustíme kosmetický salón, a vracejí se s železnou pravidelností. Možná jste ale ještě nepřišli na správný způsob, jak na ně. Máme pro vás TOP tipy, jak s nimi zatočit!
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.

Výběr článků

Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!

Nepřehlédněte

Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Jíte pórek často? Jestli ne, tak byste měli. Tento přírodní poklad posiluje kosti, pomůže vám se stávkujícím trávením a prospívá srdečním funkcím. Funguje také jako posilovač obranyschopnosti a bojuje proti křečovým žilám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek