Středa , 24. 04. 2024

Jiří

Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Táta
Táta s dítětem na lavičce v parku

13. 03. 2020

Jak to vidí muži?

I když má Jan 39 let, zatím si nepřál děti. „Je to moc brzy. Sotva jsme začali cestovat, a najednou se máme všeho vzdát.“ Jeho vrstevník Martin dodává: „Partnerka na mě po narození dítěte nemá už vůbec čas. Změnil jsem se v nositele peněz do domácnosti. Necítím, že by mě někdo miloval.“ „Náš milostný život naprosto neexistuje. Všechno se změnilo, když se narodila malá,“ tvrdí čtyřicátník Zdeněk. „Teď jsme pořád doma, lezeme si na nervy a stále se hádáme. Dítě navíc bývá často nemocné. Tohle jsem naprosto netušil, že budu muset snášet jako otec,“ uzavírá téma třicetiletý Mirek.

Skrývají své obavy?

Mužům se samozřejmě při příchodu nového člena do společného hnízda nezmění život tolik, jako matkám. Ty jsou postaveny do role, ze které není úniku – dítě je na nich naprosto závislé. Ale i novopečení tatínkové cítí, že je toho na ně najednou moc. Zodpovědnost, jakou dříve nezažili. Každý na to reaguje jiným způsobem. Někdo se uzavře do sebe a tiše snáší všechny změny, jiný se promění v nevrlého chlapíka. Je to často proto, že muži neumějí o svých citech narovinu mluvit. Možná mají strach, že nebudou dobrými otci.

Otec a jeho role
Muž otec a mladá dcera na procházce přírodou. (zdroj foto: pixabay.com)

Role otec. Jak mu pomoci?

Vidíte, že partner nejeví zájem o to, aby s miminkem trávil čas? Někteří muži jsou vychováváni v prostředí, kde byly jasně určeny úlohy žen a mužů. Možná je v něm někde hluboce zakotveno, že to má být vaše práce a otec je zde od toho, aby zaopatřil rodinu. Tyto názory už ale do dnešního století rozhodně nepatří. Zkuste mu ve chvílích, kdy je vám spolu příjemně, nastínit, jak krásné je, když si s miminkem hraje. Otcova láska je v životě dítěte stejně důležitá jako mateřská. Obě jsou stavebním kamenem zdravého jedince.

K TÉMATU  Dechberoucí příběh Karla Svobody skladatele, který uměl žít naplno

S věkem se to lepší

Většina matek uvádí, že partner se naplno do aktivního trávení času s dítětem zapojuje až okolo 2 let věku dítěte. Opět je to dle průzkumů dáno zkostnatělou výchovou a dělením rolí. Možná tedy svou snahou o upřímnost a skutečné partnerství uspějete a podaří se vám i v zarputilém machrovi vykřesat trochu snahy. Někdy je však třeba počkat, až si k sobě muž s dítětem najdou svou cestu.  

Otec
Táta s dítětem na lavičce v parku. (zdroj foto: pixabay.com)

Jak na něj

Vážná rodinná situace, kdy muž odmítá novou životní roli, si žádá komunikaci. Nikdy partnera nekonfrontujte ve vzteku, mohly byste vše jen zhoršit. Nejlepší je otevřít téma “otec” při nějaké příjemné společné chvíli, kdy například miminko spí. Zkuste jej pochválit za to, co dělá v nové roli otce dobře. Poté řekněte, že vidíte, jak na něj miminko krásně reaguje, a že je úplně nadšené z jeho přítomnosti. Pochvalte ho, jak frajersky vypadá s kočárkem. Zkuste to raději přes pochvalu, zabírá to lépe.

Nátlak nepomáhá

I když vás srdce z nové situace bolí, vydržte. Když situaci nezvládnete, vztah otce k dítěti se podstatně zhorší. Konfrontovat partnera s neustálými výčitkami a výčtem situací, které nezvládá nebo dělá naprosto špatně, nikdy nevede k ničemu dobrému. Možná byl váš muž vychováván v prostředí, kde si chlapi dělali, co chtějí, a ženy musely všechno doslova odedřít. Přejete si skutečnou změnu? Vydržte a jděte na to chytře. Malými krůčky dokážete udělat velké věci.

Stát se novopečeným rodičem je těžké pro obě strany. Mužovu situaci nelze zlehčovat, i když je samozřejmě podstatně jednodušší než naše, ženská úloha. Nastartujte všechnu sílu a věřte, že když budete postupovat jako to dělávaly naše babičky – chytře a systematicky, nakonec dosáhnete svého. Pro dobro vás všech.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Když jsem před třemi lety potkala svého současného muže, byla jsem nadšená. Vkládala jsem velké naděje do naší lásky. Pořídili jsme si společné bydlení a narodila se nám dcera. Po čase jsem ale poznala, že žádné dlouhodobé soužití není ideální. Dnes je náš společný život rodičovský, a já si začala psát s bývalým z Chorvatska.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Sváteční období je v plném proudu, a s ním přichází potřeba najít rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitami. Dnešní pondělní článek na Dámské Lize se věnuje této výzvě, přináší nápady a tipy, jak aktivně odpočívat mezi svátky. Bez ohledu na to, zda preferujete venkovní dobrodružství, relaxaci v pohodlí domova, nebo nové zážitky s rodinou a přáteli, čekají vás inspirace, jak plně využít krásné chvíle mezi vánočními svátky.
Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Výběr článků

Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
V generacích to tak chodí, že jedna pomáhá druhé. Hlídání vnoučat babičkami a dědečky k tomu bezpochyby patří. Je také dobré pro budování rodinných vztahů. Nikoli jako sebeobětování, ale jako skvělý čas strávený s generací, která vám může hodně dát, a funguje to i naopak.

Nepřehlédněte

Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek