Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

9 alternativních triků, když na bolest hlavy nic nezabírá

Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
bolest hlavy
Co dělat, když na bolest hlavy nic nezabírá?

30. 12. 2022

Hlava duní, bolí, točí se a vy nejste schopní myslet vůbec na nic než na tupou nebo vystřelující bolest. V některých z nás vyvolává bolest hlavy i zvracení. Obyčejné běžně dostupné léky na bolest ani ty na předpis někdy nezabírají a nezbývá nic jiného, než se pokusit to zaspat. Lékaři si mnohdy nevědí rady a nemohou příčinu bolesti odhalit. Co teď? Vyzkoušejte pár alternativních triků, jak se bolesti hlavy zbavit.

Cvičení je lék na všechno

Pohyb, a to jakýkoliv pomůže vždycky. Bolest hlavy může pocházet od krční páteře nebo z jiné části těla. Každý den byste proto měli aspoň deset minut věnovat svižnější procházce okolo bloku a také strečinku neboli protahování. Především horní poloviny zad a hrudníku.

Spánek je všemocný

Možná je bolest hlavy nebo migréna způsobena nadměrným stresem a tím pádem špatným spánkem. Je důležité spát alespoň sedm až osm hodin denně, a to v plně zatemněné místnosti. Případně lze použít spánkovou masku. Před spaním si také vypijte šálek heřmánkového nebo meduňkového čaje. Pomáhají i přírodní přípravky s třezalkou, kořenem kozlíku lékařského a hořčíkem.

Sezení u počítače

Jak u počítače sedíte vy? Se zkříženýma nohama? S nohama složenýma pod sebou? Nebo každou chvíli jinak? Zejména u sedavého zaměstnání je důležité sedět na skutečně kvalitní ergonomické židli. Dále je nutné:

  • Sedět na obou sedacích kostech rovnoměrně
  • Přední horní část pánve naklopte dopředu (ale nešpulte zadek)
  • Nohy rozkročte na šířku pánve
  • Chodidla směřují pod kolena nebo lehce před ně
  • Kolena směřují na ukazováček u chodidel
bolest hlavy
Bolest hlavy může mít původ ve špatném sezení u počítače.

Vyzkoušejte reflexní terapii

Masáž je k tomuto účelu vůbec nejvhodnější, pravidelná, alespoň jednou týdně nebo za čtrnáct dní. Najděte si svého oblíbeného fyzioterapeuta nebo maséra či masérku a sdělte mu své problémy. Už bude vědět, na co se u vás zaměřit. Někdy pomáhá i vodo nebo elektroléčba či obstřiky.

K TÉMATU  Stravování podle ročních období: Proč je přínosem pro tělo?

Dodržujte pitný režim

Mnozí z nás na to zapomínají nebo pitný režim nahrazují kávou, alkoholem a slazenými nápoji. Ani jedno z toho není dobře. Pitný režim zahrnuje pouze obyčejnou vodu bez bublinek. Optimální množství pro denní příjem tekutin je na 1 kg vaší hmotnosti 35-40 ml vody. Jestliže žena váží 60 kg, měla by denně vypít téměř 2,5 l vody. Muž vážící 90 kg by měl vypít až 3,6 l vody. Hlídejte si toto množství. Zpočátku vám to nejspíš půjde těžko, neboť lidé mají ve zvyku pít jen, když mají žízeň. Ale to je špatně. Zapisujte si, kolik sklenic denně vypijete a snažte se svůj pitný režim upravit.

Nezapomínejte na duševní hygienu

Práce je stejně důležitá jako odpočinek. Pokud pracujete hodně a odpočíváte málo, je to špatně. Je zapotřebí vyhradit si každý den alespoň hodinu až dvě jenom pro sebe a dělat během této doby jen to, co skutečně chcete a co vás činí šťastnými.

Upravte jídelníček

Žádný alkohol. To zaprvé. Možná si řeknete, že sklenička vína nebo půllitr piva ještě nikdy nikomu neuškodil, jenže sklenička ke skleničce sedá a pokud trpíte na bolesti hlavy nebo migrény často, právě alkohol, i v minimálním množství, může být spouštěčem. Rovněž vynechejte sýry, uzeniny, ořechy, čokoládu a velmi aromatické koření.

Svůj jídelníček naopak zaplňte potravinami s vysokým obsahem mědi, tedy tmavým pečivem, játry, drůbežím masem, rybami, vejci, nízkotučnými mléčnými výrobky a také čerstvou zeleninou, ovocem  a čerstvým kořením a bylinkami, jako je petržel, česnek a bazalka.

migréna
Jídelníček i pohyb mají vliv na bolesti hlavy.

Inhalujte eukalyptus nebo mátu

Někteří trpí bolestí hlavy poté, co se načichají příliš silné vůně, například parfému, lihu, benzínu a dalších výrazných pachů. Co ale rozhodně pomáhá, je čichat esenciální oleje s mátou nebo eukalyptem. Pořiďte si difuzér, naplňte ho vodou a do vody přidejte pár kapek vonné esence. Aspoň deset minut denně inhalujte.

K TÉMATU  Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

Už jste zkusili Brügger koncept?

Takzvaný Brügger koncept patří do sféry fyzioterapie a představuje metodu, která se zabývá léčbou a prevencí funkčních poruch pohybového aparátu. Odstraňuje rušivé faktory, jež poruchy vyvolávají. A v mnoha případech pomáhá i proti migréně. K uvolnění ztuhlých svalů aplikujte ručník namočený do teplé nebo horké vody a smotaný do roličky na oblast šíje a horních zad. Nechte ho působit tak dlouho, dokud ručník nezačne chladnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Jak předcházet migréně – bolesti, která nás dokáže vyřadit ze života

Zdroje článku:
www.benu.cz, www.euc.cz, www.mojezdravi.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Bílý pomerian se v psím kadeřnictví změní z rozcuchaného psíka v roztomiloučkého medvídka. Zaručujeme vám, že až tohle uvidíte, budete si ho chtít pořídit domů. Tohle štěně má absolutně sladký pohled, který nenechá nikoho chladným. Roztomilost je jeho největší zbraň.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Vstupujeme do roku 2024 s očekáváním nových trendů a výzev na pracovním trhu. Článek "Trh práce v roce 2024: Kde a jak hledat nové příležitosti?" nabízí exkluzivní pohled na oblasti s rostoucím potenciálem a zaměřuje se na klíčové aspekty, které ovlivní profesní prostředí. Zjistíte, jaké nové příležitosti se formují v technologických inovacích, nových odvětvích a měnících se pracovních modelech. Přinášíme vám průvodce pro orientaci v rychle se měnícím pracovním prostředí a radíme, kde hledat nové možnosti pro rozvoj kariéry. Nezmeškejte příležitost seznámit se s trendovými odhady na pracovním trhu v roce 2024 a připravit se na úspěšné nalezení nových perspektiv pro váš profesní růst.
Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.

Výběr článků

Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.

Nepřehlédněte

Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek