Středa , 26. 06. 2024

Ivan

Znáte nedělní syndrom Sunday Blues? Možná ho máte taky

Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
nedělní
O víkendu byste na práci vůbec neměli myslet. Od toho jsou dva dny volna.

02. 12. 2022

Pátky zbožňujeme, protože se těšíme na celé dva dny volna. Soboty jsou také skvělé, protože nemusíme myslet na práci a čas většinou trávíme tak, jak chceme my, a ne jak chtějí ostatní. V sobotu jsme rádi, že další den máme také volno. Vždyť to je přece skvělé! Jenže pak se v neděli probudíme a možná zjistíme, že ten den volna možná není tak dokonalý, jak jsme si ho vysnili. Protože po neděli zákonitě přichází pondělí.

Nedělní večer jako hotová noční můra

Sunday Blues je odborný termín psychologů, který je vyjádřením pro to, co v neděli někteří z nás cítí a prožívají. Špatná nálada, lehké svírání žaludku, úzkost. Protože víme, že v pondělí se na nás zase začnou valit povinnosti ze všech stran. Dva dny volna končí a pět pracovních dnů je před námi. Ještě horší úzkost můžeme prožívat ve chvíli, kdy se živíme něčím, co nás bytostně nebaví. Když musíme vstávat brzy ráno. Nebo když nám žaludeční neurózu přivodí jen letmá myšlenka na našeho šéfa či šéfku.

Udělejte si rozvrh na další týden

Podle odborníků by ale nedělní večer neměl sloužit k tomu, abychom řešili naše pocity. Abychom se zaobírali něčím, co nám nedělá dobře ani radost. Neděle je den, kdy bychom měli naše mentální síly šetřit.

Nedělní večer ovšem můžeme využít i k tomu, abychom si naplánovali rozvrh na další týden. K čemu to je dobré?

  • Plánování týdenního rozvrhu vám dá pocit, že svůj čas a veškeré činnosti máte pod kontrolou.
  • Klidně si můžete připravit i nákupní seznam. Nebo třeba oblečení, které si budete chtít v jednotlivé dny v týdnu obléct.

Nejste-li něčeho takového vůbec schopní, pak vás pravděpodobně úzkost paralyzovala a vy jen stále dokolečka přemýšlíte o tom, že zítra už je pondělí.

K TÉMATU  Den matek: co popřál Leoš Mareš své mamince?

Procházka pomůže téměř okamžitě

  • V první řadě je ovšem velmi důležité uvědomit si, že vůbec syndrom Sunday Blues máte.
  • V druhé řade s ním musíte chtít něco dělat.

A skutečně se s tím něco dělat dá. Kromě toho, že si naplánujete rozvrh na další týden a připravíte si čisté oblečení, pomůže i pohyb, a to jakýkoliv. Není důležité, jestli si zacvičíte doma u televize, půjdete si zaběhat, projedete se na kole nebo jestli vyrazíte na hodinu ven na procházku kolem domu nebo do přírody. Zkrátka a jednoduše se musíte hýbat. To vám jednoznačně pomůže a ne zítra, za týden nebo za měsíc. Pomůže vám to téměř okamžitě.

deprese
Na pátek se každý těší, neděle neseme velmi těžce. Protože po nich následuje pondělí.

Místo alkoholu bylinkový čaj

Nepijte žádný alkohol. Někteří z nás zahánějí úzkost a strach z pondělí alkoholem. To ale není ten úplně nejlepší nápad. Samozřejmě si můžete dát skleničku vína nebo jedno pivo, ale ne každý jen u jednoho zůstane. Pak jsou z toho tři, čtyři a ráno se s bolestí hlavy a nepříjemným pocitem v ústech proklínáte. Raději si dejte bylinkový čaj na uklidnění. Rozjitřené nervy vám zklidní čaj z dobromysli, chmele, třezalky (tu nesmějí těhotné ženy) nebo meduňky. Zklidňující účinky má i bazalka.

Rozhodně nepracujte

Občas nedělní úzkost zaháníme prací. To ale také není úplně ideální varianta. Možná si říkáte, že když spoustu práce stihnete v neděli, v pondělí ráno se probudíte s lepším pocitem. Jenže takhle to nefunguje. Prací o víkendu si zaděláváte na syndrom vyhoření. Pokud skutečně potřebujete s něčím pohnout, vyhraďte si na to půl hodiny, maximálně hodinu. Víc ne.

Najděte si svou oblíbenou relaxaci

Hodinu až dvě před spaním věnujte jenom tomu, co vám dělá radost (vysedávání v hospodě se nepočítá). Ani už nesportujte, to před spaním není vůbec zdravé. Raději si najděte poklidnou činnost, která nezahrnuje internet, televizi a mobil. Čtěte si, poslouchejte svou oblíbenou hudbu. Udělejte si horkou koupel s bylinkami a esenciálními oleji. Meditujte. Vyzkoušejte dechová cvičení. Zahrajte si s rodinnou nějaké stolní hry nebo třeba malujte či něco vytvářejte.

K TÉMATU  Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?
deprese
O víkendu byste vůbec neměli pracovat, zaděláváte si tím na syndrom vyhoření.

Bez internetu a telefonu

Podle průzkumů to vypadá, že syndromem nedělního blues trpí v západním světě více než polovina lidí. Za nedělním strachem a úzkostí stojí takzvaný neurokortex, tedy mozková kůra. Práci máme totiž tendenci vnímat jako negativní, něco, co nás stresuje nebo nudí. Jenže víkend máme na to, abychom se od myšlenek na práci zcela oprostili. Máme dělat jenom to, co chceme a co nás baví. Nemáme myslet na nic nehezkého a na práci už vůbec ne.

Podle odborníků často pomáhá například i to, že se zcela odpojíte od svého pracovního telefonu a od internetu. A pochopitelně i od svého pracovního e-mailu. Vše, co nevyřešíte do pátku, nechte na pondělí. Aspoň dva dny v týdnu si zasloužíte odpočinek. A pokud vám to přece jen nedá a budete se ubíjet myšlenkami na pondělí a pracovat, ženete se doslova a do písmene do záhuby. Dříve nebo později se zhroutíte a pak už na pondělí myslet nebudete. Protože se může snadno stát, že zůstanete bez práce. A to nejspíš nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Zdroje článku:
www.elle.cz, www.betterhelp.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte před sebou volný víkend a přemýšlíte, co byste se svojí láskou podnikli? Nebo jenom hledáte atraktivní destinaci, kterou navštívíte při další letní dovolené? Nemusíte vždy jezdit tam, kam většina lidí. Zajeďte si za romantikou, která se vám doslova vryje pod kůži.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Úsměv se podílí na dobrém prvním dojmu. Pakliže máte zuby zažloutlé a nehezké, nemůžeme se divit tomu, když lidé odvrací zrak při rozhovoru s námi. Pokud chcete mít zuby krásně bílé jako perličky, je načase zjistit, díky čemu bílého chrupu dosáhnete.
Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Mláďátka jsou vždycky roztomilá, a platí to nejen o těch zvířecích. Tihle rozpustilí mazlíčci vám zaručeně zvednou náladu, a někteří z nich úplně volají o to si je pochovat.
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Přemýšlíte o soukromé školce pro vaše dítě? Dnes se podíváme na výhody a nevýhody soukromých školek. Prozkoumáme výhody jako individuální přístup a zaměření na specifické potřeby dítěte, stejně jako možné překážky, které mohou v soukromých školkách vzniknout. Čemu dáte nakonec přednost státní školce, nebo soukromé? Jaké jsou vaše zkušenosti?
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.

Výběr článků

Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
Vy ani váš partner nepijete alkohol? Žili jste spolu ještě před svatbou? Váš vztah asi nevydrží. A to i přes to, že jste si před oltářem slibovali lásku a věrnost. V pozoru by měli být i tací, kteří mají odloučené rodiče. Prý je potká stejný osud!

Nepřehlédněte

Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek