Pátek , 26. 04. 2024

Oto

Dítě ve 40. Nejsem na to už moc stará? Co vás všechno čeká a co na to lékaři? Jaká rizika vám i dítku hrozí?

Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
maminka ve 40
Zdroj: 123RF.com

23. 11. 2018

V kolonce věk se u maminek, včetně prvorodiček, stále více objevují čísla nad 35. Před deseti lety to byla jedna žena z patnácti, dnes již každá pátá. Ty okolo 40 nejsou výjimkou. V letošním roce bylo matek nad 40 podle statistik přibližně 4000. Před několika lety to bylo o polovinu méně. Z tohoto trendu nemají ale žádnou radost lékaři. Jak to tedy je s těhotenstvím ve 40?

Se zdravotními riziky je třeba počítat

Ze zdravotního hlediska to opravdu není žádná hitparáda. Rizika rostou od 32 let, a ve 38 je šance na početí přibližně poloviční, než ve 30 letech a stále se snižuje. Kromě početí jsou rizika i v těhotenství zhruba dvojnásobná, jde třeba o častější spontánní porody nebo předčasný porod. Stav mohou komplikovat i onemocnění maminky, která jsou v tomto věku už relativně častá, třeba cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Prvorodičky to mají obtížnější. Proč?

Vy, které jste kvůli kariéře, (ne)vhodnému partnerovi, nebo z jakéhokoli jiného důvodu, počkaly s prvním dítětem do tohoto věku, nemáte určitě na růžích ustláno. Zdravotní rizika nejsou malá a ženy je mnohdy dobrovolně podstupují. Touha mít dítě je zkrátka silnější. Což je pochopitelné.

Bohužel, snaha není vždy korunovaná úspěchem, a jsou případy, v nichž ani věda, IVF a další metody moc nezmohou. Pokud totiž přijdete na problémy s plodností ať už u vás nebo u partnera v tomto věku, je šance na vyřešení mnohem nižší a hlavně času není mnoho.

Od blízkých se ale nedočkáte pohrdavých pohledů a ťukání si na čelo ve stylu: Tak na tohle jsi opravdu už stará, ne? Většina vám bude fandit a držet vám palce. Podporu můžete najít i v tematicky zaměřených skupinách na internetu. Ale tady nečekejte žádné velké svěřování. S radostí se každý svěří rád. Ne každý se ale otevře a popíše  komplikace a dlouhou trnitou cestou, mnohdy provázenou smutkem nad dalším negativním testem. Ale abychom vás jen nestrašili, výsledek totiž stojí za to. Nad malým zázrakem v postýlce budete žasnout.

K TÉMATU  Výbavička pro miminko. Na co byste měly myslet?

Dítě pro radost?

Říká se tak trendu celebrit, pořizovat si další dítě ve věku kolem 40 (nebo i 45) let. Toto pojmenování se vžilo u matek, které již děti mají a v tomto „vyšším“ věku se rozhodnout si buď s novým nebo stále s tím stejným partnerem pořídit ještě další dítě. I jich se ale týkají stejná zdravotní rizika jako maminek ostatních. Jen mají tu výhodu, že pokud neotěhotní, není to pro ně většinou tak fatální, jako pro ty, které plánují své první těhotenství.

Co na to maminky?

Jak zmiňují i samy matky tohoto věku v diskuzích: „Dá se to zvládnout“. Další říká, že je dokonce výhodou, že babičky už mají čas na hlídání a při dítěti báječně stíhá i práci na částečný úvazek. A všechny hovoří sice o větší únavě (stárnutí organismu neošálíte), ale také o větším nadhledu, zkušenostech a vyrovnanosti. Ale objevují se i názory typu: co když nebudu mít tu sílu: učit ho jezdit na kole, plavat, lyžovat?

Není čas otálet. Jak začít?

Pokud jste se rozhodly mít dítě v tomto věku, na nic nečekejte. Nemáte čas to rok zkoušet, a pak teprve začít zjišťovat, proč se to nedaří. Objednejte se ke svému lékaři a seznamte ho se svými plány. Doporučujeme projít základními testy vyšetření hormonálních hladin, muži si mohou nechat udělat spermiogram. Celkově jsou to reprodukční imunologická laboratorní vyšetření. Poté je již jednoduché se rozhodnout, jakou cestou se vydat. Zda cestou přirozeného početí nebo rovnou podstupovat určité hormonální stimulace a další lékařské postupy pro úspěšné početí.

Nevyspíte se a máte méně energie

Jsou tady ale u jiná rizika, než ta zdravotní. Budete unavené. Dlouhodobá únava je jiná ve dvaceti a jiná v tomto věku. Připravte se tak zásobu trpělivosti a možná i kávy a čaje, budete ji potřebovat.

K TÉMATU  Rodičovský příspěvek čeká navýšení a proti neplatičům alimentů je ve hře zálohované výživné. Víme, co to bude znamenat v praxi

Celý den běhat za aktivním klukem nebo holčičkou je náročné. Proto je důležité, abyste se udržela v kondici. Pokud moc necvičíte, určitě začněte, stačí pravidelné plavání, jóga nebo jiné cvičení ze skupiny body & mind, udrží tak vaše záda v kondici. Nezapomínejte ani na klouby.

Ale ze všeho nejdůležitější je, jak se cítíte vy samy a v jaké jste kondici.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Pod střechou každé domácnosti se dnes a denně odehrávají různé scénáře. A my můžeme jenom odhadovat, jakým problémům se v jednotlivých domech musí čelit. Pojďme to však vzít z trochu jiného, obecnějšího hlediska a prozraďme si, jaké problémy sužují českou společnost jako takovou.
Viber, jedna z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, vám přináší zábavnou velikonoční hru. Hledejte vajíčka, která schovali zajíčci a vyhrajte naše velikonoční ceny!
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.
Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?

Výběr článků

Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?

Nepřehlédněte

Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek