Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Dvě ovulace v jeden měsíc. Je to vůbec možné?

Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
ovulace
Ovulace je zpravidla pouze jedna v jednom cyklu. Občas se to ale sejde. (foto: 123RF)

21. 01. 2022

21. 01. 2022

Ať už období svých plodných dnů z důvodu snažení o miminko pečlivě sledujete, anebo to prozatím jde mimo vás, jedno je jisté. Měsíc co měsíc, pokud je vaše tělo v rovnováze, dochází ke klasickému ději. Nastanou plodné dny, dojde k ovulaci a pokud vypuštěné vajíčko není oplodněné, přijde menstruační krvácení. Vlastně žádná novinka pod sluncem. Jsou ale ženy, jejichž tělo zvládne ovulace rovnou dvě (raritně i tři)! Což může být zejména pro snažící se páry velkou výhodou. Pojďme se na to podívat trochu zblízka – dvě ovulace v jednom cyklu.

Příběh každoměsíční ovulace

Ovulace je z hlediska menstruačního cyklu velmi důležitá a na jejím vzniku se podílí řada tělesných procesů. Některé vnímavější ženy již dokážou vytušit, a to zejména pokud se období plodných dnů ohlásí několika typickými projevy. Ačkoli samotná ovulace trvá jeden den, a vajíčko je po opuštění folikulu schopné početí přibližně 12 – 24 hodin, samotné plodné období je o něco delší. Některé ženy pak mohou v takovém období pociťovat přítomnost hojného cervikálního hlenu připomínající vaječný bílek (právě ten dokáže udržet spermie co nejdéle naživu), dost časté jsou také bolesti v podbřišku. Při samotné ovulaci pak lehké špinění (nejčastěji výtok s jemnými nitkami krve). Ovulaci lze vyčíst nejen z toho, jak se naše tělo chová. Odhalit ji můžeme i jinou cestou – pravidelným měřením bazální teploty a díky šikovným ovulačním testům.

Ovulační testy

Reagují na přítomnost LH hormonu, který se právě při samotné ovulaci rapidně zvyšuje. Samotné testování je však nutné podstupovat každý den, zpravidla po dobu týdne kdy ovulaci čekáte. Ideální je pro takový účel zvolit moč odebranou kdykoli mezi 10 – 17 hodinou. Ranní moč v tomto ohledu není vhodná, jelikož může zbytečně mást klamnými výsledky. Občas se ženám na testech objevují takzvaní duchové. Ti však nic neznamenají. Pokud ale jednoho dne na testu objevíte stejně silnou nebo dokonce silnější čárku oproti té testující, je zřejmé, že ovulace se nejdéle do 24 – 36 hodin dostaví.

K TÉMATU  Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Bazální teplota

Pro tento účel je vhodné pomoci si buďto speciálními teploměry, bohatě si ale vystačíte i s těmi klasickými. Měření bazální teploty je nutné každý den jakmile se probudíte. Tedy ještě v okamžiku, než vstanete z postele. Pokud si měříte bazální teplotu opravdu pečlivě, zjistíte, že váš menstruační cyklus má určitou pravidelnost, díky které vystopujete přítomnost ovulace. Ačkoli je každá žena jiná, platí obecné pravidlo. Obvyklá teplota v pochvě se pohybuje kolem 36,3 až 36,7 ⁰C, přičemž během ovulace se celková teplota zvýší o 0,3 až 0,6 ⁰C. Teplota při ovulaci pak může dosáhnout až k 37 ⁰C a drží se nahoře až do menstruace.

Co když jsou v měsíci ovulace dvě?

Některé ženy však občas mohou nebo zaznamenají, že některý z cyklů je zkrátka jiný. Zažívají tělesné projevy plodných dnů dvakrát, i testy a výsledky z teploměru se tváří, jako kdyby se celý děj opakoval. Někdy se však na to může přijít i zcela náhodně, kdy při gynekologické prohlídce váš lékař zjistí, že ve vaječníku dozrává folikul, ačkoli jste před pár dny měla pomocí testů potvrzenou ovulaci. Přestože dvě ovulace v rámci jednoho cyklu nebývají časté, objevit se samozřejmě mohou. Zpravidla k nim pak dochází v rozestupu pár hodin či několika dnů. Podle dostupných údajů pak ke dvojí ovulaci dochází zejména u žen starších třiceti let. Větší pravděpodobnost pak také bývá v rámci užívání léků stimulující ovulaci nebo po provedení drillingu vaječníků. 

Dvě ovulace zvyšují šanci na dvojčata

Pokud se v jednom cyklu objevují dvě (zcela výjimečně i tři) ovulace, pro snažící se maminky to znamená, že šance na početí miminka o něco stoupají. Je zkrátka větší pravděpodobnost, že se v případě načasování styku rozhodně trefíte do jednoho ze dvou plodných období. Nutno ale zmínit, že dvě ovulace v jednom cyklu mohou vést k tomu, že se vám podaří počít dvojvaječná dvojčata. V takovou chvíli jsou totiž vypuštěná rovnou dvě vajíčka, která následně oplodní dvě různé spermie. Vzhledem k tomu, že v čase početí je určitý rozdíl, při porodu takovýchto dvojčátek je zřejmé, že jeden z týmu je třeba o týden mladší, než jeho sourozenec.

K TÉMATU  Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Kozoroh je předně charakteristický svou pílí a pracovitostí. Mnohdy se může stát, že svůj úspěch má zadarmo, ale není tomu tak. Stojí za ním tvrdá práce a věnování svého značného času a prostoru. Zvládne mít úspěšnou vedoucí pracovní roli a zároveň být i hlavou rodiny a vést domácnost.
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.
Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?
K získání krásné a zdravé pokožky bez nedokonalostí, silných vlasů a pěstěných nehtů nemusíte podstupovat žádné složité procedury. Tím správným receptem pro přirozenou krásu jsou vzácné přírodní oleje, které dokáží s vaším vzhledem učiněné zázraky.
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Výběr článků

Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?

Nepřehlédněte

Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek