Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Dvě ovulace v jeden měsíc. Je to vůbec možné?

Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
ovulace
Ovulace je zpravidla pouze jedna v jednom cyklu. Občas se to ale sejde. (foto: 123RF)

21. 01. 2022

21. 01. 2022

Ať už období svých plodných dnů z důvodu snažení o miminko pečlivě sledujete, anebo to prozatím jde mimo vás, jedno je jisté. Měsíc co měsíc, pokud je vaše tělo v rovnováze, dochází ke klasickému ději. Nastanou plodné dny, dojde k ovulaci a pokud vypuštěné vajíčko není oplodněné, přijde menstruační krvácení. Vlastně žádná novinka pod sluncem. Jsou ale ženy, jejichž tělo zvládne ovulace rovnou dvě (raritně i tři)! Což může být zejména pro snažící se páry velkou výhodou. Pojďme se na to podívat trochu zblízka – dvě ovulace v jednom cyklu.

Příběh každoměsíční ovulace

Ovulace je z hlediska menstruačního cyklu velmi důležitá a na jejím vzniku se podílí řada tělesných procesů. Některé vnímavější ženy již dokážou vytušit, a to zejména pokud se období plodných dnů ohlásí několika typickými projevy. Ačkoli samotná ovulace trvá jeden den, a vajíčko je po opuštění folikulu schopné početí přibližně 12 – 24 hodin, samotné plodné období je o něco delší. Některé ženy pak mohou v takovém období pociťovat přítomnost hojného cervikálního hlenu připomínající vaječný bílek (právě ten dokáže udržet spermie co nejdéle naživu), dost časté jsou také bolesti v podbřišku. Při samotné ovulaci pak lehké špinění (nejčastěji výtok s jemnými nitkami krve). Ovulaci lze vyčíst nejen z toho, jak se naše tělo chová. Odhalit ji můžeme i jinou cestou – pravidelným měřením bazální teploty a díky šikovným ovulačním testům.

Ovulační testy

Reagují na přítomnost LH hormonu, který se právě při samotné ovulaci rapidně zvyšuje. Samotné testování je však nutné podstupovat každý den, zpravidla po dobu týdne kdy ovulaci čekáte. Ideální je pro takový účel zvolit moč odebranou kdykoli mezi 10 – 17 hodinou. Ranní moč v tomto ohledu není vhodná, jelikož může zbytečně mást klamnými výsledky. Občas se ženám na testech objevují takzvaní duchové. Ti však nic neznamenají. Pokud ale jednoho dne na testu objevíte stejně silnou nebo dokonce silnější čárku oproti té testující, je zřejmé, že ovulace se nejdéle do 24 – 36 hodin dostaví.

K TÉMATU  Lze si užít koupání s menstruací? S těmito pomůckami ano

Bazální teplota

Pro tento účel je vhodné pomoci si buďto speciálními teploměry, bohatě si ale vystačíte i s těmi klasickými. Měření bazální teploty je nutné každý den jakmile se probudíte. Tedy ještě v okamžiku, než vstanete z postele. Pokud si měříte bazální teplotu opravdu pečlivě, zjistíte, že váš menstruační cyklus má určitou pravidelnost, díky které vystopujete přítomnost ovulace. Ačkoli je každá žena jiná, platí obecné pravidlo. Obvyklá teplota v pochvě se pohybuje kolem 36,3 až 36,7 ⁰C, přičemž během ovulace se celková teplota zvýší o 0,3 až 0,6 ⁰C. Teplota při ovulaci pak může dosáhnout až k 37 ⁰C a drží se nahoře až do menstruace.

Co když jsou v měsíci ovulace dvě?

Některé ženy však občas mohou nebo zaznamenají, že některý z cyklů je zkrátka jiný. Zažívají tělesné projevy plodných dnů dvakrát, i testy a výsledky z teploměru se tváří, jako kdyby se celý děj opakoval. Někdy se však na to může přijít i zcela náhodně, kdy při gynekologické prohlídce váš lékař zjistí, že ve vaječníku dozrává folikul, ačkoli jste před pár dny měla pomocí testů potvrzenou ovulaci. Přestože dvě ovulace v rámci jednoho cyklu nebývají časté, objevit se samozřejmě mohou. Zpravidla k nim pak dochází v rozestupu pár hodin či několika dnů. Podle dostupných údajů pak ke dvojí ovulaci dochází zejména u žen starších třiceti let. Větší pravděpodobnost pak také bývá v rámci užívání léků stimulující ovulaci nebo po provedení drillingu vaječníků. 

Dvě ovulace zvyšují šanci na dvojčata

Pokud se v jednom cyklu objevují dvě (zcela výjimečně i tři) ovulace, pro snažící se maminky to znamená, že šance na početí miminka o něco stoupají. Je zkrátka větší pravděpodobnost, že se v případě načasování styku rozhodně trefíte do jednoho ze dvou plodných období. Nutno ale zmínit, že dvě ovulace v jednom cyklu mohou vést k tomu, že se vám podaří počít dvojvaječná dvojčata. V takovou chvíli jsou totiž vypuštěná rovnou dvě vajíčka, která následně oplodní dvě různé spermie. Vzhledem k tomu, že v čase početí je určitý rozdíl, při porodu takovýchto dvojčátek je zřejmé, že jeden z týmu je třeba o týden mladší, než jeho sourozenec.

K TÉMATU  Plážová móda 2022 – co se bude nosit tuto sezónu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek