Středa , 29. 11. 2023

Zina

Znáte nedělní syndrom Sunday Blues? Možná ho máte taky

Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
nedělní
O víkendu byste na práci vůbec neměli myslet. Od toho jsou dva dny volna.

02. 12. 2022

Pátky zbožňujeme, protože se těšíme na celé dva dny volna. Soboty jsou také skvělé, protože nemusíme myslet na práci a čas většinou trávíme tak, jak chceme my, a ne jak chtějí ostatní. V sobotu jsme rádi, že další den máme také volno. Vždyť to je přece skvělé! Jenže pak se v neděli probudíme a možná zjistíme, že ten den volna možná není tak dokonalý, jak jsme si ho vysnili. Protože po neděli zákonitě přichází pondělí.

Nedělní večer jako hotová noční můra

Sunday Blues je odborný termín psychologů, který je vyjádřením pro to, co v neděli někteří z nás cítí a prožívají. Špatná nálada, lehké svírání žaludku, úzkost. Protože víme, že v pondělí se na nás zase začnou valit povinnosti ze všech stran. Dva dny volna končí a pět pracovních dnů je před námi. Ještě horší úzkost můžeme prožívat ve chvíli, kdy se živíme něčím, co nás bytostně nebaví. Když musíme vstávat brzy ráno. Nebo když nám žaludeční neurózu přivodí jen letmá myšlenka na našeho šéfa či šéfku.

Udělejte si rozvrh na další týden

Podle odborníků by ale nedělní večer neměl sloužit k tomu, abychom řešili naše pocity. Abychom se zaobírali něčím, co nám nedělá dobře ani radost. Neděle je den, kdy bychom měli naše mentální síly šetřit.

Nedělní večer ovšem můžeme využít i k tomu, abychom si naplánovali rozvrh na další týden. K čemu to je dobré?

  • Plánování týdenního rozvrhu vám dá pocit, že svůj čas a veškeré činnosti máte pod kontrolou.
  • Klidně si můžete připravit i nákupní seznam. Nebo třeba oblečení, které si budete chtít v jednotlivé dny v týdnu obléct.

Nejste-li něčeho takového vůbec schopní, pak vás pravděpodobně úzkost paralyzovala a vy jen stále dokolečka přemýšlíte o tom, že zítra už je pondělí.

K TÉMATU  Zapomeňte na depku. Tohle je 10 důvodů, proč mít z podzimu radost

Procházka pomůže téměř okamžitě

  • V první řadě je ovšem velmi důležité uvědomit si, že vůbec syndrom Sunday Blues máte.
  • V druhé řade s ním musíte chtít něco dělat.

A skutečně se s tím něco dělat dá. Kromě toho, že si naplánujete rozvrh na další týden a připravíte si čisté oblečení, pomůže i pohyb, a to jakýkoliv. Není důležité, jestli si zacvičíte doma u televize, půjdete si zaběhat, projedete se na kole nebo jestli vyrazíte na hodinu ven na procházku kolem domu nebo do přírody. Zkrátka a jednoduše se musíte hýbat. To vám jednoznačně pomůže a ne zítra, za týden nebo za měsíc. Pomůže vám to téměř okamžitě.

deprese
Na pátek se každý těší, neděle neseme velmi těžce. Protože po nich následuje pondělí.

Místo alkoholu bylinkový čaj

Nepijte žádný alkohol. Někteří z nás zahánějí úzkost a strach z pondělí alkoholem. To ale není ten úplně nejlepší nápad. Samozřejmě si můžete dát skleničku vína nebo jedno pivo, ale ne každý jen u jednoho zůstane. Pak jsou z toho tři, čtyři a ráno se s bolestí hlavy a nepříjemným pocitem v ústech proklínáte. Raději si dejte bylinkový čaj na uklidnění. Rozjitřené nervy vám zklidní čaj z dobromysli, chmele, třezalky (tu nesmějí těhotné ženy) nebo meduňky. Zklidňující účinky má i bazalka.

Rozhodně nepracujte

Občas nedělní úzkost zaháníme prací. To ale také není úplně ideální varianta. Možná si říkáte, že když spoustu práce stihnete v neděli, v pondělí ráno se probudíte s lepším pocitem. Jenže takhle to nefunguje. Prací o víkendu si zaděláváte na syndrom vyhoření. Pokud skutečně potřebujete s něčím pohnout, vyhraďte si na to půl hodiny, maximálně hodinu. Víc ne.

Najděte si svou oblíbenou relaxaci

Hodinu až dvě před spaním věnujte jenom tomu, co vám dělá radost (vysedávání v hospodě se nepočítá). Ani už nesportujte, to před spaním není vůbec zdravé. Raději si najděte poklidnou činnost, která nezahrnuje internet, televizi a mobil. Čtěte si, poslouchejte svou oblíbenou hudbu. Udělejte si horkou koupel s bylinkami a esenciálními oleji. Meditujte. Vyzkoušejte dechová cvičení. Zahrajte si s rodinnou nějaké stolní hry nebo třeba malujte či něco vytvářejte.

K TÉMATU  Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?
deprese
O víkendu byste vůbec neměli pracovat, zaděláváte si tím na syndrom vyhoření.

Bez internetu a telefonu

Podle průzkumů to vypadá, že syndromem nedělního blues trpí v západním světě více než polovina lidí. Za nedělním strachem a úzkostí stojí takzvaný neurokortex, tedy mozková kůra. Práci máme totiž tendenci vnímat jako negativní, něco, co nás stresuje nebo nudí. Jenže víkend máme na to, abychom se od myšlenek na práci zcela oprostili. Máme dělat jenom to, co chceme a co nás baví. Nemáme myslet na nic nehezkého a na práci už vůbec ne.

Podle odborníků často pomáhá například i to, že se zcela odpojíte od svého pracovního telefonu a od internetu. A pochopitelně i od svého pracovního e-mailu. Vše, co nevyřešíte do pátku, nechte na pondělí. Aspoň dva dny v týdnu si zasloužíte odpočinek. A pokud vám to přece jen nedá a budete se ubíjet myšlenkami na pondělí a pracovat, ženete se doslova a do písmene do záhuby. Dříve nebo později se zhroutíte a pak už na pondělí myslet nebudete. Protože se může snadno stát, že zůstanete bez práce. A to nejspíš nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Zdroje článku:
www.elle.cz, www.betterhelp.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.

Nepřehlédněte

Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek