Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Dvě ovulace v jeden měsíc. Je to vůbec možné?

Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
ovulace
Ovulace je zpravidla pouze jedna v jednom cyklu. Občas se to ale sejde. (foto: 123RF)

21. 01. 2022

21. 01. 2022

Ať už období svých plodných dnů z důvodu snažení o miminko pečlivě sledujete, anebo to prozatím jde mimo vás, jedno je jisté. Měsíc co měsíc, pokud je vaše tělo v rovnováze, dochází ke klasickému ději. Nastanou plodné dny, dojde k ovulaci a pokud vypuštěné vajíčko není oplodněné, přijde menstruační krvácení. Vlastně žádná novinka pod sluncem. Jsou ale ženy, jejichž tělo zvládne ovulace rovnou dvě (raritně i tři)! Což může být zejména pro snažící se páry velkou výhodou. Pojďme se na to podívat trochu zblízka – dvě ovulace v jednom cyklu.

Příběh každoměsíční ovulace

Ovulace je z hlediska menstruačního cyklu velmi důležitá a na jejím vzniku se podílí řada tělesných procesů. Některé vnímavější ženy již dokážou vytušit, a to zejména pokud se období plodných dnů ohlásí několika typickými projevy. Ačkoli samotná ovulace trvá jeden den, a vajíčko je po opuštění folikulu schopné početí přibližně 12 – 24 hodin, samotné plodné období je o něco delší. Některé ženy pak mohou v takovém období pociťovat přítomnost hojného cervikálního hlenu připomínající vaječný bílek (právě ten dokáže udržet spermie co nejdéle naživu), dost časté jsou také bolesti v podbřišku. Při samotné ovulaci pak lehké špinění (nejčastěji výtok s jemnými nitkami krve). Ovulaci lze vyčíst nejen z toho, jak se naše tělo chová. Odhalit ji můžeme i jinou cestou – pravidelným měřením bazální teploty a díky šikovným ovulačním testům.

Ovulační testy

Reagují na přítomnost LH hormonu, který se právě při samotné ovulaci rapidně zvyšuje. Samotné testování je však nutné podstupovat každý den, zpravidla po dobu týdne kdy ovulaci čekáte. Ideální je pro takový účel zvolit moč odebranou kdykoli mezi 10 – 17 hodinou. Ranní moč v tomto ohledu není vhodná, jelikož může zbytečně mást klamnými výsledky. Občas se ženám na testech objevují takzvaní duchové. Ti však nic neznamenají. Pokud ale jednoho dne na testu objevíte stejně silnou nebo dokonce silnější čárku oproti té testující, je zřejmé, že ovulace se nejdéle do 24 – 36 hodin dostaví.

K TÉMATU  Instagram vs. realita: Už teď jste dokonalá. Bree Lenehan ukazuje pravdu

Bazální teplota

Pro tento účel je vhodné pomoci si buďto speciálními teploměry, bohatě si ale vystačíte i s těmi klasickými. Měření bazální teploty je nutné každý den jakmile se probudíte. Tedy ještě v okamžiku, než vstanete z postele. Pokud si měříte bazální teplotu opravdu pečlivě, zjistíte, že váš menstruační cyklus má určitou pravidelnost, díky které vystopujete přítomnost ovulace. Ačkoli je každá žena jiná, platí obecné pravidlo. Obvyklá teplota v pochvě se pohybuje kolem 36,3 až 36,7 ⁰C, přičemž během ovulace se celková teplota zvýší o 0,3 až 0,6 ⁰C. Teplota při ovulaci pak může dosáhnout až k 37 ⁰C a drží se nahoře až do menstruace.

Co když jsou v měsíci ovulace dvě?

Některé ženy však občas mohou nebo zaznamenají, že některý z cyklů je zkrátka jiný. Zažívají tělesné projevy plodných dnů dvakrát, i testy a výsledky z teploměru se tváří, jako kdyby se celý děj opakoval. Někdy se však na to může přijít i zcela náhodně, kdy při gynekologické prohlídce váš lékař zjistí, že ve vaječníku dozrává folikul, ačkoli jste před pár dny měla pomocí testů potvrzenou ovulaci. Přestože dvě ovulace v rámci jednoho cyklu nebývají časté, objevit se samozřejmě mohou. Zpravidla k nim pak dochází v rozestupu pár hodin či několika dnů. Podle dostupných údajů pak ke dvojí ovulaci dochází zejména u žen starších třiceti let. Větší pravděpodobnost pak také bývá v rámci užívání léků stimulující ovulaci nebo po provedení drillingu vaječníků. 

Dvě ovulace zvyšují šanci na dvojčata

Pokud se v jednom cyklu objevují dvě (zcela výjimečně i tři) ovulace, pro snažící se maminky to znamená, že šance na početí miminka o něco stoupají. Je zkrátka větší pravděpodobnost, že se v případě načasování styku rozhodně trefíte do jednoho ze dvou plodných období. Nutno ale zmínit, že dvě ovulace v jednom cyklu mohou vést k tomu, že se vám podaří počít dvojvaječná dvojčata. V takovou chvíli jsou totiž vypuštěná rovnou dvě vajíčka, která následně oplodní dvě různé spermie. Vzhledem k tomu, že v čase početí je určitý rozdíl, při porodu takovýchto dvojčátek je zřejmé, že jeden z týmu je třeba o týden mladší, než jeho sourozenec.

K TÉMATU  První těhotenství? Tohle vás na něm možná překvapí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  

Nepřehlédněte

Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek