Neděle , 29. 01. 2023

Otýlie

Znáte nedělní syndrom Sunday Blues? Možná ho máte taky

Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
nedělní
O víkendu byste na práci vůbec neměli myslet. Od toho jsou dva dny volna.

02. 12. 2022

Pátky zbožňujeme, protože se těšíme na celé dva dny volna. Soboty jsou také skvělé, protože nemusíme myslet na práci a čas většinou trávíme tak, jak chceme my, a ne jak chtějí ostatní. V sobotu jsme rádi, že další den máme také volno. Vždyť to je přece skvělé! Jenže pak se v neděli probudíme a možná zjistíme, že ten den volna možná není tak dokonalý, jak jsme si ho vysnili. Protože po neděli zákonitě přichází pondělí.

Nedělní večer jako hotová noční můra

Sunday Blues je odborný termín psychologů, který je vyjádřením pro to, co v neděli někteří z nás cítí a prožívají. Špatná nálada, lehké svírání žaludku, úzkost. Protože víme, že v pondělí se na nás zase začnou valit povinnosti ze všech stran. Dva dny volna končí a pět pracovních dnů je před námi. Ještě horší úzkost můžeme prožívat ve chvíli, kdy se živíme něčím, co nás bytostně nebaví. Když musíme vstávat brzy ráno. Nebo když nám žaludeční neurózu přivodí jen letmá myšlenka na našeho šéfa či šéfku.

Udělejte si rozvrh na další týden

Podle odborníků by ale nedělní večer neměl sloužit k tomu, abychom řešili naše pocity. Abychom se zaobírali něčím, co nám nedělá dobře ani radost. Neděle je den, kdy bychom měli naše mentální síly šetřit.

Nedělní večer ovšem můžeme využít i k tomu, abychom si naplánovali rozvrh na další týden. K čemu to je dobré?

  • Plánování týdenního rozvrhu vám dá pocit, že svůj čas a veškeré činnosti máte pod kontrolou.
  • Klidně si můžete připravit i nákupní seznam. Nebo třeba oblečení, které si budete chtít v jednotlivé dny v týdnu obléct.

Nejste-li něčeho takového vůbec schopní, pak vás pravděpodobně úzkost paralyzovala a vy jen stále dokolečka přemýšlíte o tom, že zítra už je pondělí.

K TÉMATU  Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Procházka pomůže téměř okamžitě

  • V první řadě je ovšem velmi důležité uvědomit si, že vůbec syndrom Sunday Blues máte.
  • V druhé řade s ním musíte chtít něco dělat.

A skutečně se s tím něco dělat dá. Kromě toho, že si naplánujete rozvrh na další týden a připravíte si čisté oblečení, pomůže i pohyb, a to jakýkoliv. Není důležité, jestli si zacvičíte doma u televize, půjdete si zaběhat, projedete se na kole nebo jestli vyrazíte na hodinu ven na procházku kolem domu nebo do přírody. Zkrátka a jednoduše se musíte hýbat. To vám jednoznačně pomůže a ne zítra, za týden nebo za měsíc. Pomůže vám to téměř okamžitě.

deprese
Na pátek se každý těší, neděle neseme velmi těžce. Protože po nich následuje pondělí.

Místo alkoholu bylinkový čaj

Nepijte žádný alkohol. Někteří z nás zahánějí úzkost a strach z pondělí alkoholem. To ale není ten úplně nejlepší nápad. Samozřejmě si můžete dát skleničku vína nebo jedno pivo, ale ne každý jen u jednoho zůstane. Pak jsou z toho tři, čtyři a ráno se s bolestí hlavy a nepříjemným pocitem v ústech proklínáte. Raději si dejte bylinkový čaj na uklidnění. Rozjitřené nervy vám zklidní čaj z dobromysli, chmele, třezalky (tu nesmějí těhotné ženy) nebo meduňky. Zklidňující účinky má i bazalka.

Rozhodně nepracujte

Občas nedělní úzkost zaháníme prací. To ale také není úplně ideální varianta. Možná si říkáte, že když spoustu práce stihnete v neděli, v pondělí ráno se probudíte s lepším pocitem. Jenže takhle to nefunguje. Prací o víkendu si zaděláváte na syndrom vyhoření. Pokud skutečně potřebujete s něčím pohnout, vyhraďte si na to půl hodiny, maximálně hodinu. Víc ne.

Najděte si svou oblíbenou relaxaci

Hodinu až dvě před spaním věnujte jenom tomu, co vám dělá radost (vysedávání v hospodě se nepočítá). Ani už nesportujte, to před spaním není vůbec zdravé. Raději si najděte poklidnou činnost, která nezahrnuje internet, televizi a mobil. Čtěte si, poslouchejte svou oblíbenou hudbu. Udělejte si horkou koupel s bylinkami a esenciálními oleji. Meditujte. Vyzkoušejte dechová cvičení. Zahrajte si s rodinnou nějaké stolní hry nebo třeba malujte či něco vytvářejte.

K TÉMATU  Univerzální lék na podzimní deprese
deprese
O víkendu byste vůbec neměli pracovat, zaděláváte si tím na syndrom vyhoření.

Bez internetu a telefonu

Podle průzkumů to vypadá, že syndromem nedělního blues trpí v západním světě více než polovina lidí. Za nedělním strachem a úzkostí stojí takzvaný neurokortex, tedy mozková kůra. Práci máme totiž tendenci vnímat jako negativní, něco, co nás stresuje nebo nudí. Jenže víkend máme na to, abychom se od myšlenek na práci zcela oprostili. Máme dělat jenom to, co chceme a co nás baví. Nemáme myslet na nic nehezkého a na práci už vůbec ne.

Podle odborníků často pomáhá například i to, že se zcela odpojíte od svého pracovního telefonu a od internetu. A pochopitelně i od svého pracovního e-mailu. Vše, co nevyřešíte do pátku, nechte na pondělí. Aspoň dva dny v týdnu si zasloužíte odpočinek. A pokud vám to přece jen nedá a budete se ubíjet myšlenkami na pondělí a pracovat, ženete se doslova a do písmene do záhuby. Dříve nebo později se zhroutíte a pak už na pondělí myslet nebudete. Protože se může snadno stát, že zůstanete bez práce. A to nejspíš nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Zdroje článku:
www.elle.cz, www.betterhelp.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?

Nepřehlédněte

Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek