Úterý , 04. 10. 2022

František

Hrady a zámky se otvírají veřejnosti. Na které zamířit přednostně?

Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

21. 06. 2021

Lednice je tím nejnavštěvovanějším zámkem v České republice 

Který zámek je tím nejnavštěvovanějším u nás a jaké hrady a zámky patří k tomu nejlepšímu? Zatímco někdo by si tipl Hlubokou, jiný nedopustí na Lednici. Ti druzí mají v tomto případě pravdu.

Zámek pocházející z roku 1222, který dnes doplňuje nádherný minaret poskytující nevšední výhled a krásná zahrada přitahuje každým rokem enormní množství návštěvníků. Otevírací doba je každý den (mimo pondělí), v zimním období pouze o víkendu.  

Samozřejmě by bylo mylné se domnívat, že Lednice taková, jakou ji známe dnes neprošla od svého vzniku žádnou změnou. Současný vzhled pochází až z devatenáctého století. Původně se jednalo o renesanční sídlo, později se nahradilo barokním zámkem.  

https://www.zamek-lednice.com/cs

lednice
Lednice nesídlí jen v kuchyni. (foto: 123RF)

Hluboká nad Vltavou láká i na vedlejší zoo 

Vedle Lednice je jedním z nejnavštěvovanějších zámků i ten, který se nachází v Hluboké nad Vltavou. Zámek nese stejné jméno a vidět jste ho mohli v nejedné české pohádce. Najdete ho v těsné blízkosti Českých Budějovic, odkud se sem dostanete třeba jen na kole.  

Pokud se vydáte právě sem, nenechte si ujít prohlídku. Uvnitř stavby se totiž nachází doslova fascinující stěny a stropy, které jsou zdobené ušlechtilým dřevem a dřevořezbami. Pokud patříte k milovníkům jídla, nadšení budete i z jídelního výtahu, který sem však byl nainstalován teprve v minulém století.  

Zámek Hluboká nad Vltavou patří k velkým lákadlům i díky přilehlé zoo. Zejména rodiny s dětmi si tak přijdou opravdu na své. 

https://www.zamek-hluboka.cz/cs  

hrady a zámky hluboká
Hluboká nad Vltavou patří k nejpůsobivějším stavbám u nás. (foto: 123RF)

Karlštejn je ikonickým hradem 

Kousek od hlavního města Prahy se rozléhá doslova ikonický hrad, o němž bylo dokonce napsáno nejedno knižní dílo. Řeč je o hradě Karlštejn, o kterém se kvůli muzikálu “Noc na Karlštejně” traduje, že sem měly ženy zakázaný přístup. Ve skutečnosti je však pravda zcela jinde. Sám Karel IV. zde nechal vybudovat komnaty pro svou ženu, což pověru vyvrací.  

K TÉMATU  Plánujete prázdniny pod stanem? Jak si správně zabalit?

Stejně jako na Hluboké, i zde se vyplatí podstoupit prohlídku. V současné době jsou k dispozici dva turistické okruhy. Fascinováni budete především z nástěnné výzdoby, která pochází ze 14. století, ale i z obrazů Mistra Theodorika.  

https://www.hrad-karlstejn.cz/cs

hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

Konopiště je místem pohádek 

Pokud se chcete vydat na místo, kde se natáčela celá spousta pohádek, měli byste zamířit na Konopiště. Nejen, že se jedná o zámecké sídlo, ale také se zde nachází medvědárium. Z dostupných pramenů vyplývá, že chov medvědů zde má opravdu velice dlouhou tradici. První “kousky” si sem majitelé pořídili už v 19. století. Od té doby se zde stále chovají. Unikátem je medvěd ušatý, jenž se dnes považuje za vzácnost.  

Zámek Konopiště má opravdu bohatou historii. Opět však musíme upozornit, že současná podoba zámku není jeho původní. Za dnešní vzhled vděčíme princi Františkovi Ferdinandovi d’Este, který se pustil do rozsáhlé rekonstrukce. 

https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Křivoklát zeje hudbou i mučením 

Na našem seznamu oblíbených zámků v Česku nesmí chybět ani Křivoklát. Znovu mluvíme o působivém objektu, který si zahrál v nejedné české pohádce. O této stavbě se ví, že za dob své slávy zde hrála hudba proto, aby se přehlušil křik týraných ve zdejších mučírně.  

V okolí zámku se prý nachází velký poklad, který ukryl slavný loupežník Babinský. Pokud máte rádi záhady, kterým přicházíte na kloub, třeba se právě vy pustíte do pátrání.  

Co jakožto vášniví turisté oceníte, je rozhodně pestrá historie. Ta zde několikrát v roce ožívá. Konají se zde totiž nejen ukázky řemesel, ale také filmové festivaly, muzikály, koncerty nebo si zde postaví své pódium nejedno divadlo. 

https://www.hrad-krivoklat.cz/cs

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

K TÉMATU  Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě

Cestujeme s dětmi. Kam vyrazit ještě za teplého počasí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek