Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

9 alternativních triků, když na bolest hlavy nic nezabírá

Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
bolest hlavy
Co dělat, když na bolest hlavy nic nezabírá?

30. 12. 2022

Hlava duní, bolí, točí se a vy nejste schopní myslet vůbec na nic než na tupou nebo vystřelující bolest. V některých z nás vyvolává bolest hlavy i zvracení. Obyčejné běžně dostupné léky na bolest ani ty na předpis někdy nezabírají a nezbývá nic jiného, než se pokusit to zaspat. Lékaři si mnohdy nevědí rady a nemohou příčinu bolesti odhalit. Co teď? Vyzkoušejte pár alternativních triků, jak se bolesti hlavy zbavit.

Cvičení je lék na všechno

Pohyb, a to jakýkoliv pomůže vždycky. Bolest hlavy může pocházet od krční páteře nebo z jiné části těla. Každý den byste proto měli aspoň deset minut věnovat svižnější procházce okolo bloku a také strečinku neboli protahování. Především horní poloviny zad a hrudníku.

Spánek je všemocný

Možná je bolest hlavy nebo migréna způsobena nadměrným stresem a tím pádem špatným spánkem. Je důležité spát alespoň sedm až osm hodin denně, a to v plně zatemněné místnosti. Případně lze použít spánkovou masku. Před spaním si také vypijte šálek heřmánkového nebo meduňkového čaje. Pomáhají i přírodní přípravky s třezalkou, kořenem kozlíku lékařského a hořčíkem.

Sezení u počítače

Jak u počítače sedíte vy? Se zkříženýma nohama? S nohama složenýma pod sebou? Nebo každou chvíli jinak? Zejména u sedavého zaměstnání je důležité sedět na skutečně kvalitní ergonomické židli. Dále je nutné:

  • Sedět na obou sedacích kostech rovnoměrně
  • Přední horní část pánve naklopte dopředu (ale nešpulte zadek)
  • Nohy rozkročte na šířku pánve
  • Chodidla směřují pod kolena nebo lehce před ně
  • Kolena směřují na ukazováček u chodidel
bolest hlavy
Bolest hlavy může mít původ ve špatném sezení u počítače.

Vyzkoušejte reflexní terapii

Masáž je k tomuto účelu vůbec nejvhodnější, pravidelná, alespoň jednou týdně nebo za čtrnáct dní. Najděte si svého oblíbeného fyzioterapeuta nebo maséra či masérku a sdělte mu své problémy. Už bude vědět, na co se u vás zaměřit. Někdy pomáhá i vodo nebo elektroléčba či obstřiky.

K TÉMATU  Cviky pro dokonalý zadek. Vytvarujte své pozadí do plavek

Dodržujte pitný režim

Mnozí z nás na to zapomínají nebo pitný režim nahrazují kávou, alkoholem a slazenými nápoji. Ani jedno z toho není dobře. Pitný režim zahrnuje pouze obyčejnou vodu bez bublinek. Optimální množství pro denní příjem tekutin je na 1 kg vaší hmotnosti 35-40 ml vody. Jestliže žena váží 60 kg, měla by denně vypít téměř 2,5 l vody. Muž vážící 90 kg by měl vypít až 3,6 l vody. Hlídejte si toto množství. Zpočátku vám to nejspíš půjde těžko, neboť lidé mají ve zvyku pít jen, když mají žízeň. Ale to je špatně. Zapisujte si, kolik sklenic denně vypijete a snažte se svůj pitný režim upravit.

Nezapomínejte na duševní hygienu

Práce je stejně důležitá jako odpočinek. Pokud pracujete hodně a odpočíváte málo, je to špatně. Je zapotřebí vyhradit si každý den alespoň hodinu až dvě jenom pro sebe a dělat během této doby jen to, co skutečně chcete a co vás činí šťastnými.

Upravte jídelníček

Žádný alkohol. To zaprvé. Možná si řeknete, že sklenička vína nebo půllitr piva ještě nikdy nikomu neuškodil, jenže sklenička ke skleničce sedá a pokud trpíte na bolesti hlavy nebo migrény často, právě alkohol, i v minimálním množství, může být spouštěčem. Rovněž vynechejte sýry, uzeniny, ořechy, čokoládu a velmi aromatické koření.

Svůj jídelníček naopak zaplňte potravinami s vysokým obsahem mědi, tedy tmavým pečivem, játry, drůbežím masem, rybami, vejci, nízkotučnými mléčnými výrobky a také čerstvou zeleninou, ovocem  a čerstvým kořením a bylinkami, jako je petržel, česnek a bazalka.

migréna
Jídelníček i pohyb mají vliv na bolesti hlavy.

Inhalujte eukalyptus nebo mátu

Někteří trpí bolestí hlavy poté, co se načichají příliš silné vůně, například parfému, lihu, benzínu a dalších výrazných pachů. Co ale rozhodně pomáhá, je čichat esenciální oleje s mátou nebo eukalyptem. Pořiďte si difuzér, naplňte ho vodou a do vody přidejte pár kapek vonné esence. Aspoň deset minut denně inhalujte.

K TÉMATU  Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Už jste zkusili Brügger koncept?

Takzvaný Brügger koncept patří do sféry fyzioterapie a představuje metodu, která se zabývá léčbou a prevencí funkčních poruch pohybového aparátu. Odstraňuje rušivé faktory, jež poruchy vyvolávají. A v mnoha případech pomáhá i proti migréně. K uvolnění ztuhlých svalů aplikujte ručník namočený do teplé nebo horké vody a smotaný do roličky na oblast šíje a horních zad. Nechte ho působit tak dlouho, dokud ručník nezačne chladnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Jak předcházet migréně – bolesti, která nás dokáže vyřadit ze života

Zdroje článku:
www.benu.cz, www.euc.cz, www.mojezdravi.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek